webtrees - en to eu translation catalogue (3359 entries)

en:  but the details are unknown
eu:  baina xehetasunak ez dira ezagutzen

en:  in
eu:  -ean

note: I18N: %1$s=“fifth cousin”, etc., %2$s>=4
en: %1$s %2$s times removed ascending
eu: %1$s %2$s maila ezabatuak gorantz

note: I18N: %1$s=“fifth cousin”, etc., %2$s>=4
en: %1$s %2$s times removed descending
eu: %1$s %2$s maila ezabatuak beherantz

en: %1$s KB were downloaded in %2$s seconds.
eu: %1$s KB deskargatu dira %2$s segundutan.

en: %1$s does not exist. Did you mean %2$s?
eu: %1$s ez da existitzen. %2$s erran nahi zenuen?

en: %1$s does not have a link back to %2$s.
eu: %1$s-k ez du loturarik %2$s-ra itzultzeko.

note: I18N: …from the .ZIP file, %2$s is a (fractional) number of seconds
en: %1$s file was extracted in %2$s seconds. | %1$s files were extracted in %2$s seconds.
eu[0]: %1$s artxiboa %2$s segundutan atera da .
eu[1]: %1$s artxiboak %2$s segundutan atera dira .

en: %1$s is a %2$s but a %3$s is expected.
eu: %1$s %2$s da, baina %3$s beharrezkoa da.

note: I18N: image dimensions, width × height
en: %1$s × %2$s pixels
eu: %1$s × %2$s pixel

note: I18N: This is the format string for full dates. See https://php.net/date for codes
en: %j %F %Y
eu: %Y %m %j

en: %s BCE
eu: %s EKL

en: %s and her ancestors
eu: %s eta bere arbasoak

en: %s and his ancestors
eu: %s eta bere arbasoak

en: %s and the individuals that reference it.
eu: %s eta erreferentzia egiten dioten gizabanakoak.

note: I18N: %s is a family (husband + wife)
en: %s and their children
eu: %s eta seme-alabak

note: I18N: %s is a family (husband + wife)
en: %s and their descendants
eu: %s eta ondorengoak

en: %s anonymous signed-in user | %s anonymous signed-in users
eu[0]: %s erregistratutako erabiltzaile anonimoa
eu[1]: %s erregistratutako erabiltzaile anonimoak

en: %s child | %s children
eu[0]: haur %s
eu[1]: %s seme-alaba

en: %s day | %s days
eu[0]: %s eguna
eu[1]: %s egunak

en: %s does not exist.
eu: %s ez dago.

en: %s family | %s families
eu[0]: %s familia
eu[1]: %s familiak

en: %s family has been updated. | %s families have been updated.
eu[0]: %s familia eguneratu egin da.
eu[1]: %s familiak eguneratu egin dira.

en: %s family tree | %s family trees
eu[0]: %s famili zuhaitza
eu[1]: %s famili zuhaitzak

en: %s grandchild | %s grandchildren
eu[0]: %s biloba
eu[1]: %s biloba

en: %s individual | %s individuals
eu[0]: %s pertsona
eu[1]: %s pertsonak

en: %s individual has been updated. | %s individuals have been updated.
eu[0]: %s gizabanakoa eguneratu da.
eu[1]: %s gizabanakoak eguneratu dira.

en: %s message | %s messages
eu[0]: %s mezua
eu[1]: %s mezuak

en: %s month | %s months
eu[0]: hilabete %s
eu[1]: %s hilabete

en: %s note has been updated. | %s notes have been updated.
eu[0]: %s oharra eguneratu da.
eu[1]: %s oharrak eguneratu dira.

en: %s occurs too many times.
eu: %s askotan gertatzen da.

note: I18N: %s=“fifth cousin”, etc.
en: %s once removed ascending
eu: %s behin ezabatuta gorantza

note: I18N: %s=“fifth cousin”, etc.
en: %s once removed descending
eu: %s behin ezabatuta beherantza

en: %s repository has been updated. | %s repositories have been updated.
eu[0]: %s gordailua eguneratu da.
eu[1]: %s gordailuak eguneratu dira.

note: I18N: %s is a person's name
en: %s sent you the following message.
eu: %sk mezu hau bidali dizu.

en: %s signed-in user | %s signed-in users
eu[0]: erabiltzaile %s
eu[1]: %s erabiltzaile

en: %s source has been updated. | %s sources have been updated.
eu[0]: %s iturria eguneratu da.
eu[1]: %s iturriak eguneratu dira.

note: I18N: %s=“fifth cousin”, etc.
en: %s three times removed ascending
eu: %s hiru aldiz ezabatua gorantz

note: I18N: %s=“fifth cousin”, etc.
en: %s three times removed descending
eu: %s hiru aldiz ezabatua beherantz

note: I18N: %s=“fifth cousin”, etc.
en: %s twice removed ascending
eu: %s aldiz ezabatua gorantz

note: I18N: %s=“fifth cousin”, etc.
en: %s twice removed descending
eu: %s aldiz ezabatua beherantz

en: %s week | %s weeks
eu[0]: %s aste
eu[1]: %s aste

en: %s year | %s years
eu[0]: %s urte
eu[1]: %s urte

en: %s year anniversary
eu: %s. urteurrena

en: %s × cousin
eu: %s. lehengusu/lehengusina

[ctx: FEMALE]
en: %s × cousin
eu: %s. lehengusina

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: %s × cousin
eu: %s. lehengusua

note: I18N: BCE=Before the Common Era, for Julian years < 0. See https://en.wikipedia.org/wiki/Common_Era
en: %s&nbsp;BCE
eu: %s&nbsp;AEC

note: I18N: CE=Common Era, for Julian years > 0. See https://en.wikipedia.org/wiki/Common_Era
en: %s&nbsp;CE
eu: %s&nbsp;EC

en: %s, her ancestors and their families
eu: %s, bere arbasoak eta euren familiak

en: %s, her parents and siblings
eu: %s, bere gurasoak eta anai-arrebak

en: %s, her spouses and children
eu: %s, bere ezkontideak eta seme-alabak

en: %s, her spouses and descendants
eu: %s, bere ezkontideak eta ondorengoak

en: %s, his ancestors and their families
eu: %s, bere arbasoak eta euren familak

en: %s, his parents and siblings
eu: %s, bere gurasoak eta anai-arrebak

en: %s, his spouses and children
eu: %s, bere ezkontideak eta seme-alabak

en: %s, his spouses and descendants
eu: %s, bere ezkontideak eta ondorengoak

en: &lt;select&gt;
eu: &lt;aukeratu&gt;

en: (%s after death)
eu: (%s hil ondotik)

note: I18N: The current age of a living individual
en: (age %s)
eu: (Adina %s)

note: I18N: The age of an individual at a given date
en: (aged %s)
eu: (%stan)

[ctx: Female]
note: I18N: The age of an individual at a given date
en: (aged %s)
eu: (%stan)

[ctx: Male]
note: I18N: The age of an individual at a given date
en: (aged %s)
eu: (%stan)

note: I18N: %s is a number
en: (filtered from %s total entries)
eu: %s sarreratan filtratua denetara

en: (includes media files)
eu: (multimedia artxiboak barne)

en: (on the date of death)
eu: (bere heriotzaren eguna)

[ctx: CENTURY]
en: 10th
eu: 10.

[ctx: CENTURY]
en: 11th
eu: 11.

[ctx: CENTURY]
en: 12th
eu: 12.

[ctx: CENTURY]
en: 13th
eu: 13.

[ctx: CENTURY]
en: 14th
eu: 14.

[ctx: CENTURY]
en: 15th
eu: 15.

[ctx: CENTURY]
en: 16th
eu: 16.

[ctx: CENTURY]
en: 17th
eu: 17.

[ctx: CENTURY]
en: 18th
eu: 18.

[ctx: CENTURY]
en: 19th
eu: 19.

[ctx: CENTURY]
en: 1st
eu: 1.

[ctx: CENTURY]
en: 20th
eu: 20.

[ctx: CENTURY]
en: 21st
eu: 21.

[ctx: CENTURY]
en: 2nd
eu: 2.

[ctx: CENTURY]
en: 3rd
eu: 3.

[ctx: CENTURY]
en: 4th
eu: 4.

[ctx: CENTURY]
en: 5th
eu: 5.

[ctx: CENTURY]
en: 6th
eu: 6.

[ctx: CENTURY]
en: 7th
eu: 7.

[ctx: CENTURY]
en: 8th
eu: 8.

[ctx: CENTURY]
en: 9th
eu: 9.

en: <default theme>
eu: <lehenetsitako itxura>

en: <p>Notice: By completing and submitting this form, you agree:</p><ul><li>to protect the privacy of living individuals listed on our site;</li><li>and in the text box below, to explain to whom you are related, or to provide us with information on someone who should be listed on our website.</li></ul>
eu: <p>Oharra: Formularioa bete eta bidaltzen duzunean hauxe onartzen duzu:</p><ul><li>gure aplikazioan agertzen diren pertsona bizien pribatutasuna babestea;</li><li>eta ondoko testu-koadroan, norekin zauden erlazionatua azaltzeko edo gure webgunean agertu beharko lukeen informazioa gure esku jartzeko.</li></ul>

note: I18N: URL = web address
en: A URL
eu: URL lotura

note: I18N: Description of the “RelationshipsChart” module
en: A chart displaying relationships between two individuals.
eu: Bi gizabanakoen artean dauden harremanak erakusten dituen grafikoa.

note: I18N: Description of the “FamilyBookChart” module
en: A chart of an individual’s ancestors and descendants, as a family book.
eu: Gizabanako baten arbasoak eta ondorengoak erakusten dituen grafikoa, famili-liburu itxurarekin.

note: I18N: Description of the “CompactTreeChart” module
en: A chart of an individual’s ancestors, as a compact tree.
eu: Gizabanako baten arbasoen grafikoa, zuhaitz trinkoaren itxurarekin.

note: I18N: Description of the “PedigreeChart” module
en: A chart of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
eu: Gizabanako baten arbasoen grafikoa, zuhaitz itxurarekin.

note: I18N: Description of the “AncestorsChart” module
en: A chart of an individual’s ancestors.
eu: Gizabanako baten arbasoen grafikoa.

note: I18N: Description of the “DescendancyChart” module
en: A chart of an individual’s descendants.
eu: Gizabanako baten ondorengoak.

note: I18N: Description of the “LifespansChart” module
en: A chart of individuals’ lifespans.
eu: Gizabanakoen bizi-itxaropena erakusteko grafikoa.

en: A child may have more than one set of parents. The relationship between the child and the parents can be biological, legal, or based on local culture and tradition. If no pedigree is specified, then a biological relationship will be assumed.
eu: Haur batek guraso-bikote bat baino gehiago izaten ahal du. Haur eta gurasoen arteko harremana biologikoa izaten ahal da, legala, edo leku bakoitzean dagoen kultura eta tradizioen araberakoa. Ez bada bertzerik zehazten, harreman biologikoak izanen du lehentasuna.

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: A common error is to have multiple links to the same record, for example listing the same child more than once in a family record.
eu: Akats arrunta da gedcom-en lotura bat baino gehiagoko erregistroak izatea, seme-alaba berak bere familian erregistro bat baino gehiago izatea, errate baterako.

note: I18N: Description of the “Fan Chart” module
en: A fan chart of an individual’s ancestors.
eu: Gizabanako baten arbasoak abaniko itxurarekin erakusten dituen grafikoa.

en: A file on the server
eu: Artxibo bat zerbitzarian

en: A file on your computer
eu: Artxibo bat zure ordenagailuan

note: I18N: Description of the “My page” module
en: A greeting message and useful links for a user.
eu: Ongi-etorri mezua eta lotura erabilgarriak erabiltzailearentzat.

note: I18N: Description of the “Home page” module
en: A greeting message for site visitors.
eu: Ongi-etorri mezua webgunearen erabiltzaileentzat.

note: I18N: Description of the “Contact information” module
en: A link to the site contacts.
eu: Lotura webgunearen kontaktuekin.

note: I18N: Description of the “webtrees” module
en: A link to the webtrees home page.
eu: Lotura webtrees-eko sarrerako orriarekin.

note: I18N: Description of the “Branches” module
en: A list of branches of a family.
eu: Zerrenda familiako adar guztiekin.

note: I18N: Description of the “Pending changes” module
en: A list of changes that need to be reviewed by a moderator, and email notifications.
eu: Moderatzaile batek gainbegiratu beharreko aldaketen zerrenda eta bere notifikazioak.

note: I18N: Description of the “Families” module
en: A list of families.
eu: Famili guztien zerrenda.

note: I18N: Description of the “FAQ” module
en: A list of frequently asked questions and answers.
eu: Ohiko galderen eta bere erantzunen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Individuals” module
en: A list of individuals.
eu: Gizabanakoen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Locations” module
en: A list of locations.
eu: Lekuen/ubikazioen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Media objects” module
en: A list of media objects.
eu: Multimedia objektuen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Recent changes” module
en: A list of records that have been updated recently.
eu: Eguneratu berriak diren erregistroen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Repositories” module
en: A list of repositories.
eu: Gordailuen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Shared notes” module
en: A list of shared notes.
eu: Konpartitutako oharren zerrenda.

note: I18N: Description of the “Sources” module
en: A list of sources.
eu: Datuen iturrien zerrenda.

note: I18N: Description of the “Submitters” module
en: A list of submitters.
eu: Bidaltzaileen zerrenda.

note: I18N: Description of “Research tasks” module
en: A list of tasks and activities that are linked to the family tree.
eu: Zuhaitz genealogiarekin zerikusia duten eginbehar eta aktibitateen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Yahrzeiten” module. A “Hebrew death” is a death where the date is recorded in the Hebrew calendar.
en: A list of the Hebrew death anniversaries that will occur in the near future.
eu: Epe motzera gertatuko diren hebrearren heriotza-urteurrenen zerrenda.

note: I18N: Description of the “On this day” module
en: A list of the anniversaries that occur today.
eu: Gaurko urteurrenen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Upcoming events” module
en: A list of the anniversaries that will occur in the near future.
eu: Hurrengo egunetan gertatuko diren urteurrenen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Top given names” module
en: A list of the most popular given names.
eu: Izen gogokoenen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Top surnames” module
en: A list of the most popular surnames.
eu: Abizen erabilienen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Most viewed pages” module
en: A list of the pages that have been viewed the most number of times.
eu: Gehien ikusi diren orrien zerrenda.

note: I18N: Description of the “Who is online” module
en: A list of users and visitors who are currently online.
eu: Orain linean dauden erabiltzaileen eta bisitarien zerrenda.

en: A media object is a record in the family tree which contains information about a media file. This information may include a title, a copyright notice, a transcript, privacy restrictions, etc. The media file, such as the photo or video, can be stored locally (on this webserver) or remotely (on a different webserver).
eu: Multimedia-objektu bat fitxategi multimedia bati buruzko informazioa duen zuhaitz genealogikoko erregistro bat da. Informazio horrek izenburu bat, egile-eskubideen ohar bat, transkripzio bat, pribatutasun-murrizketak, etabar... izaten ahal ditu. Multimedia-fitxategia, hala nola argazkia edo bideoa, lokalki (web zerbitzari honetan) edo urrunetik (beste web zerbitzari batean) gordetzen ahal da.

note: I18N: %1$s is a real-name, %2$s is a username, %3$s is an email address
en: A new user (%1$s) has requested an account (%2$s) and verified an email address (%3$s).
eu: (%1$s) erabiltzaile berriak (%2$s) kontua eskatu du eta (%3$s) helbide elektronikoa egiaztatu du.

en: A new version of webtrees is available.
eu: Webtrees-en bertsio berri bat eskuragarri dago.

en: A password reset link has been sent to “%s”.
eu: Pasahitza berrezartzeko esteka bat bidali da %s-ra.

note: I18N: Description of the “Journal” module
en: A private area to record notes or keep a journal.
eu: Oharrak grabatzeko edo eguneko bat edukitzeko eremu pribatua.

note: I18N: %s is a server name/URL
en: A prospective user has registered with webtrees at %s.
eu: Erabiltzaile bat %s-an erregistratu da webtrees-ekin.

note: I18N: Description of the “Pedigree” module
en: A report of an individual’s ancestors, formatted as a tree.
eu: Gizabanako baten arbasoen txostena, zuhaitz gisa formateatua.

note: I18N: Description of the “Ancestors” module
en: A report of an individual’s ancestors, in a narrative style.
eu: Gizabanako baten arbasoen txostena, narrazio-estilo batean.

note: I18N: Description of the “Descendants” module
en: A report of an individual’s descendants, in a narrative style.
eu: Gizabanako baten ondorengoen txostena, narrazio-estilo batean.

note: I18N: Description of the “Individual” module
en: A report of an individual’s details.
eu: Pertsona baten xehetasunen txostena.

en: A report of facts which are supported by a given source.
eu: Iturri jakin batetik bildutako erregistroen txostena.

note: I18N: Description of the “Family” module
en: A report of family members and their details.
eu: Senideen eta haien xehetasunen txostena.

note: I18N: Description of the “Deaths” module
en: A report of individuals who died in a given time or place.
eu: Une edo leku jakin batean hil ziren pertsonen txostena.

note: I18N: Description of the “Occupations” module
en: A report of individuals who had a given occupation.
eu: Lan jakin bat zuten pertsonen txostena.

note: I18N: Description of the “Births” module
en: A report of individuals who were born in a given time or place.
eu: Une edo toki jakin batean jaio diren gizabanakoen txostena.

note: I18N: Description of the “Cemeteries” module
en: A report of individuals who were buried in a given place.
eu: Leku jakin batean ehortzitako pertsonen txostena.

note: I18N: Description of the “Marriages” module
en: A report of individuals who were married in a given time or place.
eu: Une edo toki jakin batean ezkondu diren pertsonen txostena.

note: I18N: Description of the “Changes” module
en: A report of recent and pending changes.
eu: Egin berriak diren eta egiteke dauden aldaketen txostena.

note: I18N: Description of the “Related families”
en: A report of the families that are closely related to an individual.
eu: Gizabanako batekin harreman estua duten familietako kideen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Related individuals” module
en: A report of the individuals that are closely related to an individual.
eu: Gizabanako batekin harreman estua duten pertsonen zerrenda.

note: I18N: Description of the “Source” module
en: A report of the information provided by a source.
eu: Iturri batek emandako informazioari buruzko txostena.

note: I18N: Description of the “Missing data”
en: A report of the information that is missing for an individual and their relatives.
eu: Pertsona bat eta bere senideez falta den informazioari buruzko txostena.

note: I18N: Description of the “Vital records” module. “Vital records” are life events - birth/marriage/death
en: A report of vital records for a given date or place.
eu: Denbora-tarte edo leku jakin baterako bizitza-erregistroen txostena (jaiotzak edo heriotzak).

