webtrees - en to ku translation catalogue (500 entries)

[ctx: FEMALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: %1$s × %2$s
ku: %1$s x %2$s

[ctx: MALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: %1$s × %2$s
ku: %1$s x %2$s

en: %s day | %s days
ku[0]: %s roj
ku[1]: %s rojan

en: %s month | %s months
ku[0]: %s meh
ku[1]: %s mehan

en: %s week | %s weeks
ku[0]: %s hefte
ku[1]: %s hefteyan

en: %s year | %s years
ku[0]: %s sal
ku[1]: %s salan

en: %s × cousin
ku: %s × pismam

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
ku: %s × pismam

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: %s × cousin
ku: %s x pismam

note: I18N: BCE=Before the Common Era, for Julian years < 0. See http://en.wikipedia.org/wiki/Common_Era
en: %s&nbsp;BCE
ku: %s&nbsp;BZ

note: I18N: CE=Common Era, for Julian years > 0. See http://en.wikipedia.org/wiki/Common_Era
en: %s&nbsp;CE
ku: %s&nbsp;PZ

note: I18N: The age of an individual at a given date
en: (aged %s)
ku: %s salî bû''

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
ku: Avr

[ctx: GENITIVE]
en: April
ku: Pûşper

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
ku: Nîsan

[ctx: LOCATIVE]
en: April
ku: Nîsan

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
ku: Pûşper

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
ku: Gel

[ctx: GENITIVE]
en: August
ku: Kewçêr

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
ku: Gelawêj

[ctx: LOCATIVE]
en: August
ku: Gelawêj

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
ku: Kewçêr

en: Day:
ku: Roj:

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
ku: Berf

[ctx: GENITIVE]
en: December
ku: Reşemî

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
ku: Berfambar

[ctx: LOCATIVE]
en: December
ku: Berfambar

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
ku: Reşemî

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
ku: Rêş

[ctx: GENITIVE]
en: February
ku: Avrêl

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
ku: Rêşemî

[ctx: LOCATIVE]
en: February
ku: Avrêl

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
ku: Avrêl

en: File successfully uploaded
ku: Lê bar bû

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Floreal
ku: Floréal

note: I18N: The French calendar
en: French
ku: Fransî

note: I18N: abbreviation for Friday
en: Fri
ku: În

en: Friday
ku: În

note: I18N: The gregorian calendar
en: Gregorian
ku: Gregorî

note: I18N: The Arabic/Hijri calendar
en: Hijri
ku: Hîcrî

en: Husband’s age
ku: Emrê mêr

note: I18N: Name of a module/list
en: Individuals
ku: Kes

en: Invalid GEDCOM record
ku: GEDCOM pêknehat

en: Invalid date
ku: Dîrok şaş e

note: I18N: The Persian/Jalali calendar
en: Jalali
ku: Şemsî

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
ku: Rêb

[ctx: GENITIVE]
en: January
ku: Adar

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
ku: Rêbendan

[ctx: LOCATIVE]
en: January
ku: Adar

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
ku: Adar

note: I18N: The Hebrew/Jewish calendar
en: Jewish
ku: Cihû

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
ku: Tîr

note: I18N: The julian calendar
en: Julian
ku: Rûmî/Jûlyan

[ctx: GENITIVE]
en: July
ku: Rezber

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
ku: Tîrmeh

[ctx: LOCATIVE]
en: July
ku: Tîrmeh

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
ku: Rezber

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
ku: Pûş

[ctx: GENITIVE]
en: June
ku: Gelawêj

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
ku: Pûşber

[ctx: LOCATIVE]
en: June
ku: Pûşber

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
ku: Gelawêj

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
ku: Adar

[ctx: GENITIVE]
en: March
ku: Gulan

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
ku: Adar

[ctx: LOCATIVE]
en: March
ku: Adar

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
ku: Gulan

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
ku: Gul

[ctx: GENITIVE]
en: May
ku: Tîrmeh

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
ku: Gulan

[ctx: LOCATIVE]
en: May
ku: Gulan

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
ku: Tîrmeh

note: I18N: abbreviation for Monday
en: Mon
ku: Dşm

en: Monday
ku: Duşem

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Nivose
ku: Nivôe

en: No events exist for today.
ku: Îro tu vûyerek nebûye.

note: I18N: PHP internal error message - php.net/manual/en/features.file-upload.errors.php
en: No file was received. Please try again.
ku: Tu pel nehatin, ji kerema xwe dîsa biceribînin.

