webtrees 1.0 - en to hi translation catalogue (3738 entries)

en:  but the details are unknown
hi:  किन्तु विवरण अज्ञात हैं

en:  in
hi:  में

note: I18N: %1$s=“fifth cousin”, etc., %2$s>=4
en: %1$s %2$s times removed ascending
hi: %2$s आरोही पीढ़ियों को हटा कर %1$s

note: I18N: %1$s=“fifth cousin”, etc., %2$s>=4
en: %1$s %2$s times removed descending
hi: %2$s अवरोही पीढ़ियों को हटा कर %1$s

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
hi: %1$s के.बी %2$s सेकंड में डाउनलोड हुई।

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
hi: %1$s मौजूद नहीं है। क्या आपका मतलब %2$s है?

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
hi: %1$s में वापस %2$s के लिए कोई लिंक नहीं है।

note: I18N: …from the .ZIP file, %2$s is a (fractional) number of seconds
en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
hi[0]: %2$s सेकंड में %1$s फ़ाइल बाहर लाई गई।
hi[1]: %2$s सेकंड में %1$s फ़ाइलें बाहर लाई गईं।

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
hi: %1$s एक %2$s है किन्तु एक %3$s अपेक्षित है।

note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: %1$s × %2$s
hi: %1$sवें %2$s

[ctx: FEMALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: %1$s × %2$s
hi: %1$sवीं %2$s

[ctx: MALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: %1$s × %2$s
hi: %1$sवें %2$s

note: I18N: image dimensions, width × height
en: %1$s × %2$s pixels
hi: %1$s × %2$s पिक्सल

en: %1$s’s %2$s
hi: %1$s के %2$s

en: %s BCE
hi: %s ईसा पूर्व

note: I18N: size of file in KB
en: %s KB
hi: %s के.बी

en: %s and her ancestors
hi: %s और इनके पूर्वज

en: %s and his ancestors
hi: %s और इनके पूर्वज

en: %s and the individuals that reference it.
hi: %s और इनसे ताल्लुक रखने वाले व्यक्ति।

note: I18N: %s is a family (husband + wife)
en: %s and their children
hi: %s और इनके बच्चे

note: I18N: %s is a family (husband + wife)
en: %s and their descendants
hi: %s और इनके वंशज

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
hi[0]: %s अनाम साइन-इन उपयोगकर्ता
hi[1]: %s अनाम साइन-इन उपयोगकर्ता

en: %s child | %s children
hi[0]: %s संतान
hi[1]: %s संतानें

en: %s day | %s days
hi[0]: %s दिन
hi[1]: %s दिन

en: %s does not exist.
hi: %s उपलब्ध नहीं है.

en: %s family | %s families
hi[0]: %s परिवार
hi[1]: %s परिवार

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
hi[0]: %s परिवार को अपडेट कर दिया गया।
hi[1]: %s परिवारों को अपडेट कर दिया गया।

en: %s family tree | %s family trees
hi[0]: %s वंशवृक्ष
hi[1]: %s वंशवृक्ष

en: %s grandchild | %s grandchildren
hi[0]: %s नाती/पोता
hi[1]: %s नाती/पोते

en: %s individual | %s individuals
hi[0]: %s व्यक्ती
hi[1]: %s व्यक्ती

en: %s individual has been updated. | %s individuals have been updated.
hi[0]: %s व्यक्ति को अपडेट कर दिया गया।
hi[1]: %s व्यक्तियों को अपडेट कर दिया गया।

en: %s message | %s messages
hi[0]: %s संदेश
hi[1]: %s संदेश

en: %s month | %s months
hi[0]: %s महीना
hi[1]: %s महीने

en: %s note has been updated. | %s notes have been updated.
hi[0]: %s नोट अपडेट कर दिया गया।
hi[1]: %s नोट अपडेट कर दिए गए।

en: %s occurs too many times.
hi: %s बहुत बार पाया जा रहा है।

note: I18N: %s=“fifth cousin”, etc.
en: %s once removed ascending
hi: एक आरोही पीढ़ी को हटा कर %s

note: I18N: %s=“fifth cousin”, etc.
en: %s once removed descending
hi: एक अवरोही पीढ़ी को हटा कर %s

en: %s repository has been updated. | %s repositories have been updated.
hi[0]: %s संग्रह अपडेट कर दिया गया।
hi[1]: %s संग्रह अपडेट कर दिए गए।

note: I18N: %s is a person's name
en: %s sent you the following message.
hi: %s ने आपके लिए यह संदेश भेजा है।

en: %s signed-in user | %s signed-in users
hi[0]: %s साइन-इन उपयोगकर्ता
hi[1]: %s साइन-इन उपयोगकर्ता

en: %s source has been updated. | %s sources have been updated.
hi[0]: %s स्रोत अपडेट कर दिया गया।
hi[1]: %s स्रोत अपडेट कर दिए गए।

note: I18N: %s=“fifth cousin”, etc.
en: %s three times removed ascending
hi: तीन आरोही पीढ़ियों को हटा कर %s

note: I18N: %s=“fifth cousin”, etc.
en: %s three times removed descending
hi: तीन अवरोही पीढ़ियों को हटा कर %s

note: I18N: %s=“fifth cousin”, etc.
en: %s twice removed ascending
hi: दो आरोही पीढ़ियों को हटा कर %s

note: I18N: %s=“fifth cousin”, etc.
en: %s twice removed descending
hi: दो अवरोही पीढ़ियों को हटा कर %s

en: %s week | %s weeks
hi[0]: %s हफ्ता
hi[1]: %s हफ्ते

en: %s year | %s years
hi[0]: %s साल
hi[1]: %s साल

en: %s year anniversary
hi: %s वर्षी सालगिरह

en: %s × cousin
hi: %sवें कज़िन

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
hi: %sवीं कज़िन

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: %s × cousin
hi: %sवें कज़िन

note: I18N: BCE=Before the Common Era, for Julian years < 0. See https://en.wikipedia.org/wiki/Common_Era
en: %s&nbsp;BCE
hi: %s&nbsp;ईसा पूर्व

note: I18N: CE=Common Era, for Julian years > 0. See https://en.wikipedia.org/wiki/Common_Era
en: %s&nbsp;CE
hi: %s&nbsp;सीई

en: %s, her ancestors and their families
hi: %s, इनके पूर्वज और उनके परिवार

en: %s, her parents and siblings
hi: %s, इनके माता-पिता और भाई-बहन

en: %s, her spouses and children
hi: %s, इनके पति और बच्चे

en: %s, her spouses and descendants
hi: %s, इनके पति और वंशज

en: %s, his ancestors and their families
hi: %s, इनके पूर्वज और उनके परिवार

en: %s, his parents and siblings
hi: %s, इनके माता-पिता और भाई-बहन

en: %s, his spouses and children
hi: %s, इनकी पत्नी और बच्चे

en: %s, his spouses and descendants
hi: %s, इनकी पत्नी और वंशज

en: &lt;select&gt;
hi: &lt;चुनें&gt;

en: (%s after death)
hi: (%s मृत्यु के बाद)

note: I18N: The current age of a living individual
en: (age %s)
hi: (उम्र %s)

note: I18N: The age of an individual at a given date
en: (aged %s)
hi: (आयु %s)

[ctx: Female]
note: I18N: The age of an individual at a given date
en: (aged %s)
hi: (आयु %s)

[ctx: Male]
note: I18N: The age of an individual at a given date
en: (aged %s)
hi: (आयु %s)

note: I18N: %s is a number
en: (filtered from %s total entries)
hi: (कुल %s इंट्री में से फिल्टर किया गया)

en: (includes media files)
hi: (मीडिया फ़ाइलों सहित)

en: (on the date of death)
hi: (मृत्यु के समय)

[ctx: CENTURY]
en: 10th
hi: 10वीं

[ctx: CENTURY]
en: 11th
hi: 11वीं

[ctx: CENTURY]
en: 12th
hi: 12वीं

[ctx: CENTURY]
en: 13th
hi: 13वीं

[ctx: CENTURY]
en: 14th
hi: 14वीं

[ctx: CENTURY]
en: 15th
hi: 15वीं

[ctx: CENTURY]
en: 16th
hi: 16वीं

[ctx: CENTURY]
en: 17th
hi: 17वीं

[ctx: CENTURY]
en: 18th
hi: 18वीं

[ctx: CENTURY]
en: 19th
hi: 19वीं

[ctx: CENTURY]
en: 1st
hi: 1ली

[ctx: CENTURY]
en: 20th
hi: 20वीं

[ctx: CENTURY]
en: 21st
hi: 21वीं

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
hi: 2री

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
hi: 3री

[ctx: CENTURY]
en: 4th
hi: 4थी

[ctx: CENTURY]
en: 5th
hi: 5वीं

[ctx: CENTURY]
en: 6th
hi: 6वीं

[ctx: CENTURY]
en: 7th
hi: 7वीं

[ctx: CENTURY]
en: 8th
hi: 8वीं

[ctx: CENTURY]
en: 9th
hi: 9वीं

en: <default theme>
hi: <डिफॉल्ट थीम>

en: <p>Notice: By completing and submitting this form, you agree:</p><ul><li>to protect the privacy of living individuals listed on our site;</li><li>and in the text box below, to explain to whom you are related, or to provide us with information on someone who should be listed on our website.</li></ul>
hi: <p>सूचना: इस फ़ॉर्म को भरकर सबमिट करने के साथ, आप सहमत हैं:</p><ul><li>हमारी साइट पर सूचीबद्ध जीवित व्यक्तियों की गोपनीयता की रक्षा करने के लिए;</li><li>और नीचे दिए टेक्स्ट बॉक्स में यह समझाने के लिए कि आप किससे संबंधित हैं, या हमें किसी ऐसे व्यक्ति के बारे में जानकारी प्रदान करने के लिए जिसे हमारी वेबसाइट पर सूचीबद्ध किया जाना चाहिए।</li></ul>

note: I18N: URL = web address
en: A URL
hi: एक URL

note: I18N: Description of the “RelationshipsChart” module
en: A chart displaying relationships between two individuals.
hi: दो व्यक्तियों के बीच संबंधों को प्रदर्शित करने वाला चार्ट।

note: I18N: Description of the “FamilyBookChart” module
en: A chart of an individual’s ancestors and descendants, as a family book.
hi: किसी व्यक्ति के पूर्वजों और वंशजों का चार्ट, एक पारिवारिक पुस्तक के रूप में।

note: I18N: Description of the “CompactTreeChart” module
en: A chart of an individual’s ancestors, as a compact tree.
hi: किसी व्यक्ति के पूर्वजों का चार्ट, एक कॉम्पैक्ट ट्री के रूप में।

note: I18N: Description of the “PedigreeChart” module
en: A chart of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
hi: किसी व्यक्ति के पूर्वजों का चार्ट, एक ट्री के रूप में स्वरूपित।

note: I18N: Description of the “AncestorsChart” module
en: A chart of an individual’s ancestors.
hi: किसी व्यक्ति के पूर्वजों का एक चार्ट।

note: I18N: Description of the “DescendancyChart” module
en: A chart of an individual’s descendants.
hi: किसी व्यक्ति के वंशजों का चार्ट।

note: I18N: Description of the “LifespansChart” module
en: A chart of individuals’ lifespans.
hi: व्यक्तियों के जीवन काल का एक चार्ट।

en: A child may have more than one set of parents. The relationship between the child and the parents can be biological, legal, or based on local culture and tradition. If no pedigree is specified, then a biological relationship will be assumed.
hi: किसी बच्चे के एक से अधिक माता-पिता भी हो सकते हैं। बच्चों और माता-पिता के बीच संबंध जैविक, कानूनी, या स्थानीय संस्कृति और परंपरा पर आधारित हो सकते हैं। यदि कोई वंशावली निर्दिष्ट नहीं है, तो एक जैविक संबंध माना जाएगा।

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
hi: एक सामान्य बाधा में एक ही रिकॉर्ड के लिए कई लिंक हैं, उदाहरण के लिए एक ही रिकॉर्ड में एक से अधिक बार एक ही बच्चे को सूचीबद्ध करना।

note: I18N: Description of the “Fan Chart” module
en: A fan chart of an individual’s ancestors.
hi: किसी व्यक्ति के पूर्वजों का फैन चार्ट।

en: A file on the server
hi: सर्वर पर एक फ़ाइल

en: A file on your computer
hi: आपके कंप्यूटर पर एक फ़ाइल

note: I18N: Description of the “My page” module
en: A greeting message and useful links for a user.
hi: एक स्वागत संदेश और उपयोगकर्ता के लिए उपयोगी लिंक।

note: I18N: Description of the “Home page” module
en: A greeting message for site visitors.
hi: साइट दर्शकों के लिए एक शुभकामना संदेश।

note: I18N: Description of the “Contact information” module
en: A link to the site contacts.
hi: साइट संपर्कों के लिए एक लिंक।

note: I18N: Description of the “webtrees” module
en: A link to the webtrees home page.
hi: webtrees होम पेज का लिंक।

note: I18N: Description of the “Branches” module
en: A list of branches of a family.
hi: एक परिवार की शाखाओं की सूची।

note: I18N: Description of the “Pending changes” module
en: A list of changes that need to be reviewed by a moderator, and email notifications.
hi: परिवर्तनों की सूची जो किसी मॉडरेटर द्वारा समीक्षा की जानी चाहिए, और ईमेल सूचनाएं।

note: I18N: Description of the “Families” module
en: A list of families.
hi: परिवारों की सूची।

note: I18N: Description of the “FAQ” module
en: A list of frequently asked questions and answers.
hi: अक्सर पूछे जाने वाले प्रश्नों और उत्तरों की एक सूची।

note: I18N: Description of the “Individuals” module
en: A list of individuals.
hi: व्यक्तियों की सूची।

note: I18N: Description of the “Locations” module
en: A list of locations.
hi: स्थानों की एक सूची।

note: I18N: Description of the “Media objects” module
en: A list of media objects.
hi: मीडिया ऑब्जेक्ट की सूची।

note: I18N: Description of the “Recent changes” module
en: A list of records that have been updated recently.
hi: रिकॉर्ड्स की एक सूची जिन्हें हाल ही में अपडेट किया गया है।

note: I18N: Description of the “Repositories” module
en: A list of repositories.
hi: संग्रहों की सूची।

note: I18N: Description of the “Shared notes” module
en: A list of shared notes.
hi: आम नोट्स की सूची।

note: I18N: Description of the “Sources” module
en: A list of sources.
hi: सूत्रों की एक सूची।

note: I18N: Description of the “Submitters” module
en: A list of submitters.
hi: जमाकर्ताओं की सूची।

note: I18N: Description of “Research tasks” module
en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
hi: वंश वृक्ष से जुड़े कार्यों और गतिविधियों की सूची।

note: I18N: Description of the “Yahrzeiten” module. A “Hebrew death” is a death where the date is recorded in the Hebrew calendar.
en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
hi: हिब्रू मृत्यु वर्षगांठ की एक सूची जो निकट भविष्य में घटित होगी।

note: I18N: Description of the “On this day” module
en: A list of the anniversaries that occur today.
hi: आज के दिन आने वाली सालगिरहों की सूची।

note: I18N: Description of the “Upcoming events” module
en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
hi: निकट भविष्य में आने वाली सालगिरहों की सूची।

note: I18N: Description of the “Top given names” module
en: A list of the most popular given names.
hi: सबसे लोकप्रिय दिए गए नामों की सूची।

note: I18N: Description of the “Top surnames” module
en: A list of the most popular surnames.
hi: सबसे लोकप्रिय कुलनामों की सूची।

note: I18N: Description of the “Most viewed pages” module
en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
hi: सबसे अधिक बार देखे गए पेज की सूची।

note: I18N: Description of the “Who is online” module
en: A list of users and visitors who are currently online.
hi: उन उपयोगकर्ता और दर्शकों की सूची जो अभी ऑनलाइन हैं।

en: A media object is a record in the family tree which contains information about a media file. This information may include a title, a copyright notice, a transcript, privacy restrictions, etc. The media file, such as the photo or video, can be stored locally (on this webserver) or remotely (on a different webserver).
hi: मीडिया ऑब्जेक्ट वंश वृक्ष में एक रिकॉर्ड होता है जिसमें मीडिया फ़ाइल के बारे में जानकारी होती है। इस जानकारी में एक शीर्षक, एक कॉपीराइट नोटिस, एक प्रतिलेख, गोपनीयता प्रतिबंध आदि शामिल हो सकते हैं। मीडिया फ़ाइल, जैसे कि फोटो या वीडियो, स्थानीय रूप से (इस वेबसर्वर पर) या दूरस्थ रूप से (एक अलग वेबसर्वर पर) संग्रहीत की जा सकती है।

note: I18N: %1$s is a real-name, %2$s is a username, %3$s is an email address
en: A new user (%1$s) has requested an account (%2$s) and verified an email address (%3$s).
hi: एक नए उपयोगकर्ता (%1$s) ने खाते (%2$s) का अनुरोध किया है और ईमेल एड्रेस (%3$s) को वेरीफाइ कर लिया है।

en: A new version of webtrees is available.
hi: webtrees का एक नया वर्शन उपलब्ध है।

en: A password reset link has been sent to “%s”.
hi: पासवर्ड रीसेट की लिंक “%s” पर भेजी गई है।

note: I18N: Description of the “Journal” module
en: A private area to record notes or keep a journal.
hi: नोट्स लिखने या दैनिकी रखने के लिए एक निजी क्षेत्र।

note: I18N: %s is a server name/URL
en: A prospective user has registered with webtrees at %s.
hi: किसी संभावित उपयोगकर्ता ने webtrees के साथ %s पर रजिस्ट्रेशन किया है।

note: I18N: Description of the “Pedigree” module
en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
hi: किसी व्यक्ति के पूर्वजों की रिपोर्ट, एक ट्री के रूप में स्वरूपित।

note: I18N: Description of the “Ancestors” module
en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
hi: कथात्मक रुप में किसी व्यक्ति के पूर्वजों की एक रिपोर्ट।

note: I18N: Description of the “Descendants” module
en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
hi: कथा शैली में किसी व्यक्ति के वंशजों की रिपोर्ट।

note: I18N: Description of the “Individual” module
en: A report of an individual’s details.
hi: किसी व्यक्ति के विवरण की रिपोर्ट।

en: A report of facts which are supported by a given source.
hi: तथ्यों की एक रिपोर्ट जो किसी दिए गए स्रोत द्वारा समर्थित है।

note: I18N: Description of the “Family” module
en: A report of family members and their details.
hi: परिवार के सदस्य और उनके विस्तार की एक रिपोर्ट।

note: I18N: Description of the “Deaths” module
en: A report of individuals who died in a given time or place.
hi: उन व्यक्तियों की एक रिपोर्ट जिनकी दिए गए समय या स्थान पर मृत्यु हुई।

note: I18N: Description of the “Occupations” module
en: A report of individuals who had a given occupation.
hi: उन व्यक्तियों की रिपोर्ट, जो कोई व्यवसाय करते हैं।

note: I18N: Description of the “Births” module
en: A report of individuals who were born in a given time or place.
hi: उन व्यक्तियों की एक रिपोर्ट जिन का दिए गए समय या स्थान पर जन्म हुआ।

note: I18N: Description of the “Cemeteries” module
en: A report of individuals who were buried in a given place.
hi: उन व्यक्तियों की एक रिपोर्ट जो दिए गए किसी स्थान पर दफनाए गए।

note: I18N: Description of the “Marriages” module
en: A report of individuals who were married in a given time or place.
hi: उन व्यक्तियों की रिपोर्ट जिन की शादी दिए गए समय या स्थान पर हुई।

note: I18N: Description of the “Changes” module
en: A report of recent and pending changes.
hi: नवीनतम और लंबित परिवर्तनों की एक रिपोर्ट।

note: I18N: Description of the “Related families”
en: A report of the families that are closely related to an individual.
hi: किसी व्यक्ति के करीबी संबंधित परिवारों की रिपोर्ट।

note: I18N: Description of the “Related individuals” module
en: A report of the individuals that are closely related to an individual.
hi: उन व्यक्तियों की रिपोर्ट जो किसी व्यक्ति के नज़दीकी संबंधित है।

note: I18N: Description of the “Source” module
en: A report of the information provided by a source.
hi: किसी स्रोत द्वारा दी गई जानकारी की एक रिपोर्ट।

note: I18N: Description of the “Missing data”
en: A report of the information that is missing for an individual and their relatives.
hi: किसी व्यक्ति और उनके रिश्तेदारों की लापता जानकारी की रिपोर्ट।

note: I18N: Description of the “Vital records” module. “Vital records” are life events - birth/marriage/death
en: A report of vital records for a given date or place.
hi: दी गई तारीख या स्थान के लिए महत्वपूर्ण रिकॉर्ड की एक रिपोर्ट।

en: A role is a set of access rights, which give permission to view data, change preferences, etc. Access rights are assigned to roles, and roles are granted to users. Each family tree can assign different access to each role, and users can have a different role in each family tree.
hi: एक भूमिका प्रवेश अधिकारों का एक सेट है, जो डेटा को देखने, प्राथमिकताओं को बदलने आदि की अनुमति देता है। प्रवेश अधिकार भूमिकाओं को सौंपा गया है, और भूमिकाएँ उपयोगकर्ताओं को दी जाती हैं। प्रत्येक वंश वृक्ष प्रत्येक भूमिका के लिए अलग-अलग पहुंच प्रदान कर सकता है, और प्रत्येक वंश वृक्ष में उपयोगकर्ताओं की एक अलग भूमिका हो सकती है।

note: I18N: Description of the “Family navigator” module
en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
hi: किसी व्यक्ति के करीबी परिवार और रिश्तेदारों को दर्शाने वाली साइडबार।

note: I18N: Description of the “Extra information” module
en: A sidebar showing non-genealogy information about an individual.
hi: किसी व्यक्ति के बारे में गैर-वंशावली जानकारी दिखाने वाली एक साइडबार।

note: I18N: Description of the “Descendants” module
en: A sidebar showing the descendants of an individual.
hi: एक व्यक्ती के वंशजों को दर्शाने वाली साइडबार।

note: I18N: Description of the “Families” module
en: A tab showing the close relatives of an individual.
hi: किसी व्यक्ति के करीबी रिश्तेदार दिखाने वाला टैब।

note: I18N: Description of the “Facts and events” module
en: A tab showing the facts and events of an individual.
hi: किसी व्यक्ति के तथ्यों और घटनाओं को दिखाने वाला टैब।

note: I18N: Description of the “Media” module
en: A tab showing the media objects linked to an individual.
hi: किसी व्यक्ति से जुड़े मीडिया ऑब्जेक्ट को दिखाने वाला टैब।

note: I18N: Description of the “Notes” module
en: A tab showing the notes attached to an individual.
hi: किसी व्यक्ति से जुड़े नोट्स दिखाने वाला टैब।

note: I18N: Description of the “Sources” module
en: A tab showing the sources linked to an individual.
hi: किसी व्यक्ति से जुड़े स्रोतों को दिखाने वाला टैब।

note: I18N: Description of the “TimelineChart” module
en: A timeline displaying individual events.
hi: व्यक्तिगत घटनाओं को प्रदर्शित करने वाली एक समय-रेखा।

en: A user will not be able to sign in until both “email verified” and “approved by administrator” are selected.
hi: एक उपयोगकर्ता तब तक साइन इन नहीं कर पाएगा जब तक कि “ईमेल वेरीफाइड” और “एडमिनिस्ट्रेटर द्वारा अप्रूव्ड” दोनों का चयन नहीं किया जाता।

[ctx: paper size]
en: A3
hi: ए3

[ctx: paper size]
en: A4
hi: ए4

en: API key
hi: ए.पी.आई. की

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Aba, Nigeria
hi: अबा, नाईजेरिया

[ctx: Abbreviation for Persian month: Aban]
en: Aban
hi: आबान

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: 8th month in the Persian/Jalali calendar
en: Aban
hi: आबान

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: 8th month in the Persian/Jalali calendar
en: Aban
hi: आबान

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: 8th month in the Persian/Jalali calendar
en: Aban
hi: आबान

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: 8th month in the Persian/Jalali calendar
en: Aban
hi: आबान

note: I18N: A configuration setting
en: Abbreviate place names
hi: स्थानो के नामों को छोटा करें

en: Abbreviation
hi: संक्षिप्त

en: Accept
hi: स्वीकारें

en: Accept all changes
hi: सभी परिवर्तनों को स्वीकार करें

en: Access level
hi: प्रवेश स्तर

en: Access to family trees
hi: वंश वृक्ष तक पहुंच

en: Account approval and email verification
hi: अकाउंट अप्रूवल और इमेल वेरीफिकेशन

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Accra, Ghana
hi: आक्रा, घाना

en: Action
hi: एक्शन

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Adar
hi: अदार

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Adar
hi: अदार

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Adar
hi: अदार

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Adar
hi: अदार

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Adar I
hi: अदार अव्वल

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Adar I
hi: अदार अव्वल

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Adar I
hi: अदार अव्वल

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Adar I
hi: अदार अव्वल

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Adar II
hi: अदार दुवम

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Adar II
hi: अदार दुवम

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Adar II
hi: अदार दुवम

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Adar II
hi: अदार दुवम

en: Add
hi: जोड़ें

en: Add %s to the clippings cart
hi: क्लिपिंग कार्ट में %s जोड़ें

en: Add a brother
hi: एक भाई जोड़ें

en: Add a child
hi: एक संतान जोड़ें

en: Add a child to create a one-parent family
hi: एकल अभिभावक परिवार बनाने के लिए एक संतान को जोड़ें

en: Add a daughter
hi: एक बेटी जोड़ें

en: Add a fact
hi: तथ्य जोड़ें

en: Add a father
hi: एक पिता जोड़ें

en: Add a favorite
hi: एक पसंदीदा जोड़ें

en: Add a husband
hi: एक पति जोड़े

en: Add a husband using an existing individual
hi: किसी मौजूदा व्यक्ति में से एक पति जोड़ें

en: Add a journal entry
hi: एक पत्रिका की एंट्री जोड़ें

en: Add a media file
hi: एक मीडिया फाइल जोड़े

en: Add a media object
hi: मीडिया ऑब्जेक्ट जोड़ें

en: Add a mother
hi: एक माँ जोड़ें

en: Add a name
hi: एक नाम जोड़ें

en: Add a news article
hi: एक समाचार लेख जोड़ें

en: Add a note
hi: नोट जोड़ें

en: Add a sibling
hi: एक सहोदर जोड़ें

en: Add a sister
hi: एक बहन जोड़ें

en: Add a son
hi: एक बेटा जोड़ें

en: Add a source citation
hi: एक स्रोत प्रमाण जोड़ें

en: Add a spouse
hi: एक जीवनसाथी जोड़ें

en: Add a story
hi: एक जीवनी जोड़ें

en: Add a user
hi: उपयोगकर्ता ऐड करें

en: Add a wife
hi: एक पत्नी जोड़ें

en: Add a wife using an existing individual
hi: किसी मौजूदा व्यक्ति में से एक पत्नी जोड़ें

note: I18N: FAQ = “Frequently Asked Question”
en: Add an FAQ
hi: एक “समान्य प्रश्न” जोड़ें

en: Add content to the end of the <code>&lt;body&gt;</code> element.
hi: <code>&lt;body&gt;</code> तत्व के अंत में कन्टेंट जोड़ें।

en: Add content to the end of the <code>&lt;head&gt;</code> element.
hi: <code>&lt;head&gt;</code> तत्व के अंत में कन्टेंट जोड़ें।

en: Add from clipboard
hi: क्लिपबोर्ड से जोड़ें

en: Add historic events to an individual’s page.
hi: किसी व्यक्ती के पेज पर एतिहासिक घटनाएं जोड़ें।

en: Add individuals
hi: व्यक्तियों को जोड़ें

en: Add marriage details
hi: विवाह विवरण जोड़ें

note: I18N: Name of a module
en: Add missing death records
hi: मृत्यु के लापता रिकॉर्ड एड करें

en: Add more blocks from the following list.
hi: नीचे दी गई सूची में से अधिक ब्लॉक जोड़ें।

en: Add more fields
hi: अधिक फ़ील्ड जोड़ें

note: I18N: Description of the “Stories” module
en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
hi: व्यक्तियों के लिए वंश वृक्ष में कथा जीवनियाँ जोड़ें।

en: Add new, and update existing records
hi: नया जोड़ें, और मौजूदा रिकॉर्ड अपडेट करें

en: Add spaces where long lines were wrapped
hi: वहाँ स्पेस जोड़ें जहां लंबी लाइनें लपेटी हुई हैं

note: I18N: Description of the “CSS and JS” module.
en: Add styling and scripts to every page.
hi: हर पेज पर स्टाइल और स्क्रिप्ट जोड़ें।

note: I18N: A configuration setting
en: Add to TITLE header tag
hi: हेडर टैग TITLE में जोड़ें

en: Add to the clippings cart
hi: क्लिपिंग कार्ट में जोड़ें

note: I18N: A configuration setting
en: Add unique identifiers
hi: यूनिक पहचानकर्ता जोड़ें

en: Add unlinked records
hi: अनलिंक रिकॉर्ड जोड़ें

note: I18N: Description of the “HTML” module
en: Add your own text and graphics.
hi: अपने ज़ाती लेख और ग्राफिक्स जोड़ें।

en: Add/edit a journal/news entry
hi: कोई पत्रिका/समाचार एंट्री जोड़ें या संपादित करें

en: Address
hi: पता

en: Address line 1
hi: पता पंक्ति 1

en: Address line 2
hi: पता पंक्ति 2

en: Address line 3
hi: पता पंक्ति 3

en: Addresses
hi: पते

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Adelaide, Australia
hi: एडिलेड, ऑस्ट्रेलिया

en: Administrative ID
hi: प्रशासनिक आईडी

en: Administrator
hi: एडमिनिस्ट्रेटर

en: Administrator account
hi: एडमिनिस्ट्रेटर अकाउंट

en: Administrator comments on user
hi: उपयोगकर्ता पर एडमिनिस्ट्रेटर टिप्पणियाँ

en: Administrators
hi: एडमिनिस्ट्रेटर्स

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
hi: दत्तक

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
hi: दत्तक

[ctx: Pedigree]
en: Adopted
hi: दत्तक

en: Adopted by both parents
hi: दोनों माता-पिता द्वारा गोद लिए गए

en: Adopted by father
hi: पिता द्वारा गोद लिए गए

en: Adopted by mother
hi: माँ द्वारा गोद लिए गए

en: Adopted name
hi: गोद लिया हुआ नाम

en: Adoption
hi: दत्तक ग्रहण

en: Adoption of a brother
hi: भाई को गोद लेना

en: Adoption of a child
hi: बच्चे को गोद लेना

en: Adoption of a daughter
hi: पुत्री को अपनाना

en: Adoption of a grandchild
hi: पोते/पोती को गोद लेना

en: Adoption of a granddaughter
hi: पोती को गोद लेना

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
hi: नवासी को गोद लेना

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
hi: पोती को गोद लेना

en: Adoption of a grandson
hi: पोते को गोद लेना

[ctx: daughter’s son]
en: Adoption of a grandson
hi: नवासे को गोद लेना

[ctx: son’s son]
en: Adoption of a grandson
hi: पोते को गोद लेना

en: Adoption of a half-brother
hi: सौतेले भाई को गोद लेना

en: Adoption of a half-sibling
hi: सौतेले भाई/बहन को गोद लेना

en: Adoption of a half-sister
hi: सौतेली बहन को गोद लेना

en: Adoption of a sibling
hi: भाई/बहन को गोद लेना

en: Adoption of a sister
hi: बहन को गोद लेना

en: Adoption of a son
hi: पुत्र को अपनाना

en: Adoptive parents
hi: दत्तक माता - पिता

en: Adult christening
hi: वयस्क का नामकरण

en: Advanced search
hi: एडवांस्ड खोज

note: I18N: Name of a country or state
en: Afghanistan
hi: अफ़ग़ानिस्तान

en: Africa
hi: अफ्रीका

en: After creating the family tree, you will be able to import data from a GEDCOM file.
hi: फैमिली ट्री बनाने के बाद, आप किसी GEDCOM फ़ाइल से डेटा आयात कर पाएंगे।

en: Age
hi: उम्र

en: Age at birth of child
hi: बच्चे के जन्म पर उम्र

en: Age at which to assume an individual is dead
hi: उम्र जिसमें में किसी व्यक्ति को मृत मान लिया जाता हो

en: Age between husband and wife
hi: पति-पत्नी के बीच उम्र

en: Age between siblings
hi: भाई-बहनों के बीच उम्र

en: Age between wife and husband
hi: पत्नी और पति के बीच उम्र

en: Age difference
hi: उम्र का फर्क़

en: Age in year of first marriage
hi: पहली शादी के साल में उम्र

en: Age in year of marriage
hi: शादी के साल में उम्र

en: Age interval
hi: आयु का अंतराल

note: I18N: A configuration setting
en: Age of parents next to child’s birthdate
hi: बच्चे की जन्मतिथि के आगे माता-पिता की आयु

en: Agency
hi: एजेंसी

note: I18N: Name of a country or state
en: Aland Islands
hi: ऑलैण्ड द्वीपसमूह

note: I18N: Name of a country or state
en: Albania
hi: अल्बानिया

note: I18N: Name of a module
en: Album
hi: एल्बम

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Albuquerque, New Mexico, United States
hi: अल्बुकर्क, न्यू मैक्सिको, संयुक्त राज्य

note: I18N: Name of a country or state
en: Algeria
hi: अल्जीरिया

en: Alias
hi: उपनाम

en: Alive
hi: जीवित

en: All
hi: सभी

en: All facts and events
hi: सभी तथ्य और घटनाएं

en: All fields must be completed.
hi: सभी क्षेत्रों को पूरा करना होगा।

en: All individuals
hi: सभी व्यक्ति

en: All modules
hi: सारे मॉड्यूल

en: All records
hi: सभी रिकॉर्ड

note: I18N: Description of the “CKEditor” module. WYSIWYG = “what you see is what you get”
en: Allow other modules to edit text using a “WYSIWYG” editor, instead of using HTML codes.
hi: HTML कोड का उपयोग करने के बजाय अन्य मॉड्यूल को "WYSIWYG" एडिटर का उपयोग करके टेक्स्ट एडिट करने की अनुमति दें।

note: I18N: A configuration setting
en: Allow users to see raw GEDCOM records
hi: उपयोगकर्ताओं को मूल GEDCOM रिकॉर्ड देखने दें

note: I18N: A configuration setting
en: Allow visitors to request a new user account
hi: दर्शकों को एक नए उपयोगकर्ता खाते का अनुरोध करने की अनुमति दें

en: Also known as
hi: उर्फ़

en: Alternative spelling of surname
hi: उपनाम की वैकल्पिक वर्तनी

note: I18N: Name of a country or state
en: American Samoa
hi: अमेरिकन समोआ

note: I18N: FAQ = “Frequently Asked Question”
en: An FAQ can be displayed on just one of the family trees, or on all the family trees.
hi: सभी वंश वृक्ष में से एक पर या सभी वंश वृक्ष पर एक FAQ प्रदर्शित किया जा सकता है।

en: An administrator must approve the new user account and select an access level before the user can sign in.
hi: नए उपयोगकर्ता के साइन इन करने से पहले किसी एडमिनिस्ट्रेटर को नए उपयोगकर्ता खाते को मंजूरी दे कर एक “एक्सेस लेवल” का चयन करना होगा।

note: I18N: Description of the “Album” module
en: An alternative to the “media” tab, and an enhanced image viewer.
hi: "मीडिया" टैब का विकल्प, और एक बेहतर इमेज व्यूअर।

note: I18N: Description of the “Charts” module
en: An alternative way to display charts.
hi: चार्ट प्रदर्शित करने का एक वैकल्पिक तरीका।

note: I18N: Description of the “Census assistant” module
en: An alternative way to enter census transcripts and link them to individuals.
hi: जनगणना प्रतिलिपि में प्रवेश करने और उन्हें व्यक्तियों से जोड़ने का एक वैकल्पिक मार्ग।

note: I18N: Description of the “Theme change” module
en: An alternative way to select a new theme.
hi: नई थीम चुनने का एक वैकल्पिक तरीका।

note: I18N: Description of the “Sign in” module
en: An alternative way to sign in and sign out.
hi: साइन इन और साइन आउट करने का एक वैकल्पिक तरीका।

note: I18N: Description of the “HourglassChart” module
en: An hourglass chart of an individual’s ancestors and descendants.
hi: किसी व्यक्ति के पूर्वजों और वंशजों का रेतघड़ी चार्ट।

en: An individual can have more than one set of parents. For example, birth and adopted.
hi: किसी व्यक्ती के माता-पिता एक से अधिक भी हो सकते हैं। जैसे कि, जन्म देने वाले या गोद लेने वाले।

note: I18N: Description of the “Interactive tree” module
en: An interactive tree, showing all the ancestors and descendants of an individual.
hi: एक इंटरएक्टिव ट्री, जो किसी व्यक्ति के सभी पूर्वजों और वंशजों को दर्शाता है।

en: An unexpected database error occurred.
hi: एक अनपेक्षित डेटाबेस ग़लती हुई है।

en: An upgrade is available.
hi: एक उन्नयन (अपग्रेड) उपलब्ध है।

note: I18N: Name of a module/report I18N: Name of a module/chart
en: Ancestors
hi: पूर्वज

en: Ancestors interest
hi: पूर्वजों का हित

en: Ancestors of
hi: के पूर्वज

note: I18N: %s is an individual’s name
en: Ancestors of %s
hi: %s के पूर्वज

en: Ancestral file number
hi: खानदानी फाइल नंबर

note: I18N: GEDCOM tag _APID
en: Ancestry PID
hi: पुश्तैनी पीआईडी

note: I18N: GEDCOM tag _APID
en: Ancestry.com source identifier
hi: Ancestry.com स्रोत पहचानकर्ता

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Anchorage, Alaska, United States
hi: एंकोरेज, अलास्का, संयुक्त राज्य

note: I18N: Name of a country or state
en: Andorra
hi: अंडोरा

note: I18N: Name of a country or state
en: Angola
hi: अंगोला

note: I18N: Name of a country or state
en: Anguilla
hi: एंगुइला

en: Anniversary
hi: सालगिरह

en: Anniversary calendar
hi: सालगिरह कैलेंडर

en: Annulment
hi: लोप

en: Answer
hi: उत्तर

note: I18N: Name of a country or state
en: Antarctica
hi: अंटार्कटिका

note: I18N: Name of a country or state
en: Antigua and Barbuda
hi: अण्टीगुआ और बारबूडा

en: Anyone with a user account can access this website.
hi: उपयोगकर्ता खाते के साथ हर कोई व्यक्ति इस वेबसाइट को एक्सेस कर सकता है।

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Apia, Samoa
hi: आपिया, समोआ

en: Application ID
hi: आवेदन आईडी

en: Application name
hi: आवेदन नाम

en: Apply privacy settings
hi: गोपनीयता सेटिंग्स लागू करें

note: I18N: Label for checkbox
en: Apply these preferences to all family trees
hi: इन प्राथमिकताओं को सभी वंश वृक्ष पर लागू करें

note: I18N: Label for checkbox
en: Apply these preferences to new family trees
hi: इन प्राथमिकताओं को नए वंश वृक्ष पर लागू करें

en: Approved
hi: अप्रूव्ड

en: Approved by administrator
hi: एडमिनिस्ट्रेटर द्वारा अप्रूव्ड

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
hi: अप्रै

[ctx: GENITIVE]
en: April
hi: अप्रैल

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
hi: अप्रैल

[ctx: LOCATIVE]
en: April
hi: अप्रैल

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
hi: अप्रैल

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Aqua Marine
hi: एक्वा मरीन

en: Are you sure you want to delete the link to “%s”?
hi: क्या आप वाकई “%s” का लिंक हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete this fact?
hi: क्या आप वाकई इस तथ्य को हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
hi: क्या आप वाक़ई यह संदेश हटाना चाहते हैं? इसे बाद में वापस नहीं लाया जा सकेगा।

en: Are you sure you want to delete “%s”?
hi: क्या आप वाकई “%s” को हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to reject all the changes to this family tree?
hi: क्या आप वाकई इस वंश वृक्ष के सभी परिवर्तनों को अस्वीकार करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
hi: क्या आप वाकई इस आइटम को अपनी पसंदीदा सूची से निकालना चाहते हैं?

note: I18N: Name of a country or state
en: Argentina
hi: अर्जेंटीना

[ctx: font name]
en: Arial
hi: एरियल

note: I18N: Name of a country or state
en: Armenia
hi: आर्मीनिया

note: I18N: Name of a country or state
en: Aruba
hi: अरूबा

en: As well as using the toolbar to apply HTML formatting, you can insert database fields which are updated automatically. These special fields are marked with <b>#</b> characters. For example <b>#totalFamilies#</b> will be replaced with the actual number of families in the database. Advanced users may wish to apply CSS classes to their text, so that the formatting matches the currently selected theme.
hi: HTML स्वरूपण लागू करने के लिए टूलबार का उपयोग करने के साथ-साथ, आप डेटाबेस फ़ील्ड डाल सकते हैं जो स्वचालित रूप से अपडेट की जाती हैं। ये विशेष फ़ील्ड <b>#</b> से चिह्नित हैं। उदाहरण के लिए <b>#totalFamilies#</b> को डेटाबेस में परिवारों की वास्तविक संख्या से बदल दिया जाएगा। एडवांस्ड उपयोगकर्ता CSS क्लास को अपने टेक्स्ट पर लागू करना चाहेंगे, ताकि प्रारूपण वर्तमान में चयनित थीम से मेल खाए।

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Ash
hi: ऐश

en: Asia
hi: एशिया

en: Associate
hi: साथी

en: Associate events with this source
hi: इस स्रोत के साथ घटनाओं को संबंधित करें

en: Associated events
hi: संबद्ध घटनाएं

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Asuncion, Paraguay
hi: असुनियन, पैराग्वे

note: I18N: Name of a country or state
en: At sea
hi: समुद्र में

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Atlanta, Georgia, United States
hi: अटलांटा, जॉर्जिया, संयुक्त राज्य

en: Attendant
hi: सहायक

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
hi: सहायिका

[ctx: MALE]
en: Attendant
hi: सहायक

en: Attending
hi: उपस्थित

[ctx: FEMALE]
en: Attending
hi: उपस्थित

[ctx: MALE]
en: Attending
hi: उपस्थित

note: I18N: Type of media object
en: Audio
hi: ऑडियो

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
hi: अग

[ctx: GENITIVE]
en: August
hi: अगस्त

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
hi: अगस्त

[ctx: LOCATIVE]
en: August
hi: अगस्त

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
hi: अगस्त

note: I18N: Name of a country or state
en: Australia
hi: ऑस्ट्रेलिया

note: I18N: Name of a country or state
en: Austria
hi: ऑस्ट्रिया

en: Author
hi: लेखक

en: Author of last change
hi: अंतिम परिवर्तन के लेखक

note: I18N: Automatic suggestions when you type
en: Autocomplete
hi: स्वत: पूर्ण

en: Automatically accept changes made by this user
hi: इस उपयोगकर्ता द्वारा किए गए परिवर्तनों को स्वचालित रूप से स्वीकार करें

note: I18N: A configuration setting
en: Automatically expand notes
hi: स्वचालित रूप से नोट्स को फैलाएं

note: I18N: A configuration setting
en: Automatically expand sources
hi: स्वचालित रूप से स्रोतों को फैलाएं

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Av
hi: आव

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Av
hi: आव

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Av
hi: आव

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Av
hi: आव

en: Average age
hi: औसत आयु

en: Average age at death
hi: मृत्यु के समय औसत आयु

en: Average age at marriage
hi: शादी में औसत उम्र

en: Average age in century of marriage
hi: विवाह की शताब्दी में औसत आयु

en: Average age related to death century
hi: मृत्यु शताब्दी से संबंधित औसत आयु

en: Average number
hi: औसत संख्या

en: Average number of children per family
hi: प्रति परिवार बच्चों की औसत संख्या

note: I18N: help text for family tree / GEDCOM file names
en: Avoid spaces and punctuation. A family name might be a good choice.
hi: रिक्त स्थान और विराम चिह्न से बचें। एक परिवार का नाम एक अच्छा विकल्प हो सकता है।

[ctx: Abbreviation for Persian month: Azar]
en: Azar
hi: आज़र

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: 9th month in the Persian/Jalali calendar
en: Azar
hi: आज़र

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: 9th month in the Persian/Jalali calendar
en: Azar
hi: आज़र

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: 9th month in the Persian/Jalali calendar
en: Azar
hi: आज़र

