webtrees - en to eu translation catalogue (139 entries)

en:  but the details are unknown
eu:  baina xehetasunak ezezagunak dira

en: %s and her ancestors
eu: %s eta bere arbasoak

en: %s and his ancestors
eu: %s eta bere arbasoak

en: %s and the individuals that reference it.
eu: %s eta erreferentzia egiten dioten gizabanakoak.

note: I18N: %s is a family (husband + wife)
en: %s and their children
eu: %s eta seme-alabak

note: I18N: %s is a family (husband + wife)
en: %s and their descendants
eu: %s eta haien ondorengoak

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
eu[0]: %s erabiltzailearen anonimatua
eu[1]: %s erabiltzaileen anonimatua

en: %s day | %s days
eu[0]: %s eguna
eu[1]: %s egunak

en: %s does not exist.
eu: %s ez dago.

en: %s family | %s families
eu[0]: %s familia
eu[1]: %s familiak

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
eu[0]: %s familia eguneratu da.
eu[1]: %s familiak eguneratu dira.

en: %s family tree | %s family trees
eu[0]: %s zuhaitz genealogikoa
eu[1]: %s zuhaitz genealogikoak

en: %s grandchild | %s grandchildren
eu[0]: %s biloba
eu[1]: %s bilobak

en: %s individual | %s individuals
eu[0]: %s gizabanakoa
eu[1]: %s gizabanakoak

en: %s individual has been updated. | %s individuals have been updated.
eu[0]: %s gizabanakoa eguneratu da.
eu[1]: %s gizabanakoak eguneratu dira.

en: %s message | %s messages
eu[0]: %s mezua
eu[1]: %s mezu

en: %s month | %s months
eu[0]: hilabete %s
eu[1]: %s hilabete

en: %s note has been updated. | %s notes have been updated.
eu[0]: ohar %s eguneratu da.
eu[1]: %s ohar eguneratu dira.

en: %s occurs too many times.
eu: %s maiz gertatzen da.

note: I18N: %s=“fifth cousin”, etc.
en: %s once removed ascending
eu: %s goranzkoa kendu ondotik

note: I18N: %s=“fifth cousin”, etc.
en: %s once removed descending
eu: %s ondorengo ezabatua

en: %s repository has been updated. | %s repositories have been updated.
eu[0]: %s gordailua eguneratu da.
eu[1]: %s gordailuak eguneratu dira.

note: I18N: %s is a person's name
en: %s sent you the following message.
eu: %sk mezua hau bidali dzu.

en: %s signed-in user | %s signed-in users
eu[0]: %s Erabitzaile izena
eu[1]: %s Erabitzaile izenak

en: %s source has been updated. | %s sources have been updated.
eu[0]: %s iturria eguneratu da.
eu[1]: %s iturriak eguneratu dira.

note: I18N: %s=“fifth cousin”, etc.
en: %s three times removed ascending
eu: %s hiru aldiz ezabatua eta gorantza

note: I18N: %s=“fifth cousin”, etc.
en: %s three times removed descending
eu: %s hiru aldiz ezabatua beherantz

note: I18N: %s=“fifth cousin”, etc.
en: %s twice removed ascending
eu: %s bi aldiz ezabatua gorantz

note: I18N: %s=“fifth cousin”, etc.
en: %s twice removed descending
eu: %s bi aldiz ezabatua beherantz

en: %s week | %s weeks
eu[0]: hilabete %s
eu[1]: %s hilabete

en: %s year | %s years
eu[0]: urte %s
eu[1]: %s urte

en: %s year anniversary
eu: %s urteurrena

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
eu: %s × lehengusina

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: %s × cousin
eu: %s × lehengusua

note: I18N: URL = web address
en: A URL
eu: URL

note: I18N: Description of the “RelationshipsChart” module
en: A chart displaying relationships between two individuals.
eu: Bi gizabanakoren arteko erlazioak erakusten dituen grafikoa.