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
ku: Ser

[ctx: GENITIVE]
en: November
ku: Rêbendan

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
ku: Sermawez

[ctx: LOCATIVE]
en: November
ku: Sermawez

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
ku: Rêbendan

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
ku: Cot

[ctx: GENITIVE]
en: October
ku: Berfanbar

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
ku: Cotmeh

[ctx: LOCATIVE]
en: October
ku: Cotmeh

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
ku: Berfanbar

note: I18N: PHP internal error message - php.net/manual/en/features.file-upload.errors.php
en: PHP blocked the file because of its extension.
ku: Ji ber dirêjaya wê PHP pel asteng kir.

note: I18N: PHP internal error message - php.net/manual/en/features.file-upload.errors.php
en: PHP failed to write to disk.
ku: PHP nikare li ser diskê binivîse.

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Pluviose
ku: Pluviôse

en: Remove individual
ku: Vî kesî jê bibe

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: http://en.wikipedia.org/wiki/Safar
en: Safar
ku: Safer

note: I18N: abbreviation for Saturday
en: Sat
ku: Şemî

en: Saturday
ku: Şemî

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
ku: Îlon

[ctx: GENITIVE]
en: September
ku: Sermawez

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
ku: Îlon

[ctx: LOCATIVE]
en: September
ku: Îlon

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
ku: Sermawez

note: I18N: abbreviation for Sunday
en: Sun
ku: Yekş

en: Sunday
ku: Yekşem

note: I18N: PHP internal error message - php.net/manual/en/features.file-upload.errors.php
en: The PHP temporary folder is missing.
ku: Peldanka demkî ya PHP windaye.

note: I18N: PHP internal error message - php.net/manual/en/features.file-upload.errors.php
en: The file was only partially uploaded. Please try again.
ku: Pel bi temamî lêbarnebû, ji kerema xwe dîsa biceribînin.

note: I18N: PHP internal error message - php.net/manual/en/features.file-upload.errors.php
en: The uploaded file exceeds the allowed size.
ku: Pêlê ku lê tê barkirin pir mezin e, nayê ragirtin.

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
ku: Ev malbat tuneye an jî destûra we tuneye ku hûn bibînin.

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
ku: Ev kes tuneye an jî destûra we tuneye ku hûn bibînin

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
ku: Ev medyaya tuneye anjî destûra we tuneye ku hûn bibînin.

en: This note does not exist or you do not have permission to view it.
ku: Ev not tuneye anjî destûra we tuneye ku hûn bibînin.

en: This record does not exist or you do not have permission to view it.
ku: Ev qeyda tuneye anjî destûra we tuneye ku hûn bibînin.

en: This repository does not exist or you do not have permission to view it.
ku: Ev cî tuneye an jî destûra we tuneye ku hûn bibînin.

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
ku: Ev çavkanî tuneye anjî destûra we tuneye ku hûn bibînin.

note: I18N: abbreviation for Thursday
en: Thu
ku: Pncş

en: Thursday
ku: Pêncşem

note: I18N: abbreviation for Tuesday
en: Tue
ku: Sşm

en: Tuesday
ku: Sêşem

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Vendemiaire
ku: Vendémiaire

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Ventose
ku: Ventôse

note: I18N: abbreviation for Wednesday
en: Wed
ku: Çarşm

en: Wednesday
ku: Çarşem

en: Wife’s age
ku: Emrê jinê

en: Year:
ku: Sal:

en: Yes
ku: Erê

note: I18N: Gedcom ABT dates
en: about %s
ku: Der dorê %s

note: I18N: Gedcom AFT dates
en: after %s
ku: paşê %s

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
ku: xatî

[ctx: father’s sister]
en: aunt
ku: met

[ctx: mother’s brother’s wife]
en: aunt
ku: xatî

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
ku: xatî

[ctx: parent’s brother’s wife]
en: aunt
ku: amojin/xalojin

[ctx: parent’s sister]
en: aunt
ku: xatî/met

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
ku: met/ap

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
ku: xatî/xal

[ctx: parent’s sibling]
en: aunt/uncle
ku: xatî/xalo
    ap/met

note: I18N: Gedcom BEF dates
en: before %s
ku: Berya/berê %s

note: I18N: Gedcom BET-AND dates
en: between %s and %s
ku: Navbera %s  û %s

en: brother
ku: bira

[ctx: brother’s wife’s brother]
en: brother-in-law
ku: Birê jin-birê

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
ku: tî

[ctx: husband’s sister’s husband]
en: brother-in-law
ku: zava

[ctx: sister’s husband]
en: brother-in-law
ku: zava

[ctx: sister’s husband’s brother]
en: brother-in-law
ku: birangê zavê

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
ku: zava

[ctx: wife’s brother]
en: brother-in-law
ku: zava

[ctx: wife’s sister’s husband]
en: brother-in-law
ku: Mêrê xuşka jinê

[ctx: brother’s wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ku: Xûşk birayên jin-birê

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ku: xwîşk/brayê oge

[ctx: sibling’s spouse]
en: brother/sister-in-law
ku: zava/bûk

[ctx: sister’s husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ku: zava/ jinbir

[ctx: spouse’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ku: bûk/zava

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
ku: bûk/zava

note: I18N: Gedcom CAL dates
en: calculated %s
ku: Çortik %s

en: child
ku: zar

en: daughter
ku: qîz/keç

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
ku: bûk

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
ku: bûk

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
ku: bavê jina kur

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
ku: Dîya jina kur

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
ku: Dêbavê jina kur

en: eighth cousin
ku: pismamê heştemîn

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
ku: Pismama heştemîn

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: eighth cousin
ku: Pismamê heştemîn

en: elder brother
ku: birayê mezin

en: elder sibling
ku: Xwîşk/brayê herî mezin

en: elder sister
ku: xwîşka mezin

en: eleventh cousin
ku: pismamê yanzdemîn

[ctx: FEMALE]
en: eleventh cousin
ku: pismama yanzdemîn

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: eleventh cousin
ku: Pismamê yanzdemîn

note: I18N: Gedcom EST dates
en: estimated %s
ku: Texmînî %s

en: ex-husband
ku: Mêrê pêşîn

en: ex-spouse
ku: jina berîn

en: ex-wife
ku: Jîna berîn

en: father
ku: bav

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
ku: Xezûr

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
ku: xezûr

[ctx: wife’s father]
en: father-in-law
ku: xezûr

en: fifteenth cousin
ku: pismamê panzdemîn

[ctx: FEMALE]
en: fifteenth cousin
ku: pismama panzdemîn

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: fifteenth cousin
ku: Pismamê panzdemîn

note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: fifth %s
ku: %s ê pêncemîn''

[ctx: FEMALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: fifth %s
ku: %s a pêncemîn''

[ctx: MALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: fifth %s
ku: %s ê pêncemîn''

en: fifth cousin
ku: pismamê pêncemîn

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
ku: Pismama pêncemîn

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: fifth cousin
ku: Pismamê pêncemîn

note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: first %s
ku: %s ê yekemîn''

[ctx: FEMALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: first %s
ku: %s a yekemîn''

[ctx: MALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: first %s
ku: %s ê yekemîn''

en: first cousin
ku: pismamê yekemîn

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
ku: Pismama yekemîn

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: first cousin
ku: Pismam

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
ku: pismam/dotmam

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
ku: pismam/dotmam

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
ku: pismam

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
ku: pismam

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
ku: pismam/dotmam

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
ku: pismam/dotmam

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
ku: pismam/dotmam

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
ku: pismam/dotmam

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
ku: pismam/dotmam

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
ku: pismam/kurmam

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
ku: keçxal/kurxal

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
ku: kurxatî/keçxatî

en: fourteenth cousin
ku: pismamê çardemîn

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
ku: pismama çardemîn

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: fourteenth cousin
ku: Pismamê çardemîn

note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: fourth %s
ku: %s ê çaremîn''