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: 9th month in the Persian/Jalali calendar
en: Azar
hi: आज़र

note: I18N: Name of a country or state
en: Azerbaijan
hi: आज़रबाइजान

note: I18N: Name of a country or state
en: Azores
hi: अज़ोरेस

[ctx: Abbreviation for Persian month: Bahman]
en: Bah
hi: बेह

note: I18N: Name of a country or state
en: Bahamas
hi: बहामास

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: 11th month in the Persian/Jalali calendar
en: Bahman
hi: बेहमन

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: 11th month in the Persian/Jalali calendar
en: Bahman
hi: बेहमन

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: 11th month in the Persian/Jalali calendar
en: Bahman
hi: बेहमन

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: 11th month in the Persian/Jalali calendar
en: Bahman
hi: बेहमन

note: I18N: Name of a country or state
en: Bahrain
hi: बहरीन

note: I18N: Name of a country or state
en: Bangladesh
hi: बांग्लादेश

en: Baptism
hi: बपतिस्मा

en: Baptism of a brother
hi: भाई का बपतिस्मा

en: Baptism of a child
hi: बच्चे का बपतिस्मा

en: Baptism of a daughter
hi: पुत्री का बपतिस्मा

en: Baptism of a grandchild
hi: पोतों/नवासों का बपतिस्मा

en: Baptism of a granddaughter
hi: पोती/नवासी का बपतिस्मा

[ctx: daughter’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
hi: नवासी का बपतिस्मा

[ctx: son’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
hi: पोती का बपतिस्मा

en: Baptism of a grandson
hi: पोते/नवासे का बपतिस्मा

[ctx: daughter’s son]
en: Baptism of a grandson
hi: नवासे का बपतिस्मा

[ctx: son’s son]
en: Baptism of a grandson
hi: पोते का बपतिस्मा

en: Baptism of a half-brother
hi: सौतेले भाई का बपतिस्मा

en: Baptism of a half-sibling
hi: सौतेले सहोदर का बपतिस्मा

en: Baptism of a half-sister
hi: सौतेली बहन का बपतिस्मा

en: Baptism of a sibling
hi: भाई/बहन का बपतिस्मा

en: Baptism of a sister
hi: बहन का बपतिस्मा

en: Baptism of a son
hi: पुत्र का बपतिस्मा

en: Bar mitzvah
hi: बार मित्ज़वाह

note: I18N: Name of a country or state
en: Barbados
hi: बारबाडोस

en: Base GEDCOM tag
hi: बेस GEDCOM टैग

en: Bat mitzvah
hi: बात मित्ज़वाह

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Baton Rouge, Louisiana, United States
hi: बैटन रूज, लुइसियाना, संयुक्त राज्य

en: Begins with
hi: शुरुआती अक्षर

note: I18N: Name of a country or state
en: Belarus
hi: बेलोरूस

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Belgian Chocolate
hi: बेल्जियन चॉकलेट

note: I18N: Name of a country or state
en: Belgium
hi: बेल्जियम

note: I18N: Name of a country or state
en: Belize
hi: बेलीज़

note: I18N: Name of a country or state
en: Benin
hi: बेनिन

note: I18N: Name of a country or state
en: Bermuda
hi: बरमूडा

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Bern, Switzerland
hi: बर्न, स्विट्जरलैंड

en: Best man
hi: शहबाला

note: I18N: Name of a country or state
en: Bhutan
hi: भूटान

en: Bibliography
hi: ग्रन्थसूची

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Billings, Montana, United States
hi: बिलिंग्स, मोंटाना, संयुक्त राज्य

en: Binary data object
hi: बाइनरी डेटा ऑब्जेक्ट

en: Bing™ maps
hi: Bing™ मानचित्र

en: Bing™ webmaster tools
hi: Bing™ वेबमास्टर टूल्स

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Birmingham, Alabama, United States
hi: बर्मिंघम, अलबामा, संयुक्त राज्य

en: Birth
hi: जन्म

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
hi: जन्म

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
hi: जन्म

[ctx: Pedigree]
en: Birth
hi: जन्म

en: Birth by country
hi: देश के हिसाब से जन्म

en: Birth date range end
hi: जन्म तिथि सीमा समाप्त

en: Birth date range start
hi: जन्म तिथि सीमा प्रारंभ

en: Birth name
hi: जन्म नाम

en: Birth of a brother
hi: भाई का जन्म

en: Birth of a child
hi: बच्चे का जन्म

en: Birth of a daughter
hi: बेटी का जन्म

en: Birth of a grandchild
hi: नाती/पोते का जन्म

en: Birth of a granddaughter
hi: पोती/नवासी का जन्म

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
hi: नवासी का जन्म

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
hi: पोती का जन्म

en: Birth of a grandson
hi: पोते/नवासे का जन्म

[ctx: daughter’s son]
en: Birth of a grandson
hi: नवासे का जन्म

[ctx: son’s son]
en: Birth of a grandson
hi: पोते का जन्म

en: Birth of a half-brother
hi: सौतेले भाई का जन्म

en: Birth of a half-sibling
hi: सौतेले भाई/बहन का जन्म

en: Birth of a half-sister
hi: सौतेली बहन का जन्म

en: Birth of a sibling
hi: भाई/बहन का जन्म

en: Birth of a sister
hi: बहन का जन्म

en: Birth of a son
hi: बेटे का जन्म

en: Birth parents
hi: जन्म देने वाले माता पिता

en: Birth places
hi: जन्मस्थान

en: Birthplace contains
hi: जन्मस्थान में शामिल

note: I18N: Name of a module/report
en: Births
hi: जन्म

en: Births by century
hi: शताब्दी के दौरान जन्म

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Bismarck, North Dakota, United States
hi: बिस्मार्क, नॉर्थ डकोटा, संयुक्त राज्य

en: Blessing
hi: आशीर्वाद

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Blocks
hi: ब्लॉक्स

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Blue Lagoon
hi: ब्लू लगून

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Blue Marine
hi: ब्लू मरीन

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Bogota, Colombia
hi: बोगोटा, कोलंबिया

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Boise, Idaho, United States
hi: बोइस, इडाहो, संयुक्त राज्य

note: I18N: Name of a country or state
en: Bolivia
hi: बोलिविया

note: I18N: Type of media object
en: Book
hi: किताब

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Born in the covenant
hi: वाचा में जन्मा

note: I18N: Name of a country or state
en: Bosnia and Herzegovina
hi: बॉस्निया और हर्ज़ेगोविना

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Boston, Massachusetts, United States
hi: बोस्टन, मैसाचुसेट्स, संयुक्त राज्य

en: Both alive
hi: दोनों जीवित

en: Both dead
hi: दोनों मृत

note: I18N: Name of a country or state
en: Botswana
hi: बोत्सवाना

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Bountiful, Utah, United States
hi: बाउंटफुल, यूटा, संयुक्त राज्य

note: I18N: Name of a country or state
en: Bouvet Island
hi: बौवेट आइलैंड

note: I18N: Name of a module/list I18N: Branches of a family tree
en: Branches
hi: शाखाएं

note: I18N: %s is a surname
en: Branches of the %s family
hi: कुलनाम %s के परिवार

note: I18N: Name of a country or state
en: Brazil
hi: ब्राज़िल

en: Bridesmaid
hi: वधू-सखी

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Brigham City, Utah, United States
hi: ब्रिघम सिटी, यूटा, संयुक्त राज्य

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Brisbane, Australia
hi: ब्रिस्बेन, ऑस्ट्रेलिया

en: Brit milah
hi: खतना

note: I18N: Name of a country or state
en: British Indian Ocean Territory
hi: ब्रिटिश हिंद महासागर क्षेत्र

note: I18N: Name of a country or state
en: British Virgin Islands
hi: ब्रिटिश वर्जिन द्वीपसमूह

en: Brother
hi: भाई

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Brumaire
hi: ब्रूमेयर

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Brumaire
hi: ब्रूमेयर

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Brumaire
hi: ब्रूमेयर

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Brumaire
hi: ब्रूमेयर

note: I18N: Name of a country or state
en: Brunei Darussalam
hi: ब्रुनेई

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Buenos Aires, Argentina
hi: ब्यूनस आयर्स, अर्जेंटीना

note: I18N: Name of a country or state
en: Bulgaria
hi: बुल्गारिया

en: Burial
hi: दफ़न

en: Burial of a brother
hi: भाई का दफ़्न

en: Burial of a child
hi: बच्चे का दफ़्न

en: Burial of a daughter
hi: बेटी का दफ़्न

en: Burial of a father
hi: पिता का दफ़्न

en: Burial of a grandchild
hi: नाती/पोते का दफ़्न

en: Burial of a granddaughter
hi: पोती/नवासी का दफ़्न

[ctx: daughter’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
hi: नवासी का दफ़्न

[ctx: son’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
hi: पोती का दफ़्न

en: Burial of a grandfather
hi: नाना/दादा का दफ़्न

en: Burial of a grandmother
hi: नानी/दादी का दफ़्न

en: Burial of a grandparent
hi: दादा/दादी/नाना/नानी का दफ़्न

en: Burial of a grandson
hi: पोते/नवासे का दफ़्न

[ctx: daughter’s son]
en: Burial of a grandson
hi: नवासे का दफ़्न

[ctx: son’s son]
en: Burial of a grandson
hi: पोते का दफ़्न

en: Burial of a half-brother
hi: सौतेले भाई का दफ़्न

en: Burial of a half-sibling
hi: सौतेले भाई/बहन का दफ़्न

en: Burial of a half-sister
hi: सौतेली बहन का दफ़्न

en: Burial of a husband
hi: पति का दफ़्न

en: Burial of a maternal grandfather
hi: नाना का दफ़्न

en: Burial of a maternal grandmother
hi: नानी का दफ़्न

en: Burial of a mother
hi: माँ का दफ़्न

en: Burial of a parent
hi: माँ/बाप का दफ़्न

en: Burial of a paternal grandfather
hi: दादा का दफ़्न

en: Burial of a paternal grandmother
hi: दादी का दफ़्न

en: Burial of a sibling
hi: भाई/बहन का दफ़्न

en: Burial of a sister
hi: बहन का दफ़्न

en: Burial of a son
hi: बेटे का दफ़्न

en: Burial of a spouse
hi: जीवनसाथी का दफ़्न

en: Burial of a wife
hi: पत्नी का दफ़्न

en: Burial place contains
hi: दफन स्थान में शामिल

note: I18N: Name of a module/report
en: Burials
hi: दफ़्न

note: I18N: Name of a country or state
en: Burkina Faso
hi: बुर्किना फासो

note: I18N: Name of a country or state
en: Burundi
hi: बुरुण्डी

en: Buyer
hi: ख़रीदार

[ctx: FEMALE]
en: Buyer
hi: ख़रीदार

[ctx: MALE]
en: Buyer
hi: ख़रीदार

note: I18N: Help text for the "Port number" site configuration setting
en: By default, SMTP works on port 25.
hi: डिफ़ॉल्ट रूप से, SMTP पोर्ट 25 पर काम करता है।

note: I18N: Name of a module. CKEditor is a trademark. Do not translate it? https://ckeditor.com
en: CKEditor™
hi: सी.के.एडिटर™

note: I18N: Name of a module.
en: CSS and JS
hi: CSS और JS

en: Calculating…
hi: गणना जारी है…

note: I18N: Name of a module
en: Calendar
hi: कैलेंडर

note: I18N: A configuration setting
en: Calendar conversion
hi: कैलेंडर परिवर्तन

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Calgary, Alberta, Canada
hi: कैलगरी, अल्बर्टा, कनाडा

en: Call number
hi: कॉल नंबर

note: I18N: Name of a country or state
en: Cambodia
hi: कंबोडिया

note: I18N: Name of a country or state
en: Cameroon
hi: कैमरून

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Campinas, Brazil
hi: कैम्पिनास, ब्राजील

note: I18N: Name of a country or state
en: Canada
hi: कनाडा

note: I18N: Name of a country or state
en: Cape Verde
hi: केप वर्दे

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Caracas, Venezuela
hi: कारकास, वेनेज़ुएला

note: I18N: Type of media object
en: Card
hi: कार्ड

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Cardston, Alberta, Canada
hi: कार्डस्टोन, अल्बर्टा, कनाडा

en: Caste
hi: जाति

en: Categories
hi: श्रेणियाँ

en: Category
hi: वर्ग

en: Cause
hi: वजह

en: Cause of death
hi: मृत्यु की वजह

en: Caution! This may take a long time. Be patient.
hi: सावधान! इसमें लंबा समय लग सकता है। धैर्य रखें।

note: I18N: Name of a country or state
en: Cayman Islands
hi: केमन द्वीपसमूह

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Cebu City, Philippines
hi: सेबू सिटी, फिलीपींस

en: Cemetery
hi: कब्रिस्तान

en: Census
hi: जनगणना

note: I18N: Name of a module
en: Census assistant
hi: जनगणना सहायक

en: Census date
hi: जनगणना दिनांक

en: Census date and place
hi: जनगणना तिथि और स्थान

en: Census place
hi: जनगणना की जगह

en: Census transcript
hi: जनगणना प्रतिलेख

note: I18N: Name of a country or state
en: Central African Republic
hi: मध्य अफ़्रीकी गणराज्य

en: Century
hi: सदी

note: I18N: Type of media object
en: Certificate
hi: प्रमाणपत्र

note: I18N: Name of a country or state
en: Chad
hi: चाड

en: Change family members
hi: परिवार के सदस्य बदलें

en: Change the “Home page” blocks
hi: “होम पेज” के ब्लॉक बदलें

en: Change the “My page” blocks
hi: “मेरा पेज” के ब्लॉक बदलें

note: I18N: [a record was] Changed on <date/time>
en: Changed by %1$s
hi: %1$s तक परिवर्तित

note: I18N: [a record was] Changed on <date/time>
en: Changed on %1$s
hi: %1$s पर बदला गया

note: I18N: [a record was] Changed on <date/time> by <user>
en: Changed on %1$s by %2$s
hi: %2$s द्वारा %1$s को परिवर्तित किया गया

note: I18N: Name of a module/report
en: Changes
hi: परिवर्तन

en: Changes in the last %s day | Changes in the last %s days
hi[0]: पिछले %s दिन में हुए परिवर्तन
hi[1]: पिछले %s दिनों में हुए परिवर्तन

en: Changes log
hi: परिवर्तन लॉग

en: Character encoding
hi: अक्षर संकेतीकरण

en: Character set
hi: अक्षर समुह

en: Chart
hi: चार्ट

en: Chart preferences
hi: चार्ट प्राथमिकताएँ

en: Chart type
hi: चार्ट प्रकार

note: I18N: Name of a module/block I18N: Name of a module
en: Charts
hi: चार्ट

en: Check for errors
hi: एरर देखें

en: Check for new version
hi: नए संस्करण का पता करें

en: Check for pending changes…
hi: लंबित परिवर्तनों को जाँचें…

en: Checking server capacity
hi: सर्वर क्षमता की जाँच

en: Checking server configuration
hi: सर्वर कॉन्फ़िगरेशन की जाँच

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Chicago, Illinois, United States
hi: शिकागो, इलिनोइस, संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Child
hi: बच्चे

en: Child of
hi: वल्द

note: I18N: e.g. “Child of [father name & mother name]”
en: Child of %s
hi: %s की संतान

en: Children
hi: संतान

en: Children in family
hi: परिवार में बच्चे

en: Children of
hi: बाल-बच्चेः

note: I18N: In the Icelandic surname tradition, ...
en: Children take a patronym instead of a surname.
hi: बच्चे एक कुलनाम के बजाय एक गोत्र अपनाते हैं।

note: I18N: In the Spanish surname tradition, ...
en: Children take one surname from the father and one surname from the mother.
hi: बच्चे पिता से एक कुलनाम और माँ से एक कुलनाम अपनाते हैं।

note: I18N: In the Portuguese surname tradition, ...
en: Children take one surname from the mother and one surname from the father.
hi: बच्चे एक कुलनाम माँ से लेते हैं और एक कुलनाम पिता से।

note: I18N: In the patrilineal surname tradition, ...
en: Children take their father’s surname.
hi: बच्चे अपने पिता का कुलनाम अपनाते हैं।

note: I18N: In the matrilineal surname tradition, ...
en: Children take their mother’s surname.
hi: बच्चे अपनी माँ का कुलनाम अपनाते हैं।

note: I18N: Name of a country or state
en: Chile
hi: चिली

note: I18N: Name of a country or state
en: China
hi: चीन

en: Choose a report to run
hi: चलाने के लिए एक रिपोर्ट चुनें

en: Choose relatives
hi: रिश्तेदारों को चुनें

en: Choose user defined welcome text typed below
hi: नीचे दिए गए “यूज़र डिफाइंड” स्वागत लेख चुनें

en: Christening
hi: नामकरण

en: Christening of a brother
hi: भाई का नामकरण

en: Christening of a child
hi: बच्चे का नामकरण

en: Christening of a daughter
hi: बेटी का नामकरण

en: Christening of a grandchild
hi: नाती/पोते का नामकरण

en: Christening of a granddaughter
hi: पोती/नवासी का नामकरण

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
hi: नवासी का नामकरण

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
hi: पोती का नामकरण

en: Christening of a grandson
hi: पोते/नवासे का नामकरण

[ctx: daughter’s son]
en: Christening of a grandson
hi: नवासे का नामकरण

[ctx: son’s son]
en: Christening of a grandson
hi: पोते का नामकरण

en: Christening of a half-brother
hi: सौतेले भाई का नामकरण

en: Christening of a half-sibling
hi: सौतेले सहोदर का नामकरण

en: Christening of a half-sister
hi: सौतेली बहन का नामकरण

en: Christening of a sibling
hi: भाई/बहन का नामकरण

en: Christening of a sister
hi: बहन का नामकरण

en: Christening of a son
hi: बेटे का नामकरण

note: I18N: Name of a country or state
en: Christmas Island
hi: क्रिसमस द्वीप

en: Circumciser
hi: खतना करने वाले

en: Circumcision
hi: खतना

en: Citation
hi: प्रणाम

en: Citation details
hi: हवाला विस्तार

en: Citizenship
hi: नागरिकता

en: City
hi: शहर

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Ciudad Juarez, Mexico
hi: स्यूदाद जुआरेज़, मैक्सिको

en: Civil marriage
hi: नागरिक विवाह

en: Civil registrar
hi: नागरिक रजिस्ट्रार

[ctx: FEMALE]
en: Civil registrar
hi: नागरिक रजिस्ट्रार

[ctx: MALE]
en: Civil registrar
hi: नागरिक रजिस्ट्रार

en: Clean up data folder
hi: डेटा फ़ोल्डर साफ़ करें

note: I18N: Name of a module
en: Clippings cart
hi: क्लिपिंग कार्ट

note: I18N: Type of media object
en: Coat of arms
hi: राज्य-चिह्न

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Cochabamba, Bolivia
hi: कोचाबम्बा, बोलीविया

note: I18N: Name of a country or state
en: Cocos (Keeling) Islands
hi: कोकोस (कीलिंग) द्वीपसमूह

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Coffee and Cream
hi: कॉफी और क्रीम

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Cold Day
hi: कोल्ड डे

note: I18N: Name of a country or state
en: Colombia
hi: कोलम्बिया

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Colonia Juarez, Mexico
hi: कोलोनिया जुआरेज, मैक्सिको

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Columbia River, Washington, United States
hi: कोलंबिया नदी, वाशिंगटन, संयुक्त राज्य

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Columbia, South Carolina, United States
hi: कोलंबिया, दक्षिण कैरोलिना, संयुक्त राज्य

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Columbus, Ohio, United States
hi: कोलंबस, ओहियो, संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Comment
hi: टिप्पणी

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Common law marriage
hi: आम कानूनी विवाह

note: I18N: Description of the “Messages” module
en: Communicate directly with other users, using private messages.
hi: निजी संदेशों के ज़रिए अन्य उपयोगकर्ताओं के साथ सीधे संवाद करें।

note: I18N: Name of a country or state
en: Comoros
hi: कोमोरोस

note: I18N: Name of a module/chart
en: Compact tree
hi: कॉम्पैक्ट ट्री

note: I18N: %s is an individual’s name
en: Compact tree of %s
hi: %s का कॉम्पैक्ट ट्री

en: Comparison
hi: तुलना

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Completed before 1970; date not available
hi: 1970 से पहले पूरा हुआ; तिथि उपलब्ध नहीं

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Completed; date unknown
hi: पूरा हुआ: तिथि अज्ञात

en: Completion date
hi: पूरा करने की तिथि

en: Confirmation
hi: पुष्टीकरण

en: Connection to database server
hi: डेटाबेस सर्वर से कनेक्शन

note: I18N: Name of a module
en: Contact information
hi: संपर्क सूचना

en: Contact method
hi: संपर्क विधि

en: Contains
hi: सम्मिलित

en: Content
hi: कन्टेंट

en: Continuation
hi: विस्तार

en: Control panel
hi: कंट्रोल पैनल

note: I18N: Name of a module
en: Convert %s tags to GEDCOM 5.5.1
hi: %s टैग को GEDCOM 5.5.1 . में बदलें

note: I18N: Label for option
en: Convert to
hi: रूपांतरण >>

note: I18N: Name of a country or state
en: Cook Islands
hi: कुक द्वीपसमूह

en: Cookies
hi: कुकीज़

en: Coordinates
hi: निर्देशांक

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Copenhagen, Denmark
hi: कोपेनहेगन, डेनमार्क

en: Copy
hi: कॉपी

note: I18N: Copy all the records from [family tree 1] into [family tree 2]
en: Copy all the records from %1$s into %2$s.
hi: %1$s से %2$s में सारे रिकॉर्ड कॉपी करें।

en: Copy files…
hi: फ़ाइलें कॉपी करें…

en: Copy the URL of the record to the clipboard
hi: रिकॉर्ड के URL को क्लिपबोर्ड पर कॉपी करें

en: Copyright
hi: कॉपीराइट

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Cordoba, Argentina
hi: कॉर्डोबा, अर्जेंटीना

en: Corporation
hi: निगम

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
hi: पुराने “जीनिआलॉजी प्रोग्राम” द्वारा बनाए गए “John/DOE/” या “John /DOE” रूप के NAME रिकार्ड को ठीक करें।

en: Correspondence
hi: पत्र-व्यवहार

note: I18N: Name of a country or state
en: Costa Rica
hi: कोस्ता रीका

note: I18N: Name of a country or state
en: Cote d’Ivoire
hi: कोत दिव्वार

en: Could not verify the information you entered. Please try again or contact the site administrator for more information.
hi: आपके द्वारा दर्ज की गई जानकारी सत्यापित नहीं हो सकी। कृपया पुन: प्रयास करें या अधिक जानकारी के लिए साइट एडमिनिस्ट्रेटर से संपर्क करें।

note: I18N: Description of the “Hit counters” module
en: Count the visits to each page
hi: प्रत्येक पेज के दौरों की गिनती करें

en: Country
hi: देश

en: Create
hi: बनाएं

en: Create a family tree
hi: एक वंश वृक्ष बनाएं

en: Create a location
hi: एक स्थान बनाएं

en: Create a media object
hi: नया मीडिया ऑब्जेक्ट बनाएँ

en: Create a repository
hi: एक भंडार बनाएँ

en: Create a shared note
hi: एक सामान्य नोट बनाएँ

en: Create a shared note using the census assistant
hi: जनगणना सहायक का उपयोग करके एक आम नोट बनाएं

en: Create a source
hi: एक स्रोत बनाएँ

en: Create a submission
hi: एक सबमिशन बनाएं

en: Create a submitter
hi: एक जमाकर्ता बनाएँ

en: Create a temporary folder…
hi: एक टेम्पररी फ़ोल्डर बनाएँ…

en: Create a unique filename
hi: एक यूनिक फ़ाइल नाम बनाएँ

en: Create an individual
hi: नया व्यक्ती जोड़ें

note: I18N: %s is a link/URL
en: Create maps using %s.
hi: %s का उपयोग करके मानचित्र बनाएं।

en: Create your own chart
hi: अपना खुद का चार्ट बनाएं

en: Create, update, and delete a family tree for every GEDCOM file in the data folder.
hi: डेटा फ़ोल्डर में प्रत्येक GEDCOM फ़ाइल के लिए वंश वृक्ष बनाएं, अपडेट करें और हटाएं।

note: I18N: GEDCOM tag _CREA
en: Created at
hi: पर बनाया गया

en: Creation date
hi: निर्माण तिथि

en: Creation time
hi: निर्माण का समय

en: Cremation
hi: दाह संस्कार

en: Cremation of a brother
hi: भाई का दाह संस्कार

en: Cremation of a child
hi: बच्चे का दाह संस्कार

en: Cremation of a daughter
hi: बेटी का दाह संस्कार

en: Cremation of a father
hi: पिता का दाह संस्कार

en: Cremation of a grandchild
hi: नाती/पोते का दाह संस्कार

en: Cremation of a granddaughter
hi: पोती/नवासी का दाह संस्कार

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
hi: नवासी का दाह संस्कार

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
hi: पोती का दाह संस्कार

en: Cremation of a grandfather
hi: दादा/नाना का दाह संस्कार

en: Cremation of a grandmother
hi: दादी/नानी का दाह संस्कार

en: Cremation of a grandparent
hi: एक पूर्वज का दाह संस्कार

en: Cremation of a grandson
hi: पोते/नवासे का दाह संस्कार

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
hi: नवासे का दाह संस्कार

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
hi: पोते का दाह संस्कार

en: Cremation of a half-brother
hi: सौतेले भाई का दाह संस्कार

en: Cremation of a half-sibling
hi: सौतेले सहोदर का दाह संस्कार

en: Cremation of a half-sister
hi: सौतेली बहन का दाह संस्कार

en: Cremation of a husband
hi: पति का दाह संस्कार

en: Cremation of a maternal grandfather
hi: नाना का दाह संस्कार

en: Cremation of a maternal grandmother
hi: नानी का दाह संस्कार

en: Cremation of a mother
hi: माँ का दाह संस्कार

en: Cremation of a parent
hi: माँ/बाप का दाह संस्कार

en: Cremation of a paternal grandfather
hi: दादा का दाह संस्कार

en: Cremation of a paternal grandmother
hi: दादी का दाह संस्कार

en: Cremation of a sibling
hi: सहोदर का दाह संस्कार

en: Cremation of a sister
hi: बहन का दाह संस्कार

en: Cremation of a son
hi: बेटे का दाह संस्कार

en: Cremation of a spouse
hi: जीवनसाथी का दाह संस्कार

en: Cremation of a wife
hi: पत्नी का दाह संस्कार

note: I18N: Name of a country or state
en: Croatia
hi: क्रोएशिया

note: I18N: Name of a country or state
en: Cuba
hi: क्यूबा

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Curitiba, Brazil
hi: कूर्टिबा, ब्राजील

en: Custom
hi: कस्टम

en: Custom GEDCOM tags
hi: कस्टम GEDCOM टैग

en: Custom GEDCOM tags are discouraged. Try to use only standard GEDCOM tags.
hi: कस्टम GEDCOM टैग्स को हतोत्साहित किया जाता है। केवल मानक GEDCOM टैग का उपयोग करने का प्रयास करें।

en: Custom event
hi: कस्टम घटना

en: Custom module
hi: कस्टम मॉड्यूल

note: I18N: A configuration setting
en: Custom welcome text
hi: कस्टम स्वागत लेख

en: Customize this page
hi: इस पेज को मनचाहा बनाएं

note: I18N: Name of a country or state
en: Cyprus
hi: साइप्रस

note: I18N: Name of a country or state
en: Czech Republic
hi: चेक गणराज्य

note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/DomainKeys_Identified_Mail
en: DKIM digital signature
hi: DKIM डिजिटल हस्ताक्षर

en: DNA markers
hi: DNA मार्कर

note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Daitch–Mokotoff_Soundex
en: Daitch-Mokotoff
hi: दाइच-मोकोतोफ़

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Dallas, Texas, United States
hi: डलास, टेक्सास, संयुक्त राज्य

en: Data
hi: डेटा

en: Data controller
hi: डेटा नियंत्रक

en: Data fix
hi: डेटा सुधार

en: Data fixes
hi: डेटा सुधारक

en: Data fixes can require lots of slow calculations, so it is not possible to create an exact list of records that need to be updated.
hi: डेटा सुधारक को बहुत सी धीमी गणनाओं की आवश्यकता हो सकती है, इसलिए रिकॉर्ड की एक सटीक सूची बनाना संभव नहीं है जिसे अपडेट करने की आवश्यकता हो।

note: I18N: A configuration setting
en: Data folder
hi: डेटा फ़ोल्डर

en: Database connection
hi: डेटाबेस कनेक्शन

en: Database name
hi: डेटाबेस नाम

en: Database password
hi: डेटाबेस पासवर्ड

en: Database type
hi: डेटाबेस प्रकार

en: Database user account
hi: डेटाबेस उपयोगकर्ता खाता

en: Date
hi: तारीख

en: Date differences
hi: तिथि का अंतर

en: Date of LDS baptism
hi: LDS बपतिस्मा की तिथि

en: Date of LDS child sealing
hi: LDS चाइल्ड सीलिंग की तिथि

en: Date of LDS confirmation
hi: एलडीसी पुष्टि की तारीख

en: Date of LDS endowment
hi: LDS दान की तिथि

en: Date of LDS spouse sealing
hi: LDS जीवनसाथी सीलिंग की तारीख

en: Date of adoption
hi: दत्तक ग्रहण तिथि

en: Date of baptism
hi: बपतिस्मा की तिथि

en: Date of bar mitzvah
hi: बार मित्ज़वाह तिथि

en: Date of bat mitzvah
hi: बात मित्ज़वाह की तिथि

en: Date of birth
hi: जन्म तिथि

en: Date of blessing
hi: आशीर्वाद तिथि

en: Date of brit milah
hi: खतना की तारीख

en: Date of burial
hi: दफ़न की तिथि

en: Date of christening
hi: नामकरण तिथि

en: Date of confirmation
hi: पुष्टीकरण की तिथि

en: Date of cremation
hi: दाह संस्कार की तिथि

en: Date of death
hi: मृत्यु तिथि

en: Date of divorce
hi: तलाक़ की तारीख

en: Date of emigration
hi: प्रवास तिथि

en: Date of engagement
hi: सगाई की तिथि

en: Date of entry in original source
hi: मूल स्रोत में प्रवेश की तिथि

en: Date of event
hi: घटना तिथि

en: Date of first communion
hi: प्रथम सम्मेलन की तिथि

en: Date of immigration
hi: आप्रवासन तिथि

en: Date of last change
hi: अंतिम परिवर्तन की तिथि

en: Date of marriage
hi: शादी की तारीख

en: Date of marriage banns
hi: विवाह बंधन तिथि

en: Date of naturalization
hi: समीकरण तिथि

en: Date of ordination
hi: दीक्षा तिथि

en: Date of residence
hi: निवास की तिथि

en: Date of status change
hi: स्थिति परिवर्तन की तिथि

en: Date period
hi: दिनांक मुद्दत

en: Date periods are used to indicate that a fact, such as an occupation, continued for a period of time.
hi: दिनांक की मुद्दत का उपयोग यह संकेत देने के लिए किया जाता है कि एक तथ्य, जैसे कि कोई व्यवसाय, समय की कितनी मुद्दत के लिए जारी रहा।

en: Date range
hi: दिनांक सीमा

en: Date ranges are used to indicate that an event, such as a birth, happened on an unknown date within a possible range.
hi: दिनांक सीमाओं का उपयोग यह संकेत देने के लिए किया जाता है कि कोई घटना, जैसे कि एक जन्म, एक संभावित सीमा के भीतर किसी अज्ञात तारीख को हुई।

en: Date registered
hi: पंजीकरण की तिथि

en: Date sent
hi: भेजने की तिथि

note: I18N: Help text for the “Calendar conversion” configuration setting
en: Dates are only converted if they are valid for the calendar. For example, only dates between %1$s and %2$s will be converted to the French calendar and only dates after %3$s will be converted to the Gregorian calendar.
hi: दिनांक केवल तभी परिवर्तित होंगे जब वे किसी कैलेंडर के लिए मान्य होंगे। उदाहरण के लिए, केवल %1$s और %2$s के बीच की तारीखों को फ्रेंच कैलेंडर में बदला जाएगा और केवल %3$s के बाद की तारीखों को ग्रेगोरियन कैलेंडर में बदला जाएगा।

en: Dates are stored using English abbreviations and keywords. Shortcuts are available as alternatives to these abbreviations and keywords.
hi: तिथियां अंग्रेजी संक्षिप्ताक्षर और कीवर्ड का उपयोग करके संग्रहीत की जाती हैं। इन संक्षिप्ताक्षर और कीवर्ड के विकल्प के रूप में शॉर्टकट उपलब्ध हैं।

en: Daughter
hi: बेटी

note: I18N: e.g. “Daughter of [father name & mother name]”
en: Daughter of %s
hi: %s की बेटी

en: Day
hi: दिन

en: Day not set
hi: दिन निर्धारित नहीं

en: Day:
hi: दिन:

en: Dead
hi: मृत

en: Death
hi: मृत्यु

en: Death by country
hi: देश के हिसाब से मृत्यु

en: Death date range end
hi: मृत्यु तिथि सीमा समाप्त

en: Death date range start
hi: मृत्यु तिथि सीमा प्रारंभ

en: Death of a brother
hi: भाई की मृत्यु

en: Death of a child
hi: बच्चे की मृत्यु

en: Death of a daughter
hi: बेटी की मृत्यु

en: Death of a father
hi: पिता की मृत्यु

en: Death of a grandchild
hi: नाती/पोते की मृत्यु

en: Death of a granddaughter
hi: पोती/नवासी की मृत्यु

[ctx: daughter’s daughter]
en: Death of a granddaughter
hi: नवासी की मृत्यु

[ctx: son’s daughter]
en: Death of a granddaughter
hi: पोती की मृत्यु

en: Death of a grandfather
hi: नाना/दादा की मृत्यु

en: Death of a grandmother
hi: नानी/दादी की मृत्यु

en: Death of a grandparent
hi: किसी पूर्वज की मृत्यु

en: Death of a grandson
hi: नाती/पोते की मृत्यु

[ctx: daughter’s son]
en: Death of a grandson
hi: नवासे की मृत्यु

[ctx: son’s son]
en: Death of a grandson
hi: पोते की मृत्यु

en: Death of a half-brother
hi: सौतेले भाई की मृत्यु

en: Death of a half-sibling
hi: सौतेले सहोदर की मृत्यु

en: Death of a half-sister
hi: सौतेली बहन की मृत्यु

en: Death of a husband
hi: पति की मृत्यु

en: Death of a maternal grandfather
hi: नाना की मृत्यु

en: Death of a maternal grandmother
hi: नानी की मृत्यु

en: Death of a mother
hi: माँ की मृत्यु

en: Death of a parent
hi: माँ/बाप की मृत्यु

en: Death of a paternal grandfather
hi: दादाकी मृत्यु

en: Death of a paternal grandmother
hi: दादी की मृत्यु

en: Death of a sibling
hi: सहोदर की मृत्यु

en: Death of a sister
hi: बहन की मृत्यु

en: Death of a son
hi: बेटे की मृत्यु

en: Death of a spouse
hi: जीवनसाथी की मृत्यु

en: Death of a wife
hi: पत्नी की मृत्यु

en: Death of one spouse
hi: जीवनसाथी की मृत्यु

en: Death place contains
hi: मृत्यु स्थान में शामिल

en: Death places
hi: मृत्यु स्थान

note: I18N: Name of a module/report
en: Deaths
hi: मृत्यु

en: Deaths by century
hi: शताब्दी के दौरान मृत्यु

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
hi: दिस

[ctx: GENITIVE]
en: December
hi: दिसंबर

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
hi: दिसंबर

[ctx: LOCATIVE]
en: December
hi: दिसंबर

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
hi: दिसंबर

note: I18N: The tenth day in the French republican calendar
en: Decidi
hi: डेसिडी

en: Default chart
hi: डिफ़ॉल्ट चार्ट

en: Default family tree
hi: डिफॉल्ट वंश वृक्ष

note: I18N: A configuration setting
en: Default individual
hi: डिफ़ॉल्ट व्यक्ति

note: I18N: A configuration setting
en: Default theme
hi: पूर्व निर्धारित थीम

en: Definition
hi: परिभाषा

en: Degree
hi: डिग्री

[ctx: font name]
en: DejaVu
hi: डेजावू

en: Delete
hi: हटाएं

en: Delete inactive users
hi: बेकार उपयोगकर्ताओं को हटाएं

en: Delete selected messages
hi: चयनित संदेश हटाएं

en: Delete the preferences for this module.
hi: इस मॉड्यूल के लिए प्राथमिकताएँ हटाएं।

en: Delete this name
hi: यह नाम हटाएं

en: Delete unused locations
hi: अप्रयुक्त स्थानों को हटाएं

en: Delete your account
hi: अपना खाता हटाएं

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
hi: परिवार को हटाने का कार्य सभी व्यक्तियों को एक-दूसरे से अलग कर देगा किन्तु व्यक्तियों को उनकी जगह पर ही छोड़ देगा। क्या आप वाकई इस परिवार को हटाना चाहते हैं?

en: Deleting…
hi: मिटाया जा रहा है…

note: I18N: Name of a country or state
en: Democratic Republic of the Congo
hi: कांगो लोकतान्त्रिक गणराज्य

en: Demographic data
hi: जनसांख्यिकीय डेटा

note: I18N: Name of a country or state
en: Denmark
hi: डेनमार्क

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Denver, Colorado, United States
hi: डेनवर, कोलोराडो, संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Depending on your server configuration, you may be able to upgrade automatically.
hi: आपके सर्वर कॉन्फ़िगरेशन के आधार पर, आप स्वचालित रूप से अपग्रेड करने में सक्षम हो भी सकते हैं।

en: Descendant generations
hi: वंशज पीढ़ी

note: I18N: Name of a module/chart I18N: Name of a module/sidebar I18N: Name of a module/report
en: Descendants
hi: वंशज

en: Descendants interest
hi: वंशज हित

en: Descendants of
hi: वंशजः

note: I18N: %s is an individual’s name
en: Descendants of %s
hi: %s के वंशज

en: Description
hi: विवरण

note: I18N: A configuration setting
en: Description META tag
hi: विवरण META टैग

en: Destination
hi: मंज़िल

en: Details
hi: विवरण

en: Details of the new user will be sent to the genealogy contact for the corresponding family tree.
hi: नए उपयोगकर्ता का विवरण इसी वंश वृक्ष के “वंशावली संपर्क” को भेजा जाएगा।

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Detroit, Michigan, United States
hi: डेट्रायट, मिशिगन, संयुक्त राज्य अमेरिका

[ctx: Abbreviation for Persian month: Dey]
en: Dey
hi: दे

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: 10th month in the Persian/Jalali calendar
en: Dey
hi: दे

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: 10th month in the Persian/Jalali calendar
en: Dey
hi: दे

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: 10th month in the Persian/Jalali calendar
en: Dey
hi: दे

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: 10th month in the Persian/Jalali calendar
en: Dey
hi: दे

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Dhu_al-Hijjah
en: Dhu al-Hijjah
hi: ज़िल हज

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Dhu_al-Hijjah
en: Dhu al-Hijjah
hi: ज़िल हज

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Dhu_al-Hijjah
en: Dhu al-Hijjah
hi: ज़िल हज

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Dhu_al-Hijjah
en: Dhu al-Hijjah
hi: ज़िल हज

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Dhu_al-Qi%27dah
en: Dhu al-Qi’dah
hi: ज़िल क़दा

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Dhu_al-Qi%27dah
en: Dhu al-Qi’dah
hi: ज़िल क़दा

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Dhu_al-Qi%27dah
en: Dhu al-Qi’dah
hi: ज़िल क़दा

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Dhu_al-Qi%27dah
en: Dhu al-Qi’dah
hi: ज़िल क़दा

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Died as a child: exempt
hi: बचपन में ही मृत्यु: मुक्त

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Died less than 1 year old, sealing not required.
hi: 1 वर्ष से कम उम्र में मृत्यु हो गई, सीलिंग की आवश्यकता नहीं है।

en: Differences
hi: मतभेद

note: I18N: Help text for the “Calendar conversion” configuration setting
en: Different calendar systems are used in different parts of the world, and many other calendar systems have been used in the past. Where possible, you should enter dates using the calendar in which the event was originally recorded. You can then specify a conversion, to show these dates in a more familiar calendar. If you regularly use two calendars, you can specify two conversions and dates will be converted to both the selected calendars.
hi: दुनिया के विभिन्न हिस्सों में विभिन्न कैलेंडर प्रणालियों का उपयोग किया जाता है, और कई अन्य कैलेंडर प्रणालियों का उपयोग अतीत में किया गया है। जहां संभव हो, आपको उसी कैलेंडर का उपयोग करके तिथियां दर्ज कर देनी चाहिए जिसमें घटना मूल रूप से दर्ज की गई थी। फिर आप इन तिथियों को अधिक परिचित कैलेंडर में दिखाने के लिए किसी कैलेंडर परिवर्तन को निर्धारित कर सकते हैं। यदि आप नियमित रूप से दो कैलेंडरों का उपयोग करते हैं, तो आप दो रूपांतरण निर्दिष्ट कर सकते हैं और दिनांक दोनों चयनित कैलेंडर में परिवर्तित हो जाएंगे।

en: Direct line ancestors
hi: सीधी रेखा के पूर्वज

en: Direct line ancestors and their families
hi: सीधी रेखा के पूर्वज और उनके परिवार

note: I18N: %s is a number of records per page
en: Display %s
hi: %s प्रदर्शित करें

note: I18N: Description of the “Favorites” module
en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
hi: किसी वंश वृक्ष के पसंदीदा पेज प्रदर्शित और मैनेज करें।

note: I18N: Description of the “Favorites” module
en: Display and manage a user’s favorite pages.
hi: उपयोगकर्ता के पसंदीदा पेजों को प्रदर्शित और प्रबंधित करें।

en: Divorce
hi: तलाक़

en: Divorce filed
hi: तलाक़ दायर की गई

en: Divorces by century
hi: शताब्दी के दौरान तलाक़

note: I18N: Name of a country or state
en: Djibouti
hi: जिबूती

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Do not seal, previous sealing canceled
hi: सील ना करें, पिछली सीलिंग रद्द हुई

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Do not seal: unauthorized
hi: सील ना करें: अनाधिकृत

note: I18N: Type of media object
en: Document
hi: दस्तावेज़

en: Domain name
hi: डोमेन नाम

note: I18N: Name of a country or state
en: Dominica
hi: डोमिनिका

note: I18N: Name of a country or state
en: Dominican Republic
hi: डोमिनिकन गणराज्य

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Download %s…
hi: डाउनलोड %s…

en: Download a .ICS file containing an anniversary
hi: एक वर्षगांठ वाली .ICS फ़ाइल डाउनलोड करें

en: Download file
hi: डाउनलोड फाइल

en: Drag the blocks to change their position.
hi: ब्लॉक को घसीट कर उनकी जगह बदलें।

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Draper, Utah, United States
hi: ड्रेपर, यूटा, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: The second day in the French republican calendar
en: Duodi
hi: डुओडी

en: Duplicate email address. A user with that email already exists.
hi: डुप्लिकेट इमेल एड्रेस। उस ईमेल वाला उपयोगकर्ता पहले से मौजूद है।