note: I18N: Description of the “FamilyBookChart” module
en: A chart of an individual’s ancestors and descendants, as a family book.
eu: Gizabanako baten arbasoen eta ondorengoen grafikoa, familia-liburua bezala.

note: I18N: Description of the “CompactTreeChart” module
en: A chart of an individual’s ancestors, as a compact tree.
eu: Gizabanako baten arbasoen grafikoa, zuhaitz trinkoa balitz bezala.

note: I18N: Description of the “PedigreeChart” module
en: A chart of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
eu: Gizabanako baten arbasoen grafikoa, zuhaitz gisa formateatua.

note: I18N: Description of the “AncestorsChart” module
en: A chart of an individual’s ancestors.
eu: Gizabanako baten arbasoen grafikoa.

note: I18N: Description of the “DescendancyChart” module
en: A chart of an individual’s descendants.
eu: Gizabanako baten ondorengoen grafikoa.

note: I18N: Description of the “LifespansChart” module
en: A chart of individuals’ lifespans.
eu: Gizabanakoen bizi-itxaropenaren grafikoa.

en: A child may have more than one set of parents. The relationship between the child and the parents can be biological, legal, or based on local culture and tradition. If no pedigree is specified, then a biological relationship will be assumed.
eu: Haur batek guraso talde bat baino gehiago izan ditzake. Haurraren eta gurasoen arteko harremana biologikoa, legezkoa edo tokian tokiko kulturan eta tradizioan oinarritua izan daiteke. Erlazio zehazten ez bada, biologikoa sortuko da.

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
eu: Akats arrunta da erregistro berarekin lotura ugari izatea, adibidez, haur bera behin baino gehiagotan familia erregistro batean zerrendatzea.

note: I18N: Description of the “Fan Chart” module
en: A fan chart of an individual’s ancestors.
eu: Gizabanako baten arbasoen jarraitzaile-taula.

en: A file on the server
eu: Zerbitzariko fitxategi bat

en: A file on your computer
eu: Fitxategi bat zure ordenagailuan

note: I18N: Description of the “My page” module
en: A greeting message and useful links for a user.
eu: Erabiltzaile batentzat baliagarriak diren agur-mezua eta estekak.

note: I18N: Description of the “Home page” module
en: A greeting message for site visitors.
eu: Agur mezu bat bisitariei.

note: I18N: Description of the “Contact information” module
en: A link to the site contacts.
eu: Lotura bat kontaktu-gunera.

note: I18N: Description of the “webtrees” module
en: A link to the webtrees home page.
eu: Zuhaitzen hasierako orrirako esteka.

note: I18N: Description of the “Branches” module
en: A list of branches of a family.
eu: Familia bateko adarren zerrenda.

note: I18N: Description of the “Pending changes” module
en: A list of changes that need to be reviewed by a moderator, and email notifications.
eu: Moderatzaile batek berrikusi beharreko aldaketen zerrenda, eta posta elektronikoaren jakinarazpenak.

note: I18N: Description of the “Families” module
en: A list of families.
eu: Familien zerrenda.

note: I18N: Description of the “FAQ” module
en: A list of frequently asked questions and answers.
eu: Ohiko galderen eta erantzunen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Individuals” module
en: A list of individuals.
eu: Gizabanakoen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Locations” module
en: A list of locations.
eu: Lekuen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Media objects” module
en: A list of media objects.
eu: Objektu mediatikoen zerrenda bat.

note: I18N: Description of the “Recent changes” module
en: A list of records that have been updated recently.
eu: Berriki eguneratu diren erregistroen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Repositories” module
en: A list of repositories.
eu: Gordailuen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Shared notes” module
en: A list of shared notes.
eu: Partekatutako oharren zerrenda.

note: I18N: Description of the “Sources” module
en: A list of sources.
eu: Iturrien zerrenda.