[ctx: FEMALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: fourth %s
ku: %s a çaremîn''

[ctx: MALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: fourth %s
ku: %s ê yekemîn''

en: fourth cousin
ku: pismamê çardemîn

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
ku: Pismama çaremîn

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: fourth cousin
ku: Pismamê çaremîn

note: I18N: Gedcom FROM dates
en: from %s
ku: ji %s

note: I18N: Gedcom FROM-TO dates
en: from %s to %s
ku: Ji %s  heya %s

[ctx: child’s child]
en: grandchild
ku: neve/nevo

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
ku: neve/nevo

[ctx: son’s child]
en: grandchild
ku: neve-nevo

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
ku: neve/nevo

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
ku: neve/nevo

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
ku: keçnevo/nevoya qîzîn

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
ku: mêrê nevoyê

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
ku: mêrê neveçirkê

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
ku: mêrê neveçirkê

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
ku: kalik

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
ku: pîrik

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
ku: kalik-pîrik

[ctx: child’s son]
en: grandson
ku: nevo

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
ku: neve/nevo

[ctx: son’s son]
en: grandson
ku: kurnevo/nevoyê kur

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
ku: jina nevo/bûk

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
ku: jina nevo

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
ku: jina kurê kur

[ctx: father’s father’s sister]
en: great-aunt
ku: meta bavê

[ctx: father’s mother’s sister]
en: great-aunt
ku: xatiya bavê

[ctx: father’s parent’s sister]
en: great-aunt
ku: xatiya bavê

[ctx: mother’s father’s sister]
en: great-aunt
ku: xatiya dê

[ctx: mother’s mother’s sister]
en: great-aunt
ku: xatiya ji dê

[ctx: mother’s parent’s sister]
en: great-aunt
ku: xatî û metên ji dê

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
ku: amojin û xalojinên dê û bavan

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
ku: amojin û xalojinên dê û bavan

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
ku: xwîşka kalik û pirikê

[ctx: father’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ku: birê kalik

[ctx: father’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ku: xal û xatiyên bavê

[ctx: father’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ku: ap û metên bavê

[ctx: mother’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ku: ap û metên ji dê

[ctx: mother’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ku: xatî/xalên ji dê

[ctx: mother’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ku: xal û xatiyên ji dê

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ku: ap û metên dê û bavan

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ku: ap û metên dê û bavan

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
ku: xwîşk /brayên kalik û pîrikan

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
ku: Neveçirk

[ctx: child’s daughter’s child]
en: great-grandchild
ku: kurê ji qîza kur

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
ku: Nevoçirk

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
ku: neveçirk

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
ku: neveçirk

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
ku: neveçirk

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
ku: kur/nevoçirk

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
ku: zara vevoçirk

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
ku: Zara kurê kur

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
ku: Neveçirk

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
ku: qîza ji qîza kur

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
ku: neveçirk

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
ku: neveçirk

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
ku: neveçirk

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
ku: neveçirk

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
ku: keç/ nevoçirk

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
ku: keça neveçirkê

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
ku: qîza kurê kur

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
ku: kalikê bavê

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
ku: kalikê bavê

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
ku: kalikê bavê

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
ku: kalikê dê

[ctx: mother’s mother’s father]
en: great-grandfather
ku: kalikê ji dê

[ctx: mother’s parent’s father]
en: great-grandfather
ku: kalikê ji dê

[ctx: parent’s father’s father]
en: great-grandfather
ku: kalikê ji bavê

[ctx: parent’s mother’s father]
en: great-grandfather
ku: kalikê ji dê

[ctx: parent’s parent’s father]
en: great-grandfather
ku: kalikê ji dê

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
ku: pîrika dê

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
ku: diya pîrikê

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
ku: pîrika bavê

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
ku: pîrka bavê

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
ku: pîrika ji dê

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
ku: pîrika ji dê

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
ku: pîrika ji bavê

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
ku: pîrika ji bavê

[ctx: parent’s parent’s mother]
en: great-grandmother
ku: pîrika ji dê

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
ku: kalikê dê

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
ku: kalik û pîrikên dê û bavan