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
hi: डुप्लिकेट यूज़रनेम। उस यूज़रनेम वाला उपयोगकर्ता पहले से मौजूद है। कृपया दूसरा यूज़रनेम चुनें।

en: Each source records specific events, generally for a given date range and for a place jurisdiction. For example a Census records census events and church records record birth, marriage, and death events.<br><br>Select the events that are recorded by this source from the list of events provided. The date should be specified in a range format such as <i>FROM 1900 TO 1910</i>. The place jurisdiction is the name of the lowest jurisdiction that encompasses all lower-level places named in this source. For example, “Oneida, Idaho, USA” would be used as a source jurisdiction place for events occurring in the various towns within Oneida County. “Idaho, USA” would be the source jurisdiction place if the events recorded took place not only in Oneida County but also in other counties in Idaho.
hi: प्रत्येक स्रोत विशिष्ट घटनाओं को दर्ज करता है, आम तौर पर दी गई तिथि सीमा और एक स्थान अधिकार क्षेत्र के लिए। उदाहरण के लिए, एक जनगणना, जनगणना की घटनाओं और चर्च के रिकॉर्ड जन्म, विवाह, और मृत्यु की घटनाओं को रिकॉर्ड करता है।<br><br>उन घटनाओं का चयन करें जो इस स्रोत द्वारा दर्ज की गई घटनाओं की सूची से दर्ज की गई हैं। दिनांक को एक श्रेणी प्रारूप में निर्दिष्ट किया जाना चाहिए जैसे <i>1900 से 1910 तक</i>। स्थान क्षेत्राधिकार सबसे कम अधिकार क्षेत्र का नाम है जो इस स्रोत में नामित सभी निचले-स्तर के स्थानों को शामिल करता है। उदाहरण के लिए, “वनडा, इडाहो, यूएसए” को वनडा काउंटी के भीतर विभिन्न शहरों में होने वाली घटनाओं के लिए एक स्रोत क्षेत्राधिकार के रूप में इस्तेमाल किया जाएगा। “इडाहो, यूएसए” स्रोत क्षेत्राधिकार स्थान होगा यदि दर्ज की गई घटनाएं न केवल वनडा काउंटी में बल्कि इडाओ में अन्य काउंटी में भी हुईं।

en: Each user account has an option to “automatically accept changes”. When this is enabled, any changes made by that user are saved immediately. Many administrators enable this for their own user account.
hi: प्रत्येक उपयोगकर्ता खाते में “परिवर्तनों को स्वचालित रूप से स्वीकार करने” का विकल्प होता है। जब यह सक्षम हो जाता है, तो उस उपयोगकर्ता द्वारा किए गए किसी भी परिवर्तन को तुरंत सहेज लिया जाता है। कई एडमिनिस्ट्रेटर इसे अपने स्वयं के उपयोगकर्ता खाते के लिए सक्षम करते हैं।

en: Earliest birth
hi: सबसे पुराना जन्म

en: Earliest death
hi: सबसे पुरानी मृत्यु

en: Earliest divorce
hi: सबसे पुरानी तलाक़

en: Earliest marriage
hi: सबसे पुरानी शादी

note: I18N: Name of a country or state
en: Ecuador
hi: ईक्वाडोर

en: Edit
hi: एडिट

en: Edit a media file
hi: मीडिया फाइल एडिट करें

note: I18N: Options for editing
en: Edit preferences
hi: प्राथमिकताएं एडिट करें

en: Edit the FAQ
hi: सामान्य प्रश्न एडिट करें

en: Edit the gender
hi: लिंग एडिट करें

en: Edit the name
hi: नाम एडिट करें

en: Edit the raw GEDCOM
hi: मूल GEDCOM एडिट करें

en: Edit the shared note
hi: आम नोट एडिट करें

en: Edit the story
hi: जीवनी एडिट करें

en: Edit the user
hi: उपयोगकर्ता एडिट करें

en: Edit this individual and replace their details with your own.
hi: इस व्यक्ति को एडिट करें और उनके विवरण को अपने विवरण से बदल लें।

en: Edit with all GEDCOM tags
hi: सभी GEDCOM टैग के साथ संपादित करें

note: I18N: Listbox entry; name of a role
en: Editor
hi: एडिटर

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Edmonton, Alberta, Canada
hi: एडमॉन्टन, अल्बर्टा, कनाडा

en: Education
hi: शिक्षा

note: I18N: Name of a country or state
en: Egypt
hi: मिस्र

note: I18N: Name of a country or state
en: El Salvador
hi: एल साल्वाडोर

note: I18N: Type of media object
en: Electronic
hi: इलेक्ट्रोनिक

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Elul
hi: एलूल

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Elul
hi: एलूल

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Elul
hi: एलूल

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Elul
hi: एलूल

en: Email
hi: इमेल

en: Email address
hi: इमेल एड्रेस

en: Email verified
hi: इमेल वेरीफाइड हुआ

en: Emigration
hi: प्रवास

en: Employee
hi: कर्मचारी

[ctx: FEMALE]
en: Employee
hi: कर्मचारी

[ctx: MALE]
en: Employee
hi: कर्मचारी

en: Employer
hi: नियोक्ता

[ctx: FEMALE]
en: Employer
hi: मालकिन

[ctx: MALE]
en: Employer
hi: मालिक

en: Empty the clipboard
hi: क्लिपबोर्ड खाली करें

en: Empty the clippings cart
hi: क्लिपिंग कार्ट खाली करें

en: Enabled
hi: सक्रिय

note: I18N: Help text for the “Family tree” configuration setting
en: Enabling this option will force all visitors to sign in before they can view any data on the website.
hi: इस विकल्प को सक्षम करने से सभी दर्शक वेबसाइट पर किसी भी डेटा को देखने से पहले साइन इन करने के लिए प्रतिबंधित होंगे।

en: End year
hi: आखिर साल

en: Ending range of change dates
hi: परिवर्तन तारीखों की अंतिम सीमा

note: I18N: Location of an historic LDS church temple - https://en.wikipedia.org/wiki/Endowment_house
en: Endowment House
hi: एंडोमेंट हाउस

en: Engagement
hi: सगाई

note: I18N: Name of a country or state
en: England
hi: इंगलैंड

en: Enter an optional note about this favorite
hi: इस पसंदीदा के बारे में एक वैकल्पिक नोट दर्ज करें

en: Enter fullscreen
hi: फुल स्क्रीन में जाएं

en: Entire record
hi: संपूर्ण रिकॉर्ड

note: I18N: Name of a country or state
en: Equatorial Guinea
hi: भूमध्यवर्ती गिनी

note: I18N: Name of a country or state
en: Eritrea
hi: इरिट्रिया

en: Error: converting GEDCOM files from %s encoding to UTF-8 encoding not currently supported.
hi: बाधा: GEDCOM फ़ाइलों को %s एन्कोडिंग से UTF-8 एन्कोडिंग में परिवर्तित करना वर्तमान में समर्थित नहीं है।

[ctx: Abbreviation for Persian month: Esfand]
en: Esf
hi: इसफ

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: 12th month in the Persian/Jalali calendar
en: Esfand
hi: इसफंद

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: 12th month in the Persian/Jalali calendar
en: Esfand
hi: इसफंद

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: 12th month in the Persian/Jalali calendar
en: Esfand
hi: इसफंद

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: 12th month in the Persian/Jalali calendar
en: Esfand
hi: इसफंद

en: Estate name
hi: संपदा नाम

note: I18N: A configuration setting
en: Estimated dates for birth and death
hi: जन्म और मृत्यु की अनुमानित तारीखें

note: I18N: Name of a country or state
en: Estonia
hi: एस्टोनिया

note: I18N: Name of a country or state
en: Ethiopia
hi: इथियोपिया

en: Europe
hi: यूरोप

en: Event
hi: घटना

en: Events
hi: घटनाएं

en: Events in countries
hi: देशों में घटनाएं

en: Events of close relatives
hi: निकट संबंधियों के कार्यक्रम

en: Everybody has this role, including visitors to the website and search engines.
hi: प्रत्येक व्यक्ति की यह भूमिका है, जिसमें वेबसाइट के दर्शक और खोज इंजन भी शामिल हैं।

en: Exact
hi: सटीक

en: Exact date
hi: सही तारीख

en: Exclude individuals with “%s” as a married name
hi: विवाहित नाम %s वाले व्यक्तियों को अलग कर दें

en: Exclude subfolders
hi: सबफ़ोल्डर्स को छोड़ दें

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Excluded from this submission
hi: इस प्रस्तुतीकरण से बाहर रखे गए

en: Exit fullscreen
hi: फुल स्क्रीन से बाहर आएं

note: I18N: placeholder text for registration-comments field
en: Explain why you are requesting an account.
hi: समझाएं कि आप खाते का अनुरोध क्यूँ कर रहे हैं।

en: Export
hi: निर्यात

en: Export a GEDCOM file
hi: GEDCOM फ़ाइल निर्यात करें

en: Export all the family trees to GEDCOM files…
hi: सारे वंश वृक्ष GEDCOM फ़ाइलों में निर्यात करें…

en: Export preferences
hi: निर्यात प्राथमिकताएँ

note: I18N: A configuration setting. …who were born in the last XX years or died in the last YY years
en: Extend privacy to dead individuals
hi: मृत व्यक्तियों के लिए गोपनीयता बढ़ाएँ

note: I18N: “External files” are stored on other computers
en: External files
hi: बाहरी फाइलें

en: External identifier
hi: बाहरी पहचानकर्ता

en: External link
hi: बाहरी लिंक

en: External media files have a URL instead of a filename.
hi: बाहरी मीडिया फ़ाइलों का फ़ाइल नाम के बजाय एक URL (लिंक) होता है।

note: I18N: Name of a module/sidebar
en: Extra information
hi: अतिरिक्त जानकारी

en: Eye color
hi: आँख का रंग

note: I18N: Name of a theme.
en: F.A.B.
hi: एफ.ए.बी.

note: I18N: Name of a module. Abbreviation for “Frequently Asked Questions”
en: FAQ
hi: सामान्य प्रश्न

note: I18N: FAQ = “Frequently Asked Question”
en: FAQs are lists of questions and answers, which allow you to explain the site’s rules, policies, and procedures to your visitors. Questions are typically concerned with privacy, copyright, user-accounts, unsuitable content, requirement for source-citations, etc.
hi: FAQs बार बार पूछे गए प्रश्नों और उत्तरों की सूची है, जो आपको अपने दर्शकों को साइट के नियमों, नीतियों और प्रक्रियाओं को समझाने की अनुमति देते हैं। प्रश्न आम तौर पर गोपनीयता, कॉपीराइट, उपयोगकर्ता-खाता, अनुपयुक्त सामग्री, स्रोत-उद्धरणों की आवश्यकता आदि से संबंधित होते हैं।

en: Fact
hi: तथ्य

en: Fact 1
hi: तथ्य 1

en: Fact 10
hi: तथ्य 10

en: Fact 11
hi: तथ्य 11

en: Fact 12
hi: तथ्य 12

en: Fact 13
hi: तथ्य 13

en: Fact 2
hi: तथ्य 2

en: Fact 3
hi: तथ्य 3

en: Fact 4
hi: तथ्य 4

en: Fact 5
hi: तथ्य 5

en: Fact 6
hi: तथ्य 6

en: Fact 7
hi: तथ्य 7

en: Fact 8
hi: तथ्य 8

en: Fact 9
hi: तथ्य 9

note: I18N: A configuration setting
en: Fact icons
hi: तथ्य चिह्न

en: Fact or event
hi: तथ्य या घटना

note: I18N: Name of a module/tab on the individual page.
en: Facts and events
hi: तथ्य और घटनाएँ

en: Facts for family records
hi: पारिवारिक रिकॉर्ड के लिए तथ्य

en: Facts for individual records
hi: व्यक्ती के रिकॉर्ड के लिए तथ्य

en: Facts for new families
hi: नए परिवारों के लिए तथ्य

en: Facts for new individuals
hi: नए व्यक्तियों के लिए तथ्य

note: I18N: Name of a country or state
en: Falkland Islands
hi: फ़ॉकलैंड द्वीपसमूह

note: I18N: Name of a module/list I18N: Name of a module
en: Families
hi: परिवार

en: Families with sources
hi: स्रोत वाले परिवार

note: I18N: Name of a module/report
en: Family
hi: परिवार

en: Family as a child
hi: बच्चे के रूप में परिवार

en: Family as a spouse
hi: जीवनसाथी के रूप में परिवार

note: I18N: Name of a module/chart
en: Family book
hi: पारिवारिक पुस्तक

note: I18N: %s is an individual’s name
en: Family book of %s
hi: %s की पारिवारिक पुस्तक

en: Family census
hi: परिवार की जनगणना

en: Family fact
hi: पारिवारिक तथ्य

en: Family facts and events
hi: पारिवारिक तथ्य और घटनाएं

en: Family file
hi: परिवार की फाइल

note: I18N: Name of a module/sidebar
en: Family navigator
hi: परिवार नाविक

note: I18N: Description of the “News” module
en: Family news and site announcements.
hi: पारिवारिक समाचार और साइट की घोषणाएँ।

en: Family of %s
hi: %s का परिवार

en: Family residence
hi: पारिवारिक निवास स्थान

en: Family status
hi: पारिवारिक स्थिति

en: Family tree
hi: वंश वृक्ष

en: Family tree clippings cart
hi: वंश वृक्ष क्लिपिंग कार्ट

en: Family tree title
hi: वंश वृक्ष का नाम

note: I18N: Name of a module
en: Family trees
hi: वंश वृक्ष

note: I18N: %s is the spouse name
en: Family with %s
hi: %s के साथ परिवार

en: Family with adoptive parents
hi: दत्तक माँ-बाप के साथ परिवार

en: Family with foster parents
hi: पालक माँ-बाप के साथ परिवार

en: Family with husband
hi: पति के साथ परिवार

en: Family with parents
hi: माँ-बाप के साथ परिवार

note: I18N: “rada” is an Arabic word, pronounced “ra DAH”. It is child-to-parent pedigree, established by wet-nursing.
en: Family with rada parents
hi: रज़ाई माँ-बाप के साथ परिवार

note: I18N: “sealing” is a Mormon ceremony.
en: Family with sealing parents
hi: सीलिंग माँ-बाप के साथ परिवार

en: Family with spouse
hi: जीवनसाथी के साथ परिवार

en: Family with the most children
hi: सबसे अधिक बच्चों वाला परिवार

en: Family with wife
hi: पत्नी के साथ परिवार

note: I18N: familysearch.org
en: FamilySearch ID
hi: FamilySearch आईडी

note: I18N: Name of a module/chart
en: Fan chart
hi: फैन चार्ट

note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Family_tree#Fan_chart - %s is an individual’s name
en: Fan chart of %s
hi: %s का फैन चार्ट

[ctx: Abbreviation for Persian month: Farvardin]
en: Far
hi: फर

note: I18N: Name of a country or state
en: Faroe Islands
hi: फ़रो द्वीपसमूह

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: 1st month in the Persian/Jalali calendar
en: Farvardin
hi: फरवरदिन

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: 1st month in the Persian/Jalali calendar
en: Farvardin
hi: फरवरदिन

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: 1st month in the Persian/Jalali calendar
en: Farvardin
hi: फरवरदिन

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: 1st month in the Persian/Jalali calendar
en: Farvardin
hi: फरवरदिन

en: Father
hi: पिता

en: Father: %s
hi: पिता: %s

en: Father’s age
hi: पिता की उम्र

note: I18N: A step-family. %s is an individual’s name
en: Father’s family with %s
hi: %s के साथ पिता का परिवार

note: I18N: A step-family.
en: Father’s family with an unknown individual
hi: अज्ञात व्यक्ति के साथ पिता का परिवार

note: I18N: Name of a module
en: Favorites
hi: पसंदीदा

en: Fax
hi: फैक्स

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
hi: फर

[ctx: GENITIVE]
en: February
hi: फरवरी

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
hi: फरवरी

[ctx: LOCATIVE]
en: February
hi: फरवरी

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
hi: फरवरी

en: Female
hi: स्त्री

en: Females
hi: महिलाएं

note: I18N: Data entry field
en: Field
hi: क्षेत्र

note: I18N: Data entry field
en: Field name
hi: क्षेत्र का नाम

note: I18N: Data entry field
en: Field value
hi: क्षेत्र का मान

note: I18N: Name of a country or state
en: Fiji
hi: फ़िजी

en: File size
hi: फाइल साईज

en: File successfully uploaded
hi: फ़ाइल सफलतापूर्वक अपलोड हो गई

en: Filename
hi: फ़ाइल का नाम

en: Filename on server
hi: सर्वर पर फ़ाइल नाम

en: Filenames are not allowed to contain the character “%s”.
hi: फ़ाइलनाम में अक्षर “%s” लगाने की अनुमति नहीं है।

en: Filenames are not allowed to have the extension “%s”.
hi: फ़ाइलनाम का एक्सटेंशन “%s” रखने की अनुमति नहीं है।

en: Files have been found from a previous version of webtrees. Old files can sometimes be a security risk. You should delete them.
hi: फ़ाइलें webtrees के पिछले वर्शन से मिली हैं। पुरानी फाइलें कभी-कभी सुरक्षा के लिए जोखिम हो सकती हैं। आपको उन्हें हटाना चाहिए।

en: Files marked with %s are required for proper operation and cannot be removed.
hi: %s से चिह्नित फाइलें उचित संचालन के लिए आवश्यक हैं और इन्हें हटाया नहीं जा सकता।

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Find a source
hi: एक स्रोत ढूंढें

en: Find a special character
hi: कोई विशेष अक्षर खोजें

en: Find all possible relationships
hi: हरएक मुमकिन संबंध खोजें

en: Find any relationship
hi: कोई भी संबंध खोजें

en: Find duplicates
hi: डुप्लिकेट खोजें

en: Find other relationships
hi: अन्य संबंधों का पता लगाएं

en: Find relationships via ancestors
hi: पूर्वजों के माध्यम से संबंध खोजें

en: Find the closest relationships
hi: निकटतम संबंधों का पता लगाएं

en: Find unrelated individuals
hi: असंबंधित व्यक्तियों का पता लगाएं

note: I18N: Name of a country or state
en: Finland
hi: फिनलैंड

en: First communion
hi: प्रथम सम्मेलन

en: First event
hi: पहली घटना

en: First record
hi: पहला रिकार्ड

note: I18N: Name of a module
en: Fix name slashes and spaces
hi: नाम के “स्लैश” और “स्पेस” को ठीक करें

en: Flag
hi: झंडा

note: I18N: Name of a country or state
en: Flanders
hi: फ़्लैंडर्स

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Floreal
hi: फ्लोरिअल

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Floreal
hi: फ्लोरिअल

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Floreal
hi: फ्लोरिअल

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Floreal
hi: फ्लोरिअल

en: Folder
hi: फ़ोल्डर

en: Folder name on server
hi: सर्वर पर फ़ोल्डर का नाम

en: Follow this link to verify your email address.
hi: अपना ईमेल एड्रेस वेरीफाइ करने के लिए इस लिंक का अनुसरण करें।

en: Font
hi: फ़ॉन्ट

en: Footer
hi: फूटर

en: Footers
hi: फुटर

note: I18N: Help text for the “GEDCOM media path” configuration setting. %s are all folder names
en: For example, if the GEDCOM file contains %1$s and webtrees expects to find %2$s in the media folder, then you would need to remove %3$s.
hi: उदाहरण के लिए, अगर GEDCOM फ़ाइल में %1$s है और webtrees को मीडिया फ़ोल्डर में %2$s खोजने की अपेक्षा है, तो आपको %3$s निकालने की आवश्यकता होगी।

en: For example, if you specify a path length of 2, the individual will be able to see their grandson (child, child), their aunt (parent, sibling), their step-daughter (spouse, child), but not their first cousin (parent, sibling, child).
hi: उदाहरण के लिए, यदि आप पथ की लंबाई 2 तय करते हैं, तो व्यक्ति, अपने पोते (बच्चे के बच्चे), मौसी/बुआ (माता-पिता के भाई बहन), सौतेली संतान (जीवनसाथी के बच्चे) को देख पाएंगे, किन्तु उनके पहले चचेरे भाई/बहन (माता-पिता के सहोदर के बच्चों) को नहीं देख सकेंगे।

en: For example, we can quickly find individuals that do not have a death event, but it is much slower to calculate if the individual is dead.
hi: उदाहरण के लिए, हम उन व्यक्तियों को जल्दी से ढूंढ सकते हैं जिनकी मृत्यु की कोई घटना दर्ज नहीं है, किन्तु यह हिसाब बहुत धीमे लगता है कि क्या व्यक्ति मर चुका है।

en: For help with genealogy questions contact %s.
hi: वंशावली से संबंधित प्रश्नों अथवा मदद के लिए %s से संपर्क करें।

en: For more information, see %s.
hi: अधिक जानकारी के लिए %s देखें।

en: For technical support and information contact %s.
hi: तकनीकी सहायता अथवा जानकारी के लिए %s से संपर्क करें।

en: For technical support or genealogy questions contact %s.
hi: तकनीकी सहायता अथवा वंशावली से संबंधित प्रश्नों के लिए %s से संपर्क करें।

note: I18N: Help text for the “Show list of family trees” site configuration setting
en: For websites with more than one family tree, this option will show the list of family trees in the main menu, the search pages, etc.
hi: एक से अधिक वंश वृक्ष वाली वेबसाइटों के लिए, यह विकल्प मुख्य मेनू, खोज पेज, वगैरह में वंश वृक्ष की सूची दिखाएगा।

en: Forgot password?
hi: पासवर्ड याद नहीं?

en: Format
hi: स्वरूप

note: I18N: A configuration setting
en: Format text and notes
hi: लेख और नोट्स को प्रारूपित करें

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Fort Lauderdale, Florida, United States
hi: फोर्ट लॉडरडेल, फ्लोरिडा, संयुक्त राज्य

[ctx: Female pedigree]
en: Foster
hi: पालक

[ctx: Male pedigree]
en: Foster
hi: पालक

[ctx: Pedigree]
en: Foster
hi: पालक

en: Foster child
hi: धाय पालित संतान

en: Foster father
hi: पालक पिता

en: Foster mother
hi: पालक माँ

note: I18N: Name of a country or state
en: France
hi: फ्रांस

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Frankfurt am Main, Germany
hi: फ्रैंकफर्ट एम, जर्मनी

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Freiburg, Germany
hi: फ्रीबर्ग, जर्मनी

note: I18N: The French calendar
en: French
hi: फ्रेंच

note: I18N: Name of a country or state
en: French Guiana
hi: फ्रेंच गयाना

note: I18N: Name of a country or state
en: French Polynesia
hi: फ्रेंच पॉलीनेशिया

note: I18N: Name of a country or state
en: French Southern Territories
hi: दक्षिणी फ्राँसिसी क्षेत्र

en: Frequently asked questions
hi: अक्सर पूछे जाने वाले प्रश्न

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Fresno, California, United States
hi: फ्रेस्नो, कैलिफोर्निया, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: abbreviation for Friday
en: Fri
hi: शुक्र

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Friend
hi: दोस्त

[ctx: FEMALE]
en: Friend
hi: दोस्त

[ctx: MALE]
en: Friend
hi: दोस्त

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Frimaire
hi: फ्रीमैर

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Frimaire
hi: फ्रीमैर

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Frimaire
hi: फ्रीमैर

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Frimaire
hi: फ्रीमैर

[ctx: Email sender]
en: From
hi: प्रेषक

[ctx: Start of date range]
en: From
hi: से

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Fructidor
hi: फ्रुक्टिडोर

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Fructidor
hi: फ्रुक्टिडोर

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Fructidor
hi: फ्रुक्टिडोर

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Fructidor
hi: फ्रुक्टिडोर

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Fukuoka, Japan
hi: फुकुओका, जापान

en: Funeral
hi: मय्यत

note: I18N: A configuration setting
en: GEDCOM errors
hi: GEDCOM एरर

en: GEDCOM file
hi: GEDCOM फाइल

en: GEDCOM tag
hi: GEDCOM टैग

en: GEDCOM tags
hi: GEDCOM टैग

note: I18N: https://gov.genealogy.net
en: GOV identifier
hi: GOV पहचानकर्ता

en: GOV identifier type
hi: GOV पहचानकर्ता प्रकार

note: I18N: Name of a country or state
en: Gabon
hi: गैबॉन

note: I18N: Name of a country or state
en: Gambia
hi: गाम्बिया

en: Gender
hi: लिंग

en: Genealogy
hi: वंशावली

note: I18N: A configuration setting
en: Genealogy contact
hi: वंशावली संपर्क

note: I18N: Individuals, sources, dates, places, etc.
en: Genealogy data
hi: वंशावली डेटा

en: General
hi: सामान्य

en: General search
hi: सामान्य खोज

note: I18N: Description of the “Sitemaps” module
en: Generate sitemap files for search engines.
hi: खोज इंजन के लिए साइटमैप फ़ाइलें बनाएँ।

note: I18N: This is a report footer. %s is the name of the application.
en: Generated by %s
hi: %s द्वारा उत्पन्न

en: Generation
hi: पीढ़ी

en: Generation
hi: पीढ़ी

en: Generations
hi: पीढ़ियां

en: Generations of ancestors
hi: पूर्वजों की पीढ़ियां

en: Generations of descendants
hi: वंशजों की पीढ़ी

en: Geographic area
hi: भौगोलिक क्षेत्र

en: Geographic data
hi: भौगोलिक डेटा

note: I18N: find latitude/longitude for a place
en: Geolocation
hi: भौगोलिकस्थान

note: I18N: Name of a country or state
en: Georgia
hi: जॉर्जिया

note: I18N: Name of a country or state
en: Germany
hi: जर्मनी

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Germinal
hi: जर्मिनल

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Germinal
hi: जर्मिनल

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Germinal
hi: जर्मिनल

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Germinal
hi: जर्मिनल

note: I18N: Name of a country or state
en: Ghana
hi: घाना

note: I18N: Name of a country or state
en: Gibraltar
hi: जिब्राल्टर

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Gila Valley, Arizona, United States
hi: Gila Valley, Arizona, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Gilbert, Arizona, United States
hi: गिल्बर्ट, एरिज़ोना, संयुक्त राज्य

en: Given name
hi: दिया गया नाम

en: Given names
hi: दिए गए नाम

en: Godchild
hi: धर्म-शिशु

en: Goddaughter
hi: धर्म-पुत्री

en: Godfather
hi: धर्म-पिता

en: Godmother
hi: धर्म-माता

en: Godparent
hi: धर्म-माता/पिता

en: Godparents
hi: अभिभावक

en: Godson
hi: धर्म-पुत्र

en: Google™ analytics
hi: Google™ एनालिटिक्स

en: Google™ maps
hi: Google™ मानचित्र

en: Google™ webmaster tools
hi: Google™ वेबमास्टर टूल्स

en: Graduation
hi: ग्रेजुएशन

en: Greatest age at death
hi: मृत्यु पर सबसे बड़ी उम्र

en: Greatest age between siblings
hi: भाई-बहनों के बीच सबसे बड़ी उम्र

note: I18N: Name of a country or state
en: Greece
hi: यूनान

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Green Beam
hi: ग्रीन बीम

note: I18N: Name of a country or state
en: Greenland
hi: ग्रीनलैंड

note: I18N: The gregorian calendar
en: Gregorian
hi: ग्रेगोरियन

note: I18N: Name of a country or state
en: Grenada
hi: ग्रेनेडा

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Guadalajara, Mexico
hi: ग्वाडलजारा, मैक्सिको

note: I18N: Name of a country or state
en: Guadeloupe
hi: ग्वाडेलोप

note: I18N: Name of a country or state
en: Guam
hi: गुआम

en: Guardian
hi: सरपरस्त

[ctx: FEMALE]
en: Guardian
hi: सरपरस्त

[ctx: MALE]
en: Guardian
hi: सरपरस्त

note: I18N: Name of a country or state
en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Guatemala City, Guatemala
hi: ग्वाटेमाला सिटी, ग्वाटेमाला

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Guayaquil, Ecuador
hi: गुआयाक्विल, इक्वाडोर

note: I18N: Name of a country or state
en: Guernsey
hi: गरनेज़ी

note: I18N: Name of a country or state
en: Guinea
hi: गिनी

note: I18N: Name of a country or state
en: Guinea-Bissau
hi: गिनी-बिसाऊ

note: I18N: Name of a country or state
en: Guyana
hi: गुयाना

en: Hair color
hi: बलों का रंग

note: I18N: Name of a country or state
en: Haiti
hi: हैती

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Halifax, Nova Scotia, Canada
hi: हैलिफ़ैक्स, नोवा स्कोटिया, कनाडा

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Hamilton, New Zealand
hi: हैमिल्टन, न्यूजीलैंड

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Hartford, Connecticut, United States
hi: हार्टफोर्ड, कनेक्टिकट, संयुक्त राज्य अमेरिका

en: He
hi: वह

en: He died
hi: उनकी मृत्यु हुई

en: He married
hi: उन्होंने शादी की

en: He resided at
hi: उनका निवास था

en: He was born
hi: वह पैदा हुए

en: He was buried
hi: वह दफनाए गए

en: He was christened
hi: उनका नामकरण हुआ

en: He was cremated
hi: उनका दाह संस्कार हुआ

en: Header
hi: हेडर

note: I18N: Name of a country or state
en: Heard Island and McDonald Islands
hi: हर्ड द्वीप और मैकडोनाल्ड द्वीप

en: Hebrew
hi: हिब्रू

en: Hebrew name
hi: हिब्रू नाम

en: Height
hi: ऊंचाई

en: Hello %s…
hi: हैलो %s…

en: Hello %s…<br>Thank you for your registration.
hi: हैलो %s…<br>आपका रजिस्ट्रेशन करने के लिए धन्यवाद।

en: Hello administrator…
hi: हैलो एडमिनिस्ट्रेटर…

en: Help
hi: मदद

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Helsinki, Finland
hi: हेलसिंकी, फिनलैण्ड

[ctx: font name]
en: Helvetica
hi: हेलवेटिका

en: Her occupation was
hi: उनका पेशा था

note: I18N: https://wego.here.com
en: Here maps
hi: Here मानचित्र

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Hermosillo, Mexico
hi: हर्मोसिलो, मैक्सिको

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Heshvan
hi: चेशवन

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Heshvan
hi: चेशवन

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Heshvan
hi: चेशवन

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Heshvan
hi: चेशवन

en: Hide GEDCOM tags
hi: GEDCOM टैग छुपाएं

en: Hide from everyone
hi: सभी से छुपाएं

en: Hide password
hi: पासवर्ड छिपाएं

en: Hide these errors
hi: इन त्रुटियों को छुपाएं

en: Hide unused locations
hi: अप्रयुक्त स्थानों को छिपाएं

en: Hierarchical relationship
hi: पदानुक्रमित संबंध

en: Highlighted image
hi: हाइलाइट इमेज

note: I18N: The Arabic/Hijri calendar
en: Hijri
hi: हिजरी

en: His occupation was
hi: उनका पेशा था

en: Historic events
hi: ऐतिहासिक घटनाएँ

note: I18N: Name of a module I18N: A configuration setting
en: Hit counters
hi: हिट काउंटर

en: Holocaust
hi: प्रलय

note: I18N: Name of a module
en: Home page
hi: मुख पेज

note: I18N: Name of a country or state
en: Honduras
hi: हौण्डुरस

note: I18N: Location of an LDS church temple I18N: Name of a country or state
en: Hong Kong
hi: हॉगकॉग

note: I18N: Name of a module/chart
en: Hourglass chart
hi: रेतघड़ी चार्ट

note: I18N: %s is an individual’s name
en: Hourglass chart of %s
hi: %s का रेतघड़ी चार्ट

en: Household
hi: गृहस्थी

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Houston, Texas, United States
hi: ह्यूस्टन, टेक्सास, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Configuration option
en: How much recursion to use when searching for relationships
hi: रिश्तों को खोजते समय कितनी बार तकरार का उपयोग करना है

note: I18N: Name of a country or state
en: Hungary
hi: हंगरी

en: Husband
hi: पति

en: Husband’s age
hi: पति की उम्र

en: IP address
hi: IP एड्रेस

note: I18N: Name of a country or state
en: Iceland
hi: आइसलैंड

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
hi: आइसलैंडी

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Idaho Falls, Idaho, United States
hi: इडाहो फॉल्स, इडाहो, संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Identification number
hi: पहचान नंबर

en: Identifiers
hi: पहचानकर्ता

en: If a media object is linked to an individual, when it should be linked to a fact or event, then you can move it to the correct location.
hi: यदि एक मीडिया ऑब्जेक्ट किसी व्यक्ति से जुड़ी हुई है, जब इसे किसी तथ्य या घटना से जोड़ा जाना चाहिए, तो आप इसे सही स्थान पर स्थानांतरित कर सकते हैं।

note: I18N: Help text for the “Language” configuration setting
en: If a visitor to the website has not selected a preferred language in their browser preferences, or they have selected an unsupported language, then this language will be used. Typically this applies to search engines.
hi: यदि वेबसाइट पर आने वाले किसी विज़िटर ने अपनी ब्राउज़र प्राथमिकताओं में पसंदीदा भाषा का चयन नहीं किया है, या उन्होंने किसी असमर्थित भाषा का चयन किया हुआ है, तो इस भाषा का उपयोग किया जाएगा। आमतौर पर यह खोज इंजन पर लागू होता है।

en: If an administrator creates a user account, the verification email is not sent, and the email must be verified manually.
hi: यदि कोई एडमिनिस्ट्रेटर एक उपयोगकर्ता खाता बनाता है, तो वेरीफिकेशन ईमेल नहीं भेजा जाता, और ईमेल को मैन्युअल रूप से वेरीफाइड किया जाना चाहिए।

en: If an individual does not have a surname, no slashes are needed: <%s>Jón Einarsson<%s>
hi: यदि किसी व्यक्ति का कोई कुलनाम नहीं है, तो किसी स्लैश की आवश्यकता नहीं है: <%s>आर्यभट<%s>

en: If an individual has two separate surnames, both should be enclosed by slashes: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>
hi: यदि किसी व्यक्ति के दो अलग-अलग कुलनाम हैं, तो दोनों को स्लैश द्वारा संलग्न किया जाना चाहिए: <%s>जोस एंटोनियो /गोमेज़/ /इग्लेसियस/<%s>

en: If an individual was known by a nickname which is not part of their formal name, it should be enclosed by quotation marks. For example, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.
hi: यदि किसी व्यक्ति को एक उपनाम से जाना जाता है जो उनके औपचारिक नाम का हिस्सा नहीं है, तो इसे उद्धरण चिह्नों द्वारा संलग्न किया जाना चाहिए। उदाहरण के लिए, <%s>जॉन "नोबी" /क्लार्क/<%s>।

en: If an individual was not known by their first given name, the preferred name should be indicated with an asterisk: <%s>John Paul* /Smith/<%s>
hi: यदि किसी व्यक्ति को उनके पहले दिए गए नाम से नहीं जाना जाता है, तो पसंदीदा नाम को तारांकन चिह्न के साथ सांकेतिक किया जाना चाहिए: <%s>जॉन पॉल* /स्मिथ/<%s>

en: If the surname is unknown, use empty slashes: <%s>Mary //<%s>
hi: यदि कुलनाम अज्ञात है, तो खाली स्लैश का उपयोग करें: <%s> मैरी //<%s>

en: If the thumbnail image is a custom image, you should add it to the media object.
hi: यदि थंबनेल इमेज एक कस्टम इमेज है, तो आपको इसे मीडिया ऑब्जेक्ट में जोड़ना चाहिए।

en: If the thumbnail image is the same as the original image, it is no longer needed and you should delete it.
hi: यदि थंबनेल इमेज मूल इमेज के समान है, तो इसकी अब आवश्यकता नहीं है और आपको इसे हटा देना चाहिए।

note: I18N: Help text for the “Age at which to assume an individual is dead” configuration setting
en: If this individual has any events other than death, burial, or cremation more recent than this number of years, they are considered to be “alive”. Children’s birth dates are considered to be such events for this purpose.
hi: यदि इन व्यक्ति की मृत्यु, दफन, या दाह संस्कार के अलावा कोई और घटना इन वर्षों की संख्या से अधिक नई (ताज़ा) हो तो इन्हें “जीवित” माना जाएगा। इस उद्देश्य के लिए बच्चों की जन्मतिथि को इस तरह के आयोजन माना जाता है।

note: I18N: Help text for the “Media folder” configuration setting
en: If two family trees use the same media folder, then they will be able to share media files. If they use different media folders, then their media files will be kept separate.
hi: यदि दो वंश वृक्ष एक ही मीडिया फ़ोल्डर का उपयोग करते हैं, तो वे मीडिया फ़ाइलों को साझा करने में सक्षम होंगे। यदि वे अलग-अलग मीडिया फ़ोल्डर का उपयोग करते हैं, तो उनकी मीडिया फ़ाइलों को अलग रखा जाएगा।

note: I18N: Help text for the “Who can upload new media files” configuration setting
en: If you are concerned that users might upload inappropriate images, you can restrict media uploads to managers only.
hi: यदि आप चिंतित हैं कि उपयोगकर्ता अनुचित चित्र अपलोड कर सकते हैं, तो आप केवल मैनेजर्स के लिए मीडिया अपलोड को प्रतिबंधित कर सकते हैं।

en: If you are the website administrator, you should check that:
hi: यदि आप वेबसाइट के एडमिनिस्ट्रेटर हैं, तो आपको यह देखना चाहिए:

en: If you cannot resolve the problem yourself, you can ask for help on the forums at <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.
hi: यदि आप स्वयं समस्या का समाधान नहीं कर सकते, तो आप <a href="https://webtrees.net"> webtrees.net </a> के फोरम पर मदद मांग सकते हैं।

en: If you connect to the database using a UNIX socket, enter the path here and leave the port number empty.
hi: यदि आप UNIX सॉकेट का उपयोग करके डेटाबेस से कनेक्ट करते हैं, तो यहां पथ दर्ज करें और पोर्ट नंबर को खाली छोड़ दें।

en: If you created this GEDCOM file using genealogy software that omits spaces when splitting long lines, then select this option to reinsert the missing spaces.
hi: यदि आपने ऐसे किसी वंशावली सॉफ़्टवेयर का उपयोग करके इस GEDCOM फ़ाइल को बनाया है जो लंबी लाइनों को विभाजित करते समय रिक्त स्थान छोड़ देता है, तो लापता रिक्त स्थान को पुन: स्थापित करने के लिए इस विकल्प का चयन करें।

en: If you did not request a new password, please ignore this message.
hi: यदि आपने नए पासवर्ड का अनुरोध नहीं किया है, तो कृपया इस संदेश को अनदेखा कर दें।

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
hi: यदि आपने किसी खाते का अनुरोध नहीं किया है, तो आप इस संदेश को मिटा सकते हैं।

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
hi: यदि आपके पास बड़ी संख्या में मीडिया फ़ाइलें हैं, तो आप उन्हें फ़ोल्डर्स और सबफ़ोल्डर में व्यवस्थित कर सकते हैं।

en: If you have created media objects in webtrees, and have subsequently edited this GEDCOM file using genealogy software that deletes media objects, then select this option to merge the current media objects with the new GEDCOM file.
hi: यदि आपने webtrees में मीडिया ऑब्जेक्ट बनाएं हैं, और बाद में इस GEDCOM फाइल को वंशावली सॉफ़्टवेयर का उपयोग करके संपादित किया हो जो मीडिया ऑब्जेक्ट को हटाता देता है, तो नई GEDCOM फ़ाइल के साथ वर्तमान मीडिया ऑब्जेक्ट को मर्ज करने के लिए इस विकल्प का चयन करें।

en: If you modify the filename, you should also rename the file.
hi: यदि आप फ़ाइल का नाम संशोधित करते हैं, तो आपको फ़ाइल का नाम भी बदलना चाहिए।

en: If you select a different folder, you must also move all files (except config.ini.php, index.php, and .htaccess) from the existing folder to the new folder.
hi: यदि आप एक अलग फ़ोल्डर का चयन करते हैं, तो आपको मौजूदा फ़ोल्डर से सभी फाइलों (config.ini.php, index.php, और .htaccess को छोड़कर) को नए फ़ोल्डर में ले जाना होगा।

note: I18N: Help text for the “Media folder” configuration setting
en: If you select a different folder, you must also move any media files from the existing folder to the new one.
hi: यदि आप एक अलग फ़ोल्डर का चयन करते हैं, तो आपको मौजूदा फ़ोल्डर से सभी मीडिया फ़ाइलों को एक नए फ़ोल्डर में स्थानांतरित करना होगा।

note: I18N: Help text for the “Show living individuals” configuration setting
en: If you show living individuals to visitors, all other privacy restrictions are ignored. Do this only if all the data in your tree is public.
hi: यदि आप दर्शकों को जीवित व्यक्ति दिखाते हैं, तो अन्य सभी गोपनीयता प्रतिबंधों को अनदेखा कर दिया जाता है। ऐसा तभी करें जब आपके ट्री का सारा डेटा सार्वजनिक हो।

en: If you try to exceed these limits, you may experience server time-outs and blank pages.
hi: यदि आप इन सीमाओं को पार करने का प्रयास करते हैं, तो आप सर्वर टाइम-आउट और खाली पेज का अनुभव कर सकते हैं।

en: If you use one of the following tracking and analytics services, webtrees can add the tracking codes automatically.
hi: यदि आप निम्नलिखित ट्रैकिंग और एनालिटिक्स सेवाओं में से एक का उपयोग करते हैं, तो webtrees ट्रैकिंग कोड को खुद ब खुद जोड़ सकती है।

en: Image dimensions
hi: इमेज डायमेंशन

en: Images without watermarks
hi: बिना वॉटरमार्क के इमेज

en: Immigration
hi: आप्रवासन

en: Import
hi: आयात

en: Import a GEDCOM file
hi: GEDCOM फ़ाइल आयात करें

en: Import custom thumbnails from webtrees version 1
hi: webtrees version 1 से कस्टम थंबनेल आयात करें

en: Import geographic data
hi: भौगोलिक डेटा आयात करें

en: Import preferences
hi: आयात करने की प्राथमिकताएँ

en: In a family tree, each record has an internal reference number (called an “XREF”) such as “F123” or “R14”.
hi: किसी वंश वृक्ष के हर एक रिकॉर्ड में एक अंदरुनी संदर्भ नंबर होता है (जिसे “XREF” कहा जाता है) जैसे कि “F123” या “R14”।

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use a non-Latin alphabet such as Hebrew, Greek, Russian, Chinese, or Arabic to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name using the Latin alphabet. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Romanized”, it is not restricted to containing only characters based on the Latin alphabet. This might be of use with Japanese names, where three different alphabets may occur.
hi: कई संस्कृतियों में पारंपरिक पात्रों में एक पारंपरिक नाम का उच्चारण करने का रिवाज है और नाम का एक रोमानी संस्करण भी है क्यूँकि इसे लैटिन वर्णमाला के आधार पर भाषाओं में वर्तनी या उच्चारण किया जाएगा, जैसे कि अंग्रेजी।<br><br> आप मानक नाम क्षेत्रों में नाम दर्ज करने के लिए हिब्रू, ग्रीक, रूसी, चीनी या अरबी जैसे गैर-लैटिन वर्णमाला का उपयोग करना पसंद करते हैं तो आप लैटिन वर्णमाला का उपयोग करके उसी नाम को दर्ज करने के लिए इस क्षेत्र का उपयोग कर सकते हैं। नाम के दोनों संस्करण सूचियों और चार्ट में दिखाई देंगे। <br><br>हालांकि इस क्षेत्र को “Romanized” कहा जाता है, यह केवल लैटिन वर्णमाला के आधार पर वर्णों तक ही सीमित नहीं है। यह जापानी नामों के साथ भी उपयोग हो सकता है, जहां तीन अलग-अलग अक्षर हो सकते हैं।