en: A role is a set of access rights, which give permission to view data, change preferences, etc. Access rights are assigned to roles, and roles are granted to users. Each family tree can assign different access to each role, and users can have a different role in each family tree.
eu: Rola sarbide-eskubideen multzoa da, datuak, aldaketa-lehentasunak eta abar ikusteko baimena ematen duena. Sarbide-eskubideak rolei esleitzen zaizkie eta rolak erabiltzaileei. Familiako zuhaitz bakoitzak sarbide bat eslei diezaioke funtzio bakoitzari, eta erabiltzaileek rol bat izan dezakete familiako zuhaitz bakoitzean.

note: I18N: Description of the “Family navigator” module
en: A sidebar showing an individual’s close families and relatives.
eu: Alboko barra bat, pertsona baten hurbileko familiak eta familiakoak erakusten dituena.

note: I18N: Description of the “Extra information” module
en: A sidebar showing non-genealogy information about an individual.
eu: Gizabanako bati buruzko informazio ez-genealogikoa erakusten duen alboko barra.

note: I18N: Description of the “Descendants” module
en: A sidebar showing the descendants of an individual.
eu: Pertsona baten ondorengoak erakusten dituen alboko barra.

note: I18N: Description of the “Families” module
en: A tab showing the close relatives of an individual.
eu: Gizabanako baten hurbileko ahaideak erakusten dituen fitxa.

note: I18N: Description of the “Facts and events” module
en: A tab showing the facts and events of an individual.
eu: Pertsona baten gertaerak erakusten dituen fitxa.

note: I18N: Description of the “Media” module
en: A tab showing the media objects linked to an individual.
eu: Gizabanako bati lotutako objektu mediatikoak erakusten dituen fitxa.

note: I18N: Description of the “Notes” module
en: A tab showing the notes attached to an individual.
eu: Pertsona bati erantsitako oharrak erakusten dituen fitxa.

note: I18N: Description of the “Sources” module
en: A tab showing the sources linked to an individual.
eu: Gizabanako bati lotutako iturriak erakusten dituen fitxa.

note: I18N: Description of the “TimelineChart” module
en: A timeline displaying individual events.
eu: Banakako gertaerak erakusten dituen denbora-lerroa.

en: A user will not be able to sign in until both “email verified” and “approved by administrator” are selected.
eu: Erabiltzaile bat ezin izago da sartu harik eta “egiaztatutako posta elektronikoa” eta “administratzaileak onartutakoa” hautatu arte.

en: API key
eu: API giltza

note: I18N: A configuration setting
en: Abbreviate place names
eu: Lekuen izen laburrak

en: Abbreviation
eu: Laburdura

en: Accept
eu: Onartu

en: Accept all changes
eu: Aldaketak onartu

en: Access level
eu: Sarbide maila

en: Access to family trees
eu: Zuhaitz genealogietarako sarbidea

en: Account approval and email verification
eu: Kontuaren onarpena eta helbide elektronikoaren egiaztapena

en: Action
eu: Ekintza

en: Add
eu: Gehitu

en: Add %s to the clippings cart
eu: %s saskira gehitu

en: Add a brother
eu: Anaia gehitu

en: Add a child
eu: Seme-alaba berri bat gehitu

en: Add a child to create a one-parent family
eu: Seme-alaba bat gehitu, famili gurasobakarra sortuaz

en: Add a daughter
eu: Alaba gehitu

en: Add a fact
eu: Gertakizuna gehitu

en: Add a father
eu: Aita berri bat gehitu

en: Add a favorite
eu: Gogokoa gehitu

en: Add a husband
eu: Senar berria gehitu

en: Add a husband using an existing individual
eu: Sartua dagoen gizabanakoa senar bezala gehitu

en: Add a journal entry
eu: Sarrera berri bat sartu egunekoan

en: Add a media file
eu: Multimedia artxiboa sartu

en: Add a media object
eu: Multimedia artxibo berri bat sartu

en: Add a mother
eu: Bertze ama bat sartu

en: Add a name
eu: Izen berri bat gehitu

en: Add a news article
eu: Berri-artikulu bat gehitu

en: Add a note
eu: Ohar berria gehitu

en: Add a sibling
eu: Anaia-arreba gehitu

en: Add a sister
eu: Arreba/Ahizpa gehitu

en: Add a son
eu: Semea gehitu

en: Add a source citation
eu: jatorrizko aipamen bat gehitu

en: Add a spouse
eu: Ezkontide bat gehitu

en: Add a story
eu: Istorioa gehitu

en: Add a user
eu: Erabitzailea gehitu

en: Add a wife
eu: Emazte berri bat gehitu

en: Add a wife using an existing individual
eu: Sartua dagoen gizabanakoa emazte bezala aukeratu

note: I18N: FAQ = “Frequently Asked Question”
en: Add an FAQ
eu: Ohiko galdera bat gehitu

en: Add content to the end of the <code>&lt;body&gt;</code> element.
eu: Edukia gehitu elementu honen bukaeran <code>&lt;body&gt;</code>.

en: Add content to the end of the <code>&lt;head&gt;</code> element.
eu: Edukia gehitu <code>&lt;head&gt;</code> elementuaren bukaeran.

en: Add from clipboard
eu: Arbeletik gehitu

en: Add historic events to an individual’s page.
eu: Istorioak gehitu gizabanako baten orriari.

en: Add individuals
eu: Pertsonak gehitu

en: Add marriage details
eu: Ezkontzaren xehetasunak gehitu

note: I18N: Name of a module
en: Add missing death records
eu: Gehitu falta diren heriotza-erregistroak

en: Add more blocks from the following list.
eu: Gehitu bloke gehiago zerrenda honetatik.

en: Add more fields
eu: Gehitu eremu gehiago

note: I18N: Description of the “Stories” module
en: Add narrative stories to individuals in the family tree.
eu: Gehitu istorioak gizabanakoen zuhaitz genealogikoetan.

en: Add new, and update existing records
eu: Gehitu erregistro berri bat eta lehengoak eguneratu

en: Add spaces where long lines were wrapped
eu: Gehitu espazioak lerro luzeetan

note: I18N: Description of the “CSS and JS” module.
en: Add styling and scripts to every page.
eu: Gehitu estilio eta "scripts" orri bakoitzari.

note: I18N: A configuration setting
en: Add to TITLE header tag
eu: Gehitu TITULUA goiburuko etiketari

en: Add to the clippings cart
eu: Gehitu errekorteen saskira

note: I18N: A configuration setting
en: Add unique identifiers
eu: Gehitu identifikatzaile esklusiboa

en: Add unlinked records
eu: Gehitu loturarik gabeko erregistroak

note: I18N: Description of the “HTML” module
en: Add your own text and graphics.
eu: Gehitu zeure testoa eta grafikoak.

en: Add/edit a journal/news entry
eu: Gehitu/boletineko sarrerak editatu/berritasunak

en: Address
eu: Helbidea

en: Address line 1
eu: Helbidea 1. lerroa

en: Address line 2
eu: Helbidea 2. lerroa

en: Address line 3
eu: Helbidea 3. lerroa

en: Addresses
eu: Helbideak

en: Administrative ID
eu: ID administratiboa

en: Administrator
eu: Administratzailea

en: Administrator account
eu: Administratzaile kontua

en: Administrator comments on user
eu: Administratzailearen komentarioak erabiltzaileari buruz

en: Administrators
eu: Administatzaileak

[ctx: Female pedigree]
en: Adopted
eu: Adoptatua

[ctx: Male pedigree]
en: Adopted
eu: Adoptatua

[ctx: Pedigree]
en: Adopted
eu: Adoptatua

en: Adopted by both parents
eu: Bi gurasoek adoptatua

en: Adopted by father
eu: Aitak adoptatua

en: Adopted by mother
eu: Amak adoptatua

en: Adopted name
eu: Adoptatutako izena

en: Adoption
eu: Adopzioa

en: Adoption of a brother
eu: Anaia baten adopzioa

en: Adoption of a child
eu: Seme-alaba baten adopzioa

en: Adoption of a daughter
eu: Alaba baten adopzioa

en: Adoption of a grandchild
eu: Biloba baten adopzioa (gizonezkoa)

en: Adoption of a granddaughter
eu: Biloba baten adopzioa (emakumezkoa)

[ctx: daughter’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
eu: Biloba baten adopzioa (emakumezkoa)

[ctx: son’s daughter]
en: Adoption of a granddaughter
eu: Biloba baten adopzioa (emakumezkoa)

en: Adoption of a grandson
eu: Biloba baten adopzioa (gizonezkoa)

[ctx: daughter’s son]
en: Adoption of a grandson
eu: Biloba baten adopzioa (gizonezkoa)

[ctx: son’s son]
en: Adoption of a grandson
eu: Biloba baten adopzioa (gizonezkoa)

en: Adoption of a half-brother
eu: Anaiorde baten adopzioa

en: Adoption of a half-sibling
eu: Anai-arrebaorde baten adopzioa

en: Adoption of a half-sister
eu: Erdi arreba/ahizpa baten adopzioa

en: Adoption of a sibling
eu: Anai-arreba baten adopzioa

en: Adoption of a sister
eu: Arreba/Ahizpa baten adopzioa

en: Adoption of a son
eu: Seme baten adopzioa

en: Adoptive parents
eu: Guraso adoptiboak

en: Adult christening
eu: Bataioa adin helduan

en: Advanced search
eu: Bilaketa berezia

en: Africa
eu: Afrika

en: After creating the family tree, you will be able to import data from a GEDCOM file.
eu: Behin zuhaitz genealogikoa sortuta, GEDCOM artxibo bateko datuak garraiatzeko aukera izanen duzu.

en: Age
eu: Adina

en: Age at birth of child
eu: Adina seme-alaba jaiotzerakoan

en: Age at which to assume an individual is dead
eu: Pertsona bat hila izan behar duela pentsarazten digun adina

en: Age between husband and wife
eu: Senar eta emaztearen arteko aldea adinean

en: Age between siblings
eu: Anai-arreben arteko aldea adinean

en: Age between wife and husband
eu: Emaztea eta senarraren adinen arteko aldea

en: Age difference
eu: Aldea adinean

en: Age in year of first marriage
eu: Pertsonaren adina lehenbiziko ezkontzan

en: Age in year of marriage
eu: Pertsonaren adina ezkontzerakoan

en: Age interval
eu: Urte tartea

note: I18N: A configuration setting
en: Age of parents next to child’s birthdate
eu: Gurasoen adina ikusi jaiotze-dataren ondoan

en: Agency
eu: Agentzia

note: I18N: Name of a module
en: Album
eu: Albuma

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Albuquerque, New Mexico, United States
eu: Albuquerque, New Mexico, Estatu Batuak

note: I18N: Name of a country or state
en: Algeria
eu: Aljeria

en: Alias
eu: Goitizena

en: Alive
eu: Bizirik

en: All
eu: Abizen guztiak ikusi

en: All facts and events
eu: Gertaera guztiak

en: All fields must be completed.
eu: Eremu guztiak bete behar dira.

en: All individuals
eu: Pertsona guztiak

en: All modules
eu: Modulo guztiak

en: All records
eu: Erregistro guztiak

note: I18N: Description of the “CKEditor” module. WYSIWYG = “what you see is what you get”
en: Allow other modules to edit text using a “WYSIWYG” editor, instead of using HTML codes.
eu: Testoa editatzeko HTML kodigoak erabili beharrean, “WYSIWYG” editorea erabiltzeko gaitu bertze moduloak.

note: I18N: A configuration setting
en: Allow users to see raw GEDCOM records
eu: Erabiltzaileak baimendu GEDCOM erregistro primarioak ikusteko

note: I18N: A configuration setting
en: Allow visitors to request a new user account
eu: Bisitariak baimendu erabiltzaile-kontuak eskatzeko

en: Also known as
eu: Izen honekin ere ezagutua

en: Alternative spelling of surname
eu: Abizenaren ortografia alternatiboa

note: I18N: Name of a country or state
en: American Samoa
eu: Samoa

note: I18N: FAQ = “Frequently Asked Question”
en: An FAQ can be displayed on just one of the family trees, or on all the family trees.
eu: FAQ - Ohiko galdera bat zuhaitz bakar batean erakuts daiteke, edo denetan.

en: An administrator must approve the new user account and select an access level before the user can sign in.
eu: Administratzaileak erabiltzaile-kontua berri bat onartu beharko du eta sarbiderako bere maila aukeratu.

note: I18N: Description of the “Album” module
en: An alternative to the “media” tab, and an enhanced image viewer.
eu: "Multimedia" fitxarako alternatiba eta erakusle hobea irudientazko.

note: I18N: Description of the “Charts” module
en: An alternative way to display charts.
eu: Diagramak edo frafikoak erakusteko alternatiba.

note: I18N: Description of the “Census assistant” module
en: An alternative way to enter census transcripts and link them to individuals.
eu: Bertze modu bat transkripzioka sartzeko eta pertsonei lotzeko.

note: I18N: Description of the “Theme change” module
en: An alternative way to select a new theme.
eu: Bertze modu bat gaia/itxura aukeratzeko.

note: I18N: Description of the “Sign in” module
en: An alternative way to sign in and sign out.
eu: Bertze modu bat saioa ireki eta ixteko.

note: I18N: Description of the “HourglassChart” module
en: An hourglass chart of an individual’s ancestors and descendants.
eu: Pertsona baten arbasoak eta ondorengoak erakusteko "harea-erloju" moduzko grafikoa.

en: An individual can have more than one set of parents. For example, birth and adopted.
eu: Pertsona batek modu ezberdinetako gurasoak izan ditzake (biologikoak, harrekoak, adopziokoak...).

note: I18N: Description of the “Interactive tree” module
en: An interactive tree, showing all the ancestors and descendants of an individual.
eu: Zuhaitz interaktiboa, pertsona baten arbasoak eta ondorengoak ikusteko.

en: An unexpected database error occurred.
eu: Datu-basearen ustekageko akatsa.

en: An upgrade is available.
eu: Programa eguneratzeko aukera daukazu.

note: I18N: Name of a module/report I18N: Name of a module/chart
en: Ancestors
eu: Arbasoak

en: Ancestors interest
eu: Arbaso interesgarriak

en: Ancestors of
eu: Pertsona honen arbasoak:

note: I18N: %s is an individual’s name
en: Ancestors of %s
eu: %s-ren arbasoak

en: Ancestral file number
eu: ID zenbakia "Ancestral File"-n

note: I18N: GEDCOM tag _APID
en: Ancestry.com source identifier
eu: Ancestry.com iturriaren identifikatzailea

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Anchorage, Alaska, United States
eu: Anchorage, Alaska, Estatu Batuak

en: Anniversary
eu: Urteurrena

en: Anniversary calendar
eu: Urteurrenen egutegia

en: Annulment
eu: Deuseztatzea

en: Answer
eu: Erantzuna

note: I18N: Name of a country or state
en: Antarctica
eu: Antartida

note: I18N: Name of a country or state
en: Antigua and Barbuda
eu: Antigua eta Barbuda

en: Anyone with a user account can access this website.
eu: Erabiltzaile-kontua daukan edozeinek izanen du webgune honetan sartzeko aukera.

en: Application ID
eu: Aplikazioaren identifikatzailea

en: Application name
eu: Aplikazioaren izena

en: Apply privacy settings
eu: Pribatutasun aukerak aplikatu

note: I18N: Label for checkbox
en: Apply these preferences to all family trees
eu: Lehentasun hauek zuhaitz guztiei aplikatu

note: I18N: Label for checkbox
en: Apply these preferences to new family trees
eu: Lehentasun hauek zuhaitz berriei aplikatu

en: Approved
eu: Onartua

en: Approved by administrator
eu: Administratzaileak onartua

[ctx: Abbreviation for April]
en: Apr
eu: Api

[ctx: GENITIVE]
en: April
eu: Apirilaren

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: April
eu: Apirila

[ctx: LOCATIVE]
en: April
eu: Apirileko

[ctx: NOMINATIVE]
en: April
eu: Apirila

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Aqua Marine
eu: Itsasoko ura

en: Are you sure you want to delete the link to “%s”?
eu: Ziur zaude %s-rako lotura deuseztatu nahi duzula?

en: Are you sure you want to delete this fact?
eu: Ziur zaude gertaera hau deuseztatu nahi duzula?

en: Are you sure you want to delete this message? It cannot be retrieved later.
eu: Ziur zaude mezu hau deuseztatu nahi duzula? Ez duzu berreskuratzeko modurik izanen.

en: Are you sure you want to delete “%s”?
eu: Ziur zaude %s deuseztatu nahi duzula?

en: Are you sure you want to reject all the changes to this family tree?
eu: Ziur zaude zuhaitz honi egindako aldaketak alde batera utzi nahi dituzula?

en: Are you sure you want to remove this item from your list of favorites?
eu: Ziur zaude lotura hau lehenetsietatik deuseztatu nahi duzula?

en: As well as using the toolbar to apply HTML formatting, you can insert database fields which are updated automatically. These special fields are marked with <b>#</b> characters. For example <b>#totalFamilies#</b> will be replaced with the actual number of families in the database. Advanced users may wish to apply CSS classes to their text, so that the formatting matches the currently selected theme.
eu: HTML formatua aplikatzeko tresna-barra erabiltzeaz gain, automatikoki eguneratzen diren datu-baseko eremuak txerta ditzakezu. Eremu berezi horiek karaktere hauek dituzte: <b>#</b> . For example <b>#totalFamilies#</b> will be replaced with the actual number of families in the database. Advanced users may wish to apply CSS classes to their text, so that the formatting matches the currently selected theme.