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
ku: kalik û pîrikên dê û bavan

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
ku: kalik û pîrikên dê û bavan

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
ku: kalik û pîrikên ji dê û bavan

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
ku: kalik û pîrikên ji dê

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
ku: kalik û pîrikên ji dê û bavan

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
ku: kalik û pîrikên dê û bavav

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
ku: Kalik û pîikên dê û bav

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
ku: Neveçirk

[ctx: child’s daughter’s son]
en: great-grandson
ku: kurê nevoyê

[ctx: child’s son’s son]
en: great-grandson
ku: nevoçirk

[ctx: daughter’s child’s son]
en: great-grandson
ku: nevoçirk

[ctx: daughter’s daughter’s son]
en: great-grandson
ku: nevoçirk

[ctx: daughter’s son’s son]
en: great-grandson
ku: nevoçirk

[ctx: son’s child’s son]
en: great-grandson
ku: kurê nevoçirk

[ctx: son’s daughter’s son]
en: great-grandson
ku: Kurê qîza kur

[ctx: son’s son’s son]
en: great-grandson
ku: kurê kurê kur

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
ku: nevoyê xwîşkê

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
ku: Kurê qîza bira

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
ku: nevoyê bira

[ctx: (a man’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
ku: nevoyê xwîşkê

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
ku: nevoyê xwîşkê

[ctx: (a man’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
ku: nevoyê xwîşkê

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
ku: nevoyê xwîşkê

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
ku: Kurê qîza bira

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
ku: keça kur-bira

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
ku: nevoyê xwîşkê

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
ku: nevoyê xwîşkê

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
ku: nevoya xwîşkê

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
ku: nevoyê bira

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
ku: nevoyê xwîşkê

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
ku: nevoyên birayan

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ku: nevoyên xwîşk/bra

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ku: nevoyê bira

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ku: nevyê bira

[ctx: (a man’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ku: nevoyên xwîşk/bira

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ku: nevoyên xwîşkê

[ctx: (a man’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ku: nevoyên xwîşk/bira

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ku: xwarziyê xwîşk/bra

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ku: nevoyê bira

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ku: nevoya  bira

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ku: nevoyên xwîşkê

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ku: nevoyên xwîşkan

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ku: nevoyên xwîşkê

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
ku: nevoyên xwîşk/bra

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
ku: nevoyên xwîşkê

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
ku: nevoyê biraya

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
ku: neva xwîşk/bra

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ku: neva xwîşk/bra

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
ku: Qîza kur-bira

[ctx: (a man’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
ku: nevoya xwîşk/birayan

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ku: nevoya xwîşkê

[ctx: (a man’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
ku: nevoya xwîşkê

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
ku: nevoya birê

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ku: nevoya birê

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
ku: nevoya bira

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
ku: nevoya xwîşkê

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ku: nevoya xwîşkê

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
ku: nevoya bira

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
ku: nevên xwîşkê

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
ku: nevoya xwîşkê

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
ku: nevoyên xwîşkê

[ctx: father’s father’s brother]
en: great-uncle
ku: apê bavê

[ctx: father’s mother’s brother]
en: great-uncle
ku: xalê bavê

[ctx: father’s parent’s brother]
en: great-uncle
ku: xal û apên bavê

[ctx: mother’s father’s brother]
en: great-uncle
ku: apê dê

[ctx: mother’s mother’s brother]
en: great-uncle
ku: xalê ji dê

[ctx: mother’s parent’s brother]
en: great-uncle
ku: ap û xalên ji dê

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
ku: apê ji bavê

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
ku: birayê pîrika ji bavê/xalê ji bavê