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use the Latin alphabet to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name in the non-Latin alphabet such as Greek, Hebrew, Russian, Arabic, or Chinese. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Hebrew”, it is not restricted to containing only Hebrew characters.
hi: कई संस्कृतियों में पारंपरिक पात्रों में एक पारंपरिक नाम का उच्चारण करने का रिवाज है और नाम का एक रोमानी संस्करण भी है क्यूँकि इसे लैटिन वर्णमाला के आधार पर भाषाओं में वर्तनी या उच्चारण किया जाएगा, जैसे कि अंग्रेजी। <br><br> आप सामान्य नाम क्षेत्रों में नाम दर्ज करने के लिए लैटिन वर्णमाला का उपयोग करना पसंद करते हैं, तो आप इस क्षेत्र का उपयोग गैर-लैटिन वर्णमाला जैसे कि ग्रीक, हिब्रू, रूसी, अरबी या चीनी में भी कर सकते हैं। नाम के दोनों संस्करण सूचियों और चार्ट में दिखाई देंगे। <br><br> हालांकि इस क्षेत्र को “हिब्रू” लेबल दिया गया है, किन्तु यह केवल हिब्रू वर्णों तक ही सीमित नहीं है।

note: I18N: Help text for the “Calendar conversion” configuration setting
en: In some calendars, days start at midnight. In other calendars, days start at sunset. The conversion process does not take account of the time, so for any event that occurs between sunset and midnight, the conversion between these types of calendar will be one day out.
hi: कुछ कैलेंडर में, दिन आधी रात को शुरू होते हैं। अन्य कैलेंडर में, दिन सूर्यास्त से शुरू होते हैं। परिवर्तन प्रक्रिया में समय का ध्यान नहीं रखा जाता है, इसलिए सूर्यास्त और मध्यरात्रि के बीच होने वाली किसी भी घटना के लिए, इन प्रकार के कैलेंडर के बीच परिवर्तन एक दिन का होगा।

note: I18N: Help text for the “Extend privacy to dead individuals” configuration setting
en: In some countries, privacy laws apply not only to living individuals, but also to those who have died recently. This option will allow you to extend the privacy rules for living individuals to those who were born or died within a specified number of years. Leave these values empty to disable this feature.
hi: कुछ देशों में, गोपनीयता कानून न केवल जीवित व्यक्तियों पर लागू होते हैं, बल्कि उन लोगों पर भी लागू होते हैं जिनकी हाल ही में मृत्यु हुई हो। यह विकल्प आपको उन जीवित व्यक्तियों के लिए गोपनीयता नियमों का विस्तार करने की अनुमति देगा जो वर्षों की एक खास संख्या के भीतर जन्मे या मृत हुए। इस सुविधा को अक्षम करने के लिए इन मानों को खाली छोड़ दें।

en: In this month…
hi: इस महीने में…

en: In this year…
hi: इस वर्ष में…

note: I18N: "thumbs" is fixed text. Do not change it.
en: In webtrees version 1, you could add custom thumbnails to media objects by creating files in the “thumbs” folders.
hi: webtrees version 1 में, आप “thumbs” फ़ोल्डर में फाइल बनाकर मीडिया ऑब्जेक्ट में कस्टम थंबनेल जोड़ सकते हैं।

en: In webtrees version 2, custom thumbnails are stored as a second media file in the same media object.
hi: webtrees version 2 में, कस्टम थंबनेल को उसी मीडिया ऑब्जेक्ट में दूसरी मीडिया फ़ाइल के रूप में संग्रहीत किया जाता है।

en: Include aliases
hi: उपनाम शामिल करें

en: Include associates
hi: सहयोगियों को शामिल करें

en: Include individuals with “%s” as a married name
hi: विवाहित नाम के रूप में “%s” विवाहित नाम वाले व्यक्तियों को शामिल करें

note: I18N: Label for check-box
en: Include subfolders
hi: सबफोल्डर्स शामिल करें

en: Include the <code>&lt;script&gt;&lt;/script&gt;</code> tags.
hi: <code>&lt;script&gt;&lt;/script&gt;</code> टैग शामिल करें।

en: Include the <code>&lt;style&gt;&lt;/style&gt;</code> tags.
hi: <code>&lt;style&gt;&lt;/style&gt;</code> टैग शामिल करें।

note: I18N: Label for a configuration option
en: Include the individual’s immediate family
hi: व्यक्ति के निकटतम परिवार को शामिल करें

note: I18N: Name of a country or state
en: India
hi: भारत

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Indianapolis, Indiana, United States
hi: इंडियानापोलिस, इंडियाना, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Name of a module/report
en: Individual
hi: व्यक्ती

en: Individual 1
hi: पहले व्यक्ती

en: Individual 2
hi: दूसरे व्यक्ति

en: Individual distribution chart
hi: व्यक्ती वितरण चार्ट

en: Individual facts and events
hi: व्यक्तिगत तथ्य और घटनाएं

en: Individual page
hi: व्यक्ती का पेज

en: Individual pages
hi: व्यक्ती के पेज

en: Individual record
hi: व्यक्तिगत रिकॉर्ड

en: Individual who lived the longest
hi: व्यक्ती जो सबसे लंबे समय तक जिये

note: I18N: Name of a module/list
en: Individuals
hi: व्यक्ती

en: Individuals with sources
hi: स्रोत वाले व्यक्ति

en: Individuals with surname %s
hi: कुलनाम %s वाले व्यक्ति

note: I18N: Name of a country or state
en: Indonesia
hi: इंडोनेशिया

en: Informant
hi: सूचक

[ctx: FEMALE]
en: Informant
hi: सूचक

[ctx: MALE]
en: Informant
hi: सूचक

en: Inline-source records are discouraged.
hi: इनलाइन-स्रोत रिकॉर्ड को हतोत्साहित किया जाता है।

note: I18N: Name of a module
en: Interactive tree
hi: इंटरएक्टिव ट्री

note: I18N: %s is an individual’s name
en: Interactive tree of %s
hi: %s का इंटरेक्टिव ट्री

en: Interment
hi: दफ़न

en: Internal messaging
hi: आंतरिक संदेश

en: Internal messaging with emails
hi: ईमेल के साथ आंतरिक संदेश

en: Invalid GEDCOM file - no header record found.
hi: अमान्य GEDCOM फ़ाइल - कोई हेडर रिकॉर्ड नहीं मिला।

en: Invalid GEDCOM file - no trailer record found.
hi: अमान्य GEDCOM फ़ाइल - कोई ट्रेलर रिकॉर्ड नहीं मिला।

en: Invalid GEDCOM level number.
hi: अमान्य GEDCOM स्तर संख्या।

en: Invalid GEDCOM record
hi: अमान्य GEDCOM रिकॉर्ड

en: Invalid GEDCOM record.
hi: अमान्य GEDCOM रिकॉर्ड।

en: Invalid GEDCOM tag.
hi: अमान्य GEDCOM टैग।

en: Invalid GEDCOM value.
hi: अमान्य GEDCOM मान।

en: Invalid date
hi: अमान्य दिनांक

note: I18N: Name of a country or state
en: Iran
hi: ईरान

note: I18N: Name of a country or state
en: Iraq
hi: इराक

note: I18N: Name of a country or state
en: Ireland
hi: आयरलैंड

note: I18N: Name of a country or state
en: Isle of Man
hi: आइल ऑफ़ मैन

note: I18N: Name of a country or state
en: Israel
hi: इजराइल

en: It can take several minutes to download and install the upgrade. Be patient.
hi: अपग्रेड को डाउनलोड करने और इंस्टॉल करने में कई मिनट लग सकते हैं। धैर्य रखें।

en: It is not recommended to use custom GEDCOM tags. This data can be lost when you transfer it to other applications.
hi: कस्टम GEDCOM टैग का उपयोग करने की अनुशंसा नहीं की जाती है। जब आप इसे अन्य एप्लिकेशन में स्थानांतरित करते हैं तो यह डेटा खो सकता है।

note: I18N: Name of a country or state
en: Italy
hi: इटली

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Iyar
hi: यार

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Iyar
hi: यार

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Iyar
hi: यार

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Iyar
hi: यार

note: I18N: The Persian/Jalali calendar
en: Jalali
hi: जलाली

note: I18N: Name of a country or state
en: Jamaica
hi: जमैका

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
hi: जन

[ctx: GENITIVE]
en: January
hi: जनवरी

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
hi: जनवरी

[ctx: LOCATIVE]
en: January
hi: जनवरी

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
hi: जनवरी

note: I18N: Name of a country or state
en: Japan
hi: जापान

note: I18N: The Hebrew/Jewish calendar
en: Jewish
hi: यहूदी

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Johannesburg, South Africa
hi: जोहान्सबर्ग, दक्षिण अफ्रीका

note: I18N: Name of a country or state
en: Jordan
hi: जॉर्डन

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Jordan River, Utah, United States
hi: जॉर्डन नदी, यूटा, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Name of a module
en: Journal
hi: दैनिकी

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
hi: जुल

note: I18N: The julian calendar
en: Julian
hi: जूलियन

[ctx: GENITIVE]
en: July
hi: जुलाई

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
hi: जुलाई

[ctx: LOCATIVE]
en: July
hi: जुलाई

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
hi: जुलाई

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Jumada_al-awwal
en: Jumada al-awwal
hi: जमादिल अव्वल

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Jumada_al-awwal
en: Jumada al-awwal
hi: जमादिल अव्वल

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Jumada_al-awwal
en: Jumada al-awwal
hi: जमादिल अव्वल

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Jumada_al-awwal
en: Jumada al-awwal
hi: जमादिल अव्वल

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Jumada_al-thani
en: Jumada al-thani
hi: जमादिल सानी

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Jumada_al-thani
en: Jumada al-thani
hi: जमादिल सानी

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Jumada_al-thani
en: Jumada al-thani
hi: जमादिल सानी

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Jumada_al-thani
en: Jumada al-thani
hi: जमादिल सानी

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
hi: जून

[ctx: GENITIVE]
en: June
hi: जून

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
hi: जून

[ctx: LOCATIVE]
en: June
hi: जून

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
hi: जून

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Kansas City, Missouri, United States
hi: कैनसस सिटी, मिसौरी, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Name of a country or state
en: Kazakhstan
hi: कजाखस्तान

note: I18N: A configuration setting
en: Keep media objects
hi: मीडिया ऑब्जेक्ट रखें

en: Keep open
hi: खुला रखें

note: I18N: A configuration setting
en: Keep the existing “last change” information
hi: मौजूदा “अंतिम परिवर्तन” की जानकारी रखें

note: I18N: Name of a country or state
en: Kenya
hi: केन्या

en: Keyword examples
hi: कीवर्ड उदाहरण

[ctx: Abbreviation for Persian month: Khordad]
en: Khor
hi: खोर

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: 3rd month in the Persian/Jalali calendar
en: Khordad
hi: खोरदाद

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: 3rd month in the Persian/Jalali calendar
en: Khordad
hi: खोरदाद

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: 3rd month in the Persian/Jalali calendar
en: Khordad
hi: खोरदाद

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: 3rd month in the Persian/Jalali calendar
en: Khordad
hi: खोरदाद

note: I18N: Name of a country or state
en: Kiribati
hi: किरिबाती

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Kislev
hi: किसलेव

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Kislev
hi: किसलेव

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Kislev
hi: किसलेव

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Kislev
hi: किसलेव

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Kona, Hawaii, United States
hi: कोना, हवाई, संयुक्त राज्य

note: I18N: Name of a country or state
en: Korea
hi: कोरिया

note: I18N: Name of a country or state
en: Kuwait
hi: कुवैत

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Kyiv, Ukraine
hi: किवी, यूक्रेनी

note: I18N: Name of a country or state
en: Kyrgyzstan
hi: किर्गिज़स्तान

en: LDS baptism
hi: LDS बपतिस्मा

en: LDS child sealing
hi: LDS चाइल्ड सीलिंग

en: LDS church
hi: एलडीएस चर्च

en: LDS confirmation
hi: LDS पुष्टीकरण

en: LDS endowment
hi: LDS दान

note: I18N: GEDCOM tag INIL - an LDS ceremony
en: LDS initiatory
hi: एलडीएस पहल

en: LDS spouse sealing
hi: LDS जीवनसाथी सीलिंग

en: Label
hi: लेबल

en: Label for husband
hi: पति के लिए लेबल

en: Label for wife
hi: पत्नी के लिए लेबल

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Laie, Hawaii, United States
hi: लाई, हवाई, संयुक्त राज्य

note: I18N: GEDCOM tag _PURC
en: Land purchase
hi: भूमि खरीद

note: I18N: GEDCOM tag _SALE
en: Land sale
hi: जमीन की बिक्री

note: I18N: page orientation
en: Landscape
hi: लैंडस्केप

note: I18N: A configuration setting
en: Language
hi: भाषा

en: Languages
hi: भाषाएं

note: I18N: Name of a country or state
en: Laos
hi: लाओस

en: Large systems (50,000 individuals): 64–128 MB, 40–80 seconds
hi: बड़े सिस्टम (50,000 व्यक्ति): 64–128 एमबी, 40-80 सेकंड

en: Largest families
hi: सबसे बड़े परिवार

en: Largest number of grandchildren
hi: नाती पोतों की सबसे बड़ी संख्या

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Las Vegas, Nevada, United States
hi: लास वेगास, नेवादा, संयुक्त राज्य

en: Last change
hi: अंतिम परिवर्तन

en: Last email reminder was sent
hi: अंतिम ईमेल रिमाइंडर भेजा गया

en: Last event
hi: अंतिम घटना

en: Last signed in
hi: अंतिम साइन इन

en: Latest birth
hi: नवीनतम जन्म

en: Latest death
hi: नवीनतम मृत्यु

en: Latest divorce
hi: सबसे नई तलाक़

en: Latest marriage
hi: सबसे नई शादी

en: Latitude
hi: अक्षांश

note: I18N: Name of a country or state
en: Latvia
hi: लातविया

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Leave the password blank if you want to keep the current password.
hi: अगर आप मौजूदा पासवर्ड ही रखना चाहते हैं तो पासवर्ड को खाली छोड़ दें।

en: Leave this entry blank to keep the original filename
hi: मूल फ़ाइल नाम रहने देना हो तो इस एंट्री को खाली छोड़ दें

en: Leaves
hi: पत्ते

note: I18N: Name of a country or state
en: Lebanon
hi: लेबनान

note: I18N: Name of a module - historic/obsolete URLs.
en: Legacy URLs
hi: विरासत URLs

en: Legatee
hi: वसीयत दार

en: Length
hi: लंबाई

en: Length of marriage
hi: विवाह की अवधि

note: I18N: Name of a country or state
en: Lesotho
hi: लिसूतू

[ctx: paper size]
en: Letter
hi: लेटर

note: I18N: Name of a country or state
en: Liberia
hi: लाइबेरिया

note: I18N: Name of a country or state
en: Libya
hi: लीबिया

note: I18N: Name of a country or state
en: Liechtenstein
hi: लिख्टेंश्टाइन

en: Lifespan
hi: जीवनकाल

note: I18N: Name of a module/chart
en: Lifespans
hi: जीवनकाल

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Lima, Peru
hi: लीमा, पेरु

en: Line endings
hi: पंक्ति के अंत

en: Line number
hi: लाइन नंबर

en: Link media objects to facts and events
hi: मीडिया ऑब्जेक्ट को तथ्यों और घटनाओं से जोड़ें

note: I18N: You need to:
en: Link the user account to an individual.
hi: उपयोगकर्ता खाते को किसी व्यक्ति से लिंक करें।

en: Link this individual to an existing family as a child
hi: इस व्यक्ति को एक सन्तान के रूप में किसी मौजूदा परिवार से जोड़ें

en: Link this media object to a family
hi: इस मीडिया ऑब्जेक्ट को किसी परिवार से लिंक करें

en: Link this media object to a source
hi: इस मीडिया ऑब्जेक्ट को किसी स्रोत से लिंक करें

en: Link this media object to an individual
hi: इस मीडिया ऑब्जेक्ट को किसी व्यक्ति से लिंक करें

en: Link this user to an individual in the family tree.
hi: इस उपयोगकर्ता को वंश वृक्ष में किसी व्यक्ति से लिंक करें।

en: Links
hi: लिंक्स

en: List
hi: सूची

note: I18N: Name of a module
en: Lists
hi: सूची

note: I18N: Name of a country or state
en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
hi: लिथुआनियाई

en: Living
hi: जीवित

en: Living individuals
hi: जीवित व्यक्ति

en: Loading…
hi: लोडिंग…

note: I18N: “Local files” are stored on this computer
en: Local files
hi: लोकल फ़ाइलें

en: Location
hi: स्थान

note: I18N: Name of a module/list
en: Locations
hi: स्थान

en: Lodger
hi: रहनेवाले

[ctx: FEMALE]
en: Lodger
hi: रहनेवाली

[ctx: MALE]
en: Lodger
hi: रहनेवाला

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Logan, Utah, United States
hi: लोगान, यूटा, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: London, England
hi: लंदन, इंग्लॆंड

note: I18N: Help text for the “Maximum number of surnames on individual list” configuration setting
en: Long lists of individuals with the same surname can be broken into smaller sub-lists according to the first letter of the individual’s given name.<br><br>This option determines when sub-listing of surnames will occur. To disable sub-listing completely, set this option to zero.
hi: एक ही कुलनाम वाले व्यक्तियों की लंबी सूची को व्यक्ति के दिए गए नाम के पहले अक्षर के अनुसार छोटी सूची में तोड़ा जा सकता है। <br><br> यह विकल्प निर्धारित करता है कि कुलनामों की छोटी सूची कब दिखाई देगी। छोटी सूची को पूरी तरह से बंद करने के लिए, इस विकल्प को शून्य पर सेट करें।

en: Longest marriage
hi: सबसे लंबी शादी

en: Longitude
hi: देशान्तर

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Los Angeles, California, United States
hi: लॉस एंजिल्स, कैलिफोर्निया, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Louisville, Kentucky, United States
hi: लुइसविले, केंटकी, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Lubbock, Texas, United States
hi: लुबॉक, टेक्सास, संयुक्त राज्य

note: I18N: Name of a country or state
en: Luxembourg
hi: लक्ज़मबर्ग

note: I18N: Name of a country or state
en: Macau
hi: मकाउ

note: I18N: Name of a country or state
en: Macedonia
hi: मैसेडोनिया

note: I18N: Name of a country or state
en: Madagascar
hi: मेडागास्कर

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Madrid, Spain
hi: मैड्रिड, स्पेन

note: I18N: Type of media object
en: Magazine
hi: मैगजीन

note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Maidenhead_Locator_System
en: Maidenhead location code
hi: मेडेनहेड स्थान कोड

en: Mailto link
hi: Mailto लिंक

note: I18N: Name of a country or state
en: Malawi
hi: मलावी

note: I18N: Name of a country or state
en: Malaysia
hi: मलेशिया

note: I18N: Name of a country or state
en: Maldives
hi: मालदीव

en: Male
hi: पुरुष

en: Males
hi: पुरुष

note: I18N: Name of a country or state
en: Mali
hi: माली

note: I18N: Name of a country or state
en: Malta
hi: माल्टा

en: Manage family trees
hi: वंश वृक्ष मैनेज करें

en: Manage media
hi: मीडिया मैनेज करें

note: I18N: Listbox entry; name of a role
en: Manager
hi: मैनेजर

en: Managers
hi: मैनेजर्स

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Manaus, Brazil
hi: मनौस, ब्राजील

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Manhattan, New York, United States
hi: मैनहट्टन, न्यूयॉर्क, संयुक्त राज्य

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Manila, Philippines
hi: मनिला, फिलीपींस

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Manti, Utah, United States
hi: मेंटी, यूटा, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Type of media object
en: Manuscript
hi: हस्तलिपि

en: Many genealogy applications define their own custom GEDCOM tags and webtrees will be able to display most of them.
hi: कई वंशावली अनुप्रयोग अपने स्वयं के कस्टम GEDCOM टैग को परिभाषित करते हैं और webtrees उनमें से अधिकांश को प्रदर्शित करने में सक्षम होगी।

note: I18N: Help text for the “GEDCOM errors” configuration setting
en: Many genealogy programs create GEDCOM files with custom tags, and webtrees understands most of them. When unrecognized tags are found, this option lets you choose whether to ignore them or display a warning message.
hi: कई “वंशावली प्रोग्राम” कस्टम टैग के साथ GEDCOM फाइलें बनाते हैं, और webtrees उनमें से ज्यादातर को समझती है। जब कोई गैर-मान्यता प्राप्त टैग मिलते हैं, तो यह विकल्प आपको यह चुनने देता है कि, उन्हें अनदेखा करना है या कोई चेतावनी संदेश प्रदर्शित करना है।

note: I18N: Type of media object
en: Map
hi: नक्शा

en: Map link
hi: नक्शा लिंक

note: I18N: Links to maps
en: Map links
hi: नक्शा लिंक

en: Map providers
hi: मानचित्र प्रदाता

[ctx: Abbreviation for March]
en: Mar
hi: मार्च

[ctx: GENITIVE]
en: March
hi: मार्च

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
hi: मार्च

[ctx: LOCATIVE]
en: March
hi: मार्च

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
hi: मार्च

note: I18N: Help text for the “Format text and notes” configuration setting
en: Markdown is a simple system of formatting, used on websites such as Wikipedia. It uses unobtrusive punctuation characters to create headings and sub-headings, bold and italic text, lists, tables, etc.
hi: मार्कडाउन प्रारूपण की एक सरल प्रणाली है, जिसका इस्तेमाल विकिपीडिया जैसी वेबसाइटों पर किया जाता है। यह हेडर और सब-हेडर, बोल्ड और इटैलिक लेख, सूचियाँ, टेबल वगैरह बनाने के लिए विनीत विराम चिह्न वर्णों का उपयोग करता है।

en: Marriage
hi: विवाह

en: Marriage banns
hi: विवाह बंधन

en: Marriage beginning status
hi: विवाह प्रारंभिक स्तिथि

en: Marriage bond
hi: विवाह दस्तावेज

en: Marriage by country
hi: देश के हिसाब से विवाह

en: Marriage contract
hi: विवाह अनुबंध

en: Marriage date range end
hi: विवाह तिथि की सीमा समाप्त

en: Marriage date range start
hi: विवाह तिथि की सीमा प्रारंभ

en: Marriage ending status
hi: विवाह समाप्ति स्थिति

en: Marriage intention
hi: शादी का इरादा

en: Marriage license
hi: विवाह अनुज्ञा

en: Marriage of a brother
hi: भाई की शादी

en: Marriage of a child
hi: बच्चे की शादी

en: Marriage of a daughter
hi: बेटी की शादी

en: Marriage of a father
hi: पिता की शादी

en: Marriage of a grandchild
hi: नाती/पोते की शादी

en: Marriage of a granddaughter
hi: पोती/नवासी की शादी

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
hi: नवासी की शादी

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
hi: पोती की शादी

en: Marriage of a grandson
hi: पोते/नवासे की शादी

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
hi: नवासे की शादी

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
hi: पोते की शादी

en: Marriage of a half-brother
hi: सौतेले भाई की शादी

en: Marriage of a half-sibling
hi: सौतेले सहोदर की शादी

en: Marriage of a half-sister
hi: सौतेली बहन की शादी

en: Marriage of a mother
hi: माँ की शादी

en: Marriage of a parent
hi: माँ/बाप की शादी

en: Marriage of a sibling
hi: सहोदर की शादी

en: Marriage of a sister
hi: बहन की शादी

en: Marriage of a son
hi: बेटे की शादी

en: Marriage of parents
hi: माँ/बाप की शादी

en: Marriage place contains
hi: विवाह स्थान में शामिल

en: Marriage places
hi: विवाह स्थान

en: Marriage settlement
hi: विवाह समझौता

note: I18N: Name of a module/report
en: Marriages
hi: शादियां

en: Marriages by century
hi: शताब्दी के दौरान विवाह

en: Married name
hi: विवाहित नाम

note: I18N: Name of a country or state
en: Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीपसमूह

note: I18N: Name of a country or state
en: Martinique
hi: मार्टीनिक

en: Masquerade as this user
hi: इस उपयोगकर्ता के वेष में

en: Match both upper and lower case letters.
hi: ऊपरी और निचले दोनों तरह के अक्षरों को मिलाएं।

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
hi: सटीक लेख से मिलान करें, भले ही यह किसी शब्द के बीच में हो।

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
hi: सटीक लेख से मिलान करें, जब तक यह किसी शब्द के बीच में नहीं मिलता।

en: Matomo™ / Piwik™ analytics
hi: Matomo™ / Piwik™ एनालिटिक्स

note: I18N: Name of a country or state
en: Mauritania
hi: मॉरिटानिया

note: I18N: Name of a country or state
en: Mauritius
hi: मॉरीशस

note: I18N: A configuration setting
en: Maximum number of surnames on individual list
hi: व्यक्तियों की सूची में कुलनामों की अधिकतम संख्या

en: Maximum upload size:
hi: अधिकतम अपलोड आकार:

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
hi: मई

[ctx: GENITIVE]
en: May
hi: मई

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
hi: मई

[ctx: LOCATIVE]
en: May
hi: मई

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
hi: मई

note: I18N: Name of a country or state
en: Mayotte
hi: मायोत

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Medford, Oregon, United States
hi: मेडफोर्ड, ओरेगन, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Name of a module
en: Media
hi: मीडिया

en: Media file
hi: मीडिया फाइल

en: Media file to upload
hi: अपलोड करने के लिए मीडिया फ़ाइल

en: Media files
hi: मीडिया फ़ाइलें

note: I18N: A configuration setting
en: Media folder
hi: मीडिया फोल्डर

en: Media folders
hi: मीडिया फ़ोल्डर

en: Media object
hi: मीडिया ऑब्जेक्ट

note: I18N: Name of a module/list
en: Media objects
hi: मीडिया ऑब्जेक्ट्स

en: Media objects found
hi: मीडिया ऑब्जेक्ट मिले

en: Media objects per page
hi: मीडिया ऑब्जेक्ट प्रति पेज

en: Media type
hi: मीडिया प्रकार

en: Medical
hi: मेडिकल

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Mediterranio
hi: मेडिटेररानिओ

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
hi: मध्यम सिस्टम (5,000 व्यक्ति): 32-64 एमबी, 20–40 सेकंड

[ctx: Abbreviation for Persian month: Mehr]
en: Mehr
hi: मेहर

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: 7th month in the Persian/Jalali calendar
en: Mehr
hi: मेहर

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: 7th month in the Persian/Jalali calendar
en: Mehr
hi: मेहर

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: 7th month in the Persian/Jalali calendar
en: Mehr
hi: मेहर

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: 7th month in the Persian/Jalali calendar
en: Mehr
hi: मेहर

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Melbourne, Australia
hi: मेलबोर्न, ऑस्ट्रेलिया

note: I18N: Listbox entry; name of a role
en: Member
hi: सदस्य

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Memphis, Tennessee, United States
hi: मेम्फिस, टेनेसी, संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Menu
hi: मेन्यू

en: Menus
hi: मेनू

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Mercury
hi: मर्करी

en: Merge
hi: मर्ज

en: Merge family trees
hi: दो वंश वृक्ष को मिलाएँ

en: Merge records
hi: रिकॉर्ड्स का विलय करें

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Merida, Mexico
hi: मेरिडा, मैक्सिको

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Mesa, Arizona, United States
hi: मेसा, एरिज़ोना, संयुक्त राज्य

en: Message
hi: संदेश

note: I18N: Name of a module I18N: A configuration setting
en: Messages
hi: संदेशे

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Messidor
hi: मेसीडोर

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Messidor
hi: मेसीडोर

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Messidor
hi: मेसीडोर

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Messidor
hi: मेसीडोर

note: I18N: Name of a country or state
en: Mexico
hi: मेक्सिको

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Mexico City, Mexico
hi: मेक्सिको सिटी मेक्सिको

note: I18N: Type of media object
en: Microfiche
hi: माइक्रोफीच

note: I18N: Type of media object
en: Microfilm
hi: माइक्रोफिल्म

note: I18N: Name of a country or state
en: Micronesia
hi: माइक्रोनीशिया

en: Middle East
hi: मध्य पूर्व

en: Military
hi: फ़ौजी

en: Military service
hi: फ़ौजी सेवा

note: I18N: Name of a module/report
en: Missing data
hi: लापता डेटा

note: I18N: Listbox entry; name of a role
en: Moderator
hi: मॉडरेटर

en: Moderators
hi: मॉडरेटर्स

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Module administration
hi: मॉड्यूल एडमिनिस्ट्रेशन

en: Modules
hi: मॉड्यूल

note: I18N: Name of a country or state
en: Moldova
hi: मॉल्डोवा

note: I18N: abbreviation for Monday
en: Mon
hi: सोम

note: I18N: Name of a country or state
en: Monaco
hi: मोनाको

en: Monday
hi: सोमवार

note: I18N: Name of a country or state
en: Mongolia
hi: मंगोलिया

note: I18N: Name of a country or state
en: Montenegro
hi: मॉन्टेनीग्रो

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Monterrey, Mexico
hi: मॉन्टेरी, मेक्सिको

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Montevideo, Uruguay
hi: मोंटेवीडियो, उरुग्वे

en: Month
hi: महीना

en: Month of birth
hi: जन्म का महीना

en: Month of birth of first child in a relation
hi: किसी रिश्ते में पहले बच्चे के जन्म का महीना

en: Month of death
hi: मृत्यु का महीना

en: Month of first marriage
hi: पहली शादी का महीना

en: Month of marriage
hi: शादी का महीना

en: Month:
hi: महीना:

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Monticello, Utah, United States
hi: मोंटिसेलो, यूटा, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Montreal, Quebec, Canada
hi: मॉन्ट्रियल, क्यूबेक, कनाडा

note: I18N: Name of a country or state
en: Montserrat
hi: मोंटेसेराट

[ctx: Abbreviation for Persian month: Mordad]
en: Mor
hi: मोर

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: 5th month in the Persian/Jalali calendar
en: Mordad
hi: मोरदाद

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: 5th month in the Persian/Jalali calendar
en: Mordad
hi: मोरदाद

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: 5th month in the Persian/Jalali calendar
en: Mordad
hi: मोरदाद

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: 5th month in the Persian/Jalali calendar
en: Mordad
hi: मोरदाद

note: I18N: Name of a country or state
en: Morocco
hi: मोरक्को

note: I18N: Help text for the “Use password” site configuration setting
en: Most SMTP servers require a password.
hi: ज़्यादातर SMTP सर्वर को पासवर्ड की आवश्यकता होती है।

en: Most common surnames
hi: सबसे आम कुलनाम

en: Most mail servers require a valid domain name.
hi: ज़्यादातर मेल सर्वरों को एक मान्य “डोमेन नेम” की आवश्यकता होती है।

en: Most mail servers require a valid email address.
hi: ज़्यादातर मेल सर्वरों को एक वैध ईमेल एड्रेस की आवश्यकता होती है।

note: I18N: Help text for the "Sending server name" site configuration setting
en: Most mail servers require that the sending server identifies itself correctly, using a valid domain name.
hi: ज़्यादातर मेल सर्वरों के लिए आवश्यक होता है कि भेजने वाला सर्वर एक मान्य “डोमेन नेम” का उपयोग करके सही ढंग से अपनी पहचान करवाए।

note: I18N: Help text for the “Secure connection” site configuration setting
en: Most servers do not use secure connections.
hi: ज़्यादातर सर्वर सेक्युर कनेक्शन का उपयोग नहीं करते।

en: Most sites are configured to use localhost. This means that your database runs on the same computer as your web server.
hi: अधिकांश साइटें लोकलहोस्ट का उपयोग करने के लिए कॉन्फ़िगर की गई होती हैं। इसका मतलब है कि आपका डेटाबेस आपके वेब सर्वर के समान कंप्यूटर पर चलता है।

en: Most sites are configured to use the default value of 1433.
hi: अधिकांश साइटों को 1433 के डिफ़ॉल्ट मान का उपयोग करने के लिए कॉन्फ़िगर किया गया होता है।

en: Most sites are configured to use the default value of 3306.
hi: अधिकांश साइटों को 3306 के डिफ़ॉल्ट मान का उपयोग करने के लिए कॉन्फ़िगर किया गया होता है।

en: Most sites are configured to use the default value of 5432.
hi: अधिकांश साइटों को 5432 के डिफ़ॉल्ट मान का उपयोग करने के लिए कॉन्फ़िगर किया गया होता है।

note: I18N: Name of a module
en: Most viewed pages
hi: सर्वाधिक देखे गए पेज

en: Mother
hi: माँ

en: Mother: %s
hi: माँ: %s

en: Mother’s age
hi: माँ की उम्र

note: I18N: A step-family. %s is an individual’s name
en: Mother’s family with %s
hi: %s के साथ माँ का परिवार

note: I18N: A step-family.
en: Mother’s family with an unknown individual
hi: अज्ञात व्यक्ति के साथ माँ का परिवार

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Mount Timpanogos, Utah, United States
hi: माउंट टिम्पेनोगोस, यूटा, संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Move down
hi: नीचे ले जाएं

en: Move the media object?
hi: मीडिया फाइल को स्थानांतरित करना है?

en: Move up
hi: ऊपर ले जाएं

note: I18N: Name of a country or state
en: Mozambique
hi: मोजाम्बिक

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Muharram
en: Muharram
hi: मुहर्रम

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Muharram
en: Muharram
hi: मुहर्रम

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Muharram
en: Muharram
hi: मुहर्रम

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Muharram
en: Muharram
hi: मुहर्रम

note: I18N: twin, triplet, etc.
en: Multiple birth
hi: एकाधिक जन्म

en: Multiple marriages
hi: एक से अधिक शादियां

en: My account
hi: मेरा खाता

en: My family tree
hi: मेरा वंश वृक्ष

en: My individual record
hi: मेरा व्यक्तिगत रिकॉर्ड

note: I18N: Name of a module
en: My page
hi: मेरा पेज

en: My pages
hi: मेरे पेज

en: My pedigree
hi: मेरी वंशावली

note: I18N: Name of a country or state
en: Myanmar
hi: म्यांमार

en: Name
hi: नाम

[ctx: Repository]
en: Name
hi: नाम

en: Name in Hebrew
hi: हिब्रू में नाम

en: Name of addressee
hi: पता करने वाले का नाम

en: Name prefix
hi: पूर्व नाम

en: Name suffix
hi: अंतिम नाम

en: Names
hi: नाम

en: Namesake
hi: हमनाम

note: I18N: Name of a country or state
en: Namibia
hi: नामीबिया

en: Nanny
hi: आया

en: Narrative description
hi: कथनात्मक विवरण

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Nashville, Tennessee, United States
hi: नैशविले, टेनेसी, संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Nationality
hi: राष्ट्रीयता

en: Naturalization
hi: समीकरण

note: I18N: Name of a country or state
en: Nauru
hi: नाउरू

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Nauvoo (new), Illinois, United States
hi: नौवू (नया), इलिनोइस, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Nauvoo (original), Illinois, United States
hi: नौवू (मूल), इलिनोइस, संयुक्त राज्य

note: I18N: Name of a country or state
en: Nepal
hi: नेपाल

note: I18N: Name of a country or state
en: Netherlands
hi: नीदरलैंड

en: Never
hi: कभी नहीं

en: Never married
hi: अविवाहित रहे

note: I18N: Name of a country or state
en: New Caledonia
hi: न्यू कैलेडोनिया

en: New GEDCOM tag
hi: नई GEDCOM टैग

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: New York, New York, United States
hi: न्यूयॉर्क, न्यूयॉर्क, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Name of a country or state
en: New Zealand
hi: न्यूजीलैंड

en: New data
hi: नया डेटा

note: I18N: %s is a server name/URL
en: New registration at %s
hi: %s पर नया रजिस्ट्रैशन

note: I18N: %s is a server name/URL
en: New user at %s
hi: %s पर नया उपयोगकर्ता

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Newport Beach, California, United States
hi: न्यूपोर्ट बीच, कैलिफोर्निया, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Name of a module
en: News
hi: समाचार

note: I18N: Type of media object
en: Newspaper
hi: अख़बार

en: Next email reminder will be sent after
hi: अगला ईमेल रिमाइंडर भेजा जाएगा

en: Next image
hi: अगली इमेज

note: I18N: Name of a country or state
en: Nicaragua
hi: निकारागुआ

en: Nickname
hi: उपनाम

note: I18N: Name of a country or state
en: Niger
hi: नाइजर

note: I18N: Name of a country or state
en: Nigeria
hi: नाइजीरिया

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Nissan
hi: निसान

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Nissan
hi: निसान

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Nissan
hi: निसान

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Nissan
hi: निसान

note: I18N: Name of a country or state
en: Niue
hi: निउए

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Nivose
hi: निवोस

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Nivose
hi: निवोस

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Nivose
hi: निवोस

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Nivose
hi: निवोस

en: No
hi: नहीं

en: No GEDCOM file was received.
hi: कोई GEDCOM फ़ाइल प्राप्त नहीं हुई।

en: No GEDCOM files found.
hi: कोई GEDCOM फ़ाइलें नहीं मिलीं।

en: No calendar conversion
hi: कोई कैलेंडर परिवर्तन नहीं

en: No children
hi: कोई संतान नहीं

en: No contact
hi: कोई संपर्क नहीं

en: No duplicates have been found.
hi: कोई डुप्लीकेट नहीं मिल सके।

en: No errors have been found.
hi: कोई एरर नहीं मिला।

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
hi[0]: अगले %s दिन के लिए कोई कार्यक्रम मौजूद नहीं है।
hi[1]: अगले %s दिनों के लिए कोई कार्यक्रम मौजूद नहीं है।

en: No events exist for today.
hi: कोई घटना आज के लिए मौजूद नहीं है।

en: No events exist for tomorrow.
hi: कल के लिए कोई के कार्यक्रम मौजूद नहीं है।

en: No events for living individuals exist for today.
hi: आज के दिन जीवित व्यक्तियों के लिए कोई कार्यक्रम मौजूद नहीं है।

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
hi: जीवित व्यक्तियों के लिए कोई भी घटना कल के लिए मौजूद नहीं है।

en: No events for living people exist for the next %s day. | No events for living people exist for the next %s days.
hi[0]: अगले %s दिन के लिए जीवित लोगों के लिए कोई कार्यक्रम मौजूद नहीं है।
hi[1]: अगले %s दिनों के लिए जीवित लोगों के लिए कोई कार्यक्रम मौजूद नहीं है।

en: No facts exist for this family.
hi: इस परिवार के लिए कोई तथ्य मौजूद नहीं है।

en: No file was received.
hi: कोई फाइल प्राप्त नहीं हुई।

note: I18N: PHP internal error message - php.net/manual/en/features.file-upload.errors.php
en: No file was received. Please try again.
hi: कोई फाइल नहीं मिली। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: No link between the two individuals could be found.
hi: दोनों व्यक्तियों के बीच कोई संबंध नहीं मिल सका।

en: No matching facts found
hi: कोई मेल खाते तथ्य नहीं मिले

en: No news articles have been submitted.
hi: कोई समाचार लेख प्रस्तुत नहीं किया गया है।

en: No predefined text
hi: कोई पूर्वनिर्धारित लेख नहीं

en: No records to display
hi: दिखाने के लिए कोई रेकॉर्ड नहीं है

en: No results found.
hi: कोई परिणाम नहीं मिला।

en: No signed-in and no anonymous users
hi: कोई साइन-इन और कोई अनाम उपयोगकर्ता नहीं

en: No surname
hi: कुलनाम नहीं

en: No temple - living ordinance
hi: बिना मठ के रहने रस्म

en: No upgrade information is available.
hi: कोई अपग्रेड की जानकारी उपलब्ध नहीं।

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Nocturnal
hi: नोक्टर्नल

note: I18N: https://nominatim.org
en: Nominatim
hi: नॉमिनाटिम

en: None
hi: कुछ नहीं

note: I18N: The ninth day in the French republican calendar
en: Nonidi
hi: नोनिडी

note: I18N: Name of a country or state
en: Norfolk Island
hi: नॉरफ़ॉक आइलैंड

en: Normally, any changes made to a family tree need to be reviewed by a moderator. This option allows a user to make changes without needing a moderator.
hi: आम तौर पर, वंश वृक्ष में किए गए किसी भी बदलाव की समीक्षा एक मॉडरेटर द्वारा की जानी चाहिए। यह विकल्प उपयोगकर्ता को मॉडरेटर की आवश्यकता के बिना परिवर्तन करने की अनुमति देता है।

note: I18N: Name of a country or state
en: North Korea
hi: उत्तर कोरिया

en: Northern America
hi: उत्तरी अमेरिका

note: I18N: Name of a country or state
en: Northern Ireland
hi: उत्तरी आयरलैंड

note: I18N: Name of a country or state
en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मारियाना द्वीप

note: I18N: Name of a country or state
en: Norway
hi: नॉर्वे

en: Not approved by an administrator
hi: किसी एडमिनिस्ट्रेटर द्वारा अप्रूव्ड नहीं है

en: Not living
hi: जीवित नहीं

en: Not married
hi: अविवाहित

note: I18N: The record was not recorded in this GEDCOM file.
en: Not recorded
hi: दर्ज नहीं है

en: Not verified by the user
hi: उपयोगकर्ता द्वारा वेरिफाइड नहीं है

en: Note
hi: नोट

en: Note on association
hi: एसोसिएशन पर नोट

en: Note on last change
hi: अंतिम परिवर्तन पर नोट

en: Note on phonetic name
hi: ध्वन्यात्मक नाम पर नोट

en: Note on place
hi: स्थान पर नोट

en: Note on repository reference
hi: भंडार संदर्भ पर नोट

en: Note on romanized name
hi: रोमनकृत नाम पर नोट

en: Note on source
hi: स्रोत पर नोट

en: Note on source citation
hi: स्रोत उद्धरण पर नोट

en: Note on source data
hi: स्रोत डेटा पर नोट

en: Note that if a user account is linked to a record, then that user will always be able to view that record.
hi: ध्यान दें यदि उपयोगकर्ता खाता किसी रिकॉर्ड से जुड़ा हुआ है, तो वह उपयोगकर्ता हमेशा उस रिकॉर्ड को देख सकेगा।

en: Note: longer path lengths require a lot of calculation, which can make your website run slowly for these users.
hi: नोट: लंबी पथ लंबाई के लिए बहुत अधिक गणना की आवश्यकता होती है, जो आपकी वेबसाइट को इन उपयोगकर्ताओं के लिए धीमा चला सकती है।

note: I18N: Name of a module
en: Notes
hi: नोट्स

en: Nothing found to cleanup
hi: सफाई के लिए कुछ नहीं मिला

en: Nothing found.
hi: कुछ नहीं मिला।

en: Nothing to show
hi: दिखाने के लिए कुछ भी नहीं

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
hi: नव

[ctx: GENITIVE]
en: November
hi: नवंबर

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
hi: नवंबर

[ctx: LOCATIVE]
en: November
hi: नवंबर

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
hi: नवंबर

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Nuku’Alofa, Tonga
hi: Nuku’Alofa, टोंगा

en: Number of children
hi: बच्चों की संख्या

en: Number of days to show
hi: दिखाने के लिए दिनों की संख्या

en: Number of families without children
hi: बिना बच्चों वाले परिवारों की संख्या

note: I18N: ... to show in a list
en: Number of given names
hi: दिए गए नामों की संख्या

en: Number of marriages
hi: विवाह की संख्या

note: I18N: ... to show in a list
en: Number of pages
hi: पेजों की संख्या

note: I18N: ... to show in a list
en: Number of surnames
hi: कुलनामों की संख्या

en: Nurse
hi: नर्स

[ctx: FEMALE]
en: Nurse
hi: नर्स

[ctx: MALE]
en: Nurse
hi: नर्स

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Oakland, California, United States
hi: ओकलैंड, कैलिफोर्निया, संयुक्त राज्य

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Oaxaca, Mexico
hi: ओक्साका, मैक्सिको

en: Occupation
hi: पेशा

note: I18N: Name of a report
en: Occupations
hi: पेशा

note: I18N: Name of a country or state
en: Occupied Palestinian Territory
hi: फिलीस्तीनी इलाके

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
hi: अक

note: I18N: The eighth day in the French republican calendar
en: Octidi
hi: ऑक्टीडी

[ctx: GENITIVE]
en: October
hi: अक्टूबर

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
hi: अक्टूबर

[ctx: LOCATIVE]
en: October
hi: अक्टूबर

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
hi: अक्टूबर

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Ogden, Utah, United States
hi: ओग्डेन, यूटा, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Oklahoma City, Oklahoma, United States
hi: ओक्लाहोमा सिटी, ओक्लाहोमा, संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Old data
hi: पुराना डेटा

en: Old files found
hi: पुरानी फाइलें मिलीं

en: Oldest father
hi: सबसे बड़े पिता

en: Oldest female
hi: सबसे बुजुर्ग महिला

en: Oldest living individuals
hi: सबसे बुज़ुर्ग जीवित व्यक्ति

en: Oldest male
hi: सबसे बुजुर्ग पुरुष

en: Oldest mother
hi: सबसे बड़ी माँ

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Olivia
hi: ओलिविआ

note: I18N: Name of a country or state
en: Oman
hi: ओमान

note: I18N: Name of a module
en: On this day
hi: आज के दिन

en: On this day…
hi: आज के दिन…

en: Only add new records
hi: केवल नए रिकॉर्ड जोड़ें

en: Only managers can edit
hi: सिर्फ मैनेजर्स एडिट कर सकते हैं

en: Only update existing records
hi: केवल मौजूदा रिकॉर्ड अपडेट करें

en: Oops! The webserver is unable to connect to the database server. It could be busy, undergoing maintenance, or simply broken. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes or contact the website administrator.
hi: उफ़! वेबसर्वर डेटाबेस सर्वर से कनेक्ट करने में असमर्थ है। यह व्यस्त हो सकता है, या रखरखाव से गुजर रहा है, या सिर्फ़ टूट गया है। आपको कुछ मिनटों में <a href="index.php">पुनः प्रयास</a> करना चाहिए, या वेबसाइट एडमिनिस्ट्रेटर से संपर्क करना चाहिए।

en: Oops! webtrees was unable to create files in this folder.
hi: उफ़! webtrees इस फ़ोल्डर में फाइल बनाने में असमर्थ रही।

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Oquirrh Mountain, Utah, United States
hi: Oquirrh माउंटेन, यूटा, संयुक्त राज्य अमेरिका

[ctx: Abbreviation for Persian month: Ordibehesht]
en: Ord
hi: ओर

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: 2nd month in the Persian/Jalali calendar
en: Ordibehesht
hi: ओर्दिबेहेश्त

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: 2nd month in the Persian/Jalali calendar
en: Ordibehesht
hi: ओर्दिबेहेश्त

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: 2nd month in the Persian/Jalali calendar
en: Ordibehesht
hi: ओर्दिबेहेश्त