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Ash
eu: Errauts kolorea

en: Associate
eu: Bazkideak

en: Associate events with this source
eu: Gertaerak iturri honekin lotu

en: Associated events
eu: Elkartutako gertaerak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Asunción, Paraguay
eu: Asunción, Paraguai

note: I18N: Name of a country or state
en: At sea
eu: At Ozeanoa

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Atlanta, Georgia, United States
eu: Atlanta, Georgia, Estatu Batuak

en: Attendant
eu: Zaindaria

[ctx: FEMALE]
en: Attendant
eu: Zaindaria

[ctx: MALE]
en: Attendant
eu: Zaindaria

en: Attending
eu: Zaintzen

[ctx: FEMALE]
en: Attending
eu: Zaintzen

[ctx: MALE]
en: Attending
eu: Zaintzen

note: I18N: Type of media object
en: Audio
eu: Audioa

[ctx: Abbreviation for August]
en: Aug
eu: Abu

[ctx: GENITIVE]
en: August
eu: Abuztuaren

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: August
eu: Abuztua

[ctx: LOCATIVE]
en: August
eu: Abuztuko

[ctx: NOMINATIVE]
en: August
eu: Abuztua

en: Author
eu: Egilea

en: Author of last change
eu: Azkeneko aldaketaren egilea

note: I18N: Automatic suggestions when you type
en: Autocomplete
eu: Bere gisera bete

en: Automatically accept changes made by this user
eu: Automatikoki onartzen ditu erabiltzaile honek egindako aldaketak

note: I18N: A configuration setting
en: Automatically expand notes
eu: Oharrak automatikoki zabaldu

note: I18N: A configuration setting
en: Automatically expand sources
eu: Iturriak automatikoki zabaldu

en: Average age
eu: Batezbesteko adina

en: Average age at death
eu: Heriotzeko batez besteko adina

en: Average age at marriage
eu: Ezkontzeko batez besteko adina

en: Average age in century of marriage
eu: Ezkontzeko batez besteko adina mendean

en: Average age related to death century
eu: Batezbesteko adina heriotza gertatu den mendearen arabera

en: Average number
eu: Batezbesteko zenbakia

en: Average number of children per family
eu: Familiko seme-alaba kopuruaren batezbestekoa

note: I18N: help text for family tree / GEDCOM file names
en: Avoid spaces and punctuation. A family name might be a good choice.
eu: Ahal bada ez utzi tarte eta puntuaziorik utzi. Familiaren izena paratzea aukera ona izaten ahal da.

note: I18N: Name of a country or state
en: Azores
eu: Azoreak

[ctx: Abbreviation for Persian month: Bahman]
en: Bah
eu: Bo!

note: I18N: Name of a country or state
en: Bahamas
eu: Bahamak

en: Baptism
eu: Bataioa

en: Baptism of a brother
eu: Anaia/nebaren bataioa

en: Baptism of a child
eu: Semearen bataioa

en: Baptism of a daughter
eu: Alabaren bataioa

en: Baptism of a grandchild
eu: Bilobaren bataioa

en: Baptism of a granddaughter
eu: Bilobaren bataioa

[ctx: daughter’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
eu: Bilobaren bataioa

[ctx: son’s daughter]
en: Baptism of a granddaughter
eu: Bilobaren bataioa

en: Baptism of a grandson
eu: Bilobaren bataioa

[ctx: daughter’s son]
en: Baptism of a grandson
eu: Bilobaren bataioa

[ctx: son’s son]
en: Baptism of a grandson
eu: Bilobaren bataioa

en: Baptism of a half-brother
eu: Anaiordearen bataioa

en: Baptism of a half-sibling
eu: Arreba/ahizpaordearen bataioa

en: Baptism of a half-sister
eu: Ahizpaorde/arrebaordearen bataioa

en: Baptism of a sibling
eu: Anaia baten bataioa

en: Baptism of a sister
eu: Arreba/Ahizparen bataioa

en: Baptism of a son
eu: Ume baten bataioa

en: Base GEDCOM tag
eu: GEDCOM oinarrizko etiketa

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Baton Rouge, Louisiana, United States
eu: Baton Rouge, Louisiana, Estatu Batuak

en: Begins with
eu: Honela hasten da

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Belgian Chocolate
eu: Belgikako Txokolatea

note: I18N: Name of a country or state
en: Belgium
eu: Belgika

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Bern, Switzerland
eu: Bern, Suitza

en: Best man
eu: Gizonik onena

en: Bibliography
eu: Bibliografia

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Billings, Montana, United States
eu: Billings, Montana, Estatu Batuak

en: Binary data object
eu: Datu bitarren xedea

en: Bing™ maps
eu: Bing™ mapak

en: Bing™ webmaster tools
eu: Bing™ webmaster tresnak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Birmingham, Alabama, United States
eu: Birmingham, Alabama, Estatu Batuak

en: Birth
eu: Jaiotza

[ctx: Female pedigree]
en: Birth
eu: Jaiotza

[ctx: Male pedigree]
en: Birth
eu: Jaiotza

[ctx: Pedigree]
en: Birth
eu: Jaiotza

en: Birth by country
eu: Jaiotza herrialdeka

en: Birth date range end
eu: Jaiotegun data-tartearen bukaera

en: Birth date range start
eu: Jaiotegun data-tartearen hasiera

en: Birth name
eu: Jaiotza izena

en: Birth of a brother
eu: Anaia baten jaiotza

en: Birth of a child
eu: Seme baten jaiotza

en: Birth of a daughter
eu: Alaba baten jaiotza

en: Birth of a grandchild
eu: Bilobaren jaiotza

en: Birth of a granddaughter
eu: Bilobaren jaiotza

[ctx: daughter’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
eu: Bilobaren jaiotza

[ctx: son’s daughter]
en: Birth of a granddaughter
eu: Bilobaren jaiotza

en: Birth of a grandson
eu: Biloba baten jaiotza

[ctx: daughter’s son]
en: Birth of a grandson
eu: Biloba baten jaiotza

[ctx: son’s son]
en: Birth of a grandson
eu: Biloba baten jaiotza

en: Birth of a half-brother
eu: Anaia/nebaordearen jaiotza

en: Birth of a half-sibling
eu: Anaia/neba/arreba/ahizpaordearen jaiotza

en: Birth of a half-sister
eu: Erdi arreba/ahizparen jaiotza

en: Birth of a sibling
eu: Anaia/neba/ahizpa/arrebaren jaiotza

en: Birth of a sister
eu: Arreba/Ahizparen jaiotza

en: Birth of a son
eu: Semearen jaiotza

en: Birth parents
eu: Guraso biologikoak

en: Birth places
eu: Jaiotzen lekuak

en: Birthplace contains
eu: Jaiotza-lekuak zera dakar:

note: I18N: Name of a module/report
en: Births
eu: Jaiotzak

en: Births by century
eu: Mendeko jaiotzak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Bismarck, North Dakota, United States
eu: Bismarck, North Dakota, Estatu Batuak

en: Blessing
eu: Bedeinkapena

en: Block
eu: Blokea

en: Blocks
eu: Blokeak

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Blue Lagoon
eu: Lagoon urdina

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Blue Marine
eu: Itsaso urdina

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Bogotá, Colombia
eu: Bogotá, Kolonbia

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Boise, Idaho, United States
eu: Boise, Idaho, Estatu Batuak

note: I18N: Type of media object
en: Book
eu: Liburua

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Born in the covenant
eu: Itunean jaioa

note: I18N: Name of a country or state
en: Bosnia and Herzegovina
eu: Bosnia eta Herzegovina

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Boston, Massachusetts, United States
eu: Boston, Massachusetts, Estatu Batuak

en: Both alive
eu: Biak bizirik

en: Both dead
eu: Biak hilak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Bountiful, Utah, United States
eu: Bountiful, Utah, Estatu Batuak

note: I18N: Name of a country or state
en: Bouvet Island
eu: Bouvet Uhartea

note: I18N: Name of a module/list I18N: Branches of a family tree
en: Branches
eu: Adarrak

note: I18N: %s is a surname
en: Branches of the %s family
eu: %s familiaren adarrak

note: I18N: Name of a country or state
en: Brazil
eu: Brasil

en: Bridesmaid
eu: Ohorezko dama

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Brigham City, Utah, United States
eu: Brigham City, Utah, Estatu Batuak

note: I18N: Name of a country or state
en: British Indian Ocean Territory
eu: Indian Ocean Territory Britaniarra

note: I18N: Name of a country or state
en: British Virgin Islands
eu: Virgin Islands Britaniarra

en: Brother
eu: Anaia

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Brumaire
eu: Brumairearen

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Brumaire
eu: Brumairean

en: Burial
eu: Ehorzketa

en: Burial of a brother
eu: Anaiaren ehorzketa

en: Burial of a child
eu: Haur baten ehorzketa

en: Burial of a daughter
eu: Alaba baten ehorzketa

en: Burial of a father
eu: Aitaren ehorzketa

en: Burial of a grandchild
eu: Biloba baten ehorzketa

en: Burial of a granddaughter
eu: Biloba baten ehorzketa

[ctx: daughter’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
eu: Biloba baten ehorzketa

[ctx: son’s daughter]
en: Burial of a granddaughter
eu: Biloba baten ehorzketa

en: Burial of a grandfather
eu: Atautxiaren ehorzketa

en: Burial of a grandmother
eu: Amonaren ehorzketa

en: Burial of a grandparent
eu: Atautxi/amautxi baten ehorzketa

en: Burial of a grandson
eu: Biloba baten ehorzketa

[ctx: daughter’s son]
en: Burial of a grandson
eu: Biloba baten ehorzketa

[ctx: son’s son]
en: Burial of a grandson
eu: Biloba baten ehorzketa

en: Burial of a half-brother
eu: Anaia/nebaordearen ehorzketa

en: Burial of a half-sibling
eu: Erdi anai-arrebaren ehorzketa

en: Burial of a half-sister
eu: Erdi arreba/ahizparen ehorzketa

en: Burial of a husband
eu: Senarraren ehorzketa

en: Burial of a maternal grandfather
eu: Amaren aldeko atautxiaren ehorzketa

en: Burial of a maternal grandmother
eu: Amaren aldeko amonaren ehorzketa

en: Burial of a mother
eu: Amaren ehorzketa

en: Burial of a parent
eu: Guraso baten ehorzketa

en: Burial of a paternal grandfather
eu: Aitaren aldeko atautxiaren ehorzketa

en: Burial of a paternal grandmother
eu: Aitaren aldeko amonaren ehorzketa

en: Burial of a sibling
eu: Senide baten ehorzketa

en: Burial of a sister
eu: Arreba/ahizpa baten ehorzketa

en: Burial of a son
eu: Anaia baten ehorzketa

en: Burial of a spouse
eu: Ezkontidearen ehorzketa

en: Burial of a wife
eu: Emaztearen ehorzketa

en: Burial place contains
eu: Ehorzketaren lekua

note: I18N: Name of a module/report
en: Burials
eu: Ehorzketak

en: Buyer
eu: Eroslea

[ctx: FEMALE]
en: Buyer
eu: Eroslea

[ctx: MALE]
en: Buyer
eu: Eroslea

note: I18N: Help text for the "Port number" site configuration setting
en: By default, SMTP works on port 25.
eu: Normalean, SMTP-ek 25. portuan egiten du lan.

note: I18N: Name of a module.
en: CSS and JS
eu: CSS eta JS

en: Calculating…
eu: Kalkulatzen…

note: I18N: Name of a module
en: Calendar
eu: Egutegia

note: I18N: A configuration setting
en: Calendar conversion
eu: Egutegiaren itzulketa

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Calgary, Alberta, Canada
eu: Calgary, Alberta, Kanada

en: Call number
eu: Deiaren zenbakia

note: I18N: Name of a country or state
en: Cambodia
eu: Kanbodia

note: I18N: Name of a country or state
en: Cameroon
eu: Kamerun

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Campinas, Brazil
eu: Campinas, Brasil

note: I18N: Name of a country or state
en: Canada
eu: Kanada

note: I18N: Name of a country or state
en: Cape Verde
eu: Cabo Verde

note: I18N: Type of media object
en: Card
eu: Txartela

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Cardston, Alberta, Canada
eu: Cardston, Alberta, Kanada

en: Caste
eu: Kasta

en: Categories
eu: Kategoriak

en: Category
eu: Kategoria

en: Cause
eu: Arrazoia

en: Cause of death
eu: Heriotzaren arrazoia

en: Caution! This may take a long time. Be patient.
eu: Kontuz! Lan honek luze iraunen dezake. Izan pazientzia pixka bat.

note: I18N: Name of a country or state
en: Cayman Islands
eu: Cayman Uharteak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Cebu City, Philippines
eu: Cebu City, Filipinak

en: Cemetery
eu: Kanposantua

en: Census
eu: Errolda

note: I18N: Name of a module
en: Census assistant
eu: Errolda-laguntzailea

en: Census date
eu: Erroldaren data

en: Census date and place
eu: Erroldaren data eta lekua

en: Census place
eu: Erroldaren lekua

en: Census transcript
eu: Erroldaren transkripzioa

note: I18N: Name of a country or state
en: Central African Republic
eu: Central African Errepublika

en: Century
eu: Mendea

note: I18N: Type of media object
en: Certificate
eu: Ziurtagiria

note: I18N: Name of a country or state
en: Chad
eu: Txad

en: Change family members
eu: Familiko kideak aldatu

en: Change the “Home page” blocks
eu: Hasierako orriaren blokeak aldatu

en: Change the “My page” blocks
eu: Aldatu "Nire orria"-ren blokeak

note: I18N: [a record was] Changed on <date/time>
en: Changed by %1$s
eu: %1$s-(a)k aldatua

note: I18N: [a record was] Changed on <date/time>
en: Changed on %1$s
eu: %1$s-(e)an aldatua

note: I18N: [a record was] Changed on <date/time> by <user>
en: Changed on %1$s by %2$s
eu: %2$s-(a)k aldatua %1$s-e(an)

note: I18N: Name of a module/report
en: Changes
eu: Aldaketak

en: Changes in the last %s day | Changes in the last %s days
eu[0]: Aldaketak azkeneko %s egunean
eu[1]: Azkeneko %s egunetan egindako aldaketak

en: Changes log
eu: Aldaketen erregistroa

en: Character encoding
eu: Karaktereen kodifikazioa

en: Character set
eu: Karaktereen sorta

en: Chart
eu: Grafikoa

en: Chart preferences
eu: Grafikoen hobespenak

en: Chart type
eu: Grafiko mota

note: I18N: Name of a module/block I18N: Name of a module
en: Charts
eu: Grafikoak

en: Check for errors
eu: Akatsak bilatu

en: Check for new version
eu: Bertsio berririk ote dagoen begiratu

en: Check for pending changes…
eu: Gorde gabeko aldaketarik ote den begiratzen…

en: Checking server capacity
eu: Zerbitzariaren edukia baieztatzen

en: Checking server configuration
eu: Zerbitzariaren konfigurazioa begiratzen

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Chicago, Illinois, United States
eu: Chicago, Illinois, Estatu Batuak

en: Child
eu: Seme-alaba

en: Child of
eu: Noren seme-alaba:

note: I18N: e.g. “Child of [father name & mother name]”
en: Child of %s
eu: %s-ren seme-alaba

en: Children
eu: Seme-alabak

en: Children in family
eu: Seme-alabak familian

en: Children of
eu: Noren seme-alabak:

note: I18N: In the Icelandic surname tradition, ...
en: Children take a patronym instead of a surname.
eu: Seme-alabek patrimonimikoa hartzen dute abizena hartu beharrean.

note: I18N: In the Spanish surname tradition, ...
en: Children take one surname from the father and one surname from the mother.
eu: Seme-alabek aitaren abizen bat hartzen dute eta amaren abizen bat ere.

note: I18N: In the Portuguese surname tradition, ...
en: Children take one surname from the mother and one surname from the father.
eu: Seme-alabek amaren abizen bat hartzen dute eta aitaren abizen bat ere.

note: I18N: In the patrilineal surname tradition, ...
en: Children take their father’s surname.
eu: Seme-alabek aitaren abizena hartzen dute.

note: I18N: In the matrilineal surname tradition, ...
en: Children take their mother’s surname.
eu: Seme-alabek amaren abizena hartzen dute.

note: I18N: Name of a country or state
en: Chile
eu: Txile

note: I18N: Name of a country or state
en: China
eu: Txina

en: Choose a report to run
eu: Landu beharreko zerrenda aukeratu

en: Choose relatives
eu: Senideak aukeratu

en: Choose user defined welcome text typed below
eu: Harrera testoa aukeratu

en: Christening
eu: Bataioa

en: Christening of a brother
eu: Anaiaren bataioa

en: Christening of a child
eu: Seme-alabaren bataioa

en: Christening of a daughter
eu: Alabaren bataioa

en: Christening of a grandchild
eu: Bilobaren bataioa

en: Christening of a granddaughter
eu: Bilobaren bataioa (emakumezkoa)

[ctx: daughter’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
eu: Bilobaren bataioa (alabaren alaba)

[ctx: son’s daughter]
en: Christening of a granddaughter
eu: Bilobaren bataioa (semearen alaba)

en: Christening of a grandson
eu: Bilobaren bataioa (gizonezkoa)

[ctx: daughter’s son]
en: Christening of a grandson
eu: Bilobaren bataioa (alabaren semea)

[ctx: son’s son]
en: Christening of a grandson
eu: Bilobaren bataioa (semearen semea)

en: Christening of a half-brother
eu: Anaia/nebaordearen bataioa

en: Christening of a half-sibling
eu: Anaia/neba/ahizpa/arrebaordearen bataioa

en: Christening of a half-sister
eu: Erdi arreba/ahizpa-ren bataioa

en: Christening of a sibling
eu: Anai-arrebaren bataioa

en: Christening of a sister
eu: Arreba-ahizpa-ren bataioa

en: Christening of a son
eu: Semearen bataioa

note: I18N: Name of a country or state
en: Christmas Island
eu: Christmas Uharteak

en: Circumciser
eu: Zirkunzisioaren egilea

en: Circumcision
eu: Zirkunzisioa

en: Citation
eu: Zitazioa

en: Citation details
eu: Aipamenaren xehetasunak

en: Citizenship
eu: Herritartasuna

en: City
eu: Hiria/Herria

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Ciudad Juárez, Mexico
eu: Ciudad Juárez, Mexiko

en: Civil marriage
eu: Ezkontza zibila

en: Civil registrar
eu: Erregistratzaile zibila

[ctx: FEMALE]
en: Civil registrar
eu: Erregistratzaile zibila

[ctx: MALE]
en: Civil registrar
eu: Erregistratzaile zibila

en: Clean up data folder
eu: Datuen karpeta garbitu

note: I18N: Name of a module
en: Clippings cart
eu: Eskaeren saskia

note: I18N: Type of media object
en: Coat of arms
eu: Armarria

note: I18N: Name of a country or state
en: Cocos (Keeling) Islands
eu: Cocos (Keeling) Uharteak

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Coffee and Cream
eu: Kafe krema

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Cold Day
eu: Egun hotza

note: I18N: Name of a country or state
en: Colombia
eu: Kolonbia

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Colonia Juárez, Mexico
eu: Colonia Juárez, Mexiko

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Columbia River, Washington, United States
eu: Columbia River, Washington, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Columbia, South Carolina, United States
eu: Columbia, South Carolina, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Columbus, Ohio, United States
eu: Columbus, Ohio, Estatu Batuak

en: Comment
eu: Komentarioa

en: Comments
eu: Komentarioak

en: Common law marriage
eu: Izatezko ezkontza

note: I18N: Description of the “Messages” module
en: Communicate directly with other users, using private messages.
eu: Bertze erabiltzaileekin zuzenean komunikatu mezu pribatuak erabiliz.

note: I18N: Name of a module/chart
en: Compact tree
eu: Zuhaitz trinkoa

note: I18N: %s is an individual’s name
en: Compact tree of %s
eu: %s-ren zuhaitz trinkoa

en: Comparison
eu: Aldaraketa

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Completed before 1970; date not available
eu: 1970ean baino lehen osatua; ez dago ikusgai

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Completed; date unknown
eu: Osatua; data ez da ezagutzen

en: Completion date
eu: Osaketaren data

en: Confirmation
eu: Konfirmazioa

en: Connection to database server
eu: Zerbitzariaren datu-basearekiko koneksioa

note: I18N: Name of a module
en: Contact information
eu: Kontakturako informazioa

en: Contact method
eu: Nola kontaktatu

en: Contains
eu: Edukiak

en: Content
eu: Edukia

en: Continuation
eu: Jarraipena

en: Control panel
eu: Kontrolerako panela

note: I18N: Name of a module
en: Convert %s tags to GEDCOM 5.5.1
eu: %s etiketak GEDCOM 5.5.1-era aldatu

note: I18N: Label for option
en: Convert to
eu: Honetara aldatu:

note: I18N: Name of a country or state
en: Cook Islands
eu: Cook Uharteak

en: Cookies
eu: Cookie-ak

en: Coordinates
eu: Koordenadak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Copenhagen, Denmark
eu: Copenhagen, Danimarka

en: Copy
eu: Kopiatu

note: I18N: Copy all the records from [family tree 1] into [family tree 2]
en: Copy all the records from %1$s into %2$s.
eu: %1$s familiaren datu guztiak %2$s-ra kopiatu.

