webtrees 1.0 - en to mk translation catalogue (215 entries)

en:  but the details are unknown
mk:  no detalite se nepoznati

en:  in
mk:  vo

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
mk: %1$s ne postoi. Dali mislevte na %2$s?

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
mk: %1$s nema link, nazad do %2$s.

note: I18N: …from the .ZIP file, %2$s is a (fractional) number of seconds
en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
mk[0]: %1$s podatok beše izvlečena za %2$s sekundi.
mk[1]: %1$s podatocite beše izvlečena za %2$s sekundi.

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
mk: %1$s e %2$s, no se očekuva %3$s.

en: %s and her ancestors
mk: %s i nejzinite predci

en: %s day | %s days
mk[0]: %s den
mk[1]: %s denovi

en: %s month | %s months
mk[0]: %s mesec
mk[1]: %s meseci

en: %s year | %s years
mk[0]: %s godina
mk[1]: %s godini

en: (%s after death)
mk: (%s posle smrtta)

en: (on the date of death)
mk: (na denot na smrtta)

note: I18N: Description of the “Top given names” module
en: A list of the most popular given names.
mk: Lista so najpopularni iminja.

en: Add a father
mk: Dodadi tatko

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
mk: Posvoen

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
mk: Posvoeno

en: All facts and events
mk: Site fakti i nastani

[ctx: MALE]
en: Attendant
mk: Pridruzhnik

[ctx: MALE]
en: Attending
mk: Prisustvo

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
mk: Avg

[ctx: GENITIVE]
en: August
mk: Avgust

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
mk: Avgust

[ctx: LOCATIVE]
en: August
mk: Avgust

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
mk: Avgust

en: Average number of children per family
mk: Prosechen broj deca po semejstvo

en: Birth
mk: Ragjanje

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
mk: Ragjanje

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
mk: Ragjanje

[ctx: Pedigree]
en: Birth
mk: Ragjanje

en: Birth name
mk: Rodeno ime

en: Birth of a daughter
mk: Ragjanje na kjerka

en: Birth of a son
mk: Ragjanje na sin

note: I18N: Name of a module/report
en: Births
mk: Ragjanja

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Brumaire
mk: Brumer

en: Burial of a father
mk: Pogrebuvanje na tatko

en: Burial of a grandfather
mk: Pogrebuvanje na dedo

[ctx: MALE]
en: Buyer
mk: Kupuvach

en: Cause of death
mk: Prichina za smrtta

en: Date of birth
mk: Den na ragjanje

en: Date of death
mk: Datum na smrt

en: Day
mk: Den

en: Day not set
mk: Denot ne e odreden

en: Death
mk: Smrt

en: Death of a father
mk: Smrt na tatko

en: Death of a grandfather
mk: Smrt na dedo

en: Death of a mother
mk: Smrt na majkata

note: I18N: Name of a module/report
en: Deaths
mk: Pochinati

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
mk: Dek

[ctx: GENITIVE]
en: December
mk: Dekemvri

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
mk: Dekemvri

[ctx: LOCATIVE]
en: December
mk: Dekemvri

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
mk: Dekemvri

en: Edit the gender
mk: Izmenigo polot

en: Events of close relatives
mk: Nastani na bliski rodnini

note: I18N: Name of a module/sidebar
en: Extra information
mk: Dopolnitelni informacii

note: I18N: Name of a module/tab on the individual page.
en: Facts and events
mk: Fakti i nastani

note: I18N: Name of a module/report
en: Family
mk: Semejstvo

note: I18N: Name of a module/sidebar
en: Family navigator
mk: Semeen navigator

en: Family with parents
mk: Semejstvo so roditeli

en: Father’s age
mk: Vozrast na tatkoto

note: I18N: A step-family. %s is an individual’s name
en: Father’s family with %s
mk: Semejstvoto na tatkoto so %s

note: I18N: A step-family.
en: Father’s family with an unknown individual
mk: Semejstvoto na tatkoto so nepoznata lichnost

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
mk: Fev

[ctx: GENITIVE]
en: February
mk: Fevruari

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
mk: Fevruari

[ctx: LOCATIVE]
en: February
mk: Fevruari

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
mk: Fevruari

en: Females
mk: Zheni

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Floreal
mk: Florealen

en: For technical support or genealogy questions contact %s.
mk: Za tehnichka poddrshka ili genealoshki prashanja kontaktirajte go na %s.

en: Forgot password?
mk: Zaboravena lozinka?