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: 2nd month in the Persian/Jalali calendar
en: Ordibehesht
hi: ओर्दिबेहेश्त

en: Ordinance
hi: अध्यादेश

en: Ordination
hi: दीक्षा

note: I18N: Ordnance Survey is the UK government mapping service.
en: Ordnance Survey historic maps
hi: आयुध सर्वेक्षण ऐतिहासिक मानचित्र

en: Orientation
hi: अभिविन्यास

en: Origin
hi: मूल

note: I18N: GEDCOM tag _ORIG
en: Original text
hi: मूल लेख

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Orlando, Florida, United States
hi: ऑरलैंडो, फ्लोरिडा, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Type of media object
en: Other
hi: अन्य

en: Other facts to show in charts
hi: चार्ट में दिखाने के लिए अन्य तथ्य

en: Other preferences
hi: अन्य प्राथमिकताएँ

en: Owner
hi: मालिक

[ctx: FEMALE]
en: Owner
hi: मालकिन

[ctx: MALE]
en: Owner
hi: मालिक

note: I18N: PHP internal error message - php.net/manual/en/features.file-upload.errors.php
en: PHP blocked the file because of its extension.
hi: PHP ने फ़ाइल को इसके एक्सटेंशन के कारण से ब्लॉक कर दिया।

note: I18N: PHP internal error message - php.net/manual/en/features.file-upload.errors.php
en: PHP failed to write to disk.
hi: PHP डिस्क में लिखने में विफल रही।

en: PHP information
hi: PHP की जानकारी

en: Page
hi: पेज

en: Page %s of %s
hi: पेज %s, %s में से

en: Page size
hi: पेज साइज़

note: I18N: Type of media object
en: Painting
hi: चित्रकारी

note: I18N: Name of a country or state
en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

note: I18N: Name of a country or state
en: Palau
hi: पलाऊ

note: I18N: A colour scheme
en: Palette
hi: पैलेट

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Palmyra, New York, United States
hi: पलमायरा, न्यूयॉर्क, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Name of a country or state
en: Panama
hi: पनामा

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Panama City, Panama
hi: पनामा सिटी, पनामा

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Papeete, Tahiti
hi: पपीते, ताहिती

note: I18N: Name of a country or state
en: Papua New Guinea
hi: पापुआ न्यू गिनी

note: I18N: Name of a country or state
en: Paraguay
hi: पैराग्वे

en: Parent location
hi: मूल स्थान

en: Parents
hi: माता-पिता

en: Parents and siblings
hi: माता-पिता और भाई-बहन

en: Parent’s age
hi: माँ-बाप की उम्र

note: I18N: A configuration setting
en: Password
hi: पासवर्ड

en: Passwords must be at least 8 characters long and are case-sensitive, so that “secret” is different from “SECRET”.
hi: पासवर्ड कम से कम 8 अक्षरों का होना चाहिए और केस-सेंसिटिव हो, ताकि “secret” से “SECRET” अलग हो।

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Payson, Utah, United States
hi: पैसन, यूटा, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Name of a module/chart I18N: Name of a report
en: Pedigree
hi: वंशावली

en: Pedigree chart
hi: पेडिग्री चार्ट

note: I18N: Name of a module
en: Pedigree map
hi: वंशावली नक्शा

note: I18N: %s is an individual’s name
en: Pedigree map of %s
hi: %s वंशावली नक्शा

note: I18N: %s is an individual’s name
en: Pedigree tree of %s
hi: %s की वंशावली ट्री

note: I18N: Name of a module
en: Pending changes
hi: रुके हुए परिवर्तन

en: Pending changes are only shown when your account has permission to edit. When you sign out, you will no longer be able to see them. Also, pending changes are only shown on certain pages. For example, they are not shown in lists, reports, or search results.
hi: लंबित परिवर्तन केवल तभी दिखाए जाते हैं जब आपके खाते को एडिट करने की अनुमति हो। जब आप साइन आउट करते हैं, तो आप उन्हें देख नहीं पाएंगे। इसके अलावा, लंबित परिवर्तन केवल कुछ पेजों पर दिखाए जाते हैं। उदाहरण के लिए, उन्हें सूची , रिपोर्ट या खोज परिणाम में नहीं दिखाया जाता।

en: Permanent number
hi: परमनेन्ट नंबर

en: Permanently delete these records?
hi: इन रिकॉर्ड्स को स्थायी रूप से हटाएं?

en: Personal data
hi: व्यक्तिगत डेटा

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Perth, Australia
hi: पर्थ, ऑस्ट्रेलिया

note: I18N: Name of a country or state
en: Peru
hi: पेरू

note: I18N: Name of a country or state
en: Philippines
hi: फ़िलीपीन्स

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Phoenix, Arizona, United States
hi: फीनिक्स, एरिज़ोना, संयुक्त राज्य

en: Phone
hi: फोन

en: Phonetic algorithm
hi: ध्वन्यात्मक एल्गोरिथ्म

en: Phonetic name
hi: ध्वन्यात्मक नाम

en: Phonetic place
hi: ध्वन्यात्मक स्थान

note: I18N: search using “sounds like”, rather than exact spelling
en: Phonetic search
hi: मिलता-जुलता खोज

en: Phonetic type
hi: ध्वन्यात्मक प्रकार

note: I18N: Type of media object
en: Photo
hi: फोटो

en: Photograph
hi: फोटोग्राफ

en: Phrase
hi: मुहावरा

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Pink Plastic
hi: पिंक प्लास्टिक

note: I18N: Name of a country or state
en: Pitcairn
hi: पिटकेर्न द्वीपसमूह

en: Place
hi: जगह

note: I18N: Name of a module/list
en: Place hierarchy
hi: स्थान श्रेणी

en: Place in Hebrew
hi: जगह का नाम हिब्रू में

en: Place list
hi: स्थान सूची

note: I18N: Help text for the “Abbreviate place names” configuration setting
en: Place names are frequently too long to fit on charts, lists, etc. They can be abbreviated by showing just the first few parts of the name, such as <i>village, county</i>, or the last few part of it, such as <i>region, country</i>.
hi: स्थान के नाम अक्सर चार्ट, सूची वगैरह पर फिट होने के लिए काफ़ी लंबे होते हैं, उन्हें नाम के प्रथम कुछ भाग, जैसे कि <i>गांव, ज़िला</i>, या अंतिम कुछ भाग जैसे कि <i>राज्य, देश</i>, दिखाकर छोटा किया जा सकता है।

en: Place names can change over time. In genealogy, it is customary to use the current name for a town or country. The historic name can be shown in sources, notes, etc.
hi: समय के साथ जगह के नाम बदल सकते हैं। वंशावली में, किसी शहर या देश के लिए वर्तमान नाम का उपयोग करना प्रथा है। ऐतिहासिक नाम को स्रोतों, नोट्स वगैरह में दिखाया जा सकता है।

en: Place names should be entered as a comma-separated list, starting with the smallest place and ending with the country. For example, “Westminster, London, England”.
hi: स्थानों के नाम एक कॉमा द्वारा अलग की गई सूची के रूप में दर्ज किए जाने चाहिए, जो सबसे छोटी जगह से शुरू होता है और देश के साथ समाप्त होता है। उदाहरण के लिए, “नागपुर, महाराष्ट्र, इंडिया”।

en: Place of LDS baptism
hi: LDS बपतिस्मा की जगह

en: Place of LDS child sealing
hi: LDS चाइल्ड सीलिंग स्थल

en: Place of LDS confirmation
hi: एलडीसी पुष्टि का स्थान

en: Place of LDS endowment
hi: LDS दान की जगह

en: Place of LDS spouse sealing
hi: LDS जीवनसाथी सीलिंग की जगह

en: Place of adoption
hi: दत्तक ग्रहण की जगह

en: Place of baptism
hi: बपतिस्मा की जगह

en: Place of bar mitzvah
hi: बार मित्ज़वाह की जगह

en: Place of bat mitzvah
hi: बात मित्ज़वाह की जगह

en: Place of birth
hi: जन्मस्थान

en: Place of blessing
hi: आशीर्वाद की जगह

en: Place of brit milah
hi: खतना की जगह

en: Place of burial
hi: दफ़नाने की जगह

en: Place of christening
hi: नामकरण की जगह

en: Place of confirmation
hi: पुष्टीकरण की जगह

en: Place of cremation
hi: श्मशान का स्थान

en: Place of death
hi: मृत्यु की जगह

en: Place of emigration
hi: प्रवास का स्थान

en: Place of engagement
hi: सगाई की जगह

en: Place of event
hi: घटनास्थल

en: Place of first communion
hi: प्रथम सम्मेलन की जगह

en: Place of immigration
hi: आप्रवासन स्थल

en: Place of marriage
hi: शादी की जगह

en: Place of marriage banns
hi: विवाह बंधन स्थल

en: Place of naturalization
hi: समीकरण स्थल

en: Place of ordination
hi: दीक्षा स्थल

en: Place of residence
hi: निवास का स्थान

note: I18N: Name of a module
en: Places
hi: स्थान

en: Play
hi: प्ले

en: Please enter a valid email address.
hi: कृपया सही ईमेल एड्रेस दर्ज करें।

en: Please try again.
hi: कृपया पुन: प्रयास करें।

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Pluviose
hi: प्लूविओस

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Pluviose
hi: प्लूविओस

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Pluviose
hi: प्लूविओस

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Pluviose
hi: प्लूविओस

note: I18N: Name of a country or state
en: Poland
hi: पोलैंड

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
hi: पोलिश

note: I18N: A configuration setting
en: Port number
hi: पोर्ट नंबर

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Portland, Oregon, United States
hi: पोर्टलैंड, ओरेगन, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Porto Alegre, Brazil
hi: पोर्टो एलेग्रे, ब्राजील

note: I18N: page orientation
en: Portrait
hi: पोर्ट्रेट

note: I18N: Name of a country or state
en: Portugal
hi: पुर्तगाल

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
hi: पुर्तगाली

en: Postal code
hi: डाक कोड

note: I18N: Name of a module
en: Powered by webtrees™
hi: webtrees™ द्वारा संचालित

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Prairial
hi: प्रेरिअल

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Prairial
hi: प्रेरिअल

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Prairial
hi: प्रेरिअल

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Prairial
hi: प्रेरिअल

en: Predefined text that states admin will decide on each request for a user account
hi: पूर्वनिर्धारित लेख, जो बताता है कि प्रत्येक अनुरोध पर एडमिन निर्णय करेंगे उपयोगकर्ता खाता किसे प्रदान करना है

en: Predefined text that states all users can request a user account
hi: पूर्वनिर्धारित लेख, जो बताता है कि सभी उपयोगकर्ता एक उपयोगकर्ता खाते के लिए अनुरोध कर सकते हैं

en: Predefined text that states only family members can request a user account
hi: पूर्वनिर्धारित लेख, जो बताता है केवल परिवार के सदस्य ही उपयोगकर्ता खाते के लिए अनुरोध कर सकते हैं

en: Preferences
hi: प्राथमिकताएं

en: Preferences exist for the module “%s”, but this module no longer exists.
hi: मॉड्यूल “%s” के लिए प्राथमिकताएँ मौजूद हैं, किन्तु यह मॉड्यूल अब मौजूद नहीं है।

note: I18N: A configuration setting
en: Preferred contact method
hi: पसंदीदा संपर्क विधि

note: I18N: Location of an historic LDS church temple - https://en.wikipedia.org/wiki/President_of_the_Church
en: President’s Office
hi: प्रेजिडेंट’स ऑफिस

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Preston, England
hi: प्रेस्टन, इंग्लैंड

en: Preview
hi: पूर्वदर्शन

en: Priest
hi: पुरोहित

note: I18N: The first day in the French republican calendar
en: Primidi
hi: प्रीमिडी

en: Print basic events when blank
hi: खाली होने पर मूल घटनाओं को प्रिंट करें

en: Priority
hi: वरीयता

en: Privacy
hi: निजता

note: I18N: Name of a module
en: Privacy policy
hi: गोपनीयता नीति

note: I18N: Privacy restrictions are set by RESN tags in GEDCOM.
en: Privacy restrictions
hi: गोपनीयता प्रतिबंध

en: Privacy restrictions - these apply to records and facts that do not contain a GEDCOM RESN tag
hi: गोपनीयता प्रतिबंध - ये उन रिकॉर्ड्स और तथ्यों पर लागू होते हैं जिनमें GEDCOM का RESN टैग नहीं है

en: Private
hi: निजी

en: Private key
hi: प्राइवेट कुंजी

en: Probate
hi: प्रोबेट

en: Property
hi: संपत्ति

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Provo City Center, Utah, United States
hi: प्रोवो सिटी सेंटर, यूटा, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Provo, Utah, United States
hi: प्रोवो, यूटा, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: An individual that represents another
en: Proxy
hi: प्रतिनिधि

en: Publication
hi: प्रकाशन

note: I18N: Name of a country or state
en: Puerto Rico
hi: पोर्टो रीको

note: I18N: Name of a country or state
en: Qatar
hi: कतर

en: Quality of data
hi: डेटा की गुणवत्ता

note: I18N: The fourth day in the French republican calendar
en: Quartidi
hi: क्वार्टीडी

en: Question
hi: प्रश्न

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Quetzaltenango, Guatemala
hi: क्वेटज़ल्टेनंगो, ग्वाटेमाला

en: Quick family facts
hi: क्विक पारिवारिक तथ्य

en: Quick individual facts
hi: क्विक व्यक्तिगत तथ्य

note: I18N: The fifth day in the French republican calendar
en: Quintidi
hi: क्विंटिडी

note: I18N: When replying to an email, the subject becomes “RE: subject”
en: RE:
hi: उत्तर:

en: Rabbi
hi: रबी

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Rabi%27_al-awwal
en: Rabi’ al-awwal
hi: रबी ऊल-अव्वल

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Rabi%27_al-awwal
en: Rabi’ al-awwal
hi: रबी ऊल-अव्वल

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Rabi%27_al-awwal
en: Rabi’ al-awwal
hi: रबी ऊल-अव्वल

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Rabi%27_al-awwal
en: Rabi’ al-awwal
hi: रबी ऊल-अव्वल

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Rabi%27_al-thani
en: Rabi’ al-thani
hi: रबी ऊल-सानी

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Rabi%27_al-thani
en: Rabi’ al-thani
hi: रबी ऊल-सानी

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Rabi%27_al-thani
en: Rabi’ al-thani
hi: रबी ऊल-सानी

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Rabi%27_al-thani
en: Rabi’ al-thani
hi: रबी ऊल-सानी

[ctx: Female pedigree]
note: I18N: “rada” is an Arabic word, pronounced “ra DAH”. It is child-to-parent pedigree, established by wet-nursing.
en: Rada
hi: रदा'अ

[ctx: Male pedigree]
note: I18N: “rada” is an Arabic word, pronounced “ra DAH”. It is child-to-parent pedigree, established by wet-nursing.
en: Rada
hi: रदा'अ

[ctx: Pedigree]
note: I18N: “rada” is an Arabic word, pronounced “ra DAH”. It is child-to-parent pedigree, established by wet-nursing.
en: Rada
hi: रदा'अ

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Rajab
en: Rajab
hi: रज्जब

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Rajab
en: Rajab
hi: रज्जब

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Rajab
en: Rajab
hi: रज्जब

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Rajab
en: Rajab
hi: रज्जब

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Raleigh, North Carolina, United States
hi: रैले, उत्तरी कैरोलिना, संयुक्त राज्य अमेरिका

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Ramadan_%28calendar_month%29
en: Ramadan
hi: रमजान

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Ramadan_%28calendar_month%29
en: Ramadan
hi: रमजान

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Ramadan_%28calendar_month%29
en: Ramadan
hi: रमजान

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Ramadan_%28calendar_month%29
en: Ramadan
hi: रमजान

note: I18N: Description of the “Slide show” module
en: Random images from the current family tree.
hi: वर्तमान वंश वृक्ष से अनियमित इमेज।

en: Re-order children
hi: बच्चों को पुनः अंकित करें

en: Re-order families
hi: परिवारों को पुनः अंकित करें

en: Re-order media
hi: मीडिया व्यवस्थित करें

en: Re-order media files
hi: मीडिया फ़ाइलों को पुन: क्रमित करें

en: Re-order names
hi: नामों को पुनः अंकित करें

en: Real name
hi: वास्तविक नाम

note: I18N: Name of a module
en: Recent changes
hi: नवीनतम बदलाव

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
hi: हाल के वर्ष (< 100 वर्ष)

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Recife, Brazil
hi: रेसिफ़, ब्राज़ील

en: Record
hi: रिकार्ड

en: Record ID number
hi: रिकॉर्ड आईडी नंबर

en: Record file number
hi: रिकॉर्ड फ़ाइल नंबर

en: Records
hi: रिकार्ड्स

note: I18N: Description of the “Legacy URLs” module
en: Redirect old URLs from webtrees version 1.
hi: पुराने URL को webtrees संस्करण 1 से पुनर्निर्देशित करें।

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Redlands, California, United States
hi: रेडलैंड्स, कैलिफोर्निया, संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Reference number
hi: हवाला नंबर

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Regina, Saskatchewan, Canada
hi: रेजिना, सास्काचेवान, कनाडा

en: Registered partnership
hi: पंजीकृत भागीदारी

en: Registry officer
hi: रजिस्ट्री अधिकारी

[ctx: FEMALE]
en: Registry officer
hi: रजिस्ट्री अधिकारी

[ctx: MALE]
en: Registry officer
hi: रजिस्ट्री अधिकारी

note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression
en: Regular expression
hi: रेग्युलर ऍक्सप्रैशन

en: Regular expressions are an advanced pattern matching technique.
hi: “रेग्युलर ऍक्सप्रैशन” एक “एडवांस्ड पैटर्न” मिलान तकनीक है।

en: Reject
hi: अस्वीकार करें

en: Reject all changes
hi: सभी परिवर्तनों को अस्वीकार करें

note: I18N: Name of a module/report
en: Related families
hi: संबंधित परिवार

note: I18N: Name of a report
en: Related individuals
hi: संबंधित व्यक्ति

en: Relationship
hi: संबंध

en: Relationship to father
hi: पिता से संबंध

en: Relationship to me
hi: मुझसे संबंध

en: Relationship to mother
hi: माँ से रिश्ता

en: Relationship to parents
hi: माता-पिता से संबंध

en: Relationship: %s
hi: संबन्ध: %s

note: I18N: Name of a module/chart I18N: Configuration option
en: Relationships
hi: रिश्तेदारी

note: I18N: %s are individual’s names
en: Relationships between %1$s and %2$s
hi: %1$s और %2$s के बीच संबंध

en: Religion
hi: धर्म

en: Religious institution
hi: धार्मिक संस्था

en: Religious marriage
hi: धार्मिक विवाह

en: Reload map
hi: नक्शा दोबारा लोड करें

en: Reminder date
hi: स्मरण तिथि

en: Reminder email frequency (days)
hi: रिमाइंडर ईमेल की आवृत्ति (दिन)

en: Remote server
hi: रिमोट सर्वर

en: Remove
hi: हटाएं

note: I18N: Name of a module
en: Remove duplicate links
hi: डुप्लिकेट लिंक निकालें

en: Remove individual
hi: व्यक्ती को निकालें

note: I18N: A media path (e.g. c:\aaa\bbb\ccc\ddd.jpeg) in a GEDCOM file
en: Remove the GEDCOM media path from filenames
hi: फ़ाइलनेम से GEDCOM मीडिया पथ निकालें

en: Remove this location?
hi: यह स्थान निकालना है?

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Reno, Nevada, United States
hi: रेनो, नेवादा, संयुक्त राज्य

note: I18N: Renumber the records in a family tree
en: Renumber XREFs
hi: XREF पुन: अंकित करें

en: Replace
hi: प्रतिस्थापन

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: Replace cemetery tags with burial places.
hi: कब्रिस्तान टैग को दफन स्थानों से बदलें।

en: Replace with
hi: से बदलें

en: Replacement text
hi: बदली का लेख

en: Reply
hi: उत्तर

en: Report
hi: रिपोर्ट

note: I18N: ''GEDCOM tag _RPT_PHRS
en: Report phrase
hi: वाक्यांश रिपोर्ट करें

note: I18N: Name of a module
en: Reports
hi: विवरण

note: I18N: Name of a module/list
en: Repositories
hi: संग्रह स्थान

en: Repository
hi: संग्रह

en: Repository name
hi: संग्रह का नाम

note: I18N: Name of a country or state
en: Republic of the Congo
hi: कांगो गणराज्य

en: Request a new password
hi: नए पासवर्ड के लिए अनुरोध करें

en: Request a new user account
hi: नए खाते का अनुरोध करें

en: Research
hi: अनुसंधान

en: Research task
hi: शोधकार्य

note: I18N: Name of a module. Tasks that need further research.
en: Research tasks
hi: अनुसंधान कार्य

en: Research tasks are special events, added to individuals in your family tree, which identify the need for further research. You can use them as a reminder to check facts against more reliable sources, to obtain documents or photographs, to resolve conflicting information, etc.
hi: अनुसंधान टास्क विशेष घटनाएँ हैं, जिन्हें आपके वंश वृक्ष में व्यक्तियों के साथ जोड़ा जाता है, जो अगली शोध की आवश्यकता की पहचान करते हैं। आप उन्हें अधिक विश्वसनीय स्रोतों के खिलाफ तथ्यों की जांच करने, दस्तावेजों या तस्वीरों को प्राप्त करने, परस्पर विरोधी जानकारी को हल करने, आदि के लिए अनुस्मारक के रूप में उपयोग कर सकते हैं।

en: Research tasks are stored using the custom GEDCOM tag “_TODO”. Other genealogy applications may not recognize this tag.
hi: शोध कार्य (अनुसंधान कार्य) कस्टम GEDCOM टैग “_TODO” का उपयोग करके संग्रहीत किए जाते हैं। अन्य वंशावली एप्लीकेशन इस टैग को नहीं पहचान सकते हैं।

en: Residence
hi: निवास

en: Restore the default block layout
hi: डिफ़ॉल्ट ब्लॉक लेआउट को पुनर्स्थापित करें

en: Restrict to immediate family
hi: सगे परिवार तक प्रतिबंधित करें

note: I18N: a restriction on viewing data
en: Restriction
hi: प्रतिबंध

en: Restrictions can be added to records and/or facts. They restrict who can view the data and who can edit it.
hi: प्रतिबंधों को रिकॉर्ड और/या तथ्यों में जोड़ा जा सकता है। वे प्रतिबंधित करते हैं कि कौन डेटा देख सकता है और कौन इसे एडिट कर सकता है।

en: Results
hi: परिणाम

en: Retirement
hi: कार्यमुक्ति

note: I18N: Name of a country or state
en: Reunion
hi: रीयूनियन

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Rexburg, Idaho, United States
hi: रेक्सबर्ग, इडाहो, संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Role
hi: भूमिका

note: I18N: Name of a country or state
en: Romania
hi: रोमानिया

en: Romanized
hi: लैटिन में नाम

en: Romanized name
hi: रोमन नाम

en: Romanized place
hi: रोमन स्थान

en: Romanized type
hi: रोमन प्रकार

en: Roots
hi: जड़ें

en: Rufname
hi: रुफनाम (जर्मन)

note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Soundex
en: Russell
hi: रसेल

note: I18N: Name of a country or state
en: Russia
hi: रूस

note: I18N: Name of a country or state
en: Rwanda
hi: रवांडा

en: SMTP mail server
hi: SMTP मेल सर्वर

en: SQLite is only suitable for small sites, testing and evaluation.
hi: SQLite केवल छोटी साइटों, परीक्षण और मूल्यांकन के लिए उपयुक्त है।

en: SQLite version %s is installed. SQLite version %s or later is required.
hi: SQLite version %s इंस्टाल किया हुआ है। SQLite version %s या इससे नया आवश्यक है।

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Sacramento, California, United States
hi: सैक्रामेंटो, कैलिफोर्निया, संयुक्त राज्य अमेरिका

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Safar
en: Safar
hi: सफर

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Safar
en: Safar
hi: सफर

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Safar
en: Safar
hi: सफर

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Safar
en: Safar
hi: सफर

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Sage
hi: सेज

note: I18N: Name of a country or state
en: Saint Helena
hi: सेंट हेलेना

note: I18N: Name of a country or state
en: Saint Kitts and Nevis
hi: सेंट किट्स एंड नेविस

note: I18N: Name of a country or state
en: Saint Lucia
hi: सेंट लूसिया

note: I18N: Name of a country or state
en: Saint Pierre and Miquelon
hi: सन्त पियर और मिकलान

note: I18N: Name of a country or state
en: Saint Vincent and the Grenadines
hi: सेंट विंसेंट एंड ग्रेनाडाइन्स

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Salt Lake City, Utah, United States
hi: साल्ट लेक सिटी, यूटा, संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Same as uploaded file
hi: अपलोड की गई फ़ाइल के समान

note: I18N: Name of a country or state
en: Samoa
hi: समोआ

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: San Antonio, Texas, United States
hi: सैन एंटोनियो, टेक्सास, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: San Diego, California, United States
hi: सैन डिएगो, कैलिफोर्निया, संयुक्त राज्य

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: San Jose, Costa Rica
hi: सैन जोस, कोस्टा रिका

note: I18N: Name of a country or state
en: San Marino
hi: सैन मैरीनो

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: San Salvador, El Salvador
hi: सैन सल्वाडोर, अल सल्वाडोर

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Santiago, Chile
hi: सेंटिआगो, चिली

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Santo Domingo, Dominican Republic
hi: सैंटो डोमिंगो डोमिनिकन रिपब्लिक

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Sao Paulo, Brazil
hi: साओ पाउलो ब्राज़ील

note: I18N: Name of a country or state
en: Sao Tome and Principe
hi: साओ तोमे और प्रिन्सिपी

note: I18N: abbreviation for Saturday
en: Sat
hi: शनि

en: Saturday
hi: शनिवार

note: I18N: Name of a country or state
en: Saudi Arabia
hi: सऊदी अरब

en: Schema
hi: योजना

en: School or college
hi: स्कूल या कॉलेज

note: I18N: Name of a country or state
en: Scotland
hi: स्कॉटलैंड

en: Scrapbook
hi: स्क्रैपबुक

[ctx: Female pedigree]
note: I18N: “sealing” is a Mormon ceremony.
en: Sealing
hi: सीलिंग

[ctx: Male pedigree]
note: I18N: “sealing” is a Mormon ceremony.
en: Sealing
hi: सीलिंग

[ctx: Pedigree]
note: I18N: “sealing” is a Mormon ceremony.
en: Sealing
hi: सीलिंग

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Sealing canceled (divorce)
hi: रद्द सीलिंग (तलाक़)

note: I18N: Name of a module I18N: A button label.
en: Search
hi: खोजें

note: I18N: Name of a module
en: Search and replace
hi: खोजें और बदलें

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: Search and replace text, using simple searches or advanced pattern matching.
hi: साधारण “खोज” या “एडवांस्ड पैटर्न मैचिंग” का उपयोग करके कोई लेख खोजें और बदलें।

note: I18N: Help text for the “Description META tag” configuration setting
en: Search engines may use this description of your site in their search results.
hi: खोज इंजन अपने खोज परिणामों में आपकी साइट के इस विवरण का उपयोग कर सकते हैं।

en: Search filters
hi: खोज फिल्टर

en: Search for
hi: खोज

en: Search for locations in an external database.
hi: बाहरी डेटाबेस में स्थानों की खोज करें।

en: Search for place names in an external database.
hi: बाहरी डेटाबेस में स्थान के नाम खोजें।

en: Search for place names using %s.
hi: %s का प्रयोग कर स्थान के नाम खोजें।

en: Search method
hi: खोज विधि

en: Search text/pattern
hi: खोज लेख/पैटर्न

en: Searching for all possible relationships can take a lot of time in complex trees.
hi: सभी संभावित रिश्तों की तलाश में जटिल ट्री में बहुत समय लग सकता है।

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Seattle, Washington, United States
hi: सिएटल, वाशिंगटन, संयुक्त राज्य

en: Second record
hi: दूसरा रिकार्ड

note: I18N: A configuration setting
en: Secure connection
hi: सेक्युर कनेक्शन

note: I18N: A configuration setting
en: Security code
hi: सिक्युरिटी कोड

en: See %s for more information.
hi: अधिक जानकारी के लिए %s देखें।

en: Select
hi: चुनें

en: Select a GEDCOM file to import
hi: आयात करने के लिए GEDCOM फ़ाइल चुनें

en: Select a date
hi: एक तारीख का चयन करें

en: Select individuals by place or date
hi: स्थान या दिनांक के अनुसार व्यक्तियों का चयन करें

note: I18N: Description of the “Clippings cart” module
en: Select records from your family tree and save them as a GEDCOM file.
hi: अपने वंश वृक्ष से रिकॉर्ड का चयन करें और उन्हें GEDCOM फ़ाइल के रूप में सुरक्षित करें।

en: Select the desired age interval
hi: मनचाहे आयु अंतराल का चयन करें

en: Select the facts and events to keep from both records.
hi: दोनों रिकॉर्ड में से रखने के लिए तथ्यों और घटनाओं का चयन करें।

en: Select two records to merge.
hi: मर्ज करने के लिए दो रिकॉर्ड चुनें।

en: Selector
hi: चयनकर्ता

en: Seller
hi: विक्रेता

[ctx: FEMALE]
en: Seller
hi: विक्रेता

[ctx: MALE]
en: Seller
hi: विक्रेता

en: Send
hi: भेजें

en: Send a message
hi: एक संदेश भेजें

en: Send a message to all users
hi: सारे उपयोगकर्ताओं को एक संदेश भेजें

en: Send a message to users who have never signed in
hi: उन उपयोगकर्ताओं को संदेश भेजें, जिन्होंने कभी साइन इन नहीं किया

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
hi: उन उपयोगकर्ताओं को संदेश भेजें, जिन्होंने 6 महीनों से साइन इन नहीं किया

en: Send a test email using these settings
hi: इन सेटिंग्स का उपयोग करके एक परीक्षण ईमेल भेजें

en: Send an email to all administrators when an upgrade is available.
hi: अपग्रेड उपलब्ध होने पर सभी व्यवस्थापकों को एक ईमेल भेजें।

note: I18N: Label for a configuration option
en: Send out reminder emails
hi: रिमाइंडर ईमेल भेजें

note: I18N: A configuration setting
en: Sender email
hi: प्रेषक ईमेल

note: I18N: A configuration setting
en: Sender name
hi: भेजने वाले का नाम

en: Sending email
hi: ईमेल भेजना

note: I18N: A configuration setting
en: Sending server name
hi: भेजने वाले सर्वर का नाम

note: I18N: Name of a country or state
en: Senegal
hi: सेनेगल

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Seoul, Korea
hi: सियोल, कोरिया

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
hi: सित

en: Separated
hi: अलग

en: Separation
hi: पृथक्करण

[ctx: GENITIVE]
en: September
hi: सितंबर

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
hi: सितंबर

[ctx: LOCATIVE]
en: September
hi: सितंबर

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
hi: सितंबर

note: I18N: The seventh day in the French republican calendar
en: Septidi
hi: सेप्टिडी

note: I18N: Name of a country or state
en: Serbia
hi: सर्बिया

en: Servant
hi: सेवक

[ctx: FEMALE]
en: Servant
hi: सेविका

[ctx: MALE]
en: Servant
hi: सेवक

en: Server information
hi: सर्वर की जानकारी

note: I18N: A configuration setting
en: Server name
hi: सर्वर का नाम

en: Set a new password
hi: नया पासवर्ड सेट करें

en: Set as default
hi: डिफॉल्ट के रूप में सेट करें

note: I18N: You need to:
en: Set the access level for each tree.
hi: प्रत्येक ट्री के लिए एक्सेस लेवल सेट करें।

en: Set the default blocks for new family trees
hi: नए वंश वृक्ष के लिए डिफ़ॉल्ट ब्लॉक सेट करें

en: Set the default blocks for new users
hi: नए उपयोगकर्ता के लिए डिफ़ॉल्ट ब्लॉक सेट करें

note: I18N: Help text for the “Show dead individuals” configuration setting
en: Set the privacy access level for all dead individuals.
hi: सभी मृत व्यक्तियों के लिए गोपनीयता पहुँच स्तर (प्राइवेसी एक्सेस लेवल) सेट करें।

note: I18N: You need to:
en: Set the status to “approved”.
hi: “अप्रूव्ड” की स्थिति सेट करें।

note: I18N: Help text for the “Allow users to see raw GEDCOM records” configuration setting
en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
hi: इसे <b>हां</b> पर सेट करने से उपयोगकर्ताओं को, व्यक्तियों, स्रोतों, और परिवारों पर GEDCOM फ़ाइल के बाहर लिए गए मूल डेटा वाले किसी अन्य विंडो को सामने लाने के लिए लिंक दिए जा सकेंगे।

en: Setup wizard for webtrees
hi: webtrees के लिए सेटअप विज़ार्ड

note: I18N: The sixth day in the French republican calendar
en: Sextidi
hi: सेक्सटीडी

note: I18N: Name of a country or state
en: Seychelles
hi: सेशेल्स

[ctx: Abbreviation for Persian month: Shahrivar]
en: Shah
hi: शह

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: 6th month in the Persian/Jalali calendar
en: Shahrivar
hi: शहरीवर

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: 6th month in the Persian/Jalali calendar
en: Shahrivar
hi: शहरीवर

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: 6th month in the Persian/Jalali calendar
en: Shahrivar
hi: शहरीवर

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: 6th month in the Persian/Jalali calendar
en: Shahrivar
hi: शहरीवर

en: Share
hi: साझा करें

en: Share the URL
hi: यूआरएल साझा करें

en: Share the anniversary of an event
hi: किसी घटना की सालगिरह साझा करें

en: Shared note
hi: आम नोट

note: I18N: Name of a module/list
en: Shared notes
hi: आम नोट

note: I18N: plural noun - things that can be shared
en: Shares
hi: साझा

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Shawwal
en: Shawwal
hi: शव्वाल

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Shawwal
en: Shawwal
hi: शव्वाल

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Shawwal
en: Shawwal
hi: शव्वाल

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Shawwal
en: Shawwal
hi: शव्वाल

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Sha%27aban
en: Sha’aban
hi: शाबान

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Sha%27aban
en: Sha’aban
hi: शाबान

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Sha%27aban
en: Sha’aban
hi: शाबान

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Sha%27aban
en: Sha’aban
hi: शाबान

en: She
hi: वह

en: She died
hi: उनकी मृत्यु हुई

en: She married
hi: उन्होंने शादी की

en: She resided at
hi: उनका निवास था

en: She was born
hi: वह पैदा हुई

en: She was buried
hi: वह दानाई गई

en: She was christened
hi: उनका नामकरण हुआ

en: She was cremated
hi: उनका दाह संस्कार हुआ

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Shevat
hi: शेवत

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Shevat
hi: शेवत

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Shevat
hi: शेवत

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Shevat
hi: शेवत

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Shiny Tomato
hi: शाइनी टोमेटो

en: Shortcut
hi: शॉर्टकट

en: Shortest marriage
hi: सबसे छोटी शादी

en: Show
hi: दिखाएं

note: I18N: A configuration setting
en: Show a download link in the media viewer
hi: मीडिया व्यूअर में डाउनलोड की लिंक दिखाएं

note: I18N: Description of the “Cookie warning” module
en: Show a privacy policy.
hi: एक गोपनीयता नीति दिखाएं।

note: I18N: A configuration setting
en: Show acceptable use agreement on “Request a new user account” page
hi: “नए उपयोगकर्ता खाते का अनुरोध” पेज पर स्वीकार्य उपयोग की शर्तें दिखाएं

en: Show all media
hi: सभी मीडिया दिखाएं

en: Show all notes
hi: सभी नोट्स दिखाएं

en: Show all places in a list
hi: सूची में सारे स्थान दिखाएं

en: Show all sources
hi: सभी स्रोतों को दिखाएं

note: I18N: an age indicator, which can be dragged around the screen
en: Show an age cursor
hi: एक आयु कर्सर दिखाएँ

en: Show children of ancestors
hi: पूर्वजों के बच्चों को दिखाएं

en: Show couples where either partner married more than once.
hi: ऐसे जोड़े दिखाएँ जहाँ किसी एक साथी ने एक से अधिक बार विवाह किया हो।

en: Show couples where only the female partner is dead.
hi: ऐसे जोड़े दिखाएँ जहाँ केवल महिला साथी मृत हो।

en: Show couples where only the male partner is dead.
hi: ऐसे जोड़े दिखाएँ जहाँ केवल पुरुष साथी मृत हो।

en: Show couples who married more than 100 years ago.
hi: उन जोड़ों को दिखाएं जिन्होंने 100 साल से अधिक समय पहले शादी की थी।

en: Show couples who married within the last 100 years.
hi: पिछले 100 वर्षों के भीतर शादी करने वाले जोड़ों को दिखाएं।

en: Show couples with an unknown marriage date.
hi: शादी की अज्ञात तारीख वाले जोड़े दिखाएं।

note: I18N: label for yes/no option
en: Show date of last update
hi: अंतिम अपडेट की तिथि दिखाएं

note: I18N: A configuration setting
en: Show dead individuals
hi: मृत व्यक्तियों को दिखाएं

en: Show divorced couples.
hi: तलाकशुदा जोड़ों को दिखाएं।

en: Show individuals born more than 100 years ago.
hi: 100 से अधिक साल पहले पैदा हुए व्यक्तियों को दिखाएं।

en: Show individuals born within the last 100 years.
hi: पिछले 100 वर्षों के भीतर पैदा हुए व्यक्तियों को दिखाएं।

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
hi: उन व्यक्तियों को दिखाएँ जो जीवित हैं या जोड़े हैं जहाँ दोनों साथी जीवित हैं।

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
hi: उन व्यक्तियों को दिखाएं जो मृत हैं या वे जोड़े जहां दोनों साथी मृत हो चुके हैं।

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
hi: ऐसे व्यक्तियों को दिखाएं, जिनकी मृत्यु को 100 वर्ष से अधिक हो चुके हैं।

en: Show individuals who died within the last 100 years.
hi: ऐसे व्यक्तियों को दिखाएं जो पिछले 100 वर्षों के भीतर मृत हुए।

note: I18N: A configuration setting
en: Show list of family trees
hi: वंश वृक्ष की सूची दिखाएं

note: I18N: A configuration setting
en: Show living individuals
hi: जीवित व्यक्तियों को दिखाएं

note: I18N: A configuration setting
en: Show names of private individuals
hi: प्राइवेट व्यक्तियों के नाम दिखाएं

en: Show notes
hi: नोट्स दिखाएं

en: Show occupations
hi: व्यवसाय दिखाएं

en: Show only events of living individuals
hi: केवल जीवित व्यक्तियों की घटनाएं दिखाएं

en: Show only females.
hi: केवल महिलाओं को दिखाएं।

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
hi: केवल उन व्यक्तियों को दिखाएं जिनके लिए लिंग ज्ञात नहीं है।

en: Show only individuals, events, or all
hi: केवल व्यक्तियों, घटनाओं या सभी को दिखाएं

en: Show only males.
hi: केवल पुरुषों को दिखाएं।

en: Show parents
hi: माता-पिता को दिखाएं

en: Show password
hi: पासवर्ड दिखाएं

en: Show pending changes
hi: लंबित परिवर्तन दिखाएं

en: Show photos
hi: फोटो दिखाएं

en: Show place hierarchy
hi: स्थान श्रेणी दिखाएं

note: I18N: A configuration setting
en: Show private relationships
hi: प्राइवेट संबंध दिखाएं

en: Show research tasks that are assigned to other users
hi: अन्य उपयोगकर्ताओं को असाइन किए गए शोध कार्य दिखाएं

en: Show research tasks that are not assigned to any user
hi: ऐसे अनुसंधान कार्य (अनुसंधान कार्य) दिखाएं जो किसी भी उपयोगकर्ता को नहीं दिए गए हैं

en: Show research tasks that have a date in the future
hi: भविष्य में किसी तारीख वाले अनुसंधान कार्य दिखाएं

en: Show residences
hi: निवास दिखाएं

en: Show slide show controls
hi: स्लाइड शो नियंत्रण दिखाएं

en: Show sources
hi: स्रोत दिखाएं

en: Show spouses
hi: जीवनसाथी दिखाएं

note: I18N: The placeholders are edit controls. Show the [first/last] [1/2/3/4/5] parts of a place name
en: Show the %1$s %2$s parts of a place name.
hi: किसी स्थान के नाम से %1$s %2$s भाग दिखाएं।

note: I18N: Description of the “Pedigree map” module
en: Show the birthplace of ancestors on a map.
hi: पूर्वजों के जन्मस्थान को एक नक्शे पर दिखाएं।

note: I18N: label for a yes/no option
en: Show the date and time
hi: दिनांक और समय दिखाएं

en: Show the date and time of update
hi: अपडेट की तिथि और समय दिखाएं

en: Show the events of close relatives on the individual page
hi: व्यक्तिगत पेज पर करीबी रिश्तेदारों की घटनाओं को दिखाएं

note: I18N: A configuration setting
en: Show the family tree
hi: फैमिली ट्री दिखाएं

en: Show the list of individuals
hi: व्यक्तियों की सूची दिखाएं

en: Show the list of surnames
hi: कुलनामों की सूची दिखाएं

en: Show the location of an event on an external map.
hi: किसी बाहरी मानचित्र पर किसी ईवेंट का स्थान दिखाएं।

note: I18N: Description of the “Places” module
en: Show the location of events on a map.
hi: घटनाओं के स्थान मैप पर दिखाएं।

note: I18N: label for a yes/no option
en: Show the user who made the change
hi: वह उपयोगकर्ता दिखाएं जिसने परिवर्तन किया है

note: I18N: Label for a configuration option
en: Show this block for which languages
hi: यह ब्लॉक किन भाषाओं के लिए दिखाएं

en: Show thumbnail images in charts and family groups.
hi: चार्ट और परिवार ग्रुप्स में थंबनेल इमेज दिखाएं।

en: Show to managers
hi: मैनेजर्स को दिखाएं

en: Show to members
hi: मेंबर्स को दिखाएं

en: Show to visitors
hi: दर्शकों को दिखाएं

en: Show “leaves” couples or individuals. These are individuals who are alive but have no children recorded in the database.
hi: “पत्तों” जोड़े या व्यक्ति दिखाएं। ये ऐसे व्यक्ति हैं जो जीवित हैं, किन्तु उनके डेटाबेस में कोई बच्चे दर्ज नहीं हैं।

en: Show “roots” couples or individuals. These individuals may also be called “patriarchs”. They are individuals who have no parents recorded in the database.
hi: “जड़ों” के जोड़े या व्यक्तियों को दिखाएं। इन व्यक्तियों को “कुलपति” भी कहा जा सकता है। वे ऐसे व्यक्ति हैं जिनके पास डेटाबेस में कोई माता-पिता दर्ज नहीं है।

note: I18N: %s are placeholders for numbers
en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
hi: %3$s में से %1$s से %2$s तक दिखाए जा रहे हैं

en: Sibling
hi: सहोदर

en: Siblings
hi: सहोदर

en: Sidebar
hi: साइडबार

en: Sidebars
hi: साइडबार

note: I18N: Name of a country or state
en: Sierra Leone
hi: सियरा लिओन

note: I18N: Name of a module
en: Sign in
hi: साइन इन करें

en: Sign out
hi: साइन आउट

en: Sign-in and registration
hi: साइन-इन और रजिस्ट्रेशन

en: Signature
hi: हस्ताक्षर

en: Simple dates are assumed to be in the gregorian calendar. To specify a date in another calendar, add a keyword before the date. This keyword is optional if the month or year format make the date unambiguous.
hi: सरल तिथियों को ग्रेगोरियन कैलेंडर में माना जाता है। किसी अन्य कैलेंडर में दिनांक उल्लिखित करने के लिए, तिथि से पहले एक कीवर्ड जोड़ें। यह कीवर्ड वैकल्पिक है यदि महीना या वर्ष प्रारूप तारीख को अस्पष्ट बनाता है।

note: I18N: Name of a country or state
en: Singapore
hi: सिंगापुर

en: Sister
hi: बहन

note: I18N: A configuration setting
en: Site identification code
hi: साइट पहचान कोड

note: I18N: Help text for the “Preferred contact method” configuration setting
en: Site members can send each other messages. You can choose to how these messages are sent to you, or choose not receive them at all.
hi: साइट के सदस्य एक दूसरे को संदेश भेज सकते हैं। आप चुन सकते हैं कि ये संदेश आपको कैसे भेजे जाते हैं, या उन्हें बिल्कुल न प्राप्त करना चुनें।

note: I18N: A configuration setting
en: Site verification code
hi: साइट वेरीफिकेशन कोड

en: Site verification codes do not work when webtrees is installed in a subfolder.
hi: जब webtrees किसी सबफ़ोल्डर में इंस्टाल की गई हो तो साइट वेरीफिकेशन कोड काम नहीं करते।

note: I18N: Name of a module - see https://en.wikipedia.org/wiki/Sitemaps
en: Sitemaps
hi: साइटमैप

note: I18N: The www.sitemaps.org site is translated into many languages (e.g. https://www.sitemaps.org/fr/) - choose an appropriate URL.
en: Sitemaps are a way for webmasters to tell search engines about the pages on a website that are available for crawling. All major search engines support sitemaps. For more information, see <a href="https://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.
hi: साइटमैप वेबमास्टर्स के लिए खोज इंजन को उन पेजों के बारे में बताने का एक तरीका है जो वेबसाइट पर क्रॉलिंग के लिए उपलब्ध हैं। सभी प्रमुख खोज इंजन साइटमैप का समर्थन करते हैं। अधिक जानकारी के लिए, <a href="https://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a> देखें।