en: Copy files…
eu: Artxiboak kopiatzen…

en: Copy the URL of the record to the clipboard
eu: Erregistroaren URL lotura arbelean kopiatu

en: Copyright
eu: Egilearen eskubiak (Copyright)

en: Corporation
eu: Korporazioa

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: Correct NAME records of the form “John/DOE/” or “John /DOE”, as produced by older genealogy programs.
eu: Genealogia programa zaharrek sortutako “John/DOE/” edo “John /DOE” moduko NAME erregistroak zuzendu.

en: Correspondence
eu: Gutunak

en: Could not verify the information you entered. Please try again or contact the site administrator for more information.
eu: Sartu duzun informazioa ezin izan da egiaztatu. Saia zaitez berriro edo jarri harremanetan administratzailearekin.

note: I18N: Description of the “Hit counters” module
en: Count the visits to each page
eu: Orri bakoitzak dituen bisitak kontatu

en: Country
eu: Herrialdea

en: Create
eu: Sortu

en: Create a family tree
eu: Zuhaitz genealogikoa sortu

en: Create a location
eu: Kokapena sortu

en: Create a media object
eu: Multimedia-objektu bat sortu

en: Create a repository
eu: Gordailua sortu

en: Create a shared note
eu: Ohar partekatu bat sortu

en: Create a shared note using the census assistant
eu: Ohar partekatu bat sortu zentsuaren laguntzailea erabiliz

en: Create a source
eu: Iturria berria sortu

en: Create a submission
eu: Aurkezpena sortu

en: Create a submitter
eu: Bidaltzaile bat sortu

en: Create a temporary folder…
eu: Behin behineko artxiboa sortu…

en: Create a unique filename
eu: Berdingabeko artxibo-izen bat sortu

en: Create an individual
eu: Gizabanako bat sortu

note: I18N: %s is a link/URL
en: Create maps using %s.
eu: Mapa sortu %s erabiliz.

en: Create your own chart
eu: Sortu zeure grafikoa

en: Create, update, and delete a family tree for every GEDCOM file in the data folder.
eu: Datuen karpetako GEDCOM fitxategi bakoitzerako zuhaitz genealogiko bat sortu, eguneratu eta ezabatu.

note: I18N: GEDCOM tag _CREA
en: Created at
eu: Non sortua

en: Creation date
eu: Sortu zeneko data

en: Creation time
eu: Sortzeko denbora

en: Cremation
eu: Errausketa

en: Cremation of a brother
eu: Anaiaren errausketa

en: Cremation of a child
eu: Seme-alabaren errausketa

en: Cremation of a daughter
eu: Alabaren errausketa

en: Cremation of a father
eu: Aitaren errausketa

en: Cremation of a grandchild
eu: Bilobaren errausketa

en: Cremation of a granddaughter
eu: Bilobaren errausketa (emakumezkoa)

[ctx: daughter’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
eu: Bilobaren errausketa (emakumezkoa)

[ctx: son’s daughter]
en: Cremation of a granddaughter
eu: Bilobaren errausketa (emakumezkoa)

en: Cremation of a grandfather
eu: Atautxiaren errausketa

en: Cremation of a grandmother
eu: Amonaren errausketa

en: Cremation of a grandparent
eu: Aiton-amonaren errausketa

en: Cremation of a grandson
eu: Bilobaren errausketa

[ctx: daughter’s son]
en: Cremation of a grandson
eu: Bilobaren errausketa (alabaren semea)

[ctx: son’s son]
en: Cremation of a grandson
eu: Bilobaren errausketa (semearen semea)

en: Cremation of a half-brother
eu: Anaia/nebaordearen errausketa

en: Cremation of a half-sibling
eu: Anaia/neba/ahizpa/arrebaordearen errausketa

en: Cremation of a half-sister
eu: Ahizpa/arrebaordearen errausketa

en: Cremation of a husband
eu: Senarraren errausketa

en: Cremation of a maternal grandfather
eu: Amaren aldeko atautxiaren errausketa

en: Cremation of a maternal grandmother
eu: Amaren aldeko amonaren errausketa

en: Cremation of a mother
eu: Amaren errausketa

en: Cremation of a parent
eu: Guraso baten errausketa

en: Cremation of a paternal grandfather
eu: Aitaren aldeko atautxiaren errausketa

en: Cremation of a paternal grandmother
eu: Aitaren aldeko amonaren errausketa

en: Cremation of a sibling
eu: Anai-arrebaren errausketa

en: Cremation of a sister
eu: Arreba/ahizparen errausketa

en: Cremation of a son
eu: Semearen errausketa

en: Cremation of a spouse
eu: Ezkontidearen errausketa

en: Cremation of a wife
eu: Emaztearen errausketa

note: I18N: Name of a country or state
en: Croatia
eu: Kroazia

note: I18N: Name of a country or state
en: Cuba
eu: Kuba

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Curitiba, Brazil
eu: Curitiba, Brasil

en: Custom
eu: Pertsonalizatu

en: Custom GEDCOM tags
eu: GEDCOM etiketak pertsonalizatu

en: Custom GEDCOM tags are discouraged. Try to use only standard GEDCOM tags.
eu: GEDCOM etiketa pertsonalizatuak ez dira gomendatzen. Saiatu GEDCOM etiketa estandarrak soilik erabiltzen.

en: Custom event
eu: Pertsonalizatutako gertakizuna

en: Custom module
eu: Pertsonalizatutako moduloa

note: I18N: A configuration setting
en: Custom welcome text
eu: Ongietorri-mezua pertsonalizatua

en: Customize this page
eu: Orri hau pertsonalizatu

note: I18N: Name of a country or state
en: Cyprus
eu: Chipre

note: I18N: Name of a country or state
en: Czech Republic
eu: Txekia

note: I18N: Name of a country or state
en: Côte d’Ivoire
eu: Boli Kosta

note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/DomainKeys_Identified_Mail
en: DKIM digital signature
eu: DKIM sinadura digitala

en: DNA markers
eu: DNA markagailuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Dallas, Texas, United States
eu: Dallas, Texas, Estatu Batuak

en: Data
eu: Datuak

en: Data controller
eu: Datuen arduraduna

en: Data fix
eu: Datuak moldatu

en: Data fixes
eu: Datuen moldaketak

en: Data fixes can require lots of slow calculations, so it is not possible to create an exact list of records that need to be updated.
eu: Datuen moldaketak kalkulu aunitz behar dituenez, ez dago moldatu beharreko erregistroen zerrendarik egiterik.

note: I18N: A configuration setting
en: Data folder
eu: Datuen artxiboa

en: Database connection
eu: Lotura datu-baseekin

en: Database name
eu: Datu-basearen izena

en: Database password
eu: Datu-basearen pasahitza

en: Database type
eu: Datu-basearen mota

en: Database user account
eu: Datu-basearen erabiltzailearen izena

en: Date
eu: Data

en: Date differences
eu: Adinen diferentziak

en: Date of LDS baptism
eu: LDS bataioaren data

en: Date of LDS child sealing
eu: Bataioaren LDS markaketaren data

en: Date of LDS confirmation
eu: LDS konfirmazioaren data

en: Date of LDS endowment
eu: LDS inbestiduraren data

en: Date of LDS spouse sealing
eu: LDS markaketaren data ezkontiarekin

en: Date of adoption
eu: Adopzioaren data

en: Date of baptism
eu: Bataioaren data

en: Date of bar mitzvah
eu: Bar mitzvah-aren data

en: Date of bat mitzvah
eu: Bat mitzvah-aren data

en: Date of birth
eu: Jaiotzaren data

en: Date of blessing
eu: Bedeinkazioaren data

en: Date of brit milah
eu: Brit milah-aren data

en: Date of burial
eu: Ehozketaren data

en: Date of christening
eu: Bataioaren data

en: Date of confirmation
eu: Konfirmazioaren data

en: Date of cremation
eu: Errausketaren data

en: Date of death
eu: Heriotzaren data

en: Date of divorce
eu: Dibortzioaren data

en: Date of emigration
eu: Emigrazioaren data

en: Date of engagement
eu: Hitzematearen data

en: Date of entry in original source
eu: Iturria originalaren sarrera data

en: Date of event
eu: Gertaeraren data

en: Date of first communion
eu: Lehenbiziko komunioaren data

en: Date of immigration
eu: Inmigrazioaren data

en: Date of last change
eu: Azken aldaketaren data

en: Date of marriage
eu: Ezkontzaren data

en: Date of marriage banns
eu: Amonestazioen data

en: Date of naturalization
eu: Naturalizazioaren data

en: Date of ordination
eu: Ordenazioaren data

en: Date of residence
eu: Bizileku baimenaren data

en: Date of status change
eu: Egoera-aldaketaren data

en: Date period
eu: Daten arteko denbora-tartea

en: Date periods are used to indicate that a fact, such as an occupation, continued for a period of time.
eu: Denbora-tarteak gertaera batek jarraitzen duela baieztatzeko erabiltzen dira.

en: Date range
eu: Daten arteko data-rangoa

en: Date ranges are used to indicate that an event, such as a birth, happened on an unknown date within a possible range.
eu: Denbora-tarteak gertaera bat, bataio bat errate baterako, aurkitzeko balio dute, data zehatzik ezagutzen ez dugunean.

en: Date registered
eu: Erregistroaren data

en: Date sent
eu: Bidalketaren data

note: I18N: Help text for the “Calendar conversion” configuration setting
en: Dates are only converted if they are valid for the calendar. For example, only dates between %1$s and %2$s will be converted to the French calendar and only dates after %3$s will be converted to the Gregorian calendar.
eu: Datak egutegi motarako balio dutenean bakarrik itzultzen dira. Errate baterako sistema frantziarrera %1$s eta %2$s-ren arteko datak itzuliko dira, eta %3$s-aren ondoko datak itzuliko dira sistema Gregoriarrera.

en: Dates are stored using English abbreviations and keywords. Shortcuts are available as alternatives to these abbreviations and keywords.
eu: Datak laburdurak eta gako-hitzak ingelesa erabiliz gordetzen dira. Lasterbideak, laburdura eta gako-hitz horien ordezko gisa erabil daitezke.

en: Daughter
eu: Alaba

note: I18N: e.g. “Daughter of [father name & mother name]”
en: Daughter of %s
eu: %s-ren alaba

en: Day
eu: Eguna

en: Day not set
eu: Zehaztu gabeko eguna

en: Day:
eu: Eguna:

en: Dead
eu: Hildakoak

en: Death
eu: Heriotza

en: Death by country
eu: Heriotzak herrialdeka

en: Death date range end
eu: Heriotza-data tartearen bukaera

en: Death date range start
eu: Heriotza-data tartearen hasiera

en: Death of a brother
eu: Anaiaren heriotza

en: Death of a child
eu: Semearen heriotza

en: Death of a daughter
eu: Alabaren heriotza

en: Death of a father
eu: Aitaren heriotza

en: Death of a grandchild
eu: Bilobaren heriotza

en: Death of a granddaughter
eu: Bilobaren heriotza (emakumezkoa)

[ctx: daughter’s daughter]
en: Death of a granddaughter
eu: Bilobaren heriotza (emakumezkoa)

[ctx: son’s daughter]
en: Death of a granddaughter
eu: Bilobaren heriotza (emakumezkoa)

en: Death of a grandfather
eu: Atautxiaren heriotza

en: Death of a grandmother
eu: Amonaren heriotza

en: Death of a grandparent
eu: Aiton-amonaren heriotza

en: Death of a grandson
eu: Bilobaren heriotza

[ctx: daughter’s son]
en: Death of a grandson
eu: Bilobaren heriotza

[ctx: son’s son]
en: Death of a grandson
eu: Bilobaren heriotza

en: Death of a half-brother
eu: Anaia/nebordearen heriotza

en: Death of a half-sibling
eu: Anaia/neba/ahizpa/arrebaordearen heriotza

en: Death of a half-sister
eu: Erdi arreba/ahizpa-ren heriotza

en: Death of a husband
eu: Senarraren heriotza

en: Death of a maternal grandfather
eu: Amaren aldeko atautxiaren heriotza

en: Death of a maternal grandmother
eu: Amaren aldeko amonaren heriotza

en: Death of a mother
eu: Amaren heriotza

en: Death of a parent
eu: Gurasoen heriotza

en: Death of a paternal grandfather
eu: Aitaren aldeko atautxiaren heriotza

en: Death of a paternal grandmother
eu: Aitaren aldeko amonaren heriotza

en: Death of a sibling
eu: Anai-arreba baten heriotza

en: Death of a sister
eu: Arreba/Ahizparen heriotza

en: Death of a son
eu: Semearen heriotza

en: Death of a spouse
eu: Ezkontidearen heriotza

en: Death of a wife
eu: Emaztearen heriotza

en: Death of one spouse
eu: Ezkontide baten heriotza

en: Death place contains
eu: Heriotzaren lekuak dauka

en: Death places
eu: Heriotzaren lekuak

note: I18N: Name of a module/report
en: Deaths
eu: Heriotzak

en: Deaths by century
eu: Heriotzak mendeka

[ctx: Abbreviation for December]
en: Dec
eu: Abe

[ctx: GENITIVE]
en: December
eu: Abenduaren

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: December
eu: Abendua

[ctx: LOCATIVE]
en: December
eu: Abenduko

[ctx: NOMINATIVE]
en: December
eu: Abendua

en: Default chart
eu: Lehenetsitako grafikoa

en: Default family tree
eu: Lehenetsitako famili zuhaitza

note: I18N: A configuration setting
en: Default individual
eu: Lehenetsitako pertsona

note: I18N: A configuration setting
en: Default theme
eu: Lehenetsitako itxura

en: Definition
eu: Definizioa

en: Degree
eu: Gradua

en: Delete
eu: Ezabatu

en: Delete inactive users
eu: Ezabatu aktiboak ez diren erabiltzaileak

en: Delete selected messages
eu: Ezabatu aukeratutako mezuak

en: Delete the preferences for this module.
eu: Ezabatu modulu honetarako lehentasunak.

en: Delete this name
eu: Ezabatu izen hau

en: Delete unused locations
eu: Ezabatu erabili gabeko lekuak

en: Delete your account
eu: Ezabatu zure kontua

en: Deleting the family will unlink all of the individuals from each other but will leave the individuals in place. Are you sure you want to delete this family?
eu: Familia ezabatzeak banakoak elkarrengandik bereiziko ditu, baina gizabanakoak beren lekuan utziko ditu. Ziur zaude familia hau ezabatu nahi duzula?

en: Deleting…
eu: Deuseztatzen…

note: I18N: Name of a country or state
en: Democratic Republic of the Congo
eu: Kongo

en: Demographic data
eu: Datu demografikoak

note: I18N: Name of a country or state
en: Denmark
eu: Danimarka

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Denver, Colorado, United States
eu: Denver, Colorado, Estatu Batuak

en: Depending on your server configuration, you may be able to upgrade automatically.
eu: Zerbitzariaren arabera, baliteke automatikoki eguneratzeko aukera izatea.

en: Descendant generations
eu: Ondorengoen belaunaldiak

note: I18N: Name of a module/chart I18N: Name of a module/sidebar I18N: Name of a module/report
en: Descendants
eu: Ondorengoak

en: Descendants interest
eu: Ondorengo interesgarriak

en: Descendants of
eu: Ondorengoak

note: I18N: %s is an individual’s name
en: Descendants of %s
eu: %s-en ondorengoak

en: Description
eu: Deskribapena

note: I18N: A configuration setting
en: Description META tag
eu: META etiketaren deskripzioa

en: Destination
eu: Helmuga

en: Details
eu: Xehetasunak

en: Details of the new user will be sent to the genealogy contact for the corresponding family tree.
eu: Erabiltzaile berriaren xehetasunak lehenetsitako kontaktoari bidaliko zaizkio, dagokion zuhaitzerako.

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Detroit, Michigan, United States
eu: Detroit, Michigan, Estatu Batuak

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Died as a child: exempt
eu: Txikitan hildakoa: salbuetsia

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Died less than 1 year old, sealing not required.
eu: Urte bat bete baino lehenago hila, ez da sellatu beharrik.

en: Differences
eu: Aldeak

note: I18N: Help text for the “Calendar conversion” configuration setting
en: Different calendar systems are used in different parts of the world, and many other calendar systems have been used in the past. Where possible, you should enter dates using the calendar in which the event was originally recorded. You can then specify a conversion, to show these dates in a more familiar calendar. If you regularly use two calendars, you can specify two conversions and dates will be converted to both the selected calendars.
eu: Badira egutegi mota asko, munduko zonaldearen arabera, eta gehiago ere erabili izan dira lehenago. Ahal bada, hasieratik erabili duzun egutegia erabiliz sartu beharko zenituzke datak. Ondotik itzulpen bat egiteko aukera izanen duzu, bertze egutegi bat erabiliz erakusteko. Normalean bi egutegi erabiltzen badituzu, bi itzulpenak aukeratu eta hala ikusiko dira egutegian.

en: Direct line ancestors
eu: Zuzeneko lerroko arbasoak

en: Direct line ancestors and their families
eu: Zuzeneko lerroko arbasoak eta euren familiak

note: I18N: %s is a number of records per page
en: Display %s
eu: %s ikusi

note: I18N: Description of the “Favorites” module
en: Display and manage a family tree’s favorite pages.
eu: Zuhaitz bateko gogoko orriak ikusi eta administratu.

note: I18N: Description of the “Favorites” module
en: Display and manage a user’s favorite pages.
eu: Erabiltzailearen gogoko orriak ikusi eta administratu.

en: Divorce
eu: Dibortzioa

en: Divorce filed
eu: Dibortzio eskaera

en: Divorces by century
eu: Mende honetako dibortzioa

note: I18N: Name of a country or state
en: Djibouti
eu: Djibuti

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Do not seal, previous sealing canceled
eu: Ez seilatu, aitzinetik egindakoa deuseztatu da

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Do not seal: unauthorized
eu: Ez seilatu: ez dago baimendua

note: I18N: Type of media object
en: Document
eu: Dokumentua

en: Domain name
eu: Domeinuaren izena

note: I18N: Name of a country or state
en: Dominica
eu: Dominika

note: I18N: Name of a country or state
en: Dominican Republic
eu: Dominikar Errepublika

en: Download
eu: Deskargatu

en: Download %s…
eu: %s deskargatu…

en: Download a .ICS file containing an anniversary
eu: Urteurren bat daukan .ICS artxibo bat deskargatu ezazu

en: Download file
eu: Artxiboa deskargatu

en: Drag the blocks to change their position.
eu: Blokeak garraiatu euren posizioa aldatzeko.