[ctx: Female pedigree]
en: Foster
mk: Staratel

[ctx: Male pedigree]
en: Foster
mk: Staratel

note: I18N: The French calendar
en: French
mk: Francuski

note: I18N: abbreviation for Friday
en: Fri
mk: Pet

en: Friday
mk: Petok

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Frimaire
mk: Frimer

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Fructidor
mk: Fuctidoren

en: Gender
mk: Pol

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Germinal
mk: Germinalen

en: Given names
mk: Ime

note: I18N: The gregorian calendar
en: Gregorian
mk: Gregorianski

en: Hide from everyone
mk: Sokri od sekogo

note: I18N: The Arabic/Hijri calendar
en: Hijri
mk: Hidjretski

note: I18N: Name of a module/list
en: Individuals
mk: Poedinci

note: I18N: Name of a module
en: Interactive tree
mk: Interaktivno steblo

note: I18N: %s is an individual’s name
en: Interactive tree of %s
mk: Interaktivno steblo na %s

en: Invalid date
mk: pogreshen datum

[ctx: GENITIVE]
en: January
mk: Januari

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
mk: Januari

[ctx: LOCATIVE]
en: January
mk: Januari

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
mk: Januari

note: I18N: The Hebrew/Jewish calendar
en: Jewish
mk: Judski

note: I18N: The julian calendar
en: Julian
mk: Julianski

[ctx: GENITIVE]
en: July
mk: Juli

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
mk: Juli

[ctx: LOCATIVE]
en: July
mk: Juli

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
mk: Juli

[ctx: GENITIVE]
en: June
mk: Juni

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
mk: Juni

[ctx: LOCATIVE]
en: June
mk: Juni

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
mk: Juni

note: I18N: A configuration setting
en: Language
mk: Jazik

en: Languages
mk: Jazik

en: Latest birth
mk: Najnovo ragjanje

en: Latest death
mk: Posledna smrt

en: Link this individual to an existing family as a child
mk: Povrzete ja ova osoba so postoechko semejstvo kako dete

en: Males
mk: Mazhi

[ctx: GENITIVE]
en: March
mk: Mart

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
mk: Mart

[ctx: LOCATIVE]
en: March
mk: Mart

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
mk: Mart

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
mk: Maj

[ctx: GENITIVE]
en: May
mk: Maj

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
mk: Maj

[ctx: LOCATIVE]
en: May
mk: Maj

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
mk: Maj

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Messidor
mk: Messidoren

note: I18N: abbreviation for Monday
en: Mon
mk: Pon

en: Monday
mk: Ponedelnik

note: I18N: A step-family. %s is an individual’s name
en: Mother’s family with %s
mk: Semejstvoto na majkata so %s

note: I18N: A step-family.
en: Mother’s family with an unknown individual
mk: Semejstvoto na majkata so nepoznata lichnost

en: Name
mk: Ime i prezime

[ctx: Repository]
en: Name
mk: Ime i prezime

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Nivose
mk: Nivos

en: Note
mk: Zabeleshka

[ctx: GENITIVE]
en: November
mk: Noemvri

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
mk: Noemvri

[ctx: LOCATIVE]
en: November
mk: Noemvri

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
mk: Noemvri

note: I18N: ... to show in a list
en: Number of given names
mk: Broj na dadeni iminja

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
mk: Okt

[ctx: GENITIVE]
en: October
mk: Oktomvri

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
mk: Oktomvri

[ctx: LOCATIVE]
en: October
mk: Oktomvri

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
mk: Oktomvri

note: I18N: Name of a module
en: On this day
mk: Na ovoj den

en: On this day…
mk: Na ovoj den…

note: I18N: A colour scheme
en: Palette
mk: Boja na temata

en: Place of birth
mk: Mesto na ragjanje

en: Place of death
mk: Mesto na smrt

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Pluviose
mk: Pluvios

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Prairial
mk: Prairalen

note: I18N: Name of a module
en: Privacy policy
mk: Politika za privatnost

[ctx: Female pedigree]
note: I18N: “rada” is an Arabic word, pronounced “ra DAH”. It is child-to-parent pedigree, established by wet-nursing.
en: Rada
mk: Radah

[ctx: Male pedigree]
note: I18N: “rada” is an Arabic word, pronounced “ra DAH”. It is child-to-parent pedigree, established by wet-nursing.
en: Rada
mk: Radah

en: Re-order families
mk: Sortiraj gi semejstvata

en: Relationship to father
mk: Odnos so tatkoto

en: Relationship to mother
mk: Relacija so majkata

en: Request a new password
mk: Pobarajte nova lozinka

en: Request a new user account
mk: Registriraj se

note: I18N: abbreviation for Saturday
en: Sat
mk: Sab

en: Saturday
mk: Sabota

[ctx: Female pedigree]
note: I18N: “sealing” is a Mormon ceremony.
en: Sealing
mk: Zagrizhuvach