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Sivan
hi: सीवान

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Sivan
hi: सीवान

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Sivan
hi: सीवान

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Sivan
hi: सीवान

note: I18N: Skip over the headers and menus, to the main content of the page
en: Skip to content
hi: इसे छोड़ें सामग्री पर बढ़े

en: Slave
hi: दास

[ctx: FEMALE]
en: Slave
hi: दासी

[ctx: MALE]
en: Slave
hi: दास

note: I18N: Name of a module
en: Slide show
hi: स्लाइड शो

note: I18N: Name of a country or state
en: Slovakia
hi: स्लोवाकिया

note: I18N: Name of a country or state
en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

en: Small systems (500 individuals): 16–32 MB, 10–20 seconds
hi: छोटे सिस्टम (500 व्यक्ति): 16–32 एमबी, 10-20 सेकंड

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Snowflake, Arizona, United States
hi: स्नोफ्लेक, एरिज़ोना, संयुक्त राज्य

en: Social security number
hi: सामाजिक सुरक्षा नंबर

note: I18N: Name of a country or state
en: Solomon Islands
hi: सोलोमन द्वीप

note: I18N: Name of a country or state
en: Somalia
hi: सोमालिया

note: I18N: Help text for the “GEDCOM media path” configuration setting. A “path” is something like “C:\Documents\Genealogy\Photos\John_Smith.jpeg”
en: Some genealogy software creates GEDCOM files that contain media filenames with full paths. These paths will not exist on the web-server. To allow webtrees to find the file, the first part of the path must be removed.
hi: कुछ वंशावली सॉफ़्टवेयर GEDCOM ऐसी फ़ाइलों को बनाते हैं जिनमें पूर्ण पथ के साथ मीडिया फ़ाइलनाम होते हैं। वह पथ वेब-सर्वर पर मौजूद नहीं होंगे। webtrees को फ़ाइल खोजने की अनुमति देने के लिए, पथ के पहले भाग को हटाया जाना चाहिए।

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: Some genealogy software stores all names in a single name record, using custom tags such as _MARNM and _AKA. An alternative is to create a new name record for each name.
hi: कुछ वंशावली अनुप्रयोग सभी नामों को एक ही नाम रिकॉर्ड में संग्रहीत करते हैं, कस्टम टैग जैसे _MARNM और _AKA का उपयोग करते हैं। एक विकल्प यह है कि प्रत्येक नाम के लिए एक नया नाम रिकॉर्ड बनाना है।

en: Some of these GEDCOM tags are used infrequently or never used.
hi: इनमें से कुछ GEDCOM टैग का उपयोग बहुत कम या कभी नहीं किया जाता है।

note: I18N: Help text for the “Hit counters” configuration setting
en: Some pages can display the number of times that they have been visited.
hi: कुछ पेज उस संख्या को प्रदर्शित कर सकते हैं, जब उनका दौरा किया गया।

note: I18N: Help text for the “Fact icons” configuration setting
en: Some themes can display icons on the “Facts and events” tab.
hi: कुछ थीम “तथ्य और घटनाओं” के टैब पर चिह्न प्रदर्शित कर सकती हैं।

en: Son
hi: बेटे

note: I18N: e.g. “Son of [father name & mother name]”
en: Son of %s
hi: %s के बेटे

en: Sort date
hi: दिनांक क्रमबद्ध करें

note: I18N: Label for a configuration option
en: Sort order
hi: तरतीब

en: Sort time
hi: क्रमबद्ध समय

note: I18N: Abbreviation for “Sosa-Stradonitz number”. This is an individual’s surname, so may need transliterating into non-latin alphabets.
en: Sosa
hi: सोसा

en: Sosa-Stradonitz number
hi: सोसा-स्ट्रैडोनिट्ज़ संख्या

en: Sounds like
hi: मिलता जुलता

note: I18N: Name of a module/report
en: Source
hi: स्रोत

en: Source citation
hi: स्रोत उद्धरण

en: Source citations
hi: स्रोत उद्धरण

en: Source type
hi: स्रोत प्रकार

note: I18N: Name of a module/list I18N: Name of a module
en: Sources
hi: स्रोत

en: Sources to the events
hi: घटनाओं के सूत्र

note: I18N: Name of a country or state
en: South Africa
hi: दक्षिण अफ्रीका

en: South America
hi: दक्षिण अमेरिका

note: I18N: Name of a country or state
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hi: दक्षिण जॉर्जिया एवं दक्षिण सैंडविच द्वीप समूह

note: I18N: Name of a country or state
en: South Sudan
hi: दक्षिण सूडान

note: I18N: Name of a country or state
en: Spain
hi: स्पेन

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
hi: स्पेनिश

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Spokane, Washington, United States
hi: स्पोकेन, वाशिंगटन, संयुक्त राज्य

en: Spouse
hi: जीवनसाथी

en: Spouses
hi: जीवनसाथी

en: Spouses and children
hi: पति-पत्नी और बच्चे

note: I18N: Name of a country or state
en: Sri Lanka
hi: श्रीलंका

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: St. George, Utah, United States
hi: सेंट जॉर्ज, यूटा, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: St. Louis, Missouri, United States
hi: सेंट लुइस, मिसौरी, संयुक्त राज्य अमेरिका

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: St. Paul, Minnesota, United States
hi: सेंट पॉल, मिनेसोटा, संयुक्त राज्य

en: Standard GEDCOM tags
hi: मानक GEDCOM टैग

en: Start slide show on page load
hi: पेज लोड पर स्लाइड शो शुरू करें

en: Start year
hi: शुरुवाती साल

en: Starting range of change dates
hi: परिवर्तन की तारीखों की सीमा शुरू

en: State
hi: राज्य

note: I18N: Name of a module I18N: Name of a module/chart
en: Statistics
hi: आंकड़े

en: Status
hi: स्थिति

en: Status change date
hi: स्थिति बदलने की तारीख

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Stillborn: exempt
hi: मृत: मुक्त

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Stockholm, Sweden
hi: स्टॉकहोम, स्वीडन

en: Stop
hi: रोकें

note: I18N: Name of a module
en: Stories
hi: जीवनियाँ

en: Story
hi: जीवनी

en: Story title
hi: जीवनी का टाइटल

en: Subject
hi: विषय

en: Submission
hi: प्रस्तुती

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Submitted but not yet cleared
hi: प्रस्तुत है मगर अब तक साफ़ नहीं किया गया

en: Submitter
hi: जमाकर्ता

en: Submitter name
hi: जमाकर्ता नाम

note: I18N: Name of a module/list
en: Submitters
hi: जमाकर्ता

note: I18N: Name of a country or state
en: Sudan
hi: सूडान

note: I18N: abbreviation for Sunday
en: Sun
hi: रवि

en: Sunday
hi: रविवार

note: I18N: %s is a URL/link to the project website
en: Support and documentation can be found at %s.
hi: मदद और प्रलेखन %s पर पाए जा सकते हैं।

en: Support for PostgreSQL is experimental.
hi: PostgreSQL के लिए सपोर्ट आज़माइशी है।

en: Support for SQL Server is experimental.
hi: SQL सर्वर के लिए सपोर्ट आज़माइशी है।

note: I18N: Name of a country or state
en: Suriname
hi: सूरीनाम

en: Surname
hi: कुलनाम

en: Surname distribution chart
hi: कुलनाम वितरण चार्ट

en: Surname list style
hi: कुलनाम सूची प्रकार

en: Surname option
hi: कुलनाम विकल्प

en: Surname prefix
hi: पूर्व कुलनाम

en: Surname tradition
hi: कुलनाम परंपरा

en: Surnames
hi: कुलनाम

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender and marital status.
hi: किसी व्यक्ती के स्त्री/पुरुष और वैवाहिक स्थिति की पहचान के लिए कुलनामों को टेढ़ा-मेढ़ा किया जाता है।

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender.
hi: किसी व्यक्ती के स्त्री/पुरुष की पहचान के लिए कुलनामों को टेढ़ा-मेढ़ा किया जाता है।

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Suva, Fiji
hi: सुआ, फ़िजी

note: I18N: Name of a country or state
en: Svalbard and Jan Mayen
hi: स्वालबार्ड और जान मायेन

note: I18N: Reverse the order of two individuals
en: Swap individuals
hi: व्यक्तियों की अदला-बदली करें

note: I18N: Name of a country or state
en: Swaziland
hi: स्वाजीलैंड

note: I18N: Name of a country or state
en: Sweden
hi: स्वीडन

note: I18N: Name of a country or state
en: Switzerland
hi: स्विट्जरलैंड

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Sydney, Australia
hi: सिडनी ऑस्ट्रेलिया

en: Synchronize family trees with GEDCOM files
hi: GEDCOM फ़ाइलों के साथ वंश वृक्ष को सिंक्रनाइज़ करें

note: I18N: Name of a country or state
en: Syria
hi: सीरिया

en: Tab
hi: टैब

en: Table prefix
hi: टेबल प्रीफिक्स

[ctx: paper size]
en: Tabloid
hi: मुख़्तसर

en: Tabs
hi: टैब्स

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Taipei, Taiwan
hi: ताइपेई, ताइवान

note: I18N: Name of a country or state
en: Taiwan
hi: ताइवान

note: I18N: Name of a country or state
en: Tajikistan
hi: तजाकिस्तान

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Tampico, Mexico
hi: टैम्पिको, मैक्सिको

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Tamuz
hi: तामुज़

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Tamuz
hi: तामुज़

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Tamuz
hi: तामुज़

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Tamuz
hi: तामुज़

note: I18N: Name of a country or state
en: Tanzania
hi: तंजानिया

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Teal Top
hi: टील टॉप

note: I18N: A configuration setting
en: Technical help contact
hi: तकनीकी मदद का संपर्क

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Tegucigalpa, Honduras
hi: तेगुसीगाल्पा, होंडुरास

en: Template
hi: टेम्पलेट

en: Templates
hi: टेम्पलेट्स

note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Temple_(LDS_Church)
en: Temple
hi: मंदिर

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Tevet
hi: तेवत

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Tevet
hi: तेवत

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Tevet
hi: तेवत

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Tevet
hi: तेवत

en: Text
hi: पाठ

en: Text direction
hi: पाठ की दिशा

note: I18N: Name of a country or state
en: Thailand
hi: थाईलैंड

en: The <b>name</b> field contains the individual’s full name, as they would have spelled it or as it was recorded. This is how it will be displayed on screen. It uses standard genealogy annotations to identify different parts of the name.
hi: <b>नाम</b> फ़ील्ड में व्यक्ति का पूरा नाम होता है, क्यूँकि उन्होंने इसे वर्तनी में दर्ज किया होगा। इसे स्क्रीन पर प्रदर्शित किया जाएगा। यह नाम के विभिन्न हिस्सों की पहचान करने के लिए सामान्य वंशावली एनोटेशन का उपयोग करता है।

en: The <b>surname</b> field contains a name that is used for sorting and grouping. It can be different to the individual’s actual surname which is always taken from the <b>name</b> field. This field can be used to sort surnames with or without a prefix (Gogh / van Gogh) and to group spelling variations or inflections (Kowalski / Kowalska). If an individual needs to be listed under more than one surname, each name should be separated by a comma.
hi: <b>कुलनाम</b> फ़ील्ड में एक नाम होता है जो सॉर्टिंग और ग्रुपिंग के लिए उपयोग किया जाता है। यह व्यक्ति के वास्तविक कुलनाम से भिन्न हो सकता है जिसे हमेशा <b>नाम</b> फ़ील्ड से लिया जाता है। इस फ़ील्ड का उपयोग कुलनाम के साथ या बिना उपसर्ग (Gogh / van Gogh) और समूह वर्तनी भिन्नताओं या विभक्तियों (Kowalski / Kowalska) के लिए किया जा सकता है। यदि किसी व्यक्ति को एक से अधिक उपनामों के तहत सूचीबद्ध करने की आवश्यकता होती है, तो प्रत्येक नाम को कोमा द्वारा अलग किया जाना चाहिए।

en: The GEDCOM file “%s” has been imported.
hi: GEDCOM फ़ाइल “%s” आयात कर ली गई।

en: The GEDCOM standard provides a large number of data-entry fields, called tags.
hi: GEDCOM मानक बड़ी संख्या में डेटा-एंट्री फ़ील्ड प्रदान करता है, जिन्हें टैग कहा जाता है।

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: The Hague, Netherlands
hi: द हेग, नीदरलैंड

en: The PHP extension “%s” is not installed.
hi: PHP एक्सटेंशन “%s” इंस्टाल नहीं है।

en: The PHP function “%1$s” is disabled.
hi: PHP फ़ंक्शन “%1$s” बंद है।

note: I18N: PHP internal error message - php.net/manual/en/features.file-upload.errors.php
en: The PHP temporary folder is missing.
hi: PHP टेम्पररी फ़ोल्डर गायब है।

en: The PHP.INI setting “%1$s” is disabled.
hi: PHP.INI सेटिंग “%1$s” बंद है।

en: The PHP.INI setting “%1$s” is enabled.
hi: PHP.INI सेटिंग “%1$s” चालू है।

en: The URL was copied to the clipboard
hi: URL को क्लिपबोर्ड पर कॉपी किया गया था

en: The administrator at the webtrees site %s has approved your application for an account. You may now sign in by accessing the following link: %s
hi: webtrees साइट %s पर एडमिनिस्ट्रेटर ने खाते के लिए आपके आवेदन को मंजूरी दे दी है। अब आप इस लिंक पर पहुँच कर साइन इन कर सकते हैं: %s

en: The administrator has been informed. As soon as they give you permission to sign in, you can sign in with your username and password.
hi: एडमिनिस्ट्रेटर को सूचित कर दिया गया है। जैसे ही वे आपको साइन इन करने की अनुमति देते हैं, आप अपने युज़रनेम और पासवर्ड के साथ साइन इन कर सकते हैं।

note: I18N: Description of the “Calendar” module
en: The calendar menu.
hi: कैलेंडर मेनू।

note: I18N: %s is the name of a genealogy record
en: The changes to “%s” have been accepted.
hi: “%s” में परिवर्तन स्वीकार कर लिया गया है।

note: I18N: %s is the name of a genealogy record
en: The changes to “%s” have been rejected.
hi: “%s” में परिवर्तन अस्वीकार कर दिया गया।

note: I18N: Description of the “Charts” module
en: The charts menu.
hi: चार्ट मेनू।

en: The clippings cart allows you to take extracts from this family tree and download them as a GEDCOM file.
hi: क्लिपिंग कार्ट आपको इस वंश वृक्ष से उद्धरण लेने और उन्हें GEDCOM फ़ाइल के रूप में डाउनलोड करने की अनुमति देता है।

en: The date and time of the last update
hi: आख़िरी अपडेट की तारीख और समय

en: The details for “%s” have been updated.
hi: “%s” का विवरण अपडेट किया गया है।

note: I18N: %s is a filename
en: The family tree has been exported to %s.
hi: वंश वृक्ष को %s में निर्यात कर दिया गया।

en: The family tree “%s” already exists.
hi: %s वंश वृक्ष पहले से मौजूद है।

en: The family tree “%s” has been created.
hi: %s वंश वृक्ष बना दी गई।

note: I18N: %s is the name of a family tree
en: The family tree “%s” has been deleted.
hi: वंश वृक्ष “%s” को हटा दिया गया।

note: I18N: %s is the name of a family tree
en: The family tree “%s” will be shown to visitors when they first arrive at this website.
hi: इस वेबसाइट पर आने वाले दर्शकों को पहले “%s” वंश वृक्ष दिखाया जाएगा।

en: The family trees have been merged successfully.
hi: वंश वृक्ष को सफलतापूर्वक मिला दिया गया है।

note: I18N: Description of the “Family trees” module
en: The family trees menu.
hi: वंश वृक्ष मेनू।

note: I18N: %s is the name of a family group, e.g. “Husband name + Wife name”
en: The family “%s” has been deleted because it only has one member.
hi: “%s” परिवार को हटा दिया गया है क्यूँकि इसमें केवल एक ही सदस्य है।

en: The file %s already exists. Use another filename.
hi: फ़ाइल %s पहले से मौजूद है। किसी और नाम की फाइल उपयोग करें।

en: The file %s could not be created.
hi: फ़ाइल %s नहीं बनाई जा सका।

en: The file %s could not be deleted.
hi: %s फ़ाइल को हटाया नहीं जा सका।

en: The file %s has been deleted.
hi: %s फ़ाइल को हटा दिया गया है।

en: The file %s has been uploaded.
hi: फ़ाइल %s अपलोड हो गई।

note: I18N: PHP internal error message - php.net/manual/en/features.file-upload.errors.php
en: The file was only partially uploaded. Please try again.
hi: फ़ाइल केवल टुकड़ों में अपलोड की गई थी। कृपया पुन: प्रयास करें।

note: I18N: %s is a filename
en: The file “%s” does not exist.
hi: फ़ाइल “%s” मौजूद नहीं है।

en: The first family in the list will be used in charts, lists, reports, etc.
hi: सूची में पहले परिवार का उपयोग चार्ट, सूची, रिपोर्ट आदि में किया जाएगा।

en: The folder %s could not be deleted.
hi: %s फ़ोल्डर को हटाया नहीं जा सका।

en: The folder %s has been created.
hi: फोल्डर %s बना दिया गया।

en: The folder %s has been deleted.
hi: %s फ़ोल्डर हटा दिया गया है।

en: The folder can be specified in full (e.g. /home/user_name/webtrees_data/) or relative to the installation folder (e.g. ../../webtrees_data/).
hi: फ़ोल्डर को पूर्ण निर्दिष्ट किया जा सकता है (जैसे: /Home/user_name/webtrees_data/) या इन्स्टालेशन फ़ोल्डर से संबंधी (जैसे: ../../webtrees_data/)किया जा सकता है।

en: The folder “%s” does not exist.
hi: फ़ोल्डर “%s” मौजूद नहीं है।

en: The following facts and events were found in both records.
hi: निम्नलिखित तथ्य और घटनाएँ दोनों रिकार्ड में पाई गईं।

note: I18N: the name of an individual, source, etc.
en: The following facts and events were only found in the record of %s.
hi: निम्नलिखित तथ्य और घटनाएँ केवल %s के रिकॉर्ड में पाए गए।

en: The following list shows typical requirements.
hi: यह सूची विशिष्ट आवश्यकताओं को दर्शाती है।

en: The form data is incomplete. Perhaps you need to increase max_input_vars on your server?
hi: प्रपत्र डेटा अधूरा है। शायद आपको अपने सर्वर पर max_input_vars बढ़ाने की आवश्यकता है?

en: The help text has not been written for this item.
hi: इस विषय के लिए कोई सहायता लेख नहीं लिखा हुआ है।

note: I18N: Help text for the “Technical help contact” configuration setting
en: The individual to be contacted about technical questions or errors encountered on your website.
hi: आपकी वेबसाइट पर आने वाले तकनीकी प्रश्नों या त्रुटियों के बारे में संपर्क किए जाने वाले व्यक्ति।

note: I18N: Help text for the “Genealogy contact” configuration setting
en: The individual to contact about the genealogy data on this website.
hi: इस वेबसाइट के वंशावली डेटा के बारे में संपर्क करने के लिए व्यक्ति।

note: I18N: %s are names of records, such as sources, repositories or individuals
en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been deleted.
hi: “%1$s” से “%2$s” की लिंक को हटा दिया गया है।

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been updated.
hi: “%1$s” से “%2$s” की लिंक अपडेट कर दी गई है।

note: I18N: Description of the “Lists” module
en: The lists menu.
hi: सूची मेनू।

en: The location has been created
hi: स्थान बना दिया गया

en: The location of this place is not known.
hi: इस स्थान की अवस्थिति ज्ञात नहीं है।

en: The media file %1$s could not be renamed to %2$s.
hi: मीडिया फ़ाइल %1$s का नाम बदलकर %2$s नहीं किया जा सका।

en: The media file %1$s has been renamed to %2$s.
hi: मीडिया फ़ाइल %1$s का नाम बदलकर %2$s कर दिया गया।

en: The media object has been created
hi: मीडिया ऑब्जेक्ट बना लिया गया है

en: The memory and CPU time requirements depend on the number of individuals in your family tree.
hi: मेमोरी और सीपीयू के समय की मांग आपके वंश वृक्ष में व्यक्तियों की संख्या पर निर्भर करती हैं।

en: The message was not sent to %s.
hi: संदेश %s को नहीं भेजा गया।

en: The message was not sent.
hi: संदेश नहीं गया।

en: The message was successfully sent to %s.
hi: %s को संदेश भेज दिया गया।

en: The module “%s” has been disabled.
hi: मॉड्यूल “%s” अक्षम कर दिया गया।

en: The module “%s” has been enabled.
hi: मॉड्यूल “%s” सक्षम किया गया।

note: I18N: Help text for the “Quick family facts” configuration setting
en: The most common family facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
hi: सबसे आम पारिवारिक तथ्यों और घटनाओं को अलग-अलग सूचीबद्ध किया गया है, ताकि उन्हें और अधिक आसानी से जोड़ा जा सके।

note: I18N: Help text for the “Quick individual facts” configuration setting
en: The most common individual facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
hi: सबसे आम व्यक्तिगत तथ्यों और घटनाओं को अलग-अलग सूचीबद्ध किया गया है, ताकि उन्हें और अधिक आसानी से जोड़ा जा सके।

en: The new user will be asked to confirm their email address before the account is created.
hi: नए उपयोगकर्ता का खाता बनाने से पहले, उन्हें अपने ईमेल एड्रेस की पुष्टि करने के लिए कहा जाएगा।

en: The next version of the GEDCOM standard will add new tags and remove old ones. You can use some of the new tags now.
hi: GEDCOM मानक का अगला संस्करण नए टैग जोड़ देगा और पुराने को हटा देगा। अब आप कुछ नए टैग का उपयोग कर सकते हैं।

en: The note has been created
hi: नोट बना लिया गया

en: The parameter “%s” is missing.
hi: “%s” पैरामीटर गायब है।

en: The password needs to be at least six characters long.
hi: पासवर्ड कम से कम छह अक्षरों का होना चाहिए।

note: I18N: Help text for the "Password" site configuration setting
en: The password required for authentication with the SMTP server.
hi: SMTP सर्वर के साथ ऑथेंटिकेशन के लिए पासवर्ड आवश्यक है।

en: The password reset link has expired.
hi: पासवर्ड रीसेट लिंक की वैधता समाप्त हो चुकी है।

note: I18N: Description of the “Place hierarchy” module
en: The place hierarchy.
hi: स्थान श्रेणी।

en: The preferences for all family trees have been updated.
hi: सारी फैमिली ट्री की प्राथमिकताएं अपडेट की गई हैं।

en: The preferences for new family trees have been updated.
hi: नई फैमिली ट्री के लिए प्राथमिकताएं अपडेट की गई हैं।

en: The preferences for the family tree “%s” have been updated.
hi: वंश वृक्ष “%s” की प्राथमिकताएं अपडेट की गई हैं।

en: The preferences for the module “%s” have been deleted.
hi: मॉड्यूल “%s” की प्राथमिकताएं हटा दी गई हैं।

en: The preferences for the module “%s” have been updated.
hi: मॉड्यूल “%s” के लिए प्राथमिकताएं अपडेट की गई हैं।

en: The prefix is optional, but recommended. By giving the table names a unique prefix you can let several different applications share the same database.
hi: प्रीफिक्स वैकल्पिक है, किन्तु अनुशंसित है। टेबल के नाम को एक यूनिक प्रीफिक्स देकर आप कई अलग-अलग अनुप्रयोग एक ही डेटाबेस को साझा करने दे सकते हैं।

en: The records “%1$s” and “%2$s” have been merged.
hi: रिकॉर्ड “%1$s” और “%2$s” मिला दिए गए।

note: I18N: Description of the “Reports” module
en: The reports menu.
hi: रिपोर्ट मेनू।

en: The repository has been created
hi: संग्रह बना दिया गया है

note: I18N: Description of the “Search” module
en: The search menu.
hi: खोज मेनू।

en: The search returned too many results.
hi: खोज ने कई सारे परिणाम लौटाए।

en: The server configuration is OK.
hi: सर्वर कॉन्फ़िगरेशन ठीक है।

en: The server could not understand this request.
hi: सर्वर इस अनुरोध को समझ नहीं सका।

en: The server’s temporary folder cannot be accessed.
hi: सर्वर के टेम्पररी फ़ोल्डर तक पहुँचा नहीं जा सकता।

en: The server’s time limit has been reached.
hi: सर्वर की समय सीमा पूरी हो गई है।

note: I18N: Description of “Statistics” module
en: The size of the family tree, earliest and latest events, common names, etc.
hi: वंश वृक्ष का आकार, सबसे पुरानी और नवीनतम घटनाएं, सामान्य नाम, वगैरह।

en: The solution
hi: समाधान

en: The source has been created
hi: स्रोत बना दिया गया है

en: The submission has been created
hi: सबमिशन बना दिया गया है

en: The submitter has been created
hi: प्रस्तुतकर्ता बना दिया गया है

en: The surname is enclosed by slashes: <%s>John Paul /Smith/<%s>
hi: कुलनाम स्लैश द्वारा संलग्न है: <%s>जॉन पॉल /स्मिथ/<%s>

en: The time zone is required for date calculations, such as knowing today’s date.
hi: दिनांक गणना के लिए समय क्षेत्र आवश्यक है, जैसे कि आज की तारीख जानना।

note: I18N: An XREF is the identification number used in GEDCOM files.
en: The two family trees have %1$s record which uses the same “XREF”. | The two family trees have %1$s records which use the same “XREF”.
hi[0]: दो वंश वृक्षों में %1$s रिकॉर्ड है जो एक समान “XREF” का उपयोग करता है।
hi[1]: दो वंश वृक्षों में %1$s रिकॉर्ड हैं जो एक समान “XREF” का उपयोग करते हैं।

en: The upgrade is complete.
hi: अपग्रेड पूरा हो गया है।

note: I18N: PHP internal error message - php.net/manual/en/features.file-upload.errors.php
en: The uploaded file exceeds the allowed size.
hi: अपलोड की गई फ़ाइल अनुमत साईज़ से अधिक बड़ी है।

en: The user %s has been deleted.
hi: उपयोगकर्ता %s को हटा दिया गया।

en: The user has been sent an email with the information necessary to confirm the access request.
hi: उपयोगकर्ता को एक्सेस अनुरोध की पुष्टि करने के लिए आवश्यक जानकारी के साथ एक ईमेल भेजा गया है।

en: The username or password is incorrect.
hi: यूज़रनेम या पासवर्ड गलत है।

note: I18N: Help text for the "Username" site configuration setting
en: The username required for authentication with the SMTP server.
hi: SMTP सर्वर के साथ ऑथेंटिकेशन के लिए यूज़रनेम आवश्यक है।

en: The website preferences have been updated.
hi: वेबसाइट की वरीयताओं को अपडेट कर दिया गया है।

en: The webtrees developers would be very interested to learn about this error. If you contact them, they will help you resolve the problem.
hi: इस खामी के बारे में जानने के लिए वेब्ट्रीज़ डेवलपर्स को बहुत दिलचस्पी होगी। यदि आप उनसे संपर्क करते हैं, तो वे समस्या को हल करने में आपकी मदद करेंगे।

en: Theme
hi: थीम

note: I18N: Name of a module
en: Theme change
hi: थीम परिवर्तन

en: Themes
hi: थीम

en: There are no facts for this individual.
hi: इस व्यक्ति के लिए कोई तथ्य नहीं हैं।

en: There are no links to this media object.
hi: इस मीडिया ऑब्जेक्ट तक कोई लिंक नहीं है।

en: There are no media objects for this individual.
hi: इस व्यक्ती के लिए कोई मीडिया ऑब्जेक्ट नहीं हैं।

en: There are no notes for this individual.
hi: इस व्यक्ति के लिए कोई नोट नहीं है।

en: There are no pending changes.
hi: कोई लंबित परिवर्तन नहीं हैं।

en: There are no research tasks in this family tree.
hi: इस वंश वृक्ष में कोई अनुसंधान कार्य नहीं हैं।

en: There are no source citations for this individual.
hi: इस व्यक्ति के लिए कोई भी स्रोत प्रमाण नहीं है।

en: There are pending changes for you to moderate.
hi: आपके मॉडरेट करने के लिए कुछ लंबित परिवर्तन हैं।

en: There have been no changes within the last %s day. | There have been no changes within the last %s days.
hi[0]: पिछले %s दिन के भीतर कोई बदलाव नहीं हुआ है।
hi[1]: पिछले %s दोनों के भीतर कोई बदलाव नहीं हुआ है।

en: There was an error uploading your file.
hi: आपकी फ़ाइल अपलोड करने में बाधा हुई।

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Thermidor
hi: थर्मिडोर

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Thermidor
hi: थर्मिडोर

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Thermidor
hi: थर्मिडोर

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Thermidor
hi: थर्मिडोर

en: These cookies are “essential”, and do not require consent.
hi: ये कुकीज़ “आवश्यक” हैं, और सहमति की आवश्यकता नहीं है।

en: These groups of individuals are not related to %s.
hi: व्यक्तियों के ये समूह %s से संबंधित नहीं हैं।

en: These services may use cookies or other tracking technology.
hi: ये सेवाएँ कुकीज़ या अन्य ट्रैकिंग तकनीक का उपयोग कर सकती हैं।

en: This account has not been approved. Please wait for an administrator to approve it.
hi: इस खाते को मंजूरी नहीं दी गई है। कृपया किसी एडमिनिस्ट्रेटर के इसे मंजुर करने तक प्रतीक्षा करें।

en: This account has not been verified. Please check your email for a verification message.
hi: इस खाते को वेरीफाई नहीं किया गया है। कृपया वेरिफिकेशन मैसेज के लिए अपना ईमेल देखें।

en: This block will show editors a list of records with pending changes that need to be reviewed by a moderator. It also generates daily emails to moderators whenever pending changes exist.
hi: यह ब्लॉक एडिटर्स को उन लंबित परिवर्तनों के साथ रिकॉर्ड की एक सूची दिखाएगा, जिन्हें मॉडरेटर द्वारा समीक्षा करने की आवश्यकता है। जब भी लंबित परिवर्तन मौजूद हों, तब यह मॉडरेटर्स को दैनिक ईमेल भी जनरेट करता है।

en: This email address will be used to send password reminders, website notifications, and messages from other family members who are registered on the website.
hi: इस ईमेल एड्रेस का उपयोग पासवर्ड रिमाइंडर, वेबसाइट सूचनाएं और परिवार के अन्य सदस्यों के संदेश भेजने के लिए किया जाएगा, जो वेबसाइट पर रजिस्टर्ड हैं।

en: This event occurred, but the details are unknown.
hi: यह घटना हुई, किन्तु विवरण अज्ञात हैं।

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
hi: यह परिवार मौजूद नहीं है या आपको इसे देखने की अनुमति नहीं है।

en: This family has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
hi: यह परिवार हटा दिया गया है। विलोपन की समीक्षा एक मॉडरेटर द्वारा की जानी चाहिए।

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This family has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
hi: यह परिवार हटा दिया गया है। आपको विलोपन की समीक्षा करनी चाहिए और फिर इसे %1$s या %2$s करना चाहिए।

en: This family has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
hi: यह परिवार एडिट किया गया है। बदलावों की समीक्षा एक मॉडरेटर द्वारा की जानी चाहिए।

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This family has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
hi: यह परिवार एडिट किया गया है। आपको बादलों की समीक्षा करनी चाहिए और फिर इसे %1$s या %2$s करना चाहिए।

en: This family tree has %s record which uses the same “XREF” as another family tree. | This family tree has %s records which use the same “XREF” as another family tree.
hi[0]: इस वंश वृक्ष में %s रिकॉर्ड है जो वही “XREF” उपयोग कर रहा है जो दूसरे वंश वृक्ष में भी उपयोग किया जा रहा है।
hi[1]: इस वंश वृक्ष में %s रिकॉर्ड हैं जो वही “XREF” उपयोग कर रहे हैं जो दूसरे वंश वृक्ष में भी किए जा रहे हैं।

en: This family tree has no images to display.
hi: इस वंश वृक्ष में प्रदर्शित करने के लिए कोई इमेज नहीं है।

note: I18N: do not translate the #keywords#
en: This family tree was last updated on #gedcomUpdated#. There are #totalSurnames# surnames in this family tree. The earliest recorded event is the #firstEventType# of #firstEventName# in #firstEventYear#. The most recent event is the #lastEventType# of #lastEventName# in #lastEventYear#.<br><br>If you have any comments or feedback please contact #contactWebmaster#.
hi: यह वंश वृक्ष अंतिम बार #gedcomUpdated# को अपडेट किया गया। इस वंश वृक्ष में टोटल #totalSurnames# कुलनाम हैं। इस में सबसे पुरानी दर्ज की गई घटना #firstEventName# के #firstEventType# #firstEventYear# की है। और सबसे नवीनतम घटना है #lastEventName# के #lastEventType# की #lastEventYear# में। <br><br>यदि आपकी कोई टिप्पणी या प्रतिक्रिया है तो कृपया #contactWebmaster# से संपर्क करें।

en: This family tree was last updated on %s.
hi: इस वंश वृक्ष को अंतिम बार %s को अपडेट किया गया था।

en: This filename is not compatible with the GEDZIP file format.
hi: यह फ़ाइल नाम GEDZIP फ़ाइल स्वरूप के साथ संगत नहीं है।

note: I18N: Help text for the "Data folder" site configuration setting
en: This folder will be used by webtrees to store media files, GEDCOM files, temporary files, etc. These files may contain private data, and should not be made available over the internet.
hi: इस फ़ोल्डर का उपयोग webtrees द्वारा मीडिया फ़ाइलों, GEDCOM फ़ाइलों, टेम्पररी फ़ाइलों, वगैरह. को संग्रहीत करने के लिए किया जाएगा। इन फ़ाइलों में निजी डेटा हो सकता है, और इसे इंटरनेट पर उपलब्ध नहीं कराया जाना चाहिए।

note: I18N: Help text for the “Media folder” configuration setting
en: This folder will be used to store the media files for this family tree.
hi: इस फ़ोल्डर का उपयोग इस वंश वृक्ष के लिए मीडिया फ़ाइलों को संग्रहीत करने के लिए किया जाएगा।

en: This form has expired. Try again.
hi: इस फॉर्म की समय सीमा समाप्त। दोबारा कोशिश करें।

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
hi: यह व्यक्ति मौजूद नहीं है या आपको इसे देखने की अनुमति नहीं है।

en: This individual has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
hi: इस व्यक्ति को हटा दिया गया है। विलोपन की समीक्षा किसी मॉडरेटर द्वारा की जानी चाहिए।

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This individual has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
hi: इस व्यक्ति को हटा दिया गया है। आपको इस विलोपन की समीक्षा करनी चाहिए और फिर इसे %1$s या %2$s करना चाहिए।

en: This individual has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
hi: इस व्यक्ति को एडिट किया गया है। बदलाव की समीक्षा किसी मॉडरेटर द्वारा की जानी चाहिए।

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This individual has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
hi: इस व्यक्ति को एडिट किया गया है। आपको बदलावों की समीक्षा करनी चाहिए और फिर उन्हें %1$s या %2$s करना चाहिए।

note: I18N: Help text for the “Default individual” configuration setting
en: This individual will be selected by default when viewing charts and reports.
hi: चार्ट और रिपोर्ट देखने पर यह व्यक्ति डिफ़ॉल्ट रूप से चुना जाएगा।

en: This information is not available.
hi: यह जानकारी उपलब्ध नहीं है।

en: This information is private and cannot be shown.
hi: यह जानकारी निजी है और इसे दिखाया नहीं जा सकता।

en: This is a link to your own record in the family tree. If this is the wrong individual, contact an administrator.
hi: यह वंश वृक्ष में खुद आपके अपने के रिकॉर्ड की लिंक है। यदि यह गलत व्यक्ति हैं तो, किसी एडमिनिस्ट्रेटर से संपर्क करें।

en: This is case sensitive.
hi: यह केस-सेंसिटिव है।

en: This is the latest version of webtrees. No upgrade is available.
hi: यह webtrees का नवीनतम वर्शन है। कोई अपग्रेड उपलब्ध नहीं है।

note: I18N: Help text for the “Server name” site configuration setting
en: This is the name of the SMTP server. “localhost” means that the mail service is running on the same computer as your web server.
hi: यह SMTP सर्वर का नाम है। “localhost” का अर्थ है कि मेल सेवा आपके वेब सर्वर वाले कंप्यूटर पर ही चल रही है।

en: This is your real name, as you would like it displayed on screen.
hi: यह आपका वास्तविक नाम है, जैसा कि आप स्क्रीन पर प्रदर्शित करना चाहते हैं।

en: This link is valid for one hour.
hi: यह लिंक एक घंटे के लिए वैध है।

en: This list is created using a simple (but fast) search, and therefore includes records that will not be updated.
hi: यह सूची एक सरल (किन्तु तेज़) खोज का उपयोग करके बनाई गई है, और इसलिए इसमें ऐसे रिकॉर्ड शामिल हैं जिन्हें अपडेट नहीं किया जाएगा।

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
hi: यह मीडिया ऑब्जेक्ट मौजूद नहीं है या आपको इसे देखने की अनुमति नहीं है।

en: This media object has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
hi: यह मीडिया ऑब्जेक्ट हटा दिया गया है। विलोपन की समीक्षा किसी मॉडरेटर द्वारा की जानी चाहिए।

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This media object has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
hi: यह मीडिया ऑब्जेक्ट हटा दिया गया है। आपको इस विलोपन की समीक्षा करनी चाहिए और फिर %1$s या %2$s करना चाहिए।

en: This media object has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
hi: यह मीडिया ऑब्जेक्ट एडिट किया गया है। बदलाव की समीक्षा किसी मॉडरेटर द्वारा की जानी चाहिए।

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This media object has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
hi: यह मीडिया ऑब्जेक्ट एडिट किया गया है। आपको बदलावों की समीक्षा करनी चाहिए और फिर उन्हें %1$s या %2$s करना चाहिए।

en: This message was sent while viewing the following URL:
hi: इस URL को देखते समय यह संदेश भेजा गया था:

en: This must be at least six characters long. It is case-sensitive.
hi: यह कम से कम छह वर्ण लंबा होना चाहिए। यह केस-सेंसिटिव है।

note: I18N: Help text for the “Sender name” site configuration setting
en: This name is used in the “From” field, when sending automatic emails from this server.
hi: इस नाम का उपयोग “प्रेषक” फ़ील्ड में किया जाता है, जब इस सर्वर से स्वचालित ईमेल भेजे जाते हैं।

en: This note does not exist or you do not have permission to view it.
hi: यह नोट मौजूद नहीं है या आपको इसे देखने की अनुमति नहीं है।

en: This note has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
hi: यह नोट हटा दिया गया है। विलोपन की समीक्षा किसी मॉडरेटर द्वारा की जानी चाहिए।

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This note has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
hi: यह नोट हटा दिया गया है। आपको विलोपन की समीक्षा करनी चाहिए और फिर %1$s या %2$s करना चाहिए।

en: This note has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
hi: यह नोट एडिट किया गया है। बदलाव की समीक्षा किसी मॉडरेटर द्वारा की जानी चाहिए।

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This note has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
hi: यह नोट एडिट किया गया है। आपको परिवर्तनों की समीक्षा करनी चाहिए और फिर उन्हें %1$s या %2$s करना चाहिए।

note: I18N: Help text for the “Automatically expand notes” configuration setting
en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Note</i> record on the Individual page.
hi: यह विकल्प नियंत्रित करता है कि व्यक्ती के पेज पर किसी <i>नोट</i> रिकॉर्ड की सामग्री को स्वचालित रूप से दिखाया जाए या नहीं।

note: I18N: Help text for the “Automatically expand sources” configuration setting
en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Source</i> record on the Individual page.
hi: यह विकल्प नियंत्रित करता है कि व्यक्ती के पेज पर किसी <i>स्रोत</i> रिकॉर्ड की सामग्री को स्वचालित रूप से दिखाया जाए या नहीं।

note: I18N: Help text for the “Age of parents next to child’s birthdate” configuration setting
en: This option controls whether or not to show age of father and mother next to child’s birthdate on charts.
hi: यह विकल्प नियंत्रित करता है कि चार्ट पर बच्चे की जन्मतिथि के आगे पिता और मां की उम्र दिखाना है या नहीं।

note: I18N: Help text for the “Estimated dates for birth and death” configuration setting
en: This option controls whether or not to show estimated dates for birth and death instead of leaving blanks on individual lists and charts for individuals whose dates are not known.
hi: यह विकल्प नियंत्रित करता है कि जन्म और मृत्यु की अनुमानित तारीखें दिखाना है या नहीं, बजाय इसके कि उन व्यक्तियों की सूची और चार्ट पर खाली जगह छोड़ दे, जिनकी तारीखों का पता नहीं है।

note: I18N: Help text for the “Show a download link in the media viewer” configuration setting
en: This option will make it easier for users to download images.
hi: यह विकल्प उपयोगकर्ताओं के लिए इमेज को डाउनलोड करना आसान बना देगा।

note: I18N: Help text for the “Show private relationships” configuration setting
en: This option will retain family links in private records. This means that you will see empty “private” boxes on the pedigree chart and on other charts with private individuals.
hi: यह विकल्प निजी लिंक में पारिवारिक लिंक को बनाए रखेगा। इसका मतलब यह है कि आप निजी व्यक्तियों के साथ पेडिग्री चार्ट और अन्य चार्ट पर खाली “निजी” बक्से देखेंगे।

note: I18N: Help text for the “Show names of private individuals” configuration setting
en: This option will show the names (but no other details) of private individuals. Individuals are private if they are still alive or if a privacy restriction has been added to their individual record. To hide a specific name, add a privacy restriction to that name record.
hi: यह विकल्प प्राइवेट व्यक्तियों के नाम (किन्तु कोई अन्य विवरण) नहीं दिखाएगा। यदि वे अभी जीवित हैं या उनके व्यक्तिगत रिकॉर्ड में कोई गोपनीयता प्रतिबंध जोड़ा गया हो, तो वे व्यक्ति प्राइवेट हैं। कोई एक विशिष्ट नाम छिपाने के लिए, उस नाम रिकॉर्ड में गोपनीयता प्रतिबंध जोड़ें।

en: This page allows you to bypass the usual forms, and edit the underlying data directly. It is an advanced option, and you should not use it unless you understand the GEDCOM format. If you make a mistake here, it can be difficult to fix.
hi: यह पेज आपको सामान्य फॉर्म से बचाकर कर सीधे मूल डेटा को एडिट करने की अनुमति देता है। यह एक एडवांस्ड विकल्प है, और जब तक आप GEDCOM फॉर्मेट को नहीं समझते, तब तक आपको इसका उपयोग नहीं करना चाहिए। अगर आप यहां कोई गलती करते हैं, तो इसे ठीक करना मुश्किल हो सकता है।

en: This page has been viewed %s time. | This page has been viewed %s times.
hi[0]: यह पेज %s बार देखा गया।
hi[1]: यह पेज %s बार देखा गया।

en: This process allows the site’s owner to ensure that the new information follows the site’s standards and conventions, has proper source attributions, etc.
hi: यह प्रक्रिया साइट के मालिक को यह सुनिश्चित करने की अनुमति देती है कि नई जानकारी साइट के मानकों और सम्मेलनों का पालन करती है, उचित स्रोत विशेषता हैं, वगैरह।

en: This record does not exist or you do not have permission to view it.
hi: यह रिकॉर्ड मौजूद नहीं है या आपको इसे देखने की अनुमति नहीं है।

en: This record does not exist.
hi: यह रिकॉर्ड मौजूद नहीं है।

en: This record has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
hi: यह रिकॉर्ड हटा दिया गया है। विलोपन की समीक्षा किसी मॉडरेटर द्वारा की जानी चाहिए।