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
ku: apê ji bavê

[ctx: father’s son]
en: half-brother
ku: kurbav

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
ku: brayê oge

[ctx: parent’s son]
en: half-brother
ku: brayê oge

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
ku: zara bavê

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
ku: brayê/xwîşka oge

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
ku: brayê oge/ xwîşka oge

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
ku: qîza bav

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
ku: xwîşka oge

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
ku: xwîşka oge

note: I18N: reflexive pronoun
en: herself
ku: ew bi xwe

note: I18N: reflexive pronoun
en: himself
ku: ew bi xwe

en: husband
ku: mêr

note: I18N: Gedcom INT dates
en: interpreted %s (%s)
ku: Şirovekirinî %s (%s)

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: jours complementaires
ku: rojên zêde/ sertaya rojan/rojên serta

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: jours complementaires
ku: rojên pêvek

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: jours complementaires
ku: rojên zêde

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: jours complementaires
ku: sertayê rojan

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
ku: dapîr

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
ku: dapîrik

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
ku: kal/pîrên ji dê

en: mother
ku: dayîk

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
ku: Xesî

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
ku: xesî/xesû

[ctx: wife’s mother]
en: mother-in-law
ku: xesî

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
ku: xesî/xezûr

[ctx: brother’s son]
en: nephew
ku: xwarzî/brazî

[ctx: husband’s brother’s son]
en: nephew
ku: brazî

[ctx: husband’s sibling’s son]
en: nephew
ku: brazî

[ctx: husband’s sister’s son]
en: nephew
ku: brazî

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
ku: brazî

[ctx: sister’s son]
en: nephew
ku: xwarzî

[ctx: brother’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
ku: Mêrê qîza bira

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
ku: zavayê bira

[ctx: sisters’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
ku: zavayê xwîşkê

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
ku: xwarzî/brazî

[ctx: husband’s brother’s child]
en: nephew/niece
ku: xwarzî/brazî

[ctx: husband’s sibling’s child]
en: nephew/niece
ku: xwarzî/brazî

[ctx: husband’s sister’s child]
en: nephew/niece
ku: xwarzî/brazî

[ctx: sibling’s child]
en: nephew/niece
ku: xwarzî/brazî

[ctx: sister’s child]
en: nephew/niece
ku: xwarzî-brazî

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
ku: xwarzî/brazî

[ctx: husband’s brother’s daughter]
en: niece
ku: xwarzî

[ctx: husband’s sibling’s daughter]
en: niece
ku: xwarzî

[ctx: husband’s sister’s daughter]
en: niece
ku: xwarzî

[ctx: sibling’s daughter]
en: niece
ku: xwarzî

[ctx: sister’s daughter]
en: niece
ku: xwarzî

[ctx: brother’s son’s wife]
en: niece-in-law
ku: Jina kur-bira

[ctx: sibling’s son’s wife]
en: niece-in-law
ku: bûka birag

[ctx: sisters’s son’s wife]
en: niece-in-law
ku: bûka xwîşkê

en: ninth cousin
ku: pismamê nehemîn

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
ku: Pismama nehemîn

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: ninth cousin
ku: Pismamê nehemîn

en: parent
ku: dêbav

en: partner
ku: heval

[ctx: FEMALE]
en: partner
ku: hevjin

[ctx: MALE]
en: partner
ku: hevser

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
ku: kalik

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
ku: pîrik

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
ku: kal û pîr

note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: second %s
ku: %s ê duyemîn''

[ctx: FEMALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: second %s
ku: %s a duyemîn''

[ctx: MALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: second %s
ku: %s ê duyemîn''

en: second cousin
ku: pismamê duyemîn

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
ku: Pismama duyemîn

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: second cousin
ku: Pismamê 2emin

en: self
ku: xwe

en: seventh cousin
ku: pismamê heftemîn

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
ku: Pismama heftemîn

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: seventh cousin
ku: Pismamê heftemîn

en: sibling
ku: xwîşk/ bira

en: sister
ku: xwîşk

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
ku: bûk

[ctx: brother’s wife’s sister]
en: sister-in-law
ku: Xûşka jin-birê

[ctx: husband’s brother’s wife]
en: sister-in-law
ku: jin-bir

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
ku: jinbir/bûk/amojin/xalojin