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Draper, Utah, United States
eu: Draper, Utah, Estatu Batuak

en: Duplicate email address. A user with that email already exists.
eu: Bada dagoeneko erabiltzaile bat helbide elektroniko horrekin.

en: Duplicate username. A user with that username already exists. Please choose another username.
eu: Bada erabiltzaile bat izen horrekin erregistratua, bertze bat aukeratu beharko duzu.

en: Each source records specific events, generally for a given date range and for a place jurisdiction. For example a Census records census events and church records record birth, marriage, and death events.<br><br>Select the events that are recorded by this source from the list of events provided. The date should be specified in a range format such as <i>FROM 1900 TO 1910</i>. The place jurisdiction is the name of the lowest jurisdiction that encompasses all lower-level places named in this source. For example, “Oneida, Idaho, USA” would be used as a source jurisdiction place for events occurring in the various towns within Oneida County. “Idaho, USA” would be the source jurisdiction place if the events recorded took place not only in Oneida County but also in other counties in Idaho.
eu: Iturri bakoitzak gertaera espezifikoak erregistratzen ditu, normalean data-sorta jakin baterako eta leku-jurisdikzio baterako. Adibidez, errolda batek errolda-gertaerak eta elizako erregistroak erregistratzen ditu, jaiotza, ezkontza eta heriotza-gertaeren erregistroak.<br><br>Hautatu iturri honek erregistratutako gertaerak hornitutako gertaeren zerrendatik. Data GEDCOM-en denbora-tarte rangoko formatoan agertuko behar litzateke, errate baterako, <i>FROM 1900 TO 1910</i>. Tokiaren jurisdikzioa jurisdikziorik baxuenaren izena da, eta iturri horretan izendatutako behe-mailako leku guztiak hartzen ditu. Adibidez, “Oneida, Idaho, AEB” jurisdikzio-leku iturri gisa erabiliko litzateke Oneidako konderriko hirietan gertatzen diren ekitaldietarako. “Idaho, AEB” izango litzateke jatorrizko jurisdikzio-lekua, erregistratutako gertakariak Oneidako konderrian ez ezik, Idahoko beste konderri batzuetan ere gertatuko balira.

en: Each user account has an option to “automatically accept changes”. When this is enabled, any changes made by that user are saved immediately. Many administrators enable this for their own user account.
eu: Erabiltzaile bakoitzak aukera dauka "aldaketak automatikoki onartzeko". Aukera hori aktibatua baldin badago, egindako aldaketak momentuan gordeko dira. Administratzaileek aukera hori euren kabuz bereizten dute.

en: Earliest birth
eu: Jaiotzarik goiztiarrena

en: Earliest death
eu: Heriotzarik goiztiarrena

en: Earliest divorce
eu: Dibortziorik goiztiarrena

en: Earliest marriage
eu: Ezkontzarik goiztiarrena

note: I18N: Name of a country or state
en: Ecuador
eu: Ekuador

en: Edit
eu: Editatu

en: Edit a media file
eu: Multimedia artxiboa editatu

note: I18N: Options for editing
en: Edit preferences
eu: Lehentasunak editatu

en: Edit the FAQ
eu: Ohiko galdera editatu

en: Edit the gender
eu: Generoa editatu

en: Edit the name
eu: Izena editatu

en: Edit the raw GEDCOM
eu: GEDCOM-a editatu

en: Edit the shared note
eu: Partekatutako oharra editatu

en: Edit the story
eu: Istorioa editatu

en: Edit the user
eu: Erabitzailea editatu

en: Edit this individual and replace their details with your own.
eu: Gizabanakoa editatu eta nahi dituzun xehetasunak gehitu.

en: Edit with all GEDCOM tags
eu: GEDCOM etiketa guziekin editatu

note: I18N: Listbox entry; name of a role
en: Editor
eu: Editatzailea

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Edmonton, Alberta, Canada
eu: Edmonton, Alberta, Kanada

en: Education
eu: Hezkuntza

note: I18N: Name of a country or state
en: Egypt
eu: Egipto

note: I18N: Type of media object
en: Electronic
eu: Elektronikoa

en: Email
eu: Mezu elektronikoa

en: Email address
eu: Helbide elektronikoa

en: Email verified
eu: Egiaztatutako helbide elektronikoa

en: Emigration
eu: Emigrazioa

en: Employee
eu: Langilea

[ctx: FEMALE]
en: Employee
eu: Langilea

[ctx: MALE]
en: Employee
eu: Langilea

en: Employer
eu: Enpresaburua

[ctx: FEMALE]
en: Employer
eu: Enpresaburua

[ctx: MALE]
en: Employer
eu: Enpresaburua

en: Empty the clipboard
eu: Hustu zakarrontzia

en: Empty the clippings cart
eu: Hustu karritoa

en: Enabled
eu: Aktibatua

note: I18N: Help text for the “Family tree” configuration setting
en: Enabling this option will force all visitors to sign in before they can view any data on the website.
eu: Aukera hau aktibatuz bisitari guztiak erregistratuta sartu beharko dute orriko edozein datu ikusteko.

en: End year
eu: Azken urtea

en: Ending range of change dates
eu: Aldaketen denbora-tartearen bukaera

note: I18N: Location of an historic LDS church temple - https://en.wikipedia.org/wiki/Endowment_house
en: Endowment House
eu: Endowment Etxea

en: Engagement
eu: Ezkongai-harremana

note: I18N: Name of a country or state
en: England
eu: Ingalaterra

en: Enter an optional note about this favorite
eu: Nahi izanez gero sar ezazu ohar bat lehenetsitako honentzat

en: Enter fullscreen
eu: Pantalla osoan ikusteko

en: Entire record
eu: Erregistro osoa

note: I18N: Name of a country or state
en: Equatorial Guinea
eu: Ekuatore Ginea

en: Error: converting GEDCOM files from %s encoding to UTF-8 encoding not currently supported.
eu: Akatsa!: GEDCOM artxiboen aldaketa %s-tik UTF-8-ra ez dago oraingoz onartua.

[ctx: Abbreviation for Persian month: Esfand]
en: Esf
eu: Esf.

en: Estate name
eu: Izen komertziala

note: I18N: A configuration setting
en: Estimated dates for birth and death
eu: Jaiotza eta heriotzerako gutxi gora beherako datak

note: I18N: Name of a country or state
en: Ethiopia
eu: Etiopia

en: Europe
eu: Europa

en: Event
eu: Gertaera

en: Event did not occur
eu: Ez da gertaerarik izan

en: Events
eu: Gertaerak

en: Events in countries
eu: Gertaerak herrialdeka

en: Events of close relatives
eu: Hurbileko senideen gertaerak

en: Everybody has this role, including visitors to the website and search engines.
eu: Denek dute zeregin hori, baita webguneko bisitariak eta bilaketa-motorrak ere.

en: Exact
eu: Zehatz

en: Exact date
eu: Data zehatza

en: Exclude individuals with “%s” as a married name
eu: %s ezkon-abizena daramaten emakumeak baztertu

en: Exclude subfolders
eu: Azpikarpetak baztertu

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Excluded from this submission
eu: Aurkezpen honetatik baztertuak gelditzen dira

en: Exit fullscreen
eu: Pantaila osoko modutik atera

note: I18N: placeholder text for registration-comments field
en: Explain why you are requesting an account.
eu: Zehaztu faborez zertarako eskatzen duzun kontua.

en: Export
eu: Esportatu

en: Export a GEDCOM file
eu: GEDCOM artxibo bat esportatu

en: Export all the family trees to GEDCOM files…
eu: Zuhaitz genealogiko guztiak GEDCOM artxibo batera esportatu…

en: Export preferences
eu: Lehentasunak/hobespenak esportatu

note: I18N: A configuration setting. …who were born in the last XX years or died in the last YY years
en: Extend privacy to dead individuals
eu: Pribatutasuna hildako pertsonei zabaldu

note: I18N: “External files” are stored on other computers
en: External files
eu: Kanpoko artxiboak

en: External identifier
eu: Kanpoko identifikatzailea

en: External link
eu: Kanpoko lotura

en: External media files have a URL instead of a filename.
eu: Kanpoko multimedia artxiboak URL lotura daukate izen bat izan beharrean.

note: I18N: Name of a module/sidebar
en: Extra information
eu: Aparteko informazioa

en: Eye color
eu: Begien kolorea

note: I18N: Name of a module. Abbreviation for “Frequently Asked Questions”
en: FAQ
eu: Ohiko galderak

note: I18N: FAQ = “Frequently Asked Question”
en: FAQs are lists of questions and answers, which allow you to explain the site’s rules, policies, and procedures to your visitors. Questions are typically concerned with privacy, copyright, user-accounts, unsuitable content, requirement for source-citations, etc.
eu: FAQ-ak galdera eta erantzunen zerrendak dira, bisitariei orriaren arauak zein diren jakinaratzen dizkietenak. Galderak pribatutasunarekin erlazionatuak daude gehienetan, eta egilearen eskubideekin, erabiltzaile-kontuekin, eduki desegokiekin, etabar...

en: Fact
eu: Gertaera

en: Fact 1
eu: 1. gertaera

en: Fact 10
eu: 10. gertaera

en: Fact 11
eu: 11. gertaera

en: Fact 12
eu: 12. gertaera

en: Fact 13
eu: 13. gertaera

en: Fact 2
eu: 2. gertaera

en: Fact 3
eu: 3. gertaera

en: Fact 4
eu: 4. gertaera

en: Fact 5
eu: 5. gertaera

en: Fact 6
eu: 6. gertaera

en: Fact 7
eu: 7. gertaera

en: Fact 8
eu: 8. gertaera

en: Fact 9
eu: 9. gertaera

note: I18N: A configuration setting
en: Fact icons
eu: Gertaeren ikonoak

en: Fact or event
eu: Gertaeren ikonoak

note: I18N: Name of a module/tab on the individual page.
en: Facts and events
eu: Gertaerak

en: Facts for family records
eu: Gertaeren erregistroak familika

en: Facts for individual records
eu: Gertaerak erregistro pertsonalentzat

en: Facts for new families
eu: Gertaerak famili berrientzat

en: Facts for new individuals
eu: Gertaerak pertsona berrientzat

note: I18N: Name of a country or state
en: Falkland Islands
eu: Falkland Uharteak

note: I18N: Name of a module/list I18N: Name of a module
en: Families
eu: Familiak

en: Families with sources
eu: Familiak datu-iturriekin

note: I18N: Name of a module/report
en: Family
eu: Familia

en: Family as a child
eu: Familia seme-alaba bezala

en: Family as a spouse
eu: Familia senar-emazte bezala

note: I18N: Name of a module/chart
en: Family book
eu: Familiko liburua

note: I18N: %s is an individual’s name
en: Family book of %s
eu: %s(r)en genealogia liburua

en: Family census
eu: Familiaren zentsua

en: Family fact
eu: Familiko gertaera

en: Family facts and events
eu: Familiko gertaerak

en: Family file
eu: Familiko artxiboa

note: I18N: Name of a module/sidebar
en: Family navigator
eu: Familiko nabigatzailea

note: I18N: Description of the “News” module
en: Family news and site announcements.
eu: Familiaren berriak eta orrien iragarkiak.

en: Family of %s
eu: %sren familia

en: Family residence
eu: Familiaren egoitza

en: Family status
eu: Familiaren egoera

en: Family tree
eu: Zuhaitz genealogikoa

en: Family tree clippings cart
eu: Familiaren saski genealogikoa

en: Family tree title
eu: Familiako zuhaitzaren izena

note: I18N: Name of a module
en: Family trees
eu: Familiko zuhaitzak

note: I18N: %s is the spouse name
en: Family with %s
eu: %s(r)ekin familia

en: Family with adoptive parents
eu: Familia adopziozko gurasoekin

en: Family with foster parents
eu: Familia harrera gurasoekin

en: Family with husband
eu: Senarrarekin familia

en: Family with parents
eu: Familia gurasoekin

note: I18N: “rada” is an Arabic word, pronounced “ra DAH”. It is child-to-parent pedigree, established by wet-nursing.
en: Family with rada parents
eu: Familia <i>radá>/i> gurasoekin

note: I18N: “sealing” is a Mormon ceremony.
en: Family with sealing parents
eu: Familia sealing gurasoekin

en: Family with spouse
eu: Familia ezkontidearekin

en: Family with the most children
eu: Seme-alaba gehien duen familia

en: Family with wife
eu: Familia emaztearekin

note: I18N: familysearch.org
en: FamilySearch ID
eu: FamilySearch Identifikatzailea

note: I18N: Name of a module/chart
en: Fan chart
eu: Abaniko-grafikoa

note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Family_tree#Fan_chart - %s is an individual’s name
en: Fan chart of %s
eu: %sren abaniko-grafikoa

note: I18N: Name of a country or state
en: Faroe Islands
eu: Faroe Uharteak

en: Father
eu: Aita

en: Father: %s
eu: Aita: %s

en: Father’s age
eu: Aitaren adina

note: I18N: A step-family. %s is an individual’s name
en: Father’s family with %s
eu: Aitaren familia %s-rekin

note: I18N: A step-family.
en: Father’s family with an unknown individual
eu: Aitaren familia pertsona ezezagun batekin

note: I18N: Name of a module
en: Favorites
eu: Gustukoenak

en: Fax
eu: Faxa

[ctx: Abbreviation for February]
en: Feb
eu: Ots

[ctx: GENITIVE]
en: February
eu: Otsailaren

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: February
eu: Otsaila

[ctx: LOCATIVE]
en: February
eu: Otsaileko

[ctx: NOMINATIVE]
en: February
eu: Otsaila

en: Female
eu: Emakumezkoa

en: Females
eu: Emakumezkoak

note: I18N: Data entry field
en: Field
eu: Eremua

note: I18N: Data entry field
en: Field name
eu: Eremuaren izena

note: I18N: Data entry field
en: Field value
eu: Eremuaren balorea

en: File size
eu: Artxiboaren tamaina

en: File successfully uploaded
eu: Ongi igotako artxiboa

en: Filename
eu: Artxiboaren izena

en: Filename on server
eu: Artxiboaren izena zerbitzarian

en: Filenames are not allowed to contain the character “%s”.
eu: Artxiboen izenek ezin dute eduki “%s” karakterea.

en: Filenames are not allowed to have the extension “%s”.
eu: Artxiboen izenek ezin dute “%s” estensio izan.

en: Files have been found from a previous version of webtrees. Old files can sometimes be a security risk. You should delete them.
eu: Webtrees-en bertsio zahar baten artxiboak aurkitu dira eta arriskutsuak izan daitezke. Deuseztatu beharko zenituzke.

en: Files marked with %s are required for proper operation and cannot be removed.
eu: %s-ekin markatutako artxiboak derrigorrezkoak dira funtzionamendurako eta ezin dira kendu.

en: Filter
eu: Filtroa

en: Find a source
eu: Datu-iturria bilatu

en: Find a special character
eu: Karaktere bereiza bilatu

en: Find all possible relationships
eu: Edozein harremanetan bilatu

en: Find any relationship
eu: Edozein harreman bilatu

en: Find duplicates
eu: Duplikatuak bilatu

en: Find other relationships
eu: Bertze harremanak bilatu

en: Find relationships via ancestors
eu: Harremanak arbasoetan bilatu

en: Find the closest relationships
eu: Harreman hurbilenekoak bilatu

en: Find unrelated individuals
eu: Harremanik ez duten pertsonak bilatu

note: I18N: Name of a country or state
en: Finland
eu: Finlandia

en: First communion
eu: Lehenbiziko jaunartzea

en: First event
eu: Lehenbiziko gertaera

en: First record
eu: Lehenbiziko erregistroa

note: I18N: Name of a module
en: Fix name slashes and spaces
eu: Barrak « / » eta espazioak dituzten izenak moldatu

en: Flag
eu: Bandera

note: I18N: Name of a country or state
en: Flanders
eu: Flandria

en: Folder
eu: Karpeta

en: Folder name on server
eu: Karpetaren izena zerbitzarian

en: Follow this link to verify your email address.
eu: Klikatu lotura honetan zure helbide elektronikoa egiaztatzeko.

en: Font
eu: Letra mota

en: Footer
eu: Azpiko blokea

en: Footers
eu: Azpiko blokeak

note: I18N: Help text for the “GEDCOM media path” configuration setting. %s are all folder names
en: For example, if the GEDCOM file contains %1$s and webtrees expects to find %2$s in the media folder, then you would need to remove %3$s.
eu: Errate baterako, GEDCOM artxiboak %1$s baldin badauka eta multimedia artxiboen karpetan webtrees-ek %2$s aurkitzea espero badu, %3$s deuseztatu beharko zenuke.

en: For example, if you specify a path length of 2, the individual will be able to see their grandson (child, child), their aunt (parent, sibling), their step-daughter (spouse, child), but not their first cousin (parent, sibling, child).
eu: Errate baterako, 2-ko luzaera aukeratzen baldin baduzu, zure biloba ikusiko duzu (semea, alaba), zure izeba (aita, anai-arreba), zure alabaordea (ezkontidea, semea), baina zure lehengusua ez.

en: For example, we can quickly find individuals that do not have a death event, but it is much slower to calculate if the individual is dead.
eu: Errate baterako, segiduan aurkituko ditugu heriotz-gertaerarik ez duten pertsonak, baina zailagoa da kalkulatzea pertsona hori hila den edo ez.

en: For help with genealogy questions contact %s.
eu: Genealogiari buruzko zalantzetan laguntzeko galdetu %s-ri.

en: For more information, see %s.
eu: Informazio gehiagorako, begiratu %s.

en: For technical support and information contact %s.
eu: Laguntza teknikoa behar baduzu %srekin kontaktatu.

en: For technical support or genealogy questions contact %s.
eu: Laguntza teknikoa edo genealogikoa behar baduzu %srekin kontaktatu.

note: I18N: Help text for the “Show list of family trees” site configuration setting
en: For websites with more than one family tree, this option will show the list of family trees in the main menu, the search pages, etc.
eu: Zuhaitz genealogiko bat baino gehiago dauzkaten orriek, aukera honekin zuhaitzen zerrenda erakutsiko dute menu nagusian, bilaketa orrietan, etabar.

en: Forgot password?
eu: Pasahitza atzendu zaizu?

en: Format
eu: Formatoa

note: I18N: A configuration setting
en: Format text and notes
eu: Testo eta oharrei formatoa eman

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Fort Lauderdale, Florida, United States
eu: Fort Lauderdale, Florida, Estatu Batuak

[ctx: Female pedigree]
en: Foster
eu: Adoptatua

[ctx: Male pedigree]
en: Foster
eu: Famili-harreran hartua

[ctx: Pedigree]
en: Foster
eu: Famili-harreran hartua

en: Foster child
eu: Harrera umea

en: Foster father
eu: Harrera aita

en: Foster mother
eu: Harrera ama

note: I18N: Name of a country or state
en: France
eu: Frantzia

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Frankfurt am Main, Germany
eu: Frankfurt am Main, Alemania