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This record has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
hi: यह रिकॉर्ड हटा दिया गया है। आपको इस विलोपन की समीक्षा करनी चाहिए और फिर %1$s या %2$s करना चाहिए।

en: This record has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
hi: यह रिकॉर्ड एडिट किया गया है। बदलाव की समीक्षा किसी मॉडरेटर द्वारा की जानी चाहिए।

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This record has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
hi: यह रिकॉर्ड एडिट किया गया है। आपको इन बदलावों की समीक्षा करनी चाहिए और फिर %1$s या %2$s करना चाहिए।

en: This repository does not exist or you do not have permission to view it.
hi: यह कोष मौजूद नहीं है या आपको इसे देखने की अनुमति नहीं है।

en: This research is a “legitimate interest” under article 6(f) of the EU General Data Protection Regulations.
hi: यह शोध EU General Data Protection के article 6(f) के तहत “वैध हित” है।

en: This role has all the permissions of the editor role, plus permission to accept/reject changes made by other users.
hi: इस भूमिका में एडीटर की सभी अनुमतियाँ हैं, साथ ही अन्य उपयोगकर्ताओं द्वारा किए गए परिवर्तनों को स्वीकार/अस्वीकार करने की अनुमति है।

en: This role has all the permissions of the manager role in all family trees, plus permission to change the settings/configuration of the website, users, and modules.
hi: इस भूमिका में सभी वंश वृक्ष के मैनेजर की भूमिका की सभी अनुमतियाँ हैं, साथ ही वेबसाइट, उपयोगकर्ताओं और मॉड्यूल की सेटिंग्स/कॉन्फ़िगरेशन को बदलने की अनुमति है।

en: This role has all the permissions of the member role, plus permission to add/change/delete data. Any changes will need to be reviewed by a moderator, unless the user has the “automatically accept changes” option enabled.
hi: इस भूमिका में सदस्य भूमिका की सभी अनुमतियाँ हैं, साथ ही डेटा जोड़ने/बदलने/हटाने की अनुमति है। किसी भी परिवर्तन की समीक्षा एक मॉडरेटर द्वारा करने की आवश्यकता होगी, जब तक कि उपयोगकर्ता के पास “स्वचालित रूप से परिवर्तन स्वीकार” विकल्प सक्षम न हो।

en: This role has all the permissions of the moderator role, plus any additional access granted by the family tree configuration, plus permission to change the settings/configuration of a family tree.
hi: इस भूमिका में मॉडरेटर भूमिका की सभी अनुमतियां हैं, साथ ही वंश वृक्ष के कॉन्फ़िगरेशन द्वारा दी गई किसी भी अतिरिक्त पहुंच, वंश वृक्ष की सेटिंग्स/कॉन्फ़िगरेशन को बदलने की अनुमति है।

en: This role has all the permissions of the visitor role, plus any additional access granted by the family tree configuration.
hi: इस भूमिका में दर्शक भूमिका की सभी अनुमतियां हैं, साथ ही वंश वृक्ष के कॉन्फ़िगरेशन द्वारा दी गई कोई भी अतिरिक्त पहुंच।

en: This server’s memory limit is %s MB and its CPU time limit is %s seconds.
hi: इस सर्वर की मेमोरी क्षमता %s एमबी है और इसके सीपीयू की समय सीमा %s सेकंड है।

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
hi: यह स्रोत मौजूद नहीं है या आपको इसे देखने की अनुमति नहीं है।

note: I18N: Help text for the “Add to TITLE header tag” configuration setting
en: This text will be appended to each page title. It will be shown in the browser’s title bar, bookmarks, etc.
hi: यह लेख हर एक पेज के टाइटल से जोड़ा जाएगा। इसे ब्राउज़र के टाइटल बार, बुकमार्क आदि में दिखाया जाएगा।

en: This user account does not have access to any tree.
hi: इस उपयोगकर्ता खाते की किसी भी ट्री तक पहुंच नहीं है।

en: This usually means that you need to change the folder permissions to 777.
hi: आमतौर पर इस का मतलब यह है कि आपको फ़ोल्डर परमिशन 777 में बदलने की आवश्यकता है।

en: This website is being upgraded. Try again in a few minutes.
hi: इस वेबसाइट को अपग्रेड किया जा रहा है। कुछ मिनटों में पुन: प्रयास करें।

en: This website is down for maintenance. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes.
hi: यह वेबसाइट रखरखाव के लिए बंद है। आप कुछ मिनटों में <a href="index.php">पुन: प्रयास करें</a>।

en: This website is operated by the following individuals.
hi: यह वेबसाइट निम्नलिखित व्यक्तियों द्वारा संचालित की जाती है।

en: This website is temporarily unavailable
hi: यह वेबसाइट अस्थायी रूप से अनुपलब्ध है

en: This website processes personal data for the purpose of historical and genealogical research.
hi: यह वेबसाइट ऐतिहासिक और वंशावली अनुसंधान के उद्देश्य के लिए व्यक्तिगत डेटा संसाधित करती है।

en: This website uses cookies to enable login sessions, and to remember preferences such as your chosen language.
hi: यह वेबसाइट लॉगिन सत्र को सक्षम करने के लिए और आपकी चुनी हुई भाषा जैसी प्राथमिकताओं को याद रखने के लिए कुकीज़ का उपयोग करती है।

en: This website uses cookies to learn about visitor behavior.
hi: यह वेबसाइट दर्शक के व्यवहार के बारे में जानने के लिए कुकीज़ का उपयोग करती है।

en: This website uses third-party services to learn about visitor behavior.
hi: यह वेबसाइट दर्शक व्यवहार के बारे में जानने के लिए तृतीय-पक्ष सेवाओं का उपयोग करती है।

note: I18N: %s is the name of a family tree
en: This will delete all the genealogy data from “%s” and replace it with data from a GEDCOM file.
hi: यह सभी वंशावली डेटा को “%s” से हटा देगा और इसे GEDCOM फ़ाइल के डेटा से बदल देगा।

note: I18N: abbreviation for Thursday
en: Thu
hi: गुरु

en: Thumbnail image
hi: थंबनेल इमेज

en: Thumbnail images
hi: थंबनेल इमेज

en: Thursday
hi: गुरुवार

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Tijuana, Mexico
hi: तिजुआना, मैक्सिको

en: Time
hi: समय

en: Time of birth
hi: जन्म का समय

en: Time of birth and time of death
hi: जन्म का समय और मृत्यु का समय

en: Time of death
hi: मृत्यु का समय

en: Time of last change
hi: अंतिम परिवर्तन का समय

en: Time of status change
hi: स्थिति परिवर्तन का समय

note: I18N: A configuration setting
en: Time zone
hi: समय क्षेत्र

note: I18N: Name of a module/chart
en: Timeline
hi: समय-रेखा

en: Timestamp
hi: समय-चिह्न

note: I18N: Name of a country or state
en: Timor-Leste
hi: तिमोर-लेस्ते

[ctx: Abbreviation for Persian month: Tir]
en: Tir
hi: तीर

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: 4th month in the Persian/Jalali calendar
en: Tir
hi: तीर

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: 4th month in the Persian/Jalali calendar
en: Tir
hi: तीर

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: 4th month in the Persian/Jalali calendar
en: Tir
hi: तीर

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: 4th month in the Persian/Jalali calendar
en: Tir
hi: तीर

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Tishrei
hi: तिशरी

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Tishrei
hi: तिशरी

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Tishrei
hi: तिशरी

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the Jewish calendar
en: Tishrei
hi: तिशरी

en: Title
hi: पदवी

[ctx: Email recipient]
en: To
hi: प्रापक

[ctx: End of date range]
en: To
hi: तक

en: To assist you in getting started with this block, we have created several standard templates. When you select one of these templates, the text area will contain a copy that you can then alter to suit your site’s requirements.
hi: इस ब्लॉक के साथ आरंभ करने में आपकी सहायता करने के लिए, हमने कई मानक टेम्पलेट बनाए हैं। जब आप इनमें से किसी एक टेम्पलेट का चयन करते हैं, तो लेख क्षेत्र में एक कॉपी होगी जिसमें आप अपनी साइट की आवश्यकताओं के अनुरूप परिवर्तन कर सकते हैं।

en: To create new data using custom tags, you need to enable them.
hi: कस्टम टैग का उपयोग करके नया डेटा बनाने के लिए, आपको उन्हें सक्षम करना होगा।

en: To create new research tasks, you must first add “research task” to the list of facts and events in the family tree’s preferences.
hi: नए शोध कार्य बनाने के लिए, आपको पहले वंश वृक्ष की प्राथमिकताओं में तथ्यों और घटनाओं की सूची में “अनुसंधान कार्य” जोड़ना होगा।

en: To display a map, you need to enable a map-provider in the control panel.
hi: मानचित्र प्रदर्शित करने के लिए, आपको कंट्रोल पैनल में मानचित्र-प्रदाता को सक्षम करना होगा।

note: I18N: Help text for the “Format text and notes” configuration setting
en: To ensure compatibility with other genealogy applications, notes, text, and transcripts should be recorded in simple, unformatted text. However, formatting is often desirable to aid presentation, comprehension, etc.
hi: अन्य वंशावली एप्लिकेशन के साथ तालमेल बिठाने के लिए, नोट्स, लेख और लिपियों को सरल, अप्रारूपित लेख में दर्ज किया जाना चाहिए। हालांकि प्रारूपण प्रस्तुति, समझ, वगैरह की सहायता के लिए अक्सर आकर्षक होता है।

note: I18N: “Apache” is a software program.
en: To protect this private data, webtrees uses an Apache configuration file (.htaccess) which blocks all access to this folder. If your web-server does not support .htaccess files, and you cannot restrict access to this folder, then you can select another folder, away from your web documents.
hi: इस निजी डेटा की सुरक्षा के लिए, webtrees एक अपाचे कॉन्फ़िगरेशन फ़ाइल (.htaccess) का उपयोग करती है, जो इस फ़ोल्डर के सभी एक्सेस को ब्लॉक करती है। यदि आपका वेब-सर्वर .htaccess फ़ाइलों का समर्थन नहीं करता है, और आप इस फ़ोल्डर तक पहुँच को प्रतिबंधित नहीं कर सकते हैं, तो आप अपने वेब दस्तावेज़ों से दूर एक अलग फ़ोल्डर का चयन कर सकते हैं।

en: To set a new password, follow this link.
hi: नया पासवर्ड सेट करने के लिए, इस लिंक का अनुसरण करें।

note: I18N: Help text for the "Custom welcome text" site configuration setting
en: To set this text for other languages, you must switch to that language, and visit this page again.
hi: इस लेख को अन्य भाषाओं के लिए सेट करना हो तो, आपको उस भाषा पर स्विच करना होगा, और इस पेज पर फिर से आना होगा।

en: To tell search engines that sitemaps are available, you can use the following links.
hi: खोज इंजन को बताने के लिए कि साइटमैप उपलब्ध हैं, इन लिंक का उपयोग कर सकते हैं।

en: To use this service, you need an API key.
hi: इस सेवा का उपयोग करने के लिए, आपको एक एपीआई कुंजी की आवश्यकता है।

en: To use this service, you need an account.
hi: इस सेवा का उपयोग करने के लिए, आपको एक खाते की आवश्यकता है।

note: I18N: Name of a country or state
en: Togo
hi: टोगो

note: I18N: Name of a country or state
en: Tokelau
hi: टोकेलाऊ

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Tokyo, Japan
hi: टोक्यो, जापान

note: I18N: Type of media object
en: Tombstone
hi: कब्र का पत्थर

note: I18N: Name of a country or state
en: Tonga
hi: टोंगा

en: Too many requests. Try again later.
hi: बहुत अधिक अनुरोध। बाद में पुन: प्रयास करें।

note: I18N: Title for a list of the most common given names, %s is a number. Note that a separate translation exists when %s is 1
en: Top %s given name | Top %s given names
hi[0]: %s सर्वोच्च दिया गया नाम
hi[1]: %s सर्वोच्च दिए गए नाम

note: I18N: Title for a list of the most common surnames, %s is a number. Note that a separate translation exists when %s is 1
en: Top %s surname | Top %s surnames
hi[0]: %s सर्वोच्च कुलनाम
hi[1]: %s सर्वोच्च कुलनाम

note: I18N: i.e. most popular given name.
en: Top given name
hi: सर्वोच्च दिया गया नाम

note: I18N: Name of a module. Top=Most common
en: Top given names
hi: सर्वोच्च दिए गए नाम

note: I18N: i.e. most popular surname.
en: Top surname
hi: सर्वोच्च कुलनाम

note: I18N: Name of a module. Top=Most common
en: Top surnames
hi: सर्वोच्च कुलनाम

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Toronto, Ontario, Canada
hi: टोरंटो, ओंटारियो, कनाडा

en: Total
hi: कुल

en: Total accepted changes:
hi: कुल स्वीकृत परिवर्तन:

en: Total births
hi: टोटल जन्म

en: Total dead
hi: टोटल मृत

en: Total deaths
hi: टोटल मृत्यु

en: Total divorces
hi: टोटल तलाक़

en: Total events
hi: कुल घटनाएँ

en: Total families
hi: कुल परिवार

en: Total females
hi: टोटल स्त्री

en: Total given names
hi: टोटल दिए गए नाम

en: Total individuals
hi: टोटल व्यक्ती

en: Total living
hi: टोटल जीवित

en: Total males
hi: टोटल पुरुष

en: Total marriages
hi: टोटल विवाह

en: Total pending changes:
hi: कुल लंबित परिवर्तन:

en: Total surnames
hi: कुल कुलनाम

en: Total users
hi: कुल उपयोगकर्ता

en: Tracking and analytics
hi: ट्रैकिंग और विश्लेषण

en: Trailer
hi: ट्रेलर

en: Tree
hi: ट्री

note: I18N: The third day in the French republican calendar
en: Tridi
hi: ट्राईडी

note: I18N: Name of a country or state
en: Trinidad and Tobago
hi: त्रिनिदाद और टोबैगो

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Trujillo, Peru
hi: ट्रूजिलो, पेरू

note: I18N: abbreviation for Tuesday
en: Tue
hi: मंगल

en: Tuesday
hi: मंगलवार

note: I18N: Name of a country or state
en: Tunisia
hi: ट्यूनीशिया

note: I18N: Name of a country or state
en: Turkey
hi: तुर्की

note: I18N: Name of a country or state
en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

note: I18N: Name of a country or state
en: Turks and Caicos Islands
hi: तुर्क और केकोस द्वीपसमूह

note: I18N: Name of a country or state
en: Tuvalu
hi: तुवालु

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Tuxtla Gutierrez, Mexico
hi: तुटेक्ला गुटिरेज़, मेक्सिको

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Twin Falls, Idaho, United States
hi: ट्विन फॉल्स, इडाहो, संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Type
hi: प्रकार

en: Type of abbreviation
hi: संक्षिप्त नाम का प्रकार

en: Type of administrative ID
hi: प्रशासनिक आईडी का प्रकार

en: Type of demographic data
hi: जनसांख्यिकीय डेटा का प्रकार

en: Type of event
hi: घटना का प्रकार

en: Type of fact
hi: तथ्य का प्रकार

en: Type of identification number
hi: पहचान संख्या का प्रकार

en: Type of location
hi: स्थान का प्रकार

en: Type of marriage
hi: विवाह का प्रकार

en: Type of name
hi: नाम का प्रकार

en: Type of reference number
hi: संदर्भ संख्या का प्रकार

en: Type of research task
hi: अनुसंधान कार्य का प्रकार

note: I18N: Name of a country or state
en: US Minor Outlying Islands
hi: यूएस माइनर आउटलाइंग आइलैंड

note: I18N: Name of a country or state
en: US Virgin Islands
hi: यूएस वर्जिन द्वीपसमूह

note: I18N: Name of a country or state
en: Uganda
hi: युगांडा

note: I18N: Name of a country or state
en: Ukraine
hi: यूक्रेन

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Uncleared: insufficient data
hi: अस्पष्ट: अपर्याप्त डेटा

en: Unique identifier
hi: यूनिक ID

note: I18N: Help text for the “Add unique identifiers” configuration setting
en: Unique identifiers allow the same record to be found in different family trees and in different systems. They will be added whenever records are created or updated. If you do not want unique identifiers to be displayed, you can hide them using the privacy rules.
hi: यूनिक पहचानकर्ता एक ही रिकॉर्ड को विभिन्न वंश वृक्ष और विभिन्न प्रणालियों में पाए जाने की अनुमति देते हैं। जब भी रिकॉर्ड बनाए जाएंगे या अपडेट किए जाएंगे, उन्हें जोड़ा जाएगा। यदि आप नहीं चाहते कि यूनिक पहचानकर्ता प्रदर्शित हों, तो आप गोपनीयता नियमों का उपयोग करके उन्हें छिपा सकते हैं।

note: I18N: Name of a country or state
en: United Arab Emirates
hi: संयुक्त अरब अमीरात

note: I18N: Name of a country or state
en: United Kingdom
hi: यूनाइटेड किंगडम

note: I18N: Name of a country or state
en: United States
hi: संयुक्त राज्य

note: I18N: Name of a country or state
en: Unknown
hi: अज्ञात

[ctx: unknown century]
en: Unknown
hi: अज्ञात

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
hi: अज्ञात

[ctx: unknown people]
en: Unknown
hi: अज्ञात

en: Unlink
hi: अनलिंक

en: Unrecognized GEDCOM code
hi: असंगठित GEDCOM कोड

en: Unused files
hi: अप्रयुक्त फ़ाइलें

en: Unzip %s to a temporary folder…
hi: %s को एक टेम्पररी फ़ोल्डर में अनज़िप करें…

note: I18N: Name of a module
en: Upcoming events
hi: आने वाले कार्यक्रम

en: Update
hi: अपडेट

en: Update all
hi: सभी अपडेट करें

note: I18N: Name of a module
en: Update place names
hi: स्थानों के नाम अपडेट करें

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: Update the higher-level parts of place names, while keeping the lower-level parts.
hi: निम्न-स्तरीय भागों को रखते हुए, स्थान नामों के उच्च-स्तरीय भागों को अपडेट करें।

note: I18N: GEDCOM tag _UPD
en: Updated at
hi: पर अपडेट किया गया

note: I18N: %s is a version number, such as 1.2.3 I18N: %s is a version number
en: Upgrade to webtrees %s.
hi: अपग्रेड करें webtrees %s पर।

en: Upgrade wizard
hi: अपग्रेड विज़ार्ड

en: Upload media files
hi: मीडिया फाइलें अपलोड करें

en: Upload one or more media files from your local computer. Media files can be pictures, video, audio, or other formats.
hi: अपने लोकल कंप्यूटर से एक या अधिक मीडिया फ़ाइलें अपलोड करें। मीडिया फाइलें चित्र, वीडियो, ऑडियो या अन्य प्रारूप में हो सकती हैं।

note: I18N: Name of a country or state
en: Uruguay
hi: उरुग्वे

en: Use SMTP to send messages
hi: संदेश भेजने के लिए SMTP का उपयोग करें

en: Use a “?” to match a single character, use “*” to match zero or more characters.
hi: किसी एक अक्षर से मिलान करने के लिए “?” का उपयोग करें, शून्य या अधिक अक्षरों के मिलान के लिए “*” का उपयोग करें।

en: Use an external service to find locations.
hi: स्थान खोजने के लिए बाहरी सेवा का उपयोग करें।

note: I18N: placeholder text for new-password field
en: Use at least %s character. | Use at least %s characters.
hi[0]: कम से कम %s अक्षर का उपयोग करें।
hi[1]: कम से कम %s अक्षरों का उपयोग करें।

en: Use colors
hi: रंग उपयोग करें

en: Use compact layout
hi: कॉम्पैक्ट लेआउट का उपयोग करें

en: Use letters A-Z, a-z, digits 0-9, or underscores
hi: अक्षर A-Z, a-z, अंक 0-9 या अंडरस्कोर का उपयोग करें

en: Use maps in webtrees.
hi: वेबट्री में मानचित्रों का प्रयोग करें।

note: I18N: A configuration setting
en: Use password
hi: पासवर्ड का उपयोग करें

note: I18N: "sendmail" is the name of some mail software
en: Use sendmail to send messages
hi: संदेश भेजने के लिए sendmail का उपयोग करें

note: I18N: Help text for the “Use silhouettes” configuration setting
en: Use silhouette images when no highlighted image for that individual has been specified. The images used are specific to the gender of the individual in question.
hi: छाया-आकृति का इस्तेमाल तब करें जब उस व्यक्ति के लिए कोई हाइलाइट की गई इमेज तय नहीं की गई हो। उपयोग की गई छाया-आकृति स्त्री/पुरुष के लिए अलग अलग विशिष्ट हैं।

note: I18N: A configuration setting
en: Use silhouettes
hi: छाया-आकृति इस्तेमाल करें

en: Use the “edit“ menu to paste this into another record.
hi: इसे दूसरे रिकॉर्ड में चिपकाने के लिए "संपादन" मेनू का उपयोग करें।

en: Use this field to tell the site administrator why you are requesting an account and how you are related to the genealogy displayed on this site. You can also use this to enter any other comments you may have for the site administrator.
hi: आप खाते का अनुरोध क्यूँ कर रहे हैं और आप इस साइट पर प्रदर्शित वंशावली से कैसे संबंधित हैं, यह साइट एडमिनिस्ट्रेटर को बताने के लिए इस फ़ील्ड का उपयोग करें। इसके अलावा आप इसमें साइट एडमिनिस्ट्रेटर के लिए अपनी अन्य टिप्पणियों को भी दर्ज कर सकते हैं।

en: User
hi: उपयोगकर्ता

en: User administration
hi: यूजर एडमिनिस्ट्रेशन

en: User didn’t verify within 7 days.
hi: उपयोगकर्ता ने 7 दिनों के भीतर वेरीफाई नहीं किया।

en: User not verified by administrator.
hi: उपयोगकर्ता एडमिनिस्ट्रेटर द्वारा वेरिफाइड नहीं है।

en: User verification
hi: उपयोगकर्ता वेरिफिकेशन

note: I18N: A configuration setting
en: Username
hi: यूज़रनेम

en: Username or email address
hi: युज़रनेम या इमेल एड्रेस

en: Usernames are case-insensitive and ignore accented letters, so that “chloe”, “chloë”, and “Chloe” are considered to be the same.
hi: युज़रनेम केस-सेंसिटिव हैं और उच्चारण अक्षरों को अनदेखा करते हैं, ताकि “chloe”, “chloë”, और “Chloe” को समान माना जाए।

en: Users
hi: उपयोगकर्ता

en: User’s account has been inactive too long:
hi: उपयोगकर्ता का खाता लंबे समय से निष्क्रिय है:

note: I18N: Name of a country or state
en: Uzbekistan
hi: उज़्बेकिस्तान

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Vancouver, British Columbia, Canada
hi: वैंकूवर, ब्रिटिश कोलंबिया, कनाडा

note: I18N: Name of a country or state
en: Vanuatu
hi: वानुअतु

note: I18N: Description of the “StatisticsChart” module
en: Various statistics charts.
hi: विभिन्न आँकड़ों की चार्ट।

note: I18N: Name of a country or state
en: Vatican City
hi: वेटिकन सिटी

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Vendemiaire
hi: वेनडेमियर

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Vendemiaire
hi: वेनडेमियर

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Vendemiaire
hi: वेनडेमियर

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Vendemiaire
hi: वेनडेमियर

note: I18N: Name of a country or state
en: Venezuela
hi: वेनेजुएला

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Ventose
hi: वेन्टोस

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Ventose
hi: वेन्टोस

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Ventose
hi: वेन्टोस

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Ventose
hi: वेन्टोस

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Veracruz, Mexico
hi: वेराक्रूज, मैक्सिको

en: Verified
hi: वेरीफाइड

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Vernal, Utah, United States
hi: वर्नल, यूटा, संयुक्त राज्य

en: Version
hi: वर्शन

note: I18N: Type of media object
en: Video
hi: वीडियो

note: I18N: Name of a country or state
en: Vietnam
hi: वियतनाम

en: View table of events occurring in %s
hi: %s में आने वाली घटनाओं की तालिका देखें

en: View this day
hi: इस दिन देखें

en: View this family
hi: यह परिवार देखें

en: View this location using %s
hi: %s का प्रयोग करके इस स्थान को देखें

en: View this month
hi: यह महीना देखें

en: View this year
hi: यह साल देखें

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Villa Hermosa, Mexico
hi: विला हरमोसा, मैक्सिको

note: I18N: A configuration setting
en: Visible online
hi: ऑनलाइन दिखाई दें

note: I18N: A configuration setting
en: Visible to other users when online
hi: ऑनलाइन होने पर अन्य उपयोगकर्ताओं को दिखे

note: I18N: Listbox entry; name of a role
en: Visitor
hi: दर्शक

note: I18N: Name of a module/report. “Vital records” are life events - birth/marriage/death
en: Vital records
hi: महत्वपूर्ण रिकॉर्ड

note: I18N: Name of a country or state
en: Wales
hi: वेल्स

note: I18N: Name of a country or state
en: Wallis and Futuna
hi: वालिस और फ़्यूचूना

en: Ward
hi: संरक्षित

[ctx: FEMALE]
en: Ward
hi: संरक्षित

[ctx: MALE]
en: Ward
hi: संरक्षित

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Washington, District of Columbia, United States
hi: वाशिंगटन, कोलंबिया जिला, संयुक्त राज्य अमेरिका

en: Watermarks
hi: वाटरमार्क

note: I18N: Help text for the “Images without watermarks” configuration setting
en: Watermarks are optional and normally shown just to visitors.
hi: वॉटरमार्क वैकल्पिक हैं और आम तौर पर केवल दर्शकों को दिखाए जाते हैं।

en: We will now send a confirmation email to the address <b>%s</b>. You must verify your account request by following instructions in the confirmation email. If you do not confirm your account request within seven days, your application will be rejected automatically. You will have to apply again.<br><br>After you have followed the instructions in the confirmation email, the administrator still has to approve your request before your account can be used.<br><br>To sign in to this website, you will need to know your username and password.
hi: अब हम <b>%s</b> पते पर एक कन्फर्मेशन ईमेल भेजेंगे। कन्फर्मेशन ईमेल में दिए गए निर्देशों का पालन करते हुए आपको अपने खाते के अनुरोध को वेरीफाइ करना होगा। यदि आप सात दिनों के भीतर अपने खाते के अनुरोध की पुष्टि नहीं करते हैं, तो आपका आवेदन स्वचालित रूप से अस्वीकार कर दिया जाएगा। फिर आपको दोबारा आवेदन करना होगा।<br><br>आपके द्वारा कन्फर्मेशन ईमेल में दिए गए निर्देशों का पालन करने के बाद, अब भी आपके खाते का उपयोग करने से पहले एडमिनिस्ट्रेटर को आपका अनुरोध स्वीकार करना होगा।<br><br>इस वेबसाइट में साइन इन करने के लिए , आपको अपना युज़रनेम और पासवर्ड पता होना चाहिए।

en: Website
hi: वेबसाइट

en: Website logs
hi: वेबसाइट लॉग्स

en: Website preferences
hi: वेबसाइट की प्राथमिकताएँ

note: I18N: abbreviation for Wednesday
en: Wed
hi: बुध

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Weight
hi: वज़न

note: I18N: A %s is the user’s name
en: Welcome %s
hi: आपका स्वागत है %s

note: I18N: A configuration setting
en: Welcome text on sign-in page
hi: साइन-इन पेज पर स्वागत का लेख

en: Welcome to this genealogy website
hi: इस वंशावली वेबसाइट में आपका स्वागत है

note: I18N: Name of a country or state
en: Western Sahara
hi: पश्चिमी सहारा

note: I18N: Help text for the “Keep the existing ‘last change’ information” configuration setting
en: When a record is edited, the user and timestamp are recorded. Sometimes it is desirable to keep the existing “last change” information, for example when making minor corrections to someone else’s data. This option controls whether this feature is selected by default.
hi: जब कोई रिकॉर्ड एडिट किया जाता है, तो उपयोगकर्ता और टाइमस्टैम्प रिकॉर्ड किए जाते हैं। कभी-कभी मौजूदा “अंतिम परिवर्तन” जानकारी को रखना वांछनीय है, उदाहरण के लिए किसी और के डेटा में मामूली सुधार करते समय। यह विकल्प नियंत्रित करता है कि क्या यह सुविधा डिफ़ॉल्ट रूप से चुनी गई है।

en: When a user registers for an account, an email is sent to their email address with a verification link. When they follow this link, we know the email address is correct, and the “email verified” option is selected automatically.
hi: जब कोई उपयोगकर्ता किसी खाते के लिए रजिस्टर करते हैं, तो वेरीफिकेशन लिंक के साथ उनके ईमेल एड्रेस पर एक ईमेल भेजा जाता है। जब वे इस लिंक का अनुसरण करते हैं, तो हम जानते हैं कि ईमेल एड्रेस सही है, और “मेल वेरीफाइड” विकल्प स्वचालित रूप से चुन लिया जाता है।

en: When an individual has more than one spouse, you should sort the families in date order.
hi: जब किसी व्यक्ति के एक से अधिक पति/पत्नी हों तो, आपको परिवारों को तिथि क्रम में क्रमबद्ध करना चाहिए।

note: I18N: Help text for the “Surname tradition” configuration setting
en: When you add a new family member, a default surname can be provided. This surname will depend on the local tradition.
hi: जब आप एक परिवार का नया सदस्य जोड़ते हैं, तो एक डिफ़ॉल्ट कुलनाम प्रदान किया जा सकता है। यह कुलनाम स्थानीय परंपरा पर निर्भर करेगा।

en: When you add, edit, or delete information, the changes are not saved immediately. Instead, they are kept in a “pending” area. These pending changes need to be reviewed by a moderator before they are accepted.
hi: जब आप जानकारी जोड़ते हैं, एडिट करते हैं, या हटाते हैं, तो परिवर्तन तुरंत सहेजे नहीं जाते हैं। इसके बजाय, उन्हें “लंबित” क्षेत्र में रखा जाता है। स्वीकृत होने से पहले इन लंबित परिवर्तनों की समीक्षा एक मॉडरेटर द्वारा की जानी चाहिए।

en: Where a user is associated to an individual record in a family tree and has a role of member, editor, or moderator, you can prevent them from accessing the details of distant, living relations. You specify the number of relationship steps that the user is allowed to see.
hi: जहां कोई उपयोगकर्ता एक वंश वृक्ष में किसी व्यक्तिगत रिकॉर्ड से जुड़ा होता है और इसमें सदस्य, एडिटर या मॉडरेटर की भूमिका होती है, वहां आप उसके दूर दराज के जीवित रिश्तेदारों के विवरण तक पहुंचने पर प्रतिबंध लगा सकते हैं। आप उन रिश्तेदारी की स्टेप्स की संख्या तय कर सकते हैं जो उपयोगकर्ता को देखने की अनुमति होगी।

note: I18N: Label for a configuration option
en: Which family trees should be included in the sitemaps
hi: कौन से वंश वृक्ष को साइटमैप में शामिल किया जाना चाहिए

note: I18N: A configuration setting
en: Who can upload new media files
hi: नई मीडिया फ़ाइलें कौन अपलोड कर सकता है

note: I18N: Name of a module. (A list of users who are online now)
en: Who is online
hi: ऑनलाइन कौन है

en: Why does this list include records that do not need to be updated?
hi: इस सूची में वे रिकॉर्ड क्यूँ शामिल हैं जिन्हें अपडेट करने की आवश्यकता नहीं है?

en: Widow
hi: विधवा

en: Widower
hi: विधुर

en: Wife
hi: पत्नी

en: Wife’s age
hi: पत्नी की उम्र

en: Will
hi: विल

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Winter Quarters, Nebraska, United States
hi: विंटर क्वार्टर, नेब्रास्का, संयुक्त राज्य अमेरिका

en: With sources
hi: सूत्रों के साथ

en: Without sources
hi: बिना स्रोतों के

en: Witness
hi: गवाह

en: Witnesses
hi: गवाह

en: Wives take their husband’s surname.
hi: पत्नियाँ अपने पति का कुलनाम अपनाती हैं।

en: World
hi: विश्व

en: Yahrzeit
hi: बरसी

note: I18N: Name of a module. Yahrzeiten (the plural of Yahrzeit) are special anniversaries of deaths in the Hebrew faith/calendar.
en: Yahrzeiten
hi: यह्रज़ेंटेन

en: Year
hi: साल

en: Year:
hi: साल:

note: I18N: Name of a country or state
en: Yemen
hi: यमन

note: I18N: %1$s is the site URL and %2$s is an email address
en: You (or someone claiming to be you) has requested an account at %1$s using the email address %2$s.
hi: आपने (या आपके दावेदार किसी व्यक्ति) ने %2$s ईमेल एड्रेस का उपयोग करके %1$s पर एक खाते का अनुरोध किया है।

en: You are not allowed to send messages that contain external links.
hi: आपको बाहरी लिंक वाले संदेश भेजने की अनुमति नहीं है।

en: You are signed in as %s.
hi: आप %s के रूप में साइन इन हैं।

en: You can apply for an account using the link below.
hi: नीचे दी गई लिंक का उपयोग करके आप एक अकाऊटं के लिए आवेदन कर सकते हैं।

note: I18N: Help text for the "Default theme" site configuration setting
en: You can change the appearance of webtrees using “themes”. Each theme has a different style, layout, color scheme, etc.
hi: आप “थीम” का उपयोग करके webtrees की दिखावट बदल सकते हैं। प्रत्येक थीम का एक अलग अंदाज़, लेआउट, रंग योजना वगैरह होता है।

en: You can choose whether to appear in the list of users who are currently signed-in.
hi: आप चुन सकते हैं कि वर्तमान में साइन-इन करने वाले उपयोगकर्ताओं की सूची में प्रकट होना है या नहीं।

note: I18N: %s is a URL
en: You can download a copy of the GEDCOM specification from %s.
hi: %s से आप GEDCOM विनिर्देश की एक कॉपी डाउनलोड कर सकते हैं।

en: You can opt out of tracking by setting the “Do Not Track” header in your browser preferences.
hi: आप अपनी ब्राउज़र प्राथमिकताओं में “Do Not Track” हेडर सेट करके ट्रैकिंग से बाहर निकल सकते हैं।

en: You can renumber the records in a family tree, so that these internal reference numbers are not duplicated in any other family tree.
hi: आप एक वंश वृक्ष में रिकॉर्ड को पुनः अंकित कर सकते हैं, ताकि इन आंतरिक संदर्भ संख्याओं को किसी अन्य वंश वृक्ष में डुप्लिकेट न किया जाए।

en: You can renumber this family tree.
hi: आप इस फैमिली ट्री को पुनः अंकित कर सकते हैं।

note: I18N: Privacy restrictions are RESN tags in GEDCOM.
en: You can set the access for a specific record, fact, or event by adding a restriction to it. If a record, fact, or event does not have a restriction, the following default restrictions will be used.
hi: आप इसमें किसी प्रतिबंध को जोड़कर किसी खास रिकॉर्ड, तथ्य या घटना के लिए एक्सेस सेट कर सकते हैं। यदि कोई रिकॉर्ड, तथ्य या घटना पर प्रतिबंध नहीं है, तो निम्न डिफ़ॉल्ट प्रतिबंधों का उपयोग किया जाएगा।

en: You can simplify the edit forms by hiding GEDCOM tags that you do not use.
hi: आप जिन GEDCOM टैग्स का उपयोग नहीं करते हैं, उन्हें छिपाकर आप संपादन प्रपत्रों को सरल बना सकते हैं।

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: You can speed up the privacy calculations by adding a death record to individuals whose death can be inferred from other dates, but who do not have a record of death, burial, cremation, etc.
hi: उन व्यक्तियों के लिए मृत्यु रिकॉर्ड जोड़कर आप “प्राइवेसी कैलकुलेशन” को गति दे सकते हैं जिनकी मृत्यु का अनुमान अन्य तारीखों से लगाया जा सकता है, मगर वह जिन की मृत्यु, दफन, दाह संस्कार आदि का रिकॉर्ड नहीं है।

en: You cannot sign in because your browser does not accept cookies.
hi: आप साइन इन नहीं कर सकते क्यूँकि आपका ब्राउज़र कुकीज़ स्वीकार नहीं करता है।

en: You do not have permission to view this page.
hi: आपको यह पेज देखने की अनुमति नहीं है।

en: You have confirmed your request to become a registered user.
hi: आपने एक रजिस्टर्ड उपयोगकर्ता बनने के लिए अपने अनुरोध की पुष्टि कर ली है।

en: You have selected a GEDCOM file with a different name. Is this correct?
hi: आपने एक अलग नाम की GEDCOM फ़ाइल का चयन किया है। क्या ये सही है?

en: You have signed out.
hi: आप साइन आउट हो चुके।

en: You may use HTML to format the answer and to add links to other websites.
hi: उत्तर को प्रारूपित करने और अन्य वेबसाइटों से लिंक जोड़ने के लिए आप HTML का उपयोग कर सकते हैं।

en: You must enter all the administrator account fields.
hi: आपको एडमिनिस्ट्रेटर खाते की सारी फ़ील्ड को भरना होगा।

en: You must renumber the records in one of the trees before you can merge them.
hi: इससे पहले कि आप उन्हें मर्ज कर सकें, आपको दोनों ट्री में से किसी एक के रिकॉर्ड को पुनः अंकित करना होगा।

en: You must select an individual and a chart type in the block preferences
hi: आपको “ब्लॉक प्रिफरेंसेस” में एक व्यक्ति और एक चार्ट प्रकार का चयन करना होगा

en: You must specify an individual record before you can restrict the user to their immediate family.
hi: उपयोगकर्ता को उनके निकटतम परिवार तक सीमित करने से पहले आपको एक व्यक्तिगत रिकॉर्ड उल्लिखित करना होगा।

en: You need to be a family member to access this website.
hi: इस वेबसाइट को एक्सेस करने के लिए आपको परिवार का एक सदस्य होना चाहिए।

en: You need to be an authorized user to access this website.
hi: इस वेबसाइट को एक्सेस करने के लिए आपका एक ऑथराइज़्ड उपयोगकर्ता होना ज़रूरी है।

en: You need to create a family tree.
hi: आपको एक वंश वृक्ष बनाने की आवश्यकता है।

en: You need to review the account details.
hi: आपको खाते के विवरण की समीक्षा करने की आवश्यकता है।

en: You need to set up an administrator account. This account can control all aspects of this webtrees installation. Please choose a strong password.
hi: आपको एक एडमिनिस्ट्रेटर खाता सेट करना होगा। यह खाता इस webtrees इंस्टॉलेशन के सभी पहलुओं को नियंत्रित कर सकता है। कृपया एक मजबूत पासवर्ड चुनें।

en: You sent the following message to a webtrees user:
hi: आपने एक webtrees उपयोगकर्ता को निम्नलिखित संदेश भेजा है:

en: You should accept or reject all pending changes before upgrading.
hi: अपग्रेड करने से पहले आपको सभी लंबित परिवर्तनों को स्वीकार या अस्वीकार करना चाहिए।

note: I18N: e.g. ‘You should delete the “https://” from “https://www.example.com” and try again.’
en: You should delete the “%1$s” from “%2$s” and try again.
hi: आपको “%2$s” से “%1$s” हटा कर दोबारा प्रयास करना चाहिए।

en: You should not approve an account unless you know that the email address is correct.
hi: जब तक आपको पता न चले कि ईमेल एड्रेस सही है, तब तक आपको किसी खाते को मंज़ूर नहीं करना चाहिए।

en: You will be informed by email when this prospective user has confirmed the request. You can then complete the process by activating the username. The new user will not be able to sign in until you activate the account.
hi: जब यह संभावित उपयोगकर्ता अनुरोध की पुष्टि कर लेगा तब आपको ईमेल द्वारा सूचित किया जाएगा। फिर आप यूज़रनेम को सक्रिय करके प्रक्रिया को पूरा कर सकते हैं। जब तक आप खाते को सक्रिय नहीं करेंगे तब तक नया उपयोगकर्ता साइन नहीं कर सकेगा।

en: You will use this to sign in to webtrees.
hi: आप webtrees में साइन इन करने के लिए इसका उपयोग करेंगे।

en: Youngest father
hi: सबसे छोटे पिता

en: Youngest female
hi: सबसे छोटी महिला

en: Youngest male
hi: सबसे छोटा पुरुष

en: Youngest mother
hi: सबसे छोटी माँ

en: Your clippings cart is empty.
hi: आपकी क्लिपिंग कार्ट खाली है।

en: Your name
hi: आपका नाम

en: Your password has been updated.
hi: आपका पासवर्ड अपडेट कर दिया गया।

en: Your registration at %s
hi: %s पर आपका रजिस्ट्रैशन

en: Your web server is using PHP version %s, which is no longer receiving security updates. You should upgrade to a later version as soon as possible.
hi: आपका वेब सर्वर PHP version %s का उपयोग कर रहा है, जिसे अब सिक्युरिटी अपडेट नहीं मिल रहे हैं। आपको जल्द से जल्द किसी नए वर्शन में अपग्रेड करना चाहिए।

note: I18N: Name of a country or state
en: Zambia
hi: जाम्बिया

note: I18N: Name of a country or state
en: Zimbabwe
hi: जिम्बाब्वे

en: Zoom
hi: ज़ूम

en: Zoom in
hi: ज़ूम इन

en: Zoom out
hi: ज़ूम आउट

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: _WT_OBJE_SORT tags were used by old versions of webtrees to indicate the preferred image for an individual. An alternative is to re-order the images so that the preferred one is listed first.
hi: _WT_OBJE_SORT टैग का उपयोग वेबट्री के पुराने संस्करणों द्वारा किसी व्यक्ति के लिए पसंदीदा छवि को इंगित करने के लिए किया गया था। एक विकल्प छवियों को फिर से क्रमित करना है ताकि पसंदीदा को पहले सूचीबद्ध किया जा सके।

note: I18N: Gedcom ABT dates
en: about %s
hi: लगभग %s

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: accept
hi: स्वीकार

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: accept
hi: स्वीकार

note: I18N: the status of an edit accepted/rejected/pending
en: accepted
hi: स्वीकृत

note: I18N: A button label.
en: add
hi: जोड़ें

note: I18N: A button label.
en: add place
hi: जगह जोड़ें

note: I18N: The name given to a child by its adoptive parents
en: adopted name
hi: दत्तक नाम

note: I18N: Gedcom AFT dates
en: after %s
hi: %s के बाद

en: age
hi: उम्र

note: I18N: The name by which an individual is also known. e.g. a professional name or a stage name
en: also known as
hi: उर्फ

en: and
hi: और

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
hi: चाची

[ctx: father’s sister]
en: aunt
hi: बुआ

[ctx: mother’s brother’s wife]
en: aunt
hi: मामी

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
hi: मौसी

[ctx: parent’s brother’s wife]
en: aunt
hi: चाची/मामी

[ctx: parent’s sister]
en: aunt
hi: बुआ/मैसी

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
hi: बुआ/चाचा

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
hi: मौसी/मामा

[ctx: parent’s sibling]
en: aunt/uncle
hi: चाचा/बुआ/मामा/मौसी

en: automatic
hi: स्वचालित

en: back to top
hi: वापस ऊपर

note: I18N: Gedcom BEF dates
en: before %s
hi: %s से पहले

note: I18N: Gedcom BET-AND dates
en: between %s and %s
hi: %s और %s के बीच

note: I18N: The name given to an individual at their birth
en: birth name
hi: पैदाइशी नाम

note: I18N: Extend privacy to dead individuals who were…
en: born in the last %1$s years or died in the last %2$s years
hi: पिछले %1$s वर्षों में पैदा हुए या पिछले %2$s वर्षों में जिनकी मृत्यु हुई

en: brother
hi: भाई

[ctx: brother’s wife’s brother]
en: brother-in-law
hi: समधी

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
hi: देवर

[ctx: husband’s sister’s husband]
en: brother-in-law
hi: नन्दोई

[ctx: sister’s husband]
en: brother-in-law
hi: जीजा

[ctx: sister’s husband’s brother]
en: brother-in-law
hi: समधी

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
hi: देवर/साले

[ctx: wife’s brother]
en: brother-in-law
hi: साले

[ctx: wife’s sister’s husband]
en: brother-in-law
hi: साढ़ू

[ctx: brother’s wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
hi: समधी/समधन

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
hi: देवर/ननद

[ctx: sibling’s spouse]
en: brother/sister-in-law
hi: जीजा/भाभी

[ctx: sister’s husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
hi: समधी/समधन