note: I18N: Description of the “Submitters” module
en: A list of submitters.
eu: Bidaltzaileen zerrenda.

note: I18N: Description of “Research tasks” module
en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
eu: Zuhaitz genealogikoari lotutako lan eta jardueren zerrenda.

note: I18N: Description of the “Yahrzeiten” module. A “Hebrew death” is a death where the date is recorded in the Hebrew calendar.
en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
eu: Etorkizun hurbilean gertatuko diren hebrear heriotzen urteurrenen zerrenda.

note: I18N: Description of the “On this day” module
en: A list of the anniversaries that occur today.
eu: Gaurko urteurrenen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Upcoming events” module
en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
eu: Hurrengo egunetan gertatuko diren urteurrenen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Top given names” module
en: A list of the most popular given names.
eu: Izen erabilienen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Top surnames” module
en: A list of the most popular surnames.
eu: Abizen ohikoenen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Most viewed pages” module
en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
eu: Orri ikusienen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Who is online” module
en: A list of users and visitors who are currently online.
eu: Orain linean dauden erabiltzaileen eta bisitarien zerrenda.

en: A media object is a record in the family tree which contains information about a media file. This information may include a title, a copyright notice, a transcript, privacy restrictions, etc. The media file, such as the photo or video, can be stored locally (on this webserver) or remotely (on a different webserver).
eu: Multimedia-objektu bat fitxategi multimedia bati buruzko informazioa duen zuhaitz genealogikoko erregistro bat da. Informazio horrek izenburu bat, egile-eskubideen ohar bat, transkripzio bat, pribatutasun-murrizketak eta abar izan ditzake. Multimedia-fitxategia, hala nola argazkia edo bideoa, lokalki (web zerbitzari honetan) edo urrunetik (beste web zerbitzari batean) gorde daiteke.

note: I18N: %1$s is a real-name, %2$s is a username, %3$s is an email address
en: A new user (%1$s) has requested an account (%2$s) and verified an email address (%3$s).
eu: (%1$s) erabiltzaile berriak (%2$s) kontua eskatu du eta (%3$s) posta elektronikoa egiaztatu du.

en: A new version of webtrees is available.
eu: Webtrees-en bertsio berri bat dago eskuragarri.

en: A password reset link has been sent to “%s”.
eu: Pasahitza berritzeko esteka “%s”-ra bidali da.

note: I18N: Description of the “Journal” module
en: A private area to record notes or keep a journal.
eu: Oharrak grabatzeko edo aldizkari bat edukitzeko eremu pribatua.

en: Associate
eu: Lotua

en: Associate events with this source
eu: Iturri honekin lotutako gertaerak

en: Associated events
eu: Gertaerak lotu

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Asunción, Paraguay
eu: Asuncion, Paraguai

note: I18N: Name of a country or state
en: At sea
eu: itsasoan

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Atlanta, Georgia, United States
eu: Atlanta, Georgia, Estatu Batuak

en: Attendant
eu: Laguntzailea

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
eu: Laguntzailea

[ctx: MALE]
en: Attendant
eu: Laguntzailea

en: Attending
eu: Laguntzen

[ctx: FEMALE]
en: Attending
eu: Laguntzen

[ctx: MALE]
en: Attending
eu: Laguntzen

note: I18N: Type of media object
en: Audio
eu: Audioa

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
eu: Abu

[ctx: GENITIVE]
en: August
eu: Abuztuaren

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
eu: Abuztua

[ctx: LOCATIVE]
en: August
eu: Abuztuko

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
eu: Abuztua

en: Author
eu: Egilea

en: Author of last change
eu: Azken aldaketaren egilea

note: I18N: Automatic suggestions when you type
en: Autocomplete
eu: Bere gisera osatua

en: Automatically accept changes made by this user
eu: Automatikoki onartzen ditu erabiltzaile honek egindako aldaketak