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Freiburg, Germany
eu: Freiburg, Alemania

note: I18N: The French calendar
en: French
eu: Frantziarra

note: I18N: Name of a country or state
en: French Guiana
eu: Frantziar Guaiana

note: I18N: Name of a country or state
en: French Polynesia
eu: Frantziar Polinesia

note: I18N: Name of a country or state
en: French Southern Territories
eu: Hegoaldeko Frantziar lurraldeak

en: Frequently asked questions
eu: Maiz egindako galderak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Fresno, California, United States
eu: Fresno, California, Estatu Batuak

note: I18N: abbreviation for Friday
en: Fri
eu: Or.

en: Friday
eu: Or.

en: Friend
eu: Laguna

[ctx: FEMALE]
en: Friend
eu: Laguna

[ctx: MALE]
en: Friend
eu: Laguna

[ctx: Email sender]
en: From
eu: Nork bidalia

[ctx: Start of date range]
en: From
eu: Noiztik hasita

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Fukuoka, Japan
eu: Fukuoka, Japon

en: Funeral
eu: Hileta

note: I18N: A configuration setting
en: GEDCOM errors
eu: GEDCOM akatsak

en: GEDCOM file
eu: GEDCOM artxiboa

en: GEDCOM tag
eu: GEDCOM etiketa

en: GEDCOM tags
eu: GEDCOM etiketak

note: I18N: https://gov.genealogy.net
en: GOV identifier
eu: GOV identifikatzailea

en: GOV identifier type
eu: GOV identifikatzaile mota

en: Gender
eu: Generoa

en: Genealogy
eu: Genealogia

note: I18N: A configuration setting
en: Genealogy contact
eu: Genealogiarako kontaktoa

note: I18N: Individuals, sources, dates, places, etc.
en: Genealogy data
eu: Datu genealogikoak

en: General
eu: Aukera orokorrak

en: General search
eu: Bilaketa orokorrak

note: I18N: Description of the “Sitemaps” module
en: Generate sitemap files for search engines.
eu: Orriaren mapa-artxiboak sortu bilatzaileentzat.

note: I18N: This is a report footer. %s is the name of the application.
en: Generated by %s
eu: %s-k sortua

en: Generation
eu: Belaunaldia

en: Generation
eu: Belaunaldia

en: Generations
eu: Zenbat belaunaldi

en: Generations of ancestors
eu: Arbasoen belaunaldiak

en: Generations of descendants
eu: Ondorengoen belaunaldiak

en: Geographic area
eu: Eremu geografikoa

en: Geographic data
eu: Datu geografikoak

note: I18N: find latitude/longitude for a place
en: Geolocation
eu: Geolokalizazioa

note: I18N: Name of a country or state
en: Germany
eu: Alemania

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Gila Valley, Arizona, United States
eu: Gila Valley, Arizona, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Gilbert, Arizona, United States
eu: Gilbert, Arizona, Estatu Batuak

en: Given name
eu: Izena

en: Given names
eu: Izenak

en: Godchild
eu: Besoetakoa

en: Goddaughter
eu: Alaba besoetakoa

en: Godfather
eu: Aitabitxia

en: Godmother
eu: Amabitxia

en: Godparent
eu: Aitabitxi/Amabitxia

en: Godparents
eu: Aitabitxi/Amabitxiak

en: Godson
eu: Besoetakoa (gizonezkoa)

en: Google™ webmaster tools
eu: Google™ webmaster tresnak

en: Graduation
eu: Graduazioa

en: Greatest age at death
eu: Adina hiltzerakoan

en: Greatest age between siblings
eu: Anai-arreben arteko adin tarterik handiena

note: I18N: Name of a country or state
en: Greece
eu: Grezia

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Green Beam
eu: Beam berdea

note: I18N: Name of a country or state
en: Greenland
eu: Groenlandia

note: I18N: The gregorian calendar
en: Gregorian
eu: Gregorianoa

note: I18N: Name of a country or state
en: Grenada
eu: Granada

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Guadalajara, Mexico
eu: Guadalajara, Mexiko

note: I18N: Name of a country or state
en: Guadeloupe
eu: Guadalupe

en: Guardian
eu: Tutorea

[ctx: FEMALE]
en: Guardian
eu: Tutorea

[ctx: MALE]
en: Guardian
eu: Tutorea

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Guatemala City, Guatemala
eu: Guatemala Hiria, Guatemala

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Guayaquil, Ecuador
eu: Guayaquil, Ekuador

note: I18N: Name of a country or state
en: Guinea
eu: Ginea

note: I18N: Name of a country or state
en: Guinea-Bissau
eu: Ginea Bissau

en: Hair color
eu: Ile kolorea

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Halifax, Nova Scotia, Canada
eu: Halifax, Nova Scotia, Kanada

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Hamilton, New Zealand
eu: Hamilton, Zelanda Berria

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Hartford, Connecticut, United States
eu: Hartford, Connecticut, Estatu Batuak

en: He
eu: Berak

en: He died
eu: Hil zen

en: He married
eu: Ezkondu zen

en: He resided at
eu: Bere bizilekua

en: He was born
eu: Jaio zen

en: He was buried
eu: Lurperatu zuten

en: He was christened
eu: Bataiatu zuten

en: He was cremated
eu: Erraustu zuten

en: Header
eu: Goiburua

note: I18N: Name of a country or state
en: Heard Island and McDonald Islands
eu: Heard Uhartea eta McDonald Uharteak

en: Hebrew
eu: Hebrearra

en: Hebrew name
eu: Hebrear izena

en: Height
eu: Altuera

en: Hello %s…
eu: Kaixo %s…

en: Hello %s…<br>Thank you for your registration.
eu: Kaixo %s…<br>Eskerrik asko erregistratzeagatik.

en: Hello administrator…
eu: Kaixo administratzailea…

en: Help
eu: Lagundu

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Helsinki, Finland
eu: Helsinki, Finlandia

en: Her occupation was
eu: Hauxe zen bere lanbidea

note: I18N: https://wego.here.com
en: Here maps
eu: Here mapak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Hermosillo, Mexico
eu: Hermosillo, Mexiko

en: Hide GEDCOM tags
eu: GEDCOM etiketak ezkutatu

en: Hide from everyone
eu: Ezkutatu guztiontzat

en: Hide password
eu: Pasahitza ezkutatu

en: Hide these errors
eu: Ezkutatu akats hauek

en: Hide unused locations
eu: Erabili gabeko lekuak ezkutatu

en: Hierarchical relationship
eu: Harreman hierarkikoa

en: Highlighted image
eu: Nabarmendutako irudia

en: His occupation was
eu: Hauxe zen bere lanbidea

en: Historic events
eu: Gertaera historikoak

note: I18N: Name of a module I18N: A configuration setting
en: Hit counters
eu: Bisiten kontagailua

en: Holocaust
eu: Holokaustoa

note: I18N: Name of a module
en: Home page
eu: Harrera orria

note: I18N: Name of a module/chart
en: Hourglass chart
eu: Harea-erloju grafikoa

note: I18N: %s is an individual’s name
en: Hourglass chart of %s
eu: %sren harezko erloju grafikoa

en: Household
eu: Etxea

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Houston, Texas, United States
eu: Houston, Texas, Estatu Batuak

note: I18N: Configuration option
en: How much recursion to use when searching for relationships
eu: Zenbateko errekurtsioa erabili harremanen bilaketak egiterakoan

note: I18N: Name of a country or state
en: Hungary
eu: Hungaria

en: Husband
eu: Senarra

en: Husband’s age
eu: Senarraren adina

en: IP address
eu: IP helbidea

note: I18N: Name of a country or state
en: Iceland
eu: Islandia

[ctx: Surname tradition]
en: Icelandic
eu: Islandiarra

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Idaho Falls, Idaho, United States
eu: Idaho Falls, Idaho, Estatu Batuak

en: Identification number
eu: Identifikazio zenbakia

en: Identifiers
eu: Identifikatzaileak

en: If a media object is linked to an individual, when it should be linked to a fact or event, then you can move it to the correct location.
eu: Multimedia objektu bat pertsona bati binkulatua baldin badago eta gertaera bati binkulatua egon behar balu, behar den lekura mugitzen ahal duzu.

note: I18N: Help text for the “Language” configuration setting
en: If a visitor to the website has not selected a preferred language in their browser preferences, or they have selected an unsupported language, then this language will be used. Typically this applies to search engines.
eu: Orriaren bisitari batek ez badu nabigatzailean lehenetsitako hizkuntza aukeratu, edo zerrendan ez dagoen bat aukeratu baldin badu, hizkuntza hau erabiliko da. Hau da bilatzaileetan erabiltzen den hizkuntza.

en: If an administrator creates a user account, the verification email is not sent, and the email must be verified manually.
eu: Administratzaile batek erabiltzaile-kontua sortzen badu, berifikazio mezua ez da ateratzen eta bere helbide elektronikoa eskuz onartzen da.

en: If an individual does not have a surname, no slashes are needed: <%s>Jón Einarsson<%s>
eu: Pertsona batek ez badu abizenik, barrak ez dira behar: <%s>Jón Einarsson<%s>

en: If an individual has two separate surnames, both should be enclosed by slashes: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>
eu: Bi abizen izanez gero, bakoitza barren artean joan beharko luke: <%s>José Antonio /Gómez/ /Iglesias/<%s>

en: If an individual was known by a nickname which is not part of their formal name, it should be enclosed by quotation marks. For example, <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.
eu: Pertsona bat bere izenaren barrenean ez dagoen goitizenez baldin bada ezaguna, komatxoen artean sartu beharko genuke: <%s>John &quot;Nobby&quot; /Clark/<%s>.

en: If an individual was not known by their first given name, the preferred name should be indicated with an asterisk: <%s>John Paul* /Smith/<%s>
eu: Pertsona bat ez bada bere lehenbiziko izenez ezagutzen, aukeratutako izena asterisko batez adierazi beharko da: <%s>Jon Ander* /Mitxelena/<%s>

en: If the surname is unknown, use empty slashes: <%s>Mary //<%s>
eu: Abizena ezezaguna baldin bada, bi barratxo hutsez adieraziko dugu: <%s>Joanes//<%s>

en: If the thumbnail image is a custom image, you should add it to the media object.
eu: Miniatura pertsonalizatua baldin bago, multimedia objektuari gehitu beharko zaio.

en: If the thumbnail image is the same as the original image, it is no longer needed and you should delete it.
eu: Miniatura irudi originala bezalakoa baldin bada, ez duzu gehiago beharko eta deusestatzen ahal duzu.

note: I18N: Help text for the “Age at which to assume an individual is dead” configuration setting
en: If this individual has any events other than death, burial, or cremation more recent than this number of years, they are considered to be “alive”. Children’s birth dates are considered to be such events for this purpose.
eu: Pertsona batek hemen aipatzen diren azken urte kopuruan gertaera hauetako bat izan badu (heriotza, ehorzketa edo errausketa), bizirik egonen balitz bezala tratatuko zaio. Helburu honekin seme-alaben jaiotzen datak ere erabiltzen dira.

note: I18N: Help text for the “Media folder” configuration setting
en: If two family trees use the same media folder, then they will be able to share media files. If they use different media folders, then their media files will be kept separate.
eu: Familiako bi zuhaitzek multimedia-karpeta bera erabiltzen badute, multimedia-fitxategiak partekatu ahal izango dituzte. Hainbat baliabide-karpeta erabiltzen badituzte, multimedia-fitxategiak bereizita gordeko dira.

note: I18N: Help text for the “Who can upload new media files” configuration setting
en: If you are concerned that users might upload inappropriate images, you can restrict media uploads to managers only.
eu: Erabiltzaileek irudi desegokiak kargatu ahal izateak kezkatzen bazaitu, bitartekoen kargak administratzaileei bakarrik murritz diezazkiekezu.

en: If you are the website administrator, you should check that:
eu: Web gunearen administratzailea bazara, hau egiaztatu behar duzu:

en: If you cannot resolve the problem yourself, you can ask for help on the forums at <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.
eu: Arazoa ezin baduzu zuk zeuk konpondu, laguntza eska dezakezu foro hauetan: <a href="https://webtrees.net">webtrees.net</a>.

en: If you connect to the database using a UNIX socket, enter the path here and leave the port number empty.
eu: UNIX entxufe bat erabiliz datu-basera konektatzen bazara, sartu hemen bidea eta utzi ataka-zenbakia hutsik.

en: If you created this GEDCOM file using genealogy software that omits spaces when splitting long lines, then select this option to reinsert the missing spaces.
eu: GEDCOM fitxategi hau sortu baduzu lerro luzeak zatitzean hutsuneak beteko dituen software genealogikoa erabiliz, hautatu aukera hau falta diren espazioak berriro txertatzeko.

en: If you did not request a new password, please ignore this message.
eu: Pasahitz berririk ez baduzu eskatu, mesedez, ez izan kontuan mezu hau.

en: If you didn’t request an account, you can just delete this message.
eu: Konturik eskatu ez baduzu, mezu hau bakarrik ezaba dezakezu.

en: If you have a large number of media files, you can organize them into folders and subfolders.
eu: Multimedia-fitxategi asko badituzu, karpetetan eta azpikarpetetan antola ditzakezu.

en: If you have created media objects in webtrees, and have subsequently edited this GEDCOM file using genealogy software that deletes media objects, then select this option to merge the current media objects with the new GEDCOM file.
eu: Multimedia-objektuak webtree-n sortu badituzu eta gero GEDCOM fitxategi hau editatu baduzu multimedia-objektuak ezabatzen dituen genealogia softwarea erabiliz, hautatu aukera hau uneko multimedia-objektuak GEDCOM fitxategi berriarekin bateratzeko.

en: If you modify the filename, you should also rename the file.
eu: Fitxategiaren izena aldatzen baduzu, fitxategiaren izena ere aldatu behar duzu.

en: If you select a different folder, you must also move all files (except config.ini.php, index.php, and .htaccess) from the existing folder to the new folder.
eu: Bertze karpeta bat aukeratzen baduzu, karpeta berrira mugitu behar dituzu fitxategi guztiak ("config.index.php", "index.php" eta ".htaccess"a izan ezik).

note: I18N: Help text for the “Media folder” configuration setting
en: If you select a different folder, you must also move any media files from the existing folder to the new one.
eu: Bertze karpeta bat aukeratzen baduzu, oraingo karpetan daukazun edozein multimedia-fitxategi aukeratutakora mugitu behar duzu.

note: I18N: Help text for the “Show living individuals” configuration setting
en: If you show living individuals to visitors, all other privacy restrictions are ignored. Do this only if all the data in your tree is public.
eu: Bisitariei gizabanako biziak erakusten badizkiezu, gainerako pribatutasun-murrizketak ez dira kontuan hartuko. Zure zuhaitzaren datu guztiak bakarrik publikoak badira egin hori.

en: If you try to exceed these limits, you may experience server time-outs and blank pages.
eu: Muga horiek gainditzen saiatzen bazara, zerbitzari-geldialdiak eta orri zuriak izan ditzakezu.

en: If you use one of the following tracking and analytics services, webtrees can add the tracking codes automatically.
eu: Segimendu eta analisi-zerbitzu hauetako bat erabiltzen baduzu, webtrees-ek automatikoki erants ditzake segimendu-kodeak.

en: Image dimensions
eu: Irudiaren neurriak

en: Images without watermarks
eu: Ur-markarik gabeko irudiak

en: Immigration
eu: Inmigrazioa

en: Import
eu: Garraiatu

en: Import a GEDCOM file
eu: GEDCOM artxiboa garraiatu

en: Import custom thumbnails from webtrees version 1
eu: 1. bertsioko webtree-ko miniatura pertsonalizatuak inportatzea

en: Import geographic data
eu: Datu geografikoak garraiatu

en: Import preferences
eu: Aukerak garraiatu

en: In a family tree, each record has an internal reference number (called an “XREF”) such as “F123” or “R14”.
eu: Zuhaitz genealogiko batean, erregistro bakoitzak barneko erreferentzia-zenbaki bat du (“XREF” izenekoa), hala nola “1x23” edo “R14”.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use a non-Latin alphabet such as Hebrew, Greek, Russian, Chinese, or Arabic to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name using the Latin alphabet. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Romanized”, it is not restricted to containing only characters based on the Latin alphabet. This might be of use with Japanese names, where three different alphabets may occur.
eu: Kultura askotan, ohikoa da izen tradizional bat izatea, karaktere tradizionaletan letraz letratua, baita izenaren bertsio errumaniar bat ere, alfabeto latinoan oinarritutako hizkuntzetan, hala nola ingelesez, deletreatua edo ahoskatua. Nahiago baduzu alfabeto latindarra erabili, hala nola hebrearra, grekoa, errusiarra, txinera edo arabiera, orduan, izen estandarra erabil dezakezu.zenaren bi bertsioak zerrendetan eta grafikoetan agertuko dira.

en: In many cultures it is customary to have a traditional name spelled in the traditional characters and also a romanized version of the name as it would be spelled or pronounced in languages based on the Latin alphabet, such as English.<br><br>If you prefer to use the Latin alphabet to enter the name in the standard name fields, then you can use this field to enter the same name in the non-Latin alphabet such as Greek, Hebrew, Russian, Arabic, or Chinese. Both versions of the name will appear in lists and charts.<br><br>Although this field is labeled “Hebrew”, it is not restricted to containing only Hebrew characters.
eu: Kultura askotan, ohikoa da izen tradizional bat izatea, eta, era berean, izen horren bertsio erromanizatua, latinezko alfabetoan oinarritutako hizkuntzetan hala nola ingelesez deletreatua edo ahoskatua. Latinezko alfabetoa erabiltzea nahiago baduzu izen estandarren eremuetan izena sartzeko, eremu hori erabil dezakezu alfabeto ez-latinoan edo grekoan izen bera sartzeko.

note: I18N: Help text for the “Calendar conversion” configuration setting
en: In some calendars, days start at midnight. In other calendars, days start at sunset. The conversion process does not take account of the time, so for any event that occurs between sunset and midnight, the conversion between these types of calendar will be one day out.
eu: Egutegi batzuetan, gauerdian hasten dira egunak. Beste egutegi batzuetan, ilunabarrean hasten dira egunak. Bihurtze-prozesuak ez du denbora kontuan hartzen; beraz, eguzkia sartu eta gauerditik gauerdira bitartean gertatzen den edozein gertaeratarako, egutegi mota horien arteko bihurketa egun batekoa izango da.

note: I18N: Help text for the “Extend privacy to dead individuals” configuration setting
en: In some countries, privacy laws apply not only to living individuals, but also to those who have died recently. This option will allow you to extend the privacy rules for living individuals to those who were born or died within a specified number of years. Leave these values empty to disable this feature.
eu: Herrialde batzuetan, pribatutasun-legeak ez zaizkie soilik hilak diren pertsonei aplikatzen, baizik eta hil berriak direnei ere. Aukera honi esker, pertsona bizien pribatutasun-arauak, urte kopuru jakin batean, jaio edo hil direnei ere zabaldu ahal izango dizkiezu. Utzi balio horiek hutsik funtzio hau desaktibatzeko.