[ctx: spouse’s sibling]
en: brother/sister-in-law
hi: देवर/साले/ननद/भाभी

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
hi: साले/साली

note: I18N: An option in a list-box
en: bullet list
hi: गोली सूची

note: I18N: Gedcom CAL dates
en: calculated %s
hi: परिकलित %s

note: I18N: A button label.
en: cancel
hi: रद्द

note: I18N: Status of child-parent link
en: challenged
hi: चुनौतीः

note: I18N: A name chosen by an individual, to replace their existing name (whether legal or otherwise)
en: change of name
hi: नाम की बदली

en: child
hi: संतान

note: I18N: Type of demographic data
en: citizen
hi: नागरिक

en: close
hi: बंद करें

note: I18N: Name of a theme.
en: clouds
hi: क्लाउड्स

note: I18N: Name of a theme.
en: colors
hi: कलर्स

note: I18N: An option in a list-box
en: compact list
hi: ठोस सूची

note: I18N: A button label.
en: continue
hi: जारी

note: I18N: A button label.
en: create
hi: बनाएँ

note: I18N: Type of location hierarchy
en: cultural
hi: सांस्कृतिक

en: date periods
hi: तारीख की मुद्दत

en: daughter
hi: बेटी

en: daughter of
hi: वल्द

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
hi: बहू

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
hi: बहू

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
hi: समधी

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
hi: समधन

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
hi: समधी/समधन

en: degrees
hi: डिग्री

note: I18N: A button label.
en: delete
hi: हटाएं

[ctx: FEMALE]
en: died
hi: मृत्यु हुई

[ctx: MALE]
en: died
hi: मृत्यु हुई

note: I18N: Status of child-parent link
en: disproven
hi: असिद्धि

en: down
hi: नीचे

note: I18N: A button label.
en: download
hi: डाउनलोड

en: d’Aboville number
hi: d’Aboville नंबर

en: edit
hi: एडिट

en: eighth cousin
hi: आठवें कज़िन

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
hi: आठवीं कज़िन

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: eighth cousin
hi: आठवें कज़िन

en: elder brother
hi: बड़े भाई

en: elder sibling
hi: बड़े सहोदर

en: elder sister
hi: बड़ी बहन

en: eleventh cousin
hi: ग्यारहवें कज़िन

[ctx: FEMALE]
en: eleventh cousin
hi: ग्यारहवीं कज़िन

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: eleventh cousin
hi: ग्यारहवें कज़िन

note: I18N: A name given to an individual, from the farm or estate on which they lived or worked
en: estate name
hi: संपत्ति का नाम

note: I18N: Gedcom EST dates
en: estimated %s
hi: अनुमानित %s

en: ex-husband
hi: पिछले-पति

en: ex-spouse
hi: पिछले-जीवनसाथी

en: ex-wife
hi: पिछली-पत्नी

note: I18N: A button label.
en: export file
hi: फ़ाइल निर्यात करें

en: facts
hi: तथ्य

en: father
hi: पिता

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
hi: ससुर

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
hi: ससुर

[ctx: wife’s father]
en: father-in-law
hi: ससुर

en: fiancé
hi: मंगेतर

en: fiancé(e)
hi: मंगेतर

en: fiancée
hi: मंगेतर

en: fifteenth cousin
hi: पंद्रहवें कज़िन

[ctx: FEMALE]
en: fifteenth cousin
hi: पन्द्रहवीं कज़िन

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: fifteenth cousin
hi: पंद्रहवें कज़िन

note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: fifth %s
hi: पांचवें %s

[ctx: FEMALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: fifth %s
hi: पांचवी %s

[ctx: MALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: fifth %s
hi: पाँचवें %s

en: fifth cousin
hi: पाँचवे कज़िन

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
hi: पाँचवीं कज़िन

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: fifth cousin
hi: पाँचवे कज़िन

note: I18N: A button label, first page
en: first
hi: प्रथम

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
hi: प्रथम

note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: first %s
hi: पहले %s

[ctx: FEMALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: first %s
hi: पहली %s

[ctx: MALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: first %s
hi: पहले %s

en: first cousin
hi: चचेरे/ममेरे/मौसेरे/फुफेरे

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
hi: चचेरी-बहन/ममेरी-बहन/मौसेरी-बहन/फुफेरी-बहन

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: first cousin
hi: चचेरे-भाई/ममेरे-भाई/मौसेरे-भाई/फुफेरे-भाई

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
hi: चचेरे

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
hi: चचेरी बहन

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
hi: चचेरे भाई

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
hi: फूफेरे

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
hi: फूफेरी बहन

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
hi: फूफेरे भाई

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
hi: ममेरे

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
hi: ममेरी बहन

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
hi: ममेरे भाई

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
hi: मौसेरे

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
hi: मौसेरी बहन

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
hi: मौसेरे भाई

[ctx: father’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
hi: चाचा/बुआ

[ctx: father’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
hi: बुआ

[ctx: father’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
hi: चाचा

[ctx: father’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
hi: चाचा/बुआ

[ctx: father’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
hi: बुआ

[ctx: father’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
hi: चाचा

[ctx: father’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
hi: चाचा/बुआ

[ctx: father’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
hi: बुआ

[ctx: father’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
hi: चाचा

[ctx: father’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
hi: चाचा/बुआ

[ctx: father’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
hi: बुआ

[ctx: father’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
hi: चाचा

[ctx: mother’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
hi: मामा/मौसी

[ctx: mother’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
hi: मौसी

[ctx: mother’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
hi: मामा

[ctx: mother’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
hi: मामा/मौसी

[ctx: mother’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
hi: मौसी

[ctx: mother’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
hi: मामा

[ctx: mother’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
hi: मामा/मौसी

[ctx: mother’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
hi: मौसी

[ctx: mother’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
hi: मामा

[ctx: mother’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
hi: मामा/मौसी

[ctx: mother’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
hi: मौसी

[ctx: mother’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
hi: मामा

en: fourteenth cousin
hi: चौदहवें कज़िन

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
hi: चौदहवीं कज़िन

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: fourteenth cousin
hi: चौदहवें कज़िन

note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: fourth %s
hi: चौथे %s

[ctx: FEMALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: fourth %s
hi: चौथी %s

[ctx: MALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: fourth %s
hi: चौथे %s

en: fourth cousin
hi: चौथे कज़िन

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
hi: चौथी कज़िन

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: fourth cousin
hi: चौथे कज़िन

note: I18N: from 1700 interval 50 years
en: from %1$s interval %2$s year | from %1$s interval %2$s years
hi[0]: %1$s से अंतराल %2$s साल
hi[1]: %1$s से अंतराल %2$s साल

note: I18N: Gedcom FROM dates
en: from %s
hi: %s से

note: I18N: Gedcom FROM-TO dates
en: from %s to %s
hi: %s से %s तक

note: I18N: layout option for the fan chart
en: full circle
hi: पूर्ण-चक्र

en: gender
hi: लिंग

note: I18N: Type of location hierarchy
en: geographic
hi: भौगोलिक

note: I18N: A button label.
en: go to new individual
hi: नए व्यक्ती पर जाएं

[ctx: child’s child]
en: grandchild
hi: नाती/पोते

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
hi: नवासे/नवासी

[ctx: son’s child]
en: grandchild
hi: पोते/पोती

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
hi: पोती/नवासी

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
hi: नवासी

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
hi: पोती

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
hi: नवासे दामाद

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
hi: नवासे दामाद

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
hi: नवासे दामाद

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
hi: दादा/नाना

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
hi: दादी/नानी

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
hi: दादा/दादी/नाना/नानी

[ctx: child’s son]
en: grandson
hi: पोते/नवासे

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
hi: नवासे

[ctx: son’s son]
en: grandson
hi: पोते

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
hi: पोती बहू

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
hi: नवासी बहू

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
hi: पोती

en: great ×%s aunt
hi: पर ×%s दादी/नानी

en: great ×%s aunt/uncle
hi: पर ×%s दादी/नानी/दादा/नाना

note: I18N: if you need a different number for %s, contact the developers, as a code-change is required
en: great ×%s grandchild
hi: पर ×%s पोते/पोती/नवासे/नवासी

note: I18N: if you need a different number for %s, contact the developers, as a code-change is required
en: great ×%s granddaughter
hi: पर ×%s पोती/नवासी

note: I18N: if you need a different number for %s, contact the developers, as a code-change is required
en: great ×%s grandfather
hi: पर ×%s दादा/नाना

note: I18N: if you need a different number for %s, contact the developers, as a code-change is required
en: great ×%s grandmother
hi: पर ×%s दादी/नानी

note: I18N: if you need a different number for %s, contact the developers, as a code-change is required
en: great ×%s grandparent
hi: पर ×%s दादा/दादी/नाना/नानी

note: I18N: if you need a different number for %s, contact the developers, as a code-change is required
en: great ×%s grandson
hi: पर ×%s पोते/नवासे

note: I18N: if you need a different number for %s, contact the developers, as a code-change is required
en: great ×%s nephew
hi: पर ×%s पोते/नवासे

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
hi: पर ×%s पोते/नवासे

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
hi: पर ×%s पोते/नवासे

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew]
en: great ×%s nephew
hi: पर ×%s पोते/नवासे

en: great ×%s nephew/niece
hi: पर ×%s पोते/नवासे/पोती/नवासी

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
hi: पर ×%s पोते/नवासे/पोती/नवासी

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
hi: पर ×%s पोते/नवासे/पोती/नवासी

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew/niece]
en: great ×%s nephew/niece
hi: पर ×%s पोते/नवासे/पोती/नवासी

en: great ×%s niece
hi: पर ×%s पोती/नवासी

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
hi: पर ×%s पोती/नवासी

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
hi: पर ×%s पोती/नवासी

[ctx: (a woman’s) great ×%s niece]
en: great ×%s niece
hi: पर ×%s पोती/नवासी

note: I18N: if you need a different number for %s, contact the developers, as a code-change is required
en: great ×%s uncle
hi: पर ×%s दादा/नाना

[ctx: great ×(%s-1) grandfather’s brother]
en: great ×%s uncle
hi: पर ×%s दादा/नाना

[ctx: great ×(%s-1) grandmother’s brother]
en: great ×%s uncle
hi: पर ×%s दादा/नाना

[ctx: great ×(%s-1) grandparent’s brother]
en: great ×%s uncle
hi: पर ×%s दादा/नाना

en: great ×4 aunt
hi: पर ×3 दादी/नानी

en: great ×4 aunt/uncle
hi: पर ×3 दादा/दादी/नाना/नानी

en: great ×4 grandchild
hi: पर ×4 पोते/पोती/नवासे/नवासी

en: great ×4 granddaughter
hi: पर ×4 पोती/नवासी

en: great ×4 grandfather
hi: पर ×4 दादा/नाना

en: great ×4 grandmother
hi: पर ×4 दादी/नानी

en: great ×4 grandparent
hi: पर ×4 दादा/दादी/नाना/नानी

en: great ×4 grandson
hi: पर ×4 पोते/नवासे

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
hi: पर ×3 पाते/नवासे

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
hi: पर ×3 पाते/नवासे

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew]
en: great ×4 nephew
hi: पर ×3 पाते/नवासे

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
hi: पर ×3 पाते/नवासे/पोती/नवासी

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
hi: पर ×3 पाते/नवासे/पोती/नवासी

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew/niece]
en: great ×4 nephew/niece
hi: पर ×3 पाते/नवासे/पोती/नवासी

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
hi: पर ×3 पोती/नवासी

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
hi: पर ×3 पोती/नवासी

[ctx: (a woman’s) great ×4 niece]
en: great ×4 niece
hi: पर ×3 पोती/नवासी

[ctx: great-great-great-grandfather’s brother]
en: great ×4 uncle
hi: पर ×3 दादा/नाना

[ctx: great-great-great-grandmother’s brother]
en: great ×4 uncle
hi: पर ×3 दादा/नाना

[ctx: great-great-great-grandparent’s brother]
en: great ×4 uncle
hi: पर ×3 दादा/नाना

en: great ×5 aunt
hi: पर ×4 दादी/नानी

en: great ×5 aunt/uncle
hi: पर ×4 दादा/दादी/नाना/नानी

en: great ×5 grandchild
hi: पर ×5 पोते/पोती/नवासे/नवासी

en: great ×5 granddaughter
hi: पर ×5 पोती/नवासी

en: great ×5 grandfather
hi: पर ×5 दादा/नाना

en: great ×5 grandmother
hi: पर ×5 दादी/नानी

en: great ×5 grandparent
hi: पर ×5 दादा/दादी/नाना/नानी

en: great ×5 grandson
hi: पर ×5 पोते/नवासे

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
hi: पर ×4 पाते/नवासे

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
hi: पर ×4 पाते/नवासे

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew]
en: great ×5 nephew
hi: पर ×4 पाते/नवासे

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
hi: पर ×4 पाते/नवासे/पोती/नवासी

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
hi: पर ×4 पाते/नवासे/पोती/नवासी

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew/niece]
en: great ×5 nephew/niece
hi: पर ×4 पाते/नवासे/पोती/नवासी

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
hi: पर ×4 पोती/नवासी

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
hi: पर ×4 पोती/नवासी

[ctx: (a woman’s) great ×5 niece]
en: great ×5 niece
hi: पर ×4 पोती/नवासी

[ctx: great ×4 grandfather’s brother]
en: great ×5 uncle
hi: पर ×4 दादा/नाना

[ctx: great ×4 grandmother’s brother]
en: great ×5 uncle
hi: पर ×4 दादा/नाना

[ctx: great ×4 grandparent’s brother]
en: great ×5 uncle
hi: पर ×4 दादा/नाना

en: great ×6 aunt
hi: पर ×5 दादी/नानी

en: great ×6 aunt/uncle
hi: पर ×5 दादा/दादी/नाना/नानी

en: great ×6 grandchild
hi: पर ×6 पोते/पोती/नवासे/नवासी

en: great ×6 granddaughter
hi: पर ×6 पोती/नवासी

en: great ×6 grandfather
hi: पर ×6 दादा/नाना

en: great ×6 grandmother
hi: पर ×6 दादी/नानी

en: great ×6 grandparent
hi: पर ×6 दादा/दादी/नाना/नानी

en: great ×6 grandson
hi: पर ×6 पोते/नवासे

[ctx: great ×5 grandfather’s brother]
en: great ×6 uncle
hi: पर ×5 दादा/नाना

[ctx: great ×5 grandmother’s brother]
en: great ×6 uncle
hi: पर ×5 दादा/नाना

[ctx: great ×5 grandparent’s brother]
en: great ×6 uncle
hi: पर ×5 दादा/नाना

en: great ×7 aunt
hi: पर ×6 दादी/नानी

en: great ×7 aunt/uncle
hi: पर ×6 दादा/दादी/नाना/नानी

en: great ×7 grandchild
hi: पर ×7 पोते/पोती/नवासे/नवासी

en: great ×7 granddaughter
hi: पर ×7 पोती/नवासी

en: great ×7 grandfather
hi: पर ×7 दादा/नाना

en: great ×7 grandmother
hi: पर ×7 दादी/नानी

en: great ×7 grandparent
hi: पर ×7 दादा/दादी/नाना/नानी

en: great ×7 grandson
hi: पर ×7 पोते/नवासे

[ctx: great ×6 grandfather’s brother]
en: great ×7 uncle
hi: पर ×6 दादा/नाना

[ctx: great ×6 grandmother’s brother]
en: great ×7 uncle
hi: पर ×6 दादा/नाना

[ctx: great ×6 grandparent’s brother]
en: great ×7 uncle
hi: पर ×6 दादा/नाना

[ctx: father’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
hi: पिता की चाची

[ctx: father’s father’s sister]
en: great-aunt
hi: पिता की बुआ

[ctx: father’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
hi: पिता की मामी

[ctx: father’s mother’s sister]
en: great-aunt
hi: पिता की मासी

[ctx: father’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
hi: पिता की चाची/मामी

[ctx: father’s parent’s sister]
en: great-aunt
hi: पिता की बुआ/मासी

[ctx: mother’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
hi: माँ की चाची

[ctx: mother’s father’s sister]
en: great-aunt
hi: माँ की बुआ

[ctx: mother’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
hi: माँ की मामी

[ctx: mother’s mother’s sister]
en: great-aunt
hi: माँ की मासी

[ctx: mother’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
hi: माँ की चाची/मामी

[ctx: mother’s parent’s sister]
en: great-aunt
hi: माँ की बुआ/मासी

[ctx: parent’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
hi: माता/पिता की चाची

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
hi: माता/पिता की बुआ

[ctx: parent’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
hi: माता/पिता की मामी

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
hi: माता/पिता की मासी

[ctx: parent’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
hi: नानी/दादी

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
hi: नानी/दादी

[ctx: father’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
hi: दादा/दादी

[ctx: father’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
hi: दादा/दादी

[ctx: father’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
hi: दादा/दादी

[ctx: father’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
hi: दादा/दादी

[ctx: father’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
hi: दादा/दादी

[ctx: father’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
hi: दादा/दादी

[ctx: mother’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
hi: नाना/नानी

[ctx: mother’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
hi: नाना/नानी

[ctx: mother’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
hi: नाना/नानी

[ctx: mother’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
hi: नाना/नानी

[ctx: mother’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
hi: नाना/नानी

[ctx: mother’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
hi: नाना/नानी

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
hi: नाना/नानी/दादा/दादी

[ctx: parent’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
hi: नाना/नानी/दादा/दादी

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
hi: नाना/नानी/दादा/दादी

[ctx: parent’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
hi: नाना/नानी/दादा/दादी

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
hi: नाना/नानी/दादा/दादी

[ctx: parent’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
hi: नाना/नानी/दादा/दादी

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
hi: पर-पोते/पर-नवासे

[ctx: child’s daughter’s child]
en: great-grandchild
hi: पर-नवासे

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
hi: पर-पोते

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
hi: पर-पोते/पर-नवासे

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
hi: पर-नवासी/पर-नवासे

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
hi: पर-पोते/पर-पोती

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
hi: पर-नाती/पोते

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
hi: पर-नवासे/पर-नवासी

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
hi: पर-पोते/पर-पोती

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
hi: पर-पोती/पर-नवासी

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
hi: पर-नवासी

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
hi: पर-पोती

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
hi: पर-पोती/पर-नवासी

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
hi: पर-नवासी

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
hi: पर-पोती

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
hi: पर-नाती/पोती

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
hi: पर-नवासी

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
hi: पर-पोती

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
hi: पर-दादा

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
hi: पर-दादा

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
hi: पर-दादा

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
hi: पर-नाना

[ctx: mother’s mother’s father]
en: great-grandfather
hi: पर-नाना

[ctx: mother’s parent’s father]
en: great-grandfather
hi: पर-नाना

[ctx: parent’s father’s father]
en: great-grandfather
hi: पर-नाना/दादा

[ctx: parent’s mother’s father]
en: great-grandfather
hi: पर-नाना/दादा

[ctx: parent’s parent’s father]
en: great-grandfather
hi: पर-नाना/दादा

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
hi: पर-दादी

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
hi: पर-दादी

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
hi: पर-दादी

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
hi: पर-नानी

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
hi: पर-नानी

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
hi: पर-नानी

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
hi: पर-नानी/दादी

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
hi: पर-नानी/दादी

[ctx: parent’s parent’s mother]
en: great-grandmother
hi: पर-नानी/दादी

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
hi: पर-दादा/दादी

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
hi: पर-दादा/दादी

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
hi: पर-दादा/दादी

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
hi: पर-नाना/नानी

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
hi: पर-नाना/नानी

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
hi: पर-नाना/नानी

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
hi: पर-नाना/नानी/दादा/दादी

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
hi: पर-नाना/नानी/दादा/दादी

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
hi: पर-नाना/पर-नानी/पर-दादा/पर-दादी

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
hi: पर-पोते/पर-नवासे

[ctx: child’s daughter’s son]
en: great-grandson
hi: पर-नवासे

[ctx: child’s son’s son]
en: great-grandson
hi: पर-पोते

[ctx: daughter’s child’s son]
en: great-grandson
hi: पर-पोते/पर-नवासे

[ctx: daughter’s daughter’s son]
en: great-grandson
hi: पर-पोते

[ctx: daughter’s son’s son]
en: great-grandson
hi: पर-पोते

[ctx: son’s child’s son]
en: great-grandson
hi: पर-नवासे/पोते

[ctx: son’s daughter’s son]
en: great-grandson
hi: पर-नवासे

[ctx: son’s son’s son]
en: great-grandson
hi: पर-पोते

en: great-great-aunt
hi: पर-दादी/पर-नानी

en: great-great-aunt/uncle
hi: पर-दादा/दादी/नाना/नानी

en: great-great-grandchild
hi: पर-पर-पोते/पोती/नवासे/नवासी

en: great-great-granddaughter
hi: पर-पर-पोती/नवासी

en: great-great-grandfather
hi: पर-पर-दादा/नाना

en: great-great-grandmother
hi: पर-पर-दादी/नानी

en: great-great-grandparent
hi: पर-पर-दादा/दादी/नाना/नानी

en: great-great-grandson
hi: पर-पर-पोते/नवासे

en: great-great-great-aunt
hi: पर-पर-दादी/नानी

en: great-great-great-aunt/uncle
hi: पर-पर-दादा/दादी/नाना/नानी

en: great-great-great-grandchild
hi: पर-पर-पर-पोते/पोती/नवासे/नवासी

en: great-great-great-granddaughter
hi: पर-पर-पर-पोती/नवासी

en: great-great-great-grandfather
hi: पर-पर-पर-दादा/नाना

en: great-great-great-grandmother
hi: पर-पर-पर-दादी/नानी

en: great-great-great-grandparent
hi: पर-पर-पर-दादा/दादी/नाना/नानी

en: great-great-great-grandson
hi: पर-पर-पर-पोते/नवासे

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
hi: पर-पर-पोते/नवासे

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
hi: पर-पर-पोते/नवासे

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew]
en: great-great-great-nephew
hi: पर-पर-पोते/नवासे

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
hi: पर-पर-पोते/नवासे/पोती/नवासी

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
hi: पर-पर-पोते/नवासे/पोती/नवासी

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew/niece]
en: great-great-great-nephew/niece
hi: पर-पर-पोते/नवासे/पोती/नवासी

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
hi: पर-पर-पोती/नवासी

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
hi: पर-पर-पोती/नवासी

[ctx: (a woman’s) great-great-great-niece]
en: great-great-great-niece
hi: पर-पर-पोती/नवासी

[ctx: great-great-grandfather’s brother]
en: great-great-great-uncle
hi: पर-पर-दादा/नाना

[ctx: great-great-grandmother’s brother]
en: great-great-great-uncle
hi: पर-पर-दादा/नाना

[ctx: great-great-grandparent’s brother]
en: great-great-great-uncle
hi: पर-पर-दादा/नाना

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandson]
en: great-great-nephew
hi: पर-पोते/नवासे

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandson]
en: great-great-nephew
hi: पर-पोते/नवासे

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew]
en: great-great-nephew
hi: पर-पोते/नवासे

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
hi: पर-पोते/पोती/नवासे/नवासी

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
hi: पर-पोते/पोती/नवासे/नवासी

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew/niece]
en: great-great-nephew/niece
hi: पर-पोते/पोती/नवासे/नवासी

[ctx: (a man’s) brother’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
hi: पर-पोती/नवासी

[ctx: (a man’s) sister’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
hi: पर-पोती/नवासी

[ctx: (a woman’s) great-great-niece]
en: great-great-niece
hi: पर-पोती/नवासी

[ctx: great-grandfather’s brother]
en: great-great-uncle
hi: पर-दादा/पर-नाना

[ctx: great-grandmother’s brother]
en: great-great-uncle
hi: पर-दादा/पर-नाना

[ctx: great-grandparent’s brother]
en: great-great-uncle
hi: पर-दादा/पर-नाना

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
hi: पोते/नवासे

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
hi: नवासे

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
hi: पोते

[ctx: (a man’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
hi: पोते/नवासे

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
hi: नवासे

[ctx: (a man’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
hi: पोते

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
hi: पोते/नवासे

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
hi: नवासे

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
hi: पोते

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
hi: पोते/नवासे

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
hi: नवासे

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
hi: पोते

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
hi: पोते/नवासे

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
hi: नवासे

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
hi: पोते

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
hi: पोते/पोती/नवासे/नवासी

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
hi: नवासे/नवासी

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
hi: पोते/पोती

[ctx: (a man’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
hi: नाती/पोते

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
hi: नाती

[ctx: (a man’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
hi: पोते/पोती

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
hi: पोते/पोती/नवासे/नवासी

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
hi: नवासे/नवासी

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
hi: पोते/पोती

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
hi: नाती/पोते

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
hi: नाती

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
hi: पोते/पोती

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
hi: नाती/पोते

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
hi: नवासे/नवासी

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
hi: पोते/पोती

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
hi: पोती/नवासी

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
hi: नवासी

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
hi: पोती

[ctx: (a man’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
hi: पोती/नवासी

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
hi: नवासी

[ctx: (a man’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
hi: पोती

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
hi: पोती/नवासी

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
hi: नवासी

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
hi: पोती

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
hi: नवासी/पोती

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
hi: नवासी

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
hi: पोती

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
hi: पोती/नवासी

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
hi: नवासी

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
hi: पोती

[ctx: father’s father’s brother]
en: great-uncle
hi: दादा

[ctx: father’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
hi: दादा

[ctx: father’s mother’s brother]
en: great-uncle
hi: दादा

[ctx: father’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
hi: दादा

[ctx: father’s parent’s brother]
en: great-uncle
hi: दादा

[ctx: father’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
hi: दादा

[ctx: mother’s father’s brother]
en: great-uncle
hi: नाना

[ctx: mother’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
hi: नाना

[ctx: mother’s mother’s brother]
en: great-uncle
hi: नाना

[ctx: mother’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
hi: नाना

[ctx: mother’s parent’s brother]
en: great-uncle
hi: नाना

[ctx: mother’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
hi: नाना

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
hi: दादा/नाना

[ctx: parent’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
hi: दादा/नाना

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
hi: नाना/दादा

[ctx: parent’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
hi: दादा/नाना

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
hi: नाना/दादा

[ctx: parent’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
hi: दादा/नाना

note: I18N: layout option for the fan chart
en: half circle
hi: अर्ध-चक्र

[ctx: father’s son]
en: half-brother
hi: सौतेला-भाई

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
hi: सौतेला-भाई

[ctx: parent’s son]
en: half-brother
hi: सौतेला-भाई

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
hi: सौतेले

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
hi: सौतेले-सहोदर

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
hi: सौतेले-सहोदर

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
hi: सौतेली-बहन

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
hi: सौतेली-बहन

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
hi: सौतेली-बहन

note: I18N: reflexive pronoun
en: herself
hi: स्वयं

en: hide
hi: छुपाएं

note: I18N: reflexive pronoun
en: himself
hi: स्वयं

note: I18N: Type of demographic data
en: household
hi: गृहस्थी

en: husband
hi: पति

note: I18N: A name taken on immigration - e.g. migrants to the USA frequently anglicized their names
en: immigration name
hi: आप्रवास नाम

note: I18N: A button label.
en: import file
hi: फ़ाइल आयात करें

en: infant
hi: शिशु

en: inline note
hi: इनलाइन नोट

note: I18N: Gedcom INT dates
en: interpreted %s (%s)
hi: व्याख्यायित %s (%s)

note: I18N: reverse the selection (of a list of options)
en: invert selection
hi: चयन को उल्टा करें

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: jours complementaires
hi: जोर्स कम्प्लीमेंटरेस

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: jours complementaires
hi: जोर्स कम्प्लीमेंटरेस

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: jours complementaires
hi: जोर्स कम्प्लीमेंटरेस

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: jours complementaires
hi: जोर्स कम्प्लीमेंटरेस

note: I18N: A button label, last page
en: last
hi: अंतिम

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
hi: अंतिम

en: left
hi: बाएं

note: I18N: Layout option for lists of names I18N: An option in a list-box
en: list
hi: सूची

en: locations updated: %s, locations added: %s
hi: स्थान अपडेट किए गए: %s, स्थान जोड़े गए: %s

note: I18N: A woman’s name, before she marries (in cultures where women take their new husband’s name on marriage)
en: maiden name
hi: पूर्व नाम

en: managers
hi: मैनेजर्स

note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Markdown
en: markdown
hi: मार्कडाउन

[ctx: FEMALE]
en: married
hi: शादी हुई

[ctx: MALE]
en: married
hi: शादी हुई

note: I18N: A name taken on marriage - usually the wife takes the husband’s surname
en: married name
hi: विवाहित नाम

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
hi: नाना

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
hi: नानी

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
hi: नाना/नानी

note: I18N: A system where children take their mother’s surname
en: matrilineal
hi: मातृवंशीय

en: maximum %s day | maximum %s days
hi[0]: अधिकतम %s दिन
hi[1]: अधिकतम %s दिन

en: members
hi: सदस्य

note: I18N: Name of a theme.
en: minimal
hi: मिनीमल

en: mother
hi: माता

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
hi: सास

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
hi: सास

[ctx: wife’s mother]
en: mother-in-law
hi: सास

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
hi: सास/ससुर

[ctx: brother’s son]
en: nephew
hi: भतीजे

[ctx: husband’s brother’s son]
en: nephew
hi: भतीजे

[ctx: husband’s sibling’s son]
en: nephew
hi: भानजे/भतीजे

[ctx: husband’s sister’s son]
en: nephew
hi: भानजे

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
hi: भानजे/भतीजे

[ctx: sister’s son]
en: nephew
hi: भानजे

[ctx: wife’s brother’s son]
en: nephew
hi: भतीजे

[ctx: wife’s sibling’s son]
en: nephew
hi: भानजे/भतीजे

[ctx: wife’s sister’s son]
en: nephew
hi: भानजे

[ctx: brother’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
hi: दामाद

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
hi: दामाद

[ctx: sisters’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
hi: दामाद

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
hi: भतीजे/भतीजी

[ctx: husband’s brother’s child]
en: nephew/niece
hi: भतीजे/भतीजी

[ctx: husband’s sibling’s child]
en: nephew/niece
hi: भतीजे/भतीजी

[ctx: husband’s sister’s child]
en: nephew/niece
hi: भतीजे/भतीजी

[ctx: sibling’s child]
en: nephew/niece
hi: भानजे/भतीजे/भानजी/भतीजी

[ctx: sister’s child]
en: nephew/niece
hi: भानजे/भानजी

[ctx: wife’s brother’s child]
en: nephew/niece
hi: भतीजे/भतीजी

[ctx: wife’s sibling’s child]
en: nephew/niece
hi: भतीजे/भतीजी/भानजे/भानजी

[ctx: wife’s sister’s child]
en: nephew/niece
hi: भानजे/भानजी

note: I18N: A button label, next page
en: next
hi: अगला

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
hi: भतीजी

[ctx: husband’s brother’s daughter]
en: niece
hi: भतीजी

[ctx: husband’s sibling’s daughter]
en: niece
hi: भतीजी

[ctx: husband’s sister’s daughter]
en: niece
hi: भानजी

[ctx: sibling’s daughter]
en: niece
hi: भानजी/भतीजी

[ctx: sister’s daughter]
en: niece
hi: भानजी

[ctx: wife’s brother’s daughter]
en: niece
hi: भतीजी

[ctx: wife’s sibling’s daughter]
en: niece
hi: भानजी/भतीजी

[ctx: wife’s sister’s daughter]
en: niece
hi: भानजी

[ctx: brother’s son’s wife]
en: niece-in-law
hi: बहू

[ctx: sibling’s son’s wife]
en: niece-in-law
hi: बहू

[ctx: sisters’s son’s wife]
en: niece-in-law
hi: दामाद

en: ninth cousin
hi: नौवें कज़िन

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
hi: नौवीं कज़िन

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: ninth cousin
hi: नौवें कज़िन

en: no
hi: नहीं

en: none
hi: कोई नहीं

[ctx: Surname tradition]
en: none
hi: कोई नहीं

en: numbers
hi: संख्या

en: of
hi: के

en: parent
hi: माँ/बाप

en: partner
hi: साथी

[ctx: FEMALE]
en: partner
hi: साथी

[ctx: MALE]
en: partner
hi: साथी

[ctx: Surname tradition]
en: paternal
hi: पैतृक

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
hi: दादा

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
hi: दादी

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
hi: दादा/दादी

note: I18N: A system where children take their father’s surname
en: patrilineal
hi: पितृवंशीय

note: I18N: the status of an edit accepted/rejected/pending
en: pending
hi: अनिर्णीत

en: percentage
hi: प्रतिशत

note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Plain_text
en: plain text
hi: सादा टेक्स्ट

note: I18N: Type of location hierarchy
en: political
hi: राजनीतिक

note: I18N: A button label, previous page
en: previous
hi: पिछला

note: I18N: Quality of source information - GEDCOM tag “QUAY 3”
en: primary evidence
hi: मुख्य सबूत

note: I18N: Status of child-parent link
en: proven
hi: सिद्ध

note: I18N: Quality of source information - GEDCOM tag “QUAY 1”
en: questionable evidence
hi: संदिग्ध सबूत

en: records
hi: रिकार्ड

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
hi: अस्वीकार

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
hi: अस्वीकार

note: I18N: the status of an edit accepted/rejected/pending
en: rejected
hi: अस्वीकृत

note: I18N: Type of location hierarchy
en: religious
hi: धार्मिक

note: I18N: A name taken when entering a religion or a religious order
en: religious name
hi: धार्मिक नाम

note: I18N: A button label.
en: replace
hi: बदलें

note: I18N: A button label.
en: reset
hi: रीसेट

en: right
hi: दाएं

note: I18N: A button label.
en: save
hi: सुरक्षित

note: I18N: A button label.
en: search
hi: खोज

note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: second %s
hi: दूसरे %s

[ctx: FEMALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: second %s
hi: दूसरी %s

[ctx: MALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: second %s
hi: दूसरे %s

en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
hi: दूसरी कज़िन

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: grandfather’s brother’s grandchild]
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: grandfather’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
hi: दूसरी कज़िन

[ctx: grandfather’s brother’s grandson]
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: grandfather’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: grandfather’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
hi: दूसरी कज़िन

[ctx: grandfather’s sibling’s grandson]
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: grandfather’s sister’s grandchild]
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: grandfather’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
hi: दूसरी कज़िन

[ctx: grandfather’s sister’s grandson]
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: grandmother’s brother’s grandchild]
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: grandmother’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
hi: दूसरी कज़िन

[ctx: grandmother’s brother’s grandson]
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: grandmother’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: grandmother’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
hi: दूसरी कज़िन

[ctx: grandmother’s sibling’s grandson]
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: grandmother’s sister’s grandchild]
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: grandmother’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
hi: दूसरी कज़िन

[ctx: grandmother’s sister’s grandson]
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: grandparent’s brother’s grandchild]
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: grandparent’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
hi: दूसरी कज़िन

[ctx: grandparent’s brother’s grandson]
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: grandparent’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: grandparent’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
hi: दूसरी कज़िन

[ctx: grandparent’s sibling’s grandson]
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: grandparent’s sister’s grandchild]
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

[ctx: grandparent’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
hi: दूसरी कज़िन

[ctx: grandparent’s sister’s grandson]
en: second cousin
hi: दूसरे कज़िन

note: I18N: Quality of source information - GEDCOM tag “QUAY 2”
en: secondary evidence
hi: माध्यमिक सबूत

note: I18N: select all (of a list of options)
en: select all
hi: सभी चुनें

note: I18N: select none (of a list of options)
en: select none
hi: कोई न चुनें

en: self
hi: स्वयं

en: seventh cousin
hi: सातवें कज़िन

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
hi: सातवीं कज़िन

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: seventh cousin
hi: सातवें कज़िन

en: shared note
hi: साझा नोट

en: show
hi: दिखाएं

note: I18N: An option in a list-box
en: show changes made in webtrees
hi: वेबट्रीज़ में किए गए परिवर्तन दिखाएं

note: I18N: An option in a list-box
en: show changes recorded in the genealogy data
hi: वंशावली डेटा में दर्ज परिवर्तन दिखाएं

note: I18N: button label
en: show more
hi: और दिखाएं

en: show the chart
hi: चार्ट दिखाएं

en: sibling
hi: सहोदर

note: I18N: A button label.
en: sign in
hi: साइन इन

note: I18N: A button label.
en: sign out
hi: साइन आउट

en: sister
hi: बहन

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
hi: भाभी

[ctx: brother’s wife’s sister]
en: sister-in-law
hi: समधन

[ctx: husband’s brother’s wife]
en: sister-in-law
hi: देवरानी

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
hi: ननद

[ctx: sister’s husband’s sister]
en: sister-in-law
hi: समधन

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
hi: ननद/साली

[ctx: wife’s brother’s wife]
en: sister-in-law
hi: सलहज

[ctx: wife’s sister]
en: sister-in-law
hi: साली

en: sixth cousin
hi: छठे कज़िन

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
hi: छठी कज़िन

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: sixth cousin
hi: छठे कज़िन

en: son
hi: बेटे

en: son of
hi: वल्द

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
hi: दामाद

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
hi: दामाद

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
hi: समधी

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
hi: समधन

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
hi: समधी/समधन

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
hi: दामाद/बहू

note: I18N: An option in a list-box
en: sort by date
hi: तारीख द्वारा तरतीब

note: I18N: A button label.
en: sort by date of birth
hi: जन्म तिथि के अनुसार रखें

en: sort by date of death
hi: मृत्यु तिथि के अनुसार अंकित करें

note: I18N: A button label.
en: sort by date of marriage
hi: विवाह तिथि के अनुसार रखें

note: I18N: An option in a list-box
en: sort by date, newest first
hi: दिनांक अनुसार, नया सब से पहले

note: I18N: An option in a list-box
en: sort by date, oldest first
hi: दिनांक अनुसार, पुराना सब से पहले

note: I18N: An option in a list-box
en: sort by name
hi: नाम द्वारा तरतीब

en: spouse
hi: जीवनसाथी

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
hi: सौतेला-भाई

[ctx: mother’s husband’s son]
en: step-brother
hi: सौतेला-भाई

[ctx: parent’s spouse’s son]
en: step-brother
hi: सौतेला-भाई

[ctx: husband’s child]
en: step-child
hi: सौतेले-बच्चे

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
hi: सौतेले-बच्चे

[ctx: wife’s child]
en: step-child
hi: सौतेले-बच्चे

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
hi: सौतेली-बेटी

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
hi: सौतेली-बेटी

[ctx: wife’s daughter]
en: step-daughter
hi: सौतेली-बेटी

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
hi: सौतेले-पिता

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
hi: सौतेली-माँ

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
hi: सौतेली-माँ/सौतेले-पिता

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
hi: सौतेले-सहोदर

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
hi: सौतेले-सहोदर

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
hi: सौतेले-सहोदर

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
hi: सौतेली-बहन

[ctx: mother’s husband’s daughter]
en: step-sister
hi: सौतेली-बहन

[ctx: parent’s spouse’s daughter]
en: step-sister
hi: सौतेली-बहन

[ctx: husband’s son]
en: step-son
hi: सौतेले बेटे

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
hi: सौतेले बेटे

[ctx: wife’s son]
en: step-son
hi: सौतेले बेटे

en: stillborn
hi: मृतजात

note: I18N: Layout option for lists of names I18N: An option in a list-box
en: table
hi: टेबल

note: I18N: Layout option for lists of names I18N: An option in a list-box
en: tag cloud
hi: टैग क्लाउड

en: tenth cousin
hi: दसवें कज़िन

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
hi: दसवीं कज़िन

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: tenth cousin
hi: दसवें कज़िन

note: I18N: [you should check that:] ...
en: the database connection settings in the file “/data/config.ini.php” are still correct
hi: फ़ाइल में डेटाबेस कनेक्शन की सेटिंग्स “/data/config.ini.php” अब भी सही हैं

note: I18N: [you should check that:] ...
en: the folder “/data” and the file “/data/config.ini.php” have access permissions that allow the webserver to read them
hi: फ़ोल्डर “/data” और फ़ाइल “/data/config.ini.php” के पास एक्सेस परमिशन्स हैं जो वेबसर्वर को उन्हें पढ़ने की अनुमति देती हैं

note: I18N: reflexive pronoun - gender neutral version of himself/herself
en: themself
hi: स्वयं

note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: third %s
hi: तीसरे %s

[ctx: FEMALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: third %s
hi: तीसरी %s

[ctx: MALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: third %s
hi: तीसरे %s

en: third cousin
hi: तीसरे कज़िन

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
hi: तीसरी कज़िन

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: third cousin
hi: तीसरे कज़िन

en: thirteenth cousin
hi: तेरहवें कज़िन

[ctx: FEMALE]
en: thirteenth cousin
hi: तेरहवीं कज़िन

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: thirteenth cousin
hi: तेरहवें कज़िन

note: I18N: layout option for the fan chart
en: three-quarter circle
hi: पौना-चक्र

note: I18N: Gedcom TO dates
en: to %s
hi: %s तक

en: twelfth cousin
hi: बारहवें कज़िन

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
hi: बारहवीं कज़िन

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: twelfth cousin
hi: बारहवें कज़िन

en: twin brother
hi: जुड़वा भाई

en: twin sibling
hi: जुड़वा सहोदर

en: twin sister
hi: जुड़वा बहन

[ctx: father’s brother]
en: uncle
hi: चाचा

[ctx: father’s sister’s husband]
en: uncle
hi: फूफा

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
hi: मामा

[ctx: mother’s sister’s husband]
en: uncle
hi: मौसा

[ctx: parent’s brother]
en: uncle
hi: चाचा/मामा

[ctx: parent’s sister’s husband]
en: uncle
hi: फूफा/मौसा

en: unknown
hi: अज्ञात

[ctx: unknown family]
en: unknown
hi: अज्ञात

en: unlimited
hi: असीमित

note: I18N: Quality of source information - GEDCOM tag “QUAY 0”
en: unreliable evidence
hi: अविश्वसनीय सबूत

en: up
hi: ऊपर

en: update
hi: अपडेट

note: I18N: A button label.
en: upload
hi: अपलोड

note: I18N: A button label.
en: view
hi: देखें

en: visitors
hi: दर्शक

[ctx: FEMALE]
en: was born
hi: जन्म हुआ

[ctx: MALE]
en: was born
hi: जन्म हुआ

en: webtrees
hi: वेबट्रीस

en: webtrees cannot create thumbnails for this file format.
hi: वेबट्री इस फ़ाइल स्वरूप के लिए थंबनेल नहीं बना सकते।

en: webtrees does not recognise this file format.
hi: webtrees इस फ़ाइल स्वरूप को नहीं पहचानता है।

en: webtrees message
hi: webtrees संदेश

en: webtrees needs a database to store your genealogy data.
hi: webtrees को आपके वंशावली डेटा संग्रहीत करने के लिए डेटाबेस की आवश्यकता होती है।

note: I18N: Help text for the “Messages” site configuration setting
en: webtrees needs to send emails, such as password reminders and website notifications.
hi: webtrees को ईमेल भेजने की जरूरत होती है, जैसे पासवर्ड रिमाइंडर और वेबसाइट नोटिफिकेशन।

en: webtrees sends emails with no storage
hi: webtrees बिना किसी स्टोरेज के ईमेल भेजती है

en: wife
hi: पत्नी

note: I18N: Name of a theme.
en: xenea
hi: शेन्या

en: years
hi: साल

en: yes
hi: हाँ

note: I18N: [you should check that:] ...
en: you can connect to the database using other applications, such as phpmyadmin
hi: आप अन्य एप्लीकेशन, जैसे कि phpmyadmin का उपयोग करके डेटाबेस से जुड़ सकते हैं

en: younger brother
hi: छोटे भाई

en: younger sibling
hi: छोटे सहोदर

en: younger sister
hi: छोटी बहन

en: ±%s year | ±%s years
hi[0]: ±%s साल
hi[1]: ±%s साल

en: “%1$s” should be “%2$s”.
hi: "%1$s" को "%2$s" होना चाहिए।

en: “%s“ has been copied to the clipboard.
hi: “%s” को क्लिपबोर्ड पर कॉपी कर लिया गया है।

note: I18N: %s is the name of a genealogy record
en: “%s” has been deleted.
hi: “%s” को हटा दिया गया है।

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: “Highlighted image” (_PRIM) tags are used by some genealogy applications to indicate the preferred image for an individual. An alternative is to re-order the images so that the preferred one is listed first.
hi: “प्रकाशित छवि” (_PRIM) टैग का उपयोग कुछ वंशावली एप्लीकेशन द्वारा किसी व्यक्ति के लिए अधिमानित छवि को दर्शाने के लिए किया जाता है। एक विकल्प छवियों को फिर से क्रम में रखना है ताकि अधिमानित पहले सूचीबद्ध हो।