[ctx: sister’s husband’s sister]
en: sister-in-law
ku: xwîşka bûkê

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
ku: baltûz

[ctx: wife’s brother’s wife]
en: sister-in-law
ku: jina birayê jin

[ctx: wife’s sister]
en: sister-in-law
ku: baltûz

en: sixth cousin
ku: pismamê şeşemîn

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
ku: Pismama şeşemîn

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: sixth cousin
ku: Pismamê şeşemîn

en: son
ku: kur

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
ku: zava

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
ku: zava

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
ku: xinamî(bavê mêrê qîzê)

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
ku: xinamî(dîya mêrê qîzê)

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
ku: dê-bavên mêrê qîzê

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
ku: bûk

en: spouse
ku: jin

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
ku: brayê ji jin-bavê

[ctx: mother’s husband’s son]
en: step-brother
ku: birayê ne ji dê/bavê

[ctx: parent’s spouse’s son]
en: step-brother
ku: pismamê ne ji dê/bavê

[ctx: husband’s child]
en: step-child
ku: zara ne ji dê û bava

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
ku: zarên ne ji dê/bavê

[ctx: wife’s child]
en: step-child
ku: zara ne ji dê/bavê

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
ku: keça ne ji dê/bavê

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
ku: keça jinê

[ctx: wife’s daughter]
en: step-daughter
ku: keça ne ji dê/bavê

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
ku: zirbav

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
ku: jinbav

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
ku: zirbav/damarî

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
ku: xwîşk/brayên jinbavê
    xwîşk/brayên zirbêv

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
ku: xwîşk/brayên ne ji dê/bavan

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
ku: pimamê ne ji malbatê

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
ku: xwîşka ji jin-bavê

[ctx: mother’s husband’s daughter]
en: step-sister
ku: xwîşka ji dê/bavê

[ctx: parent’s spouse’s daughter]
en: step-sister
ku: dotmama ne ji malê

[ctx: husband’s son]
en: step-son
ku: kurê ne ji dê/bavê

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
ku: kurê ne ji dê/bavê

[ctx: wife’s son]
en: step-son
ku: kurê jinê

en: tenth cousin
ku: pismamê dehemîn

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
ku: pismama dehemîn

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: tenth cousin
ku: Pismamê dehemîn

note: I18N: reflexive pronoun - gender neutral version of himself/herself
en: themself
ku: ew bi xwe

note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: third %s
ku: %s ê sêyemîn''

[ctx: FEMALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: third %s
ku: %s a sêemîn''

[ctx: MALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: third %s
ku: %s ê sêyemîn''

en: third cousin
ku: pismamê sêemîn

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
ku: Pismama sêemîn

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: third cousin
ku: Pismamê sêemîn

en: thirteenth cousin
ku: pismamê sêzdemîn

[ctx: FEMALE]
en: thirteenth cousin
ku: pismama sêzdemîn

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: thirteenth cousin
ku: Pismamê sêzdemîn

note: I18N: Gedcom TO dates
en: to %s
ku: heya/ ta %s

en: twelfth cousin
ku: pismamê danzdemîn

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
ku: pismama danzdemîn

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: twelfth cousin
ku: Pismamê danzdemîn

en: twin brother
ku: birayê cêwî

en: twin sibling
ku: cêwî

en: twin sister
ku: xûşka cêwî

[ctx: father’s brother]
en: uncle
ku: ap

[ctx: father’s sister’s husband]
en: uncle
ku: ap

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
ku: xal

[ctx: mother’s sister’s husband]
en: uncle
ku: xal

[ctx: parent’s brother]
en: uncle
ku: Apo/xalo

[ctx: parent’s sister’s husband]
en: uncle
ku: ap

en: wife
ku: xanim

en: years
ku: sal

en: yes
ku: erê

en: younger brother
ku: Birayê piçûk

en: younger sibling
ku: Xwîşk/brayê herî piçûk

en: younger sister
ku: xwîşka piçûk