en: In this month…
eu: Hilabete honetan…

en: In this year…
eu: Aurten…

note: I18N: "thumbs" is fixed text. Do not change it.
en: In webtrees version 1, you could add custom thumbnails to media objects by creating files in the “thumbs” folders.
eu: Webtrees-en 1. bertsioan, miniatura pertsonalizatuak gehitzen ahal dizkiezu multimedia-objektuei, “erpuru”-en karpetetan fitxategiak sortuz.

en: In webtrees version 2, custom thumbnails are stored as a second media file in the same media object.
eu: 2. bertsioan, miniatura pertsonalizatuak bigarren multimedia-fitxategi gisa gordetzen dira objektu mediatiko berean.

en: Include aliases
eu: Goitizenak barne

en: Include associates
eu: Bazkideak barne

en: Include individuals with “%s” as a married name
eu: %s duten pertsonak ezkon-izena hartzen dute

note: I18N: Label for check-box
en: Include subfolders
eu: Azpikarpetak barne

en: Include the <code>&lt;script&gt;&lt;/script&gt;</code> tags.
eu: <code>&lt;, &gt;&lt;, &gt;</code> etiketak barne.

en: Include the <code>&lt;style&gt;&lt;/style&gt;</code> tags.
eu: <code>&lt;, &gt;&lt;, &gt;</code> etiketak barne.

note: I18N: Label for a configuration option
en: Include the individual’s immediate family
eu: Gizabanakoaren hurbileko familia barne

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Indianapolis, Indiana, United States
eu: Indianapolis, Indiana, Estatu Batuak

note: I18N: Name of a module/report
en: Individual
eu: Gizabanakoa

en: Individual 1
eu: 1 gizabanakoa

en: Individual 2
eu: 2 gizabanakoa

en: Individual distribution chart
eu: Gizabanakoen banaketa taula

en: Individual facts and events
eu: Banakakoen gertaera eta ebentoak

en: Individual page
eu: Banakako orria

en: Individual pages
eu: Banakako orriak

en: Individual record
eu: Banakako erregistroa

en: Individual who lived the longest
eu: Gehien bizi izan den pertsona

note: I18N: Name of a module/list
en: Individuals
eu: Gizabanakoak

en: Individuals with sources
eu: Gizabanakoak iturriekin

en: Individuals with surname %s
eu: %s abizena duten banakakoak

en: Informant
eu: Informatzailea

[ctx: FEMALE]
en: Informant
eu: Informatzailea

[ctx: MALE]
en: Informant
eu: Informatzailea

en: Inline-source records are discouraged.
eu: Iturburu barneko erregistroak gomendatzen dira.

note: I18N: Name of a module
en: Interactive tree
eu: Zuhaitz interaktiboa

note: I18N: %s is an individual’s name
en: Interactive tree of %s
eu: %s-ren zuhaitz interaktiboa

en: Interment
eu: Arrotza

en: Internal messaging
eu: Barne-mezularitza

en: Internal messaging with emails
eu: Barne-mezularitza mezu elektronikoekin

en: Invalid GEDCOM file - no header record found.
eu: GEDCOM fitxategia ez da baliozkoa - ez da goiburuko erregistrorik aurkitu.

en: Invalid GEDCOM file - no trailer record found.
eu: GEDCOM fitxategia ez da baliozkoa - ez da atoiaren erregistrorik aurkitu.

en: Invalid GEDCOM level number.
eu: Ez du balio GEDCOM mota horrek.

en: Invalid GEDCOM record
eu: GEDCOM erregistroa ez da baliozkoa

en: Invalid GEDCOM record.
eu: GEDCOM erregistroa ez da baliozkoa.

en: Invalid GEDCOM tag.
eu: GEDCOM etiketak ez du balio.

en: Invalid GEDCOM value.
eu: GEDCOM balorea ez da baliozkoa.

en: Invalid date
eu: Datak ez du balio

note: I18N: Name of a country or state
en: Ireland
eu: Irlanda

note: I18N: Name of a country or state
en: Isle of Man
eu: Man Uhartea

en: It can take several minutes to download and install the upgrade. Be patient.
eu: Zenbait minutu joan daitezke eguneratzea deskargatzeko eta instalatzeko. Izan pazientzia.

en: It is not recommended to use custom GEDCOM tags. This data can be lost when you transfer it to other applications.
eu: Ez da gomendatzen GEDCOM etiketa pertsonalizatuak erabiltzea. Datu horiek galdu egiten ahal dira bertze aplikazio batzuetara transferitzen direnean.

note: I18N: Name of a country or state
en: Italy
eu: Italia

note: I18N: Name of a country or state
en: Jamaica
eu: Jamaika

[ctx: Abbreviation for January]
en: Jan
eu: Urt

[ctx: GENITIVE]
en: January
eu: Urtarrilean

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: January
eu: Urtarrila

[ctx: LOCATIVE]
en: January
eu: Urtarrileko

[ctx: NOMINATIVE]
en: January
eu: Urtarrila

note: I18N: Name of a country or state
en: Japan
eu: Japon

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Johannesburg, South Africa
eu: Johannesburg, Hego Africa

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Jordan River, Utah, United States
eu: Jordan River, Utah, Estatu Batuak

note: I18N: Name of a module
en: Journal
eu: Aldizkaria

[ctx: Abbreviation for July]
en: Jul
eu: Uzt

[ctx: GENITIVE]
en: July
eu: Uztailaren

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: July
eu: Uztaila

[ctx: LOCATIVE]
en: July
eu: Uztaileko

[ctx: NOMINATIVE]
en: July
eu: Uztaila

[ctx: Abbreviation for June]
en: Jun
eu: Eka

[ctx: GENITIVE]
en: June
eu: Ekainaren

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: June
eu: Ekaina

[ctx: LOCATIVE]
en: June
eu: Ekaineko

[ctx: NOMINATIVE]
en: June
eu: Ekaina

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Kansas City, Missouri, United States
eu: Kansas City, Missouri, Estatu Batuak

note: I18N: A configuration setting
en: Keep media objects
eu: Media objektuak gorde

en: Keep open
eu: Irekia mantendu

note: I18N: A configuration setting
en: Keep the existing “last change” information
eu: Dagoen "azken aldaketa" informazioa mantendu

en: Keyword examples
eu: Hitz klabeen adibideak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Kona, Hawaii, United States
eu: Kona, Hawaii, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Kyiv, Ukraine
eu: Kyiv, Ukraina

note: I18N: Name of a country or state
en: Kyrgyzstan
eu: Kirgizistan

en: LDS baptism
eu: LDS bataioa

en: LDS child sealing
eu: Semearen zigilatze mormoia

en: LDS church
eu: Eliza Mormoia

en: LDS confirmation
eu: Konfirmazio mormoia

en: LDS endowment
eu: Mormoi inbestidura

note: I18N: GEDCOM tag INIL - an LDS ceremony
en: LDS initiatory
eu: Mormoi iniziazioa

en: LDS spouse sealing
eu: Mormoi zigilatzea ezkontidearekin

en: Label
eu: Etiketa

en: Label for husband
eu: Etiketa senarrarentzat

en: Label for wife
eu: Etiketa emaztearentzat

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Laie, Hawaii, United States
eu: Laie, Hawaii, Estatu Batuak

note: I18N: GEDCOM tag _PURC
en: Land purchase
eu: Lursail erosketa

note: I18N: GEDCOM tag _SALE
en: Land sale
eu: Lursail salmenta

note: I18N: page orientation
en: Landscape
eu: Etzana

note: I18N: A configuration setting
en: Language
eu: Hizkuntza

en: Languages
eu: Hizkuntzak

en: Large systems (50,000 individuals): 64–128 MB, 40–80 seconds
eu: Sistema handiak (50.000 pertsona): 64-128 MB, 40-80 segundo

en: Largest families
eu: Familia ugarienak

en: Largest number of grandchildren
eu: Biloba gehien duena

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Las Vegas, Nevada, United States
eu: Las Vegas, Nevada, Estatu Batuak

en: Last change
eu: Azken aldaketa

note: I18N: Last checked X hours ago.
en: Last checked %s.
eu: Azken egiaztatuak %s.

en: Last email reminder was sent
eu: Korreoz bidalitako azken oroigarria bidali zen

en: Last event
eu: Azken gertaera

en: Last signed in
eu: Azken sarrera

en: Latest birth
eu: Jaiotza berantiarrena

en: Latest death
eu: Heriotza berantiarrena

en: Latest divorce
eu: Dibortzio berantiarrena

en: Latest marriage
eu: Ezkontza berantiarrena

en: Latitude
eu: Latitudea

note: I18N: Name of a country or state
en: Latvia
eu: Letonia

en: Layout
eu: Aurkezpena

en: Leave the password blank if you want to keep the current password.
eu: Utzi pasahitza bete gabe lehengoa erabili nahi baduzu.

en: Leave this entry blank to keep the original filename
eu: Sarrera hau bete gabe utzi lehendik artxiboak duen izena ez baduzu aldatu nahi

en: Leaves
eu: Orriak

note: I18N: Name of a module - historic/obsolete URLs.
en: Legacy URLs
eu: Heredatutako URL-ak

en: Legatee
eu: Herentzia

en: Length
eu: Luzaera

en: Length of marriage
eu: Ezkontzaren iraupena

note: I18N: Name of a country or state
en: Lesotho
eu: Leshoto

[ctx: paper size]
en: Letter
eu: Gutuna

note: I18N: Name of a country or state
en: Libya
eu: Libia

en: Lifespan
eu: Bizi-itxaropena

note: I18N: Name of a module/chart
en: Lifespans
eu: Bizi-itxaropenak

en: Line endings
eu: Lerroen bukaerak

en: Line number
eu: Lerroaren zenbakia

en: Link media objects to facts and events
eu: Multimedia objektuak gertaerei binkulatu

note: I18N: You need to:
en: Link the user account to an individual.
eu: Erabiltzaile-kontua pertsona bati binkulatu.

en: Link this individual to an existing family as a child
eu: Pertsona bat orrian dagoen familia bati binkulatu, seme edo alaba bezala

en: Link this media object to a family
eu: Multimedia objektua familia bati binkulatu

en: Link this media object to a source
eu: Multimedia objektua informazio-iturri bati binkulatu

en: Link this media object to an individual
eu: Multimedia objektua pertsona bati binkulatu

en: Link this user to an individual in the family tree.
eu: Erabiltzaile hau zuhaitzean dagoen pertsona bati binkulatu.

en: Links
eu: Loturak

en: List
eu: Zerrenda

note: I18N: Name of a module
en: Lists
eu: Zerrendak

note: I18N: Name of a country or state
en: Lithuania
eu: Lituania

[ctx: Surname tradition]
en: Lithuanian
eu: Lituano

en: Living
eu: Bizirik

en: Living individuals
eu: Bizirik dauden pertsonak

en: Loading…
eu: Kargatzen…

note: I18N: “Local files” are stored on this computer
en: Local files
eu: Bertako artxiboak

en: Location
eu: Ubikazioa

note: I18N: Name of a module/list
en: Locations
eu: Ubikazioak

en: Lodger
eu: Maizterra

[ctx: FEMALE]
en: Lodger
eu: Maizterra

[ctx: MALE]
en: Lodger
eu: Maizterra

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Logan, Utah, United States
eu: Logan, Utah, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: London, England
eu: London, Ingalaterra

note: I18N: Help text for the “Maximum number of surnames on individual list” configuration setting
en: Long lists of individuals with the same surname can be broken into smaller sub-lists according to the first letter of the individual’s given name.<br><br>This option determines when sub-listing of surnames will occur. To disable sub-listing completely, set this option to zero.
eu: Abizen bera duten pertsonen zerrenda luzeak azpizerrenda txikiagoetan zatitzen ahal dira, pertsonen izenaren arabera. <br><br>Aukera honek ahalbidetuko du azpizerrenda horien sorrera. Azpizerrendak alde batera uzteko "0" paratu aukera honetan.

en: Longest marriage
eu: Gehien iraun duen ezkontza

en: Longitude
eu: Longitudea

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Los Angeles, California, United States
eu: Los Angeles, California, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Louisville, Kentucky, United States
eu: Louisville, Kentucky, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Lubbock, Texas, United States
eu: Lubbock, Texas, Estatu Batuak

note: I18N: Name of a country or state
en: Luxembourg
eu: Luxenburgo

note: I18N: Name of a country or state
en: Macedonia
eu: Mazedonia

note: I18N: Name of a country or state
en: Madagascar
eu: Madagaskar

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Madrid, Spain
eu: Madrid, Espainia

note: I18N: Type of media object
en: Magazine
eu: Aldizkaria

note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Maidenhead_Locator_System
en: Maidenhead location code
eu: Maidenhead-en ubikazio kodea

en: Mailto link
eu: Mezu elektronikorako lotura

note: I18N: Name of a country or state
en: Maldives
eu: Maldivak

en: Male
eu: Gizonezkoa

en: Males
eu: Gizonezkoak

en: Manage family trees
eu: Zuhaitz genealogikoak administratu

en: Manage media
eu: Multimedia administratu

note: I18N: Listbox entry; name of a role
en: Manager
eu: Gainbegiralea

en: Managers
eu: Gainbegiraleak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Manaus, Brazil
eu: Manaus, Brasil

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Manhattan, New York, United States
eu: Manhattan, New York, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Manila, Philippines
eu: Manila, Filipinak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Manti, Utah, United States
eu: Manti, Utah, Estatu Batuak

note: I18N: Type of media object
en: Manuscript
eu: Eskuizkribua

en: Many genealogy applications define their own custom GEDCOM tags and webtrees will be able to display most of them.
eu: Genealogiarako aplikazio anitzek euren GEDCOM etiketak sortzen dituzte eta Webtrees gehienak erakusteko gai da.

note: I18N: Help text for the “GEDCOM errors” configuration setting
en: Many genealogy programs create GEDCOM files with custom tags, and webtrees understands most of them. When unrecognized tags are found, this option lets you choose whether to ignore them or display a warning message.
eu: Genealogiarako aplikazio anitzek euren GEDCOM etiketak sortzen dituzte eta Webtrees gehienak erakusteko gai da. Halere, etiketa ezezagunak agertzen badira, aukera hau baliatzen ahal duzu kasurik ez egiteko edo ohartarazpen bat irekitzeko.

note: I18N: Type of media object
en: Map
eu: Mapa

en: Map link
eu: Maparen lotura

note: I18N: Links to maps
en: Map links
eu: Maparen loturak

en: Map providers
eu: Mapa hornitzaileak

[ctx: GENITIVE]
en: March
eu: Martxoaren

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: March
eu: Martxoa

[ctx: LOCATIVE]
en: March
eu: Martxoko

[ctx: NOMINATIVE]
en: March
eu: Martxoa

note: I18N: Help text for the “Format text and notes” configuration setting
en: Markdown is a simple system of formatting, used on websites such as Wikipedia. It uses unobtrusive punctuation characters to create headings and sub-headings, bold and italic text, lists, tables, etc.
eu: Formato sistema xinplea da Markdown, Wikipedian erabilitakoa errate baterako. Puntuazio-karaktere diskretoak erabiltzen ditu titulu eta azpitituluak sortzeko, letra lodia edo kurtsiboa, zerrendak, taulak, etabar.

en: Marriage
eu: Ezkontza

en: Marriage banns
eu: Amonestazioak

en: Marriage beginning status
eu: Matrimonioaren hasierako egoera

en: Marriage bond
eu: Ezkontza konpromisoa

en: Marriage by country
eu: Ezkontzak herrialdeka

en: Marriage contract
eu: Ezkontza kontratua

en: Marriage date range end
eu: Ezkontza-dataren tartearen bukaera

en: Marriage date range start
eu: Ezkontza-dataren tartearen hasiera

en: Marriage ending status
eu: Matrimonioaren bukaerako egoera

en: Marriage intention
eu: Ezkontza proposamena

en: Marriage license
eu: Ezkontzarako baimena

en: Marriage of a brother
eu: Anaiaren ezkontza

en: Marriage of a child
eu: Seme-alabaren ezkontza

en: Marriage of a daughter
eu: Alabaren ezkontza

en: Marriage of a father
eu: Aitaren ezkontza

en: Marriage of a grandchild
eu: Bilobaren ezkontza

en: Marriage of a granddaughter
eu: Bilobaren ezkontza (emakumezkoa)

[ctx: daughter’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
eu: Bilobaren ezkontza (alabaren alaba)

[ctx: son’s daughter]
en: Marriage of a granddaughter
eu: Bilobaren ezkontza (semearen alaba)

en: Marriage of a grandson
eu: Bilobaren ezkontza (gizonezkoa)

[ctx: daughter’s son]
en: Marriage of a grandson
eu: Bilobaren ezkontza (alabaren semea)

[ctx: son’s son]
en: Marriage of a grandson
eu: Bilobaren ezkontza (semearen semea)

en: Marriage of a half-brother
eu: Anaia/nebaordearen ezkontza

en: Marriage of a half-sibling
eu: Anaia/neba/ahizpa/arrebaordearen ezkontza

en: Marriage of a half-sister
eu: Erdi arreba/ahizpa-ren ezkontza

en: Marriage of a mother
eu: Amaren ezkontza

en: Marriage of a parent
eu: Gurasoetako baten ezkontza

en: Marriage of a sibling
eu: Anai-arrebaren ezkontza

en: Marriage of a sister
eu: Arreba-ahizpa-ren ezkontza

en: Marriage of a son
eu: Semearen ezkontza

en: Marriage of parents
eu: Gurasoen ezkontza

en: Marriage place contains
eu: Ezkontzaren lekuak dauka

en: Marriage places
eu: Ezkontzen lekuak

en: Marriage settlement
eu: Ezkontzaren zigilatzea

note: I18N: Name of a module/report
en: Marriages
eu: Ezkontzak

en: Marriages by century
eu: Ezkontzak mendeka

en: Married name
eu: Ezkondutako izena

note: I18N: Name of a country or state
en: Marshall Islands
eu: Marshall Uharteak

note: I18N: Name of a country or state
en: Martinique
eu: Martinika

en: Masquerade as this user
eu: Erabiltzaile honen lekua hartu nahirik

en: Match both upper and lower case letters.
eu: Maiuskulak eta minuskulak dauden bezala paratu behar dira.

en: Match the exact text, even if it occurs in the middle of a word.
eu: Testoa zehatz-mehatz berdina izan behar du, hitzen erdian ere.

en: Match the exact text, unless it occurs in the middle of a word.
eu: Testoa zehatz-mehatz berdina izan behar du, hitzen erdian ez bada.