[ctx: Male pedigree]
note: I18N: “sealing” is a Mormon ceremony.
en: Sealing
mk: Zapechatuvanje

[ctx: GENITIVE]
en: September
mk: Septemvri

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
mk: Septemvri

[ctx: LOCATIVE]
en: September
mk: Septemvri

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
mk: Septemvri

en: Shared note
mk: Spodelena zabelehska

note: I18N: Description of the “Cookie warning” module
en: Show a privacy policy.
mk: Pokazhete gi pravilata za privatnost.

en: Show only females.
mk: Prikazhi samo zheni.

en: Show only males.
mk: Prikazhi samo mazhi.

en: Show to managers
mk: Pokazhi na manadjeri

en: Show to members
mk: Pokazhi na chlenovite

en: Show to visitors
mk: Pokazhi na posetitelite

note: I18N: Name of a module
en: Sign in
mk: Najavi se

en: Sign-in and registration
mk: Najavuvanje i registracija

note: I18N: Name of a module I18N: Name of a module/chart
en: Statistics
mk: Statistika

note: I18N: abbreviation for Sunday
en: Sun
mk: Ned

en: Sunday
mk: Nedela

en: Surname
mk: Prezime

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Thermidor
mk: Thermidoren

en: This family tree was last updated on %s.
mk: Ova semejno steblo posleden pat e azhurirano na %s.

en: This page has been viewed %s time. | This page has been viewed %s times.
mk[0]: Ovaa stranica e pregledana %s pat.
mk[1]: Ovaa stranica e pregledana %s pati.

note: I18N: abbreviation for Thursday
en: Thu
mk: Che

en: Thursday
mk: Chetvrtok

note: I18N: Title for a list of the most common given names, %s is a number. Note that a separate translation exists when %s is 1
en: Top %s given name | Top %s given names
mk[0]: Vrvno %s ime
mk[1]: Vrvni %s iminja

note: I18N: Name of a module. Top=Most common
en: Top given names
mk: Najmnogu davani iminja

note: I18N: i.e. most popular surname.
en: Top surname
mk: Vrvno prezime

note: I18N: Name of a module. Top=Most common
en: Top surnames
mk: Vrvni preziminja

en: Total given names
mk: Vkupno dadeni iminja

note: I18N: abbreviation for Tuesday
en: Tue
mk: Vto

en: Tuesday
mk: Vtornik

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
mk: Nepoznato

note: I18N: A configuration setting
en: Username
mk: Korisnichko ime

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Vendemiaire
mk: Vendemier

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Ventose
mk: Ventos

en: View this day
mk: Prikazhi go ovoj den

en: View this family
mk: Poglednigo ova semejstvo

en: View this month
mk: Prikazhigo ovoj mesec

en: View this year
mk: Prikazhija ova godina

note: I18N: abbreviation for Wednesday
en: Wed
mk: Sre

en: Wednesday
mk: Sreda

en: Welcome to this genealogy website
mk: Dobredojdovte na ovaa web-stranica za genealogija

en: You can apply for an account using the link below.
mk: Mozhete da aplicirate za smetka koristejkji go linkot podolu.

en: You need to be an authorized user to access this website.
mk: Treba da bidete ovlasten korisnik za da pristapite do ovaa web-stranica.

note: I18N: Gedcom ABT dates
en: about %s
mk: okolu %s

note: I18N: Gedcom AFT dates
en: after %s
mk: posle %s

note: I18N: Gedcom BEF dates
en: before %s
mk: pred %s

note: I18N: Gedcom BET-AND dates
en: between %s and %s
mk: pomegju %s i %s

note: I18N: The name given to an individual at their birth
en: birth name
mk: rodeno ime

note: I18N: Gedcom CAL dates
en: calculated %s
mk: presmetano %s

note: I18N: Gedcom EST dates
en: estimated %s
mk: proceneto %s

en: father
mk: tatko

note: I18N: Gedcom FROM dates
en: from %s
mk: od %s

note: I18N: Gedcom FROM-TO dates
en: from %s to %s
mk: od %s do %s

en: gender
mk: pol

note: I18N: reflexive pronoun
en: herself
mk: smata taa

note: I18N: reflexive pronoun
en: himself
mk: samiot toj

note: I18N: Gedcom INT dates
en: interpreted %s (%s)
mk: protolkuvani %s (%s)

en: mother
mk: majka

note: I18N: Gedcom TO dates
en: to %s
mk: do %s

[ctx: father’s brother]
en: uncle
mk: striko/vujko

en: yes
mk: da
