webtrees 1.0 - en to su translation catalogue (52 entries)

en:  but the details are unknown
su:  tapi sacara rinci mah teu aya anu terang

en:  in
su:  dina

en: %1$s %2$s has a %3$s link to %4$s.
su: %1$s %2$s ngagaduhan %3$s tutumbu kana %4$s.

note: I18N: %1$s=“fifth cousin”, etc., %2$s>=4
en: %1$s %2$s times removed ascending
su: %1$s %2$s kali dipupus karuhun

note: I18N: %1$s=“fifth cousin”, etc., %2$s>=4
en: %1$s %2$s times removed descending
su: %1$s %2$s kali dipupus turunan

en: %s family tree | %s family trees
su[0]: %s silsilah kulawargi

en: A new version of webtrees is available.
su: Tos aya versi enggal tina sistem webtrees.

en: Administrators
su: Kuncén

en: Control panel
su: Pangbebenah

en: Create a media object
su: Damel media

note: I18N: Name of a module/list I18N: Name of a module
en: Families
su: Kulawargi

en: Family tree
su: Silsilah

note: I18N: Name of a module
en: Family trees
su: Silsilah Kulawarga

en: Filename on server
su: Nami file dina server

en: Filenames are not allowed to contain the character “%s”.
su: Nami file teu diwenangkeun pikeun ngamuat aksara "%s".

en: Filenames are not allowed to have the extension “%s”.
su: Nami file teu diwenangkeun miboga ekstensi "%s".

en: Files have been found from a previous version of webtrees. Old files can sometimes be a security risk. You should delete them.
su: File tos kapanggih ti versi sateuacanna tina webtrees. file heubeul sakapeung tiasa janten resiko kaamanan. anjeun kedah ngahapus file heubeul.

en: Folder name on server
su: Nami polder dina server

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
su: Upami gaduh file media seueur, anjeun tiasa ngatur supados ringkes kana polder sareng subpolder.

note: I18N: Name of a module/list
en: Individuals
su: Jalmi

note: I18N: A configuration setting
en: Keep the existing “last change” information
su: Simpen informasi anu "terakhir kali dirobih"

en: Managers
su: Pangurus

note: I18N: Name of a module
en: Media
su: Gambar

en: Media file to upload
su: File media kamuat

note: I18N: Name of a module/list
en: Media objects
su: Gambar

en: Moderators
su: Ki Demang

en: No upgrade information is available.
su: Teu aya informasi pamutahiran sistem.

en: Not approved by an administrator
su: Teu ditampi ku Kuncén

en: Not verified by the user
su: Teu diverifikasi ku pamaké

en: Old files found
su: File heubeul kapanggih

note: I18N: Name of a module
en: Pending changes
su: Ngantos widi

note: I18N: Name of a module/list
en: Repositories
su: Repositori

en: Server information
su: Informasi server

note: I18N: Name of a module/list I18N: Name of a module
en: Sources
su: Sumber

note: I18N: %s is a URL/link to the project website
en: Support and documentation can be found at %s.
su: Rojongan sareng dokuméntasi tiasa dipilari di %s.

note: I18N: %s is the name of a genealogy record
en: The changes to “%s” have been accepted.
su: Atos dirobih janten "%s".

note: I18N: %s is the name of a genealogy record
en: The changes to “%s” have been rejected.
su: Ngarobih janten "%s" teh teu disatujuan.

note: I18N: %s is the name of a family group, e.g. “Husband name + Wife name”
en: The family “%s” has been deleted because it only has one member.
su: Kulawarga "%s" tos dipupus sabab ngan ngagaduhan hiji anggota.

en: The file %s already exists. Use another filename.
su: Nami file %s tos aya. Cobi nami sanesna.

en: The folder %s has been created.
su: Polder %s tos janten.

note: I18N: %s are names of records, such as sources, repositories or individuals
en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been deleted.
su: Panumbu ti "%1$s" ka "%2$s" tos dipupus.

en: The media file %1$s could not be renamed to %2$s.
su: Nami file %1$s teu tiasa dirobih janten %2$s.

en: The media file %1$s has been renamed to %2$s.
su: Nami file %1$s tos digantos janten %2$s.

en: There was an error uploading your file.
su: Aya kasalahan dina waktos ngamuat file anu anjeun.

en: This is the latest version of webtrees. No upgrade is available.
su: Ieu teh versi pangenggalna tina webtrees. Teu aya pamutahiran deui.

en: Total
su: Jumlah

note: I18N: %s is a version number, such as 1.2.3 I18N: %s is a version number
en: Upgrade to webtrees %s.
su: Mutahirkeun sistem kana webtrees versi %s.

en: Users
su: Pamaké

en: Your web server is using PHP version %s, which is no longer receiving security updates. You should upgrade to a later version as soon as possible.
su: Server web nu anjeun teh ngagunakeun PHP versi %s, anu tos teu tiasa narima kana apdet kaamanan. anjeun kedah ningkatkeun kana versi anu enggal, engke upami nuju nyalse.

en: close
su: tutup

note: I18N: A button label.
en: save
su: simpen

note: I18N: %s is the name of a genealogy record
en: “%s” has been deleted.
su: “%s” tos dipupus.