note: I18N: A configuration setting
en: Automatically expand notes
eu: Oharrak automatikoki handitzea

note: I18N: A configuration setting
en: Automatically expand sources
eu: Iturriak automatikoki handitzea

en: Average age
eu: batez besteko adina

en: Average age at death
eu: heriotzeko batez besteko adina

en: Average age at marriage
eu: Ezkontzeko batez besteko adina

en: Average age in century of marriage
eu: Ezkontzeko batez besteko adina mendean

en: Average age related to death century
eu: Heriotzaren batez besteko adina mendean

en: Average number
eu: Batez besteko zenbakia

en: Average number of children per family
eu: Familia bakoitzeko batez besteko seme-alaba kopurua

note: I18N: help text for family tree / GEDCOM file names
en: Avoid spaces and punctuation. A family name might be a good choice.
eu: Saihestu espazioak eta puntuazioa. Familiaren izena aukera ona izan liteke.

note: I18N: Name of a country or state
en: Azores
eu: Azoreak

[ctx: Abbreviation for Persian month: Bahman]
en: Bah
eu: Bo!

note: I18N: Name of a country or state
en: Bahamas
eu: Bahamak

en: Baptism
eu: Bataioa

[ctx: unknown family]
en: unknown
eu: ezezaguna

en: unlimited
eu: mugagabea

note: I18N: Quality of source information - GEDCOM tag “QUAY 0”
en: unreliable evidence
eu: froga ez fidagarria

en: up
eu: goian

en: update
eu: eguneratu

note: I18N: A button label.
en: upload
eu: kargatu

note: I18N: A button label.
en: view
eu: ikusi

en: visitors
eu: bisitariak

[ctx: FEMALE]
en: was born
eu: jaioa

[ctx: MALE]
en: was born
eu: jaioa

en: webtrees cannot create thumbnails for this file format.
eu: webtrees-ek ezin du miniaturarik sortu fitxategi-formatu honetarako.

en: webtrees does not recognise this file format.
eu: webtrees-ek ez du fitxategi-formatu hori ezagutzen.

en: webtrees message
eu: webtrees-en mezua

en: webtrees needs a database to store your genealogy data.
eu: webtrees-ek datu-base bat behar du bere datu genealogikoak gordetzeko.

note: I18N: Help text for the “Messages” site configuration setting
en: webtrees needs to send emails, such as password reminders and website notifications.
eu: webtrees-ek mezu elektronikoak bidali behar ditu, hala nola pasahitz-gogorarazleak eta web guneen jakinarazpenak.

en: webtrees sends emails with no storage
eu: webtrees-ek artxibatu gabeko mezu elektronikoak bidaltzen ditu

en: wife
eu: emaztea

en: years
eu: urte

en: yes
eu: bai

note: I18N: [you should check that:] ...
en: you can connect to the database using other applications, such as phpmyadmin
eu: beste aplikazio batzuk erabiliz konekta zaitezke datu-basera, phpmyadmin adibidez

en: younger brother
eu: anaia gazteena

en: younger sibling
eu: anai-arreba gazteena

en: ±%s year | ±%s years
eu[0]: ±%s urte
eu[1]: ±%s urte

note: I18N: Name of a country or state
en: Åland Islands
eu: Åland Uharteak

en: “%s“ has been copied to the clipboard.
eu: “%s“ arbelera kopiatu da.

note: I18N: %s is the name of a genealogy record
en: “%s” has been deleted.
eu: “%s” ezabatu da.

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: “Highlighted image” (_PRIM) tags are used by some genealogy applications to indicate the preferred image for an individual. An alternative is to re-order the images so that the preferred one is listed first.
eu: “Irudi aukeratua” (_PRIM) etiketak aplikazio genealogiko batzuek erabiltzen dituzte, gizabanako batentzako irudi gogokoena adierazteko. Aukera bat irudiak berriro ordenatzea da, gustukoena lehenengoa izan dadin zerrendan.