note: I18N: Name of a country or state
en: Mauritius
eu: Maurizio

note: I18N: A configuration setting
en: Maximum number of surnames on individual list
eu: Abizenen gehienezko kopurua perstsonen zerrendetan

en: Maximum upload size:
eu: Kargatzeko gehienezko tamaina

[ctx: Abbreviation for May]
en: May
eu: Mai

[ctx: GENITIVE]
en: May
eu: Maiatzaren

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: May
eu: Maiatza

[ctx: LOCATIVE]
en: May
eu: Maiatzeko

[ctx: NOMINATIVE]
en: May
eu: Maiatza

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Medford, Oregon, United States
eu: Medford, Oregon, Estatu Batuak

note: I18N: Name of a module
en: Media
eu: Multimedia

en: Media file
eu: Multimedia artxiboa

en: Media file to upload
eu: Kargatu beharreko multimedia artxiboa

en: Media files
eu: Multimedia artxiboak

note: I18N: A configuration setting
en: Media folder
eu: Multimedia karpeta

en: Media folders
eu: Multimedia karpetak

en: Media object
eu: Multimedia objektua

note: I18N: Name of a module/list
en: Media objects
eu: Multimedia objektuak

en: Media objects found
eu: Multimedia objektuak

en: Media objects per page
eu: Multimedia objektuak orriko

en: Media type
eu: Multimedia mota

en: Medical
eu: Medikua

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Mediterranio
eu: Mediterraneo

en: Medium systems (5,000 individuals): 32–64 MB, 20–40 seconds
eu: Sistema ertainak (5.000 pertsona): 32-64 MB, 20-40 segundo

note: I18N: Listbox entry; name of a role
en: Member
eu: Erabiltzailea

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Memphis, Tennessee, United States
eu: Memphis, Tennessee, Estatu Batuak

en: Menu
eu: Menua

en: Menus
eu: Menuak

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Mercury
eu: Merkurio

en: Merge
eu: Elkartu

en: Merge family trees
eu: Famili zuhaitzak elkartu

en: Merge records
eu: Erregistroak elkartu

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Merida, Mexico
eu: Merida, Mexiko

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Mesa, Arizona, United States
eu: Mesa, Arizona, Estatu Batuak

en: Message
eu: Mezua

note: I18N: Name of a module I18N: A configuration setting
en: Messages
eu: Mezuak

note: I18N: Name of a country or state
en: Mexico
eu: Mexiko

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Mexico City, Mexico
eu: Mexico Hiria, Mexiko

note: I18N: Type of media object
en: Microfiche
eu: Mikrofitxa

note: I18N: Type of media object
en: Microfilm
eu: Mikrofilma

note: I18N: Name of a country or state
en: Micronesia
eu: Mikronesia

en: Middle East
eu: Ekialde Hurbila

en: Military
eu: Militarra

en: Military service
eu: Soldaduxka

note: I18N: Name of a module/report
en: Missing data
eu: Falta diren datuak

note: I18N: Listbox entry; name of a role
en: Moderator
eu: Moderatzailea

en: Moderators
eu: Moderatzaileak

en: Module
eu: Moduloa

en: Module administration
eu: Moduluaren administratzailea

en: Modules
eu: Moduluak

note: I18N: Name of a country or state
en: Moldova
eu: Moldavia

note: I18N: abbreviation for Monday
en: Mon
eu: Al.

note: I18N: Name of a country or state
en: Monaco
eu: Monako

en: Monday
eu: Astelehena

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Monterrey, Mexico
eu: Monterrey, Mexiko

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Montevideo, Uruguay
eu: Montevideo, Uruguai

en: Month
eu: Hilabetea

en: Month of birth
eu: Jaiotzaren hiabetea

en: Month of birth of first child in a relation
eu: Erlazioaren lehenbiziko semearen jaiotzaren hilabetea

en: Month of death
eu: Heriotzaren hilabetea

en: Month of first marriage
eu: Lehenbiziko ezkontzaren hilabetea

en: Month of marriage
eu: Ezkontzaren hilabetea

en: Month:
eu: Hilabetea:

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Monticello, Utah, United States
eu: Monticello, Utah, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Montreal, Quebec, Canada
eu: Montreal, Quebec, Kanada

note: I18N: Name of a country or state
en: Morocco
eu: Maroko

note: I18N: Help text for the “Use password” site configuration setting
en: Most SMTP servers require a password.
eu: SMTP zerbitzari gehienek pasahitza eskatzen dute.

en: Most common surnames
eu: Gehien erabilitako abizenak

en: Most mail servers require a valid domain name.
eu: Korreo-zerbitzari anitzek baliozko domeinu baten izena eskatzen dute.

en: Most mail servers require a valid email address.
eu: Korreo-zerbitzari anitzek indarrean dauden helbide elektronikoak eskatzen dituzte.

note: I18N: Help text for the "Sending server name" site configuration setting
en: Most mail servers require that the sending server identifies itself correctly, using a valid domain name.
eu: Korreo-zerbitzu anitzek zerbitzari-bidaltzailearen identifikazio egokia eskatzen dute, domeinu zuzena erabiliz.

note: I18N: Help text for the “Secure connection” site configuration setting
en: Most servers do not use secure connections.
eu: Zerbitzari gehienek ez dituzte konexio seguruak erabiltzen.

en: Most sites are configured to use localhost. This means that your database runs on the same computer as your web server.
eu: Orri gehienak localhost erabiltzeko konfiguratuak daude, eta horrek erran nahi du ordenagailuan bertan edo web-zerbitzarian exekutatu daitezkeela.

en: Most sites are configured to use the default value of 1433.
eu: Orri gehienak aurrez zehaztutako 1433 balorea erabiltzeko konfiguratuak daude.

en: Most sites are configured to use the default value of 3306.
eu: Orri gehienak aurrez zehaztutako 3306 balorea erabiltzeko konfiguratuak daude.

en: Most sites are configured to use the default value of 5432.
eu: Orri gehienak aurrez zehaztutako 5432 balorea erabiltzeko konfiguratuak daude.

note: I18N: Name of a module
en: Most viewed pages
eu: Gehien ikusitako orriak

en: Mother
eu: Ama

en: Mother: %s
eu: Ama: %s

en: Mother’s age
eu: Amaren adina

note: I18N: A step-family. %s is an individual’s name
en: Mother’s family with %s
eu: Amaren familia %s-rekin

note: I18N: A step-family.
en: Mother’s family with an unknown individual
eu: Pertsona ezezagun baten amaren familia

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Mount Timpanogos, Utah, United States
eu: Mount Timpanogos, Utah, Estatu Batuak

en: Move down
eu: Beherantz mugitu

en: Move the media object?
eu: Multimedia objektua mugitu?

en: Move up
eu: Gorantz mugitu

note: I18N: Name of a country or state
en: Mozambique
eu: Mozambike

note: I18N: twin, triplet, etc.
en: Multiple birth
eu: Jaiotza anitza

en: Multiple marriages
eu: Ezkontza anitza

en: My account
eu: Nere kontua

en: My family tree
eu: Nere zuhaitz genealokikoa

en: My individual record
eu: Nere erregistro pertsonala

note: I18N: Name of a module
en: My page
eu: zuhaitz genealogikoa

en: My pages
eu: Zuhaitz guztiak

en: My pedigree
eu: Nere arbasoen haria

note: I18N: Name of a country or state
en: Myanmar
eu: Myanmar/Birmania

en: Name
eu: Izena

[ctx: Repository]
en: Name
eu: Izena

en: Name in Hebrew
eu: Izena hebreeraz

en: Name of addressee
eu: Jasotazilearen izena

en: Name prefix
eu: Izenaren aurrizkia

en: Name suffix
eu: Izenaren atzizkia

en: Names
eu: Izenak

en: Namesake
eu: Homonimoa

en: Nanny
eu: Umezaina

en: Narrative description
eu: Deskribapen narratiboa

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Nashville, Tennessee, United States
eu: Nashville, Tennessee, Estatu Batuak

en: Nationality
eu: Nazionalitatea

en: Naturalization
eu: Naturalizazioa

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Nauvoo (new), Illinois, United States
eu: Nauvoo (new), Illinois, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Nauvoo (original), Illinois, United States
eu: Nauvoo (original), Illinois, Estatu Batuak

note: I18N: Name of a country or state
en: Netherlands
eu: Herbehereak

en: Never
eu: Inoiz

en: Never married
eu: Inoiz ezkondu gabea

note: I18N: Name of a country or state
en: New Caledonia
eu: Caledonia Berria

en: New GEDCOM tag
eu: GEDCOM etiketa berria

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: New York, New York, United States
eu: New York, New York, Estatu Batuak

note: I18N: Name of a country or state
en: New Zealand
eu: Zelanda Berria

en: New data
eu: Datu berriak

note: I18N: %s is a server name/URL
en: New registration at %s
eu: %s-en erregistro berria

note: I18N: %s is a server name/URL
en: New user at %s
eu: Erabiltzaile berria %s-n

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Newport Beach, California, United States
eu: Newport Beach, California, Estatu Batuak

note: I18N: Name of a module
en: News
eu: Berriak

note: I18N: Type of media object
en: Newspaper
eu: Egunkaria

en: Next email reminder will be sent after
eu: Hurrengo gogorarazlea korreoz bidaliko da honen ondotik

en: Next image
eu: Hurrengo irudia

note: I18N: Name of a country or state
en: Nicaragua
eu: Nikaragua

en: Nickname
eu: Goitizena

en: No
eu: Ez

en: No GEDCOM file was received.
eu: Ez da GEDCOM artxiborik hartu.

en: No GEDCOM files found.
eu: Ez da GEDCOM artxiborik aurkitu.

en: No calendar conversion
eu: Egutegia ez da konbertitu

en: No children
eu: Seme-alabarik ez

en: No contact
eu: Ez dago kontaktatzerik

en: No duplicates have been found.
eu: Ez da duplikaturik aurkitu.

en: No errors have been found.
eu: Ez da akatsik aurkitu.

en: No events exist for the next %s day. | No events exist for the next %s days.
eu[0]: Ez da gertaerarik hurrengo %s egunerako.
eu[1]: Ez da gertaerarik hurrengo %s egunetarako.

en: No events exist for today.
eu: Ez da gertaerarik gaurko.

en: No events exist for tomorrow.
eu: Ez da gertaerarik biharko.

en: No events for living individuals exist for today.
eu: Ez da gertaerarik bizirik dauden pertsonentzat.

en: No events for living individuals exist for tomorrow.
eu: Ez da gertaerarik bizirik dauden pertsonentzat biharko.

en: No events for living people exist for the next %s day. | No events for living people exist for the next %s days.
eu[0]: Ez da gertaerarik bizirik dauden pertsonentzat %s egunerako.
eu[1]: Ez da gertaerarik bizirik dauden pertsonentzat %s egunetarako.

en: No facts exist for this family.
eu: Ez da gertaerarik famili honentzat.

en: No file was received.
eu: Ez da artxiborik hartu.

note: I18N: PHP internal error message - php.net/manual/en/features.file-upload.errors.php
en: No file was received. Please try again.
eu: Artxiboa ez da hartu. Bidali berriz mesedez.

en: No link between the two individuals could be found.
eu: Ez da bi pertsona hauen arteko harremanik aurkitu.

en: No matching facts found
eu: Ez da gertaera berdinik aurkitu

en: No news articles have been submitted.
eu: Ez da artikulurik bidali "Berriak" sailera.

en: No predefined text
eu: Ez dago aitzinetik aukeratutako testurik

en: No records to display
eu: Ez dago erregistrorik erakusteko

en: No results found.
eu: Ez da emaitzik aurkitu.

en: No signed-in and no anonymous users
eu: Ez da identifikatutako adminitratzailerik ezta anonimorik ere

en: No surname
eu: Abizenik gabe

en: No temple - living ordinance
eu: Ez bortxatu bizitakoen ordenantza

en: No upgrade information is available.
eu: Ez dago eguneratzeko informaziorik eskura.

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Nocturnal
eu: Gauekoa

en: None
eu: Bakar bat ere

note: I18N: Name of a country or state
en: Norfolk Island
eu: Norfolk Uhartea

en: Normally, any changes made to a family tree need to be reviewed by a moderator. This option allows a user to make changes without needing a moderator.
eu: Normalki moderatzaile batek onartu behar izaten ditu zuhaitzean egindako aldaketak. Aukera honekin erabiltzaileek aldaketak egin ahal izanen ditu moderatzailerik gabe.

note: I18N: Name of a country or state
en: North Korea
eu: Ipar Korea

en: Northern America
eu: Ipar Amerika

note: I18N: Name of a country or state
en: Northern Ireland
eu: Ipar Irlanda

note: I18N: Name of a country or state
en: Northern Mariana Islands
eu: Iparraldeko Mariana Uharteak

note: I18N: Name of a country or state
en: Norway
eu: Norvegia

en: Not approved by an administrator
eu: Administradoreak begiaztatu gabekoak

en: Not living
eu: Hila

en: Not married
eu: Ezkondu gabeak

note: I18N: The record was not recorded in this GEDCOM file.
en: Not recorded
eu: Erregistratu gabea

en: Not verified by the user
eu: Egiaztatu gabeko erabiltzaileak

en: Note
eu: Oharra

en: Note on association
eu: Asoziazioari buruzko oharra

en: Note on last change
eu: Azkeneko aldaketari buruzko oharra

en: Note on phonetic name
eu: Izen fonetikoari buruzko oharra

en: Note on place
eu: Oharra lekuaz

en: Note on repository reference
eu: Gordailuari buruzko erreferentziaren oharra

en: Note on romanized name
eu: Erromanizatutako izenari buruzko oharra

en: Note on source
eu: Iturriari buruzko oharra

en: Note on source citation
eu: Iturriaren aipamenari buruzko oharra

en: Note on source data
eu: Datuen iturriari buruzko oharra

en: Note that if a user account is linked to a record, then that user will always be able to view that record.
eu: Kontuan izan erabiltzaile bat erregistro bati elkartua baldin badago, erregistro hori ikusi ahal izanen duela.

en: Note: longer path lengths require a lot of calculation, which can make your website run slowly for these users.
eu: Oharra: Kalkulu luzeak denbora anitz behar dute egiteko. Ondorioz orria mantsotu eginen da erabiltzaile hauentzako.

note: I18N: Name of a module
en: Notes
eu: Oharrak

en: Nothing found to cleanup
eu: Ez da garbitzeko beharrik izan

en: Nothing found.
eu: Ez da deus aurkitu.

en: Nothing to show
eu: Ez da deus erakustekorik

[ctx: Abbreviation for November]
en: Nov
eu: Aza

[ctx: GENITIVE]
en: November
eu: Azaroaren

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: November
eu: Azaroa

[ctx: LOCATIVE]
en: November
eu: Azaroko

[ctx: NOMINATIVE]
en: November
eu: Azaroa

en: Number of children
eu: Seme-alaben kopurua

en: Number of days to show
eu: Egun kopurua erakusteko

en: Number of families without children
eu: Zenbat familia seme-alabarik gabe

note: I18N: ... to show in a list
en: Number of given names
eu: Izen kopurua

en: Number of marriages
eu: Ezkontzen kopurua

note: I18N: ... to show in a list
en: Number of pages
eu: Orri kopurua

note: I18N: ... to show in a list
en: Number of surnames
eu: Abizenen kopurua

en: Nurse
eu: Erizaina

[ctx: FEMALE]
en: Nurse
eu: Erizaina

[ctx: MALE]
en: Nurse
eu: Erizaina

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Oakland, California, United States
eu: Oakland, California, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Oaxaca, Mexico
eu: Oaxaca, Mexiko

en: Occupation
eu: Lanbidea

note: I18N: Name of a report
en: Occupations
eu: Lanbideak

note: I18N: Name of a country or state
en: Occupied Palestinian Territory
eu: Okupatutako Palestina Lurraldea

[ctx: Abbreviation for October]
en: Oct
eu: Urr

[ctx: GENITIVE]
en: October
eu: Urriaren

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: October
eu: Urria

[ctx: LOCATIVE]
en: October
eu: Urriko

[ctx: NOMINATIVE]
en: October
eu: Urria

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Ogden, Utah, United States
eu: Ogden, Utah, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Oklahoma City, Oklahoma, United States
eu: Oklahoma City, Oklahoma, Estatu Batuak

en: Old data
eu: Datu zaharrak

en: Old files found
eu: Artxibo zaharrak aurkitu dira

en: Oldest father
eu: Aitarik adinduena

en: Oldest female
eu: Emekumerik adindunena

en: Oldest living individuals
eu: Gehien bizi izan diren pertsonak

en: Oldest male
eu: Gizonik adindunena

en: Oldest mother
eu: Amarik adindunena

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Olivia
eu: Olibia

note: I18N: Name of a module
en: On this day
eu: Gaurko urteurrenak

en: On this day…
eu: Gaurko egunez…

en: Only add new records
eu: Erregistro berriak gehitu bakarrik

en: Only managers can edit
eu: Gainbegiratzaileek editatzen ahal dituzte bakarrik

en: Only update existing records
eu: Dauden erregistroak eguneratu bakarrik

en: Oops! The webserver is unable to connect to the database server. It could be busy, undergoing maintenance, or simply broken. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes or contact the website administrator.
eu: Orriaren zerbitzariak ezin izan du konektatu datu basearen zerbitzariarekin. Baliteke okupatua egotea, mantenimendu lanetan edo ez duela funtzionatzen, bertzerik gabe. Gomendatzen dizugu <a href="index.php">-ean berriz saiatzea </a> minutu batzuk pasatuta edo administratzailearekin kontaktatzea.

en: Oops! webtrees was unable to create files in this folder.
eu: Webtrees-ek ezin izan du artxiborik sortu.

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Oquirrh Mountain, Utah, United States
eu: Oquirrh Mountain, Utah, Estatu Batuak

en: Ordinance
eu: Ordenantza

en: Ordination
eu: Ordenazioa

en: Orientation
eu: Etzana/Zutikakoa

en: Origin
eu: Jatorria

note: I18N: GEDCOM tag _ORIG
en: Original text
eu: Jatorrizko testoa

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Orlando, Florida, United States
eu: Orlando, Florida, Estatu Batuak

note: I18N: Type of media object
en: Other
eu: Bertzerik

en: Other facts to show in charts
eu: Bertze gertaerak ikusi grafikoetan

en: Other preferences
eu: Bertze aukerak

en: Owner
eu: Jabea

[ctx: FEMALE]
en: Owner
eu: Jabea

[ctx: MALE]
en: Owner
eu: Jabea

note: I18N: PHP internal error message - php.net/manual/en/features.file-upload.errors.php
en: PHP blocked the file because of its extension.
eu: PHP-k artxiboa blokeatu du bere estentsioarengatik.

note: I18N: PHP internal error message - php.net/manual/en/features.file-upload.errors.php
en: PHP failed to write to disk.
eu: PHP-k ezin izan du diskoan idatzi.

en: PHP information
eu: PHP informazioa

en: Page
eu: Orria

en: Page %s of %s
eu: %s. orria %stik

en: Page size
eu: Orriaren tamaina

note: I18N: Type of media object
en: Painting
eu: Pintura

note: I18N: A colour scheme
en: Palette
eu: Kolore xorta

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Palmyra, New York, United States
eu: Palmyra, New York, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Panama City, Panama
eu: Panama Hiria, Panama

note: I18N: Name of a country or state
en: Papua New Guinea
eu: Papua Ginea Berria

note: I18N: Name of a country or state
en: Paraguay
eu: Paraguai

en: Parent location
eu: Gurasoen ubikazioa

en: Parents
eu: Gurasoak

en: Parents and siblings
eu: Gurasoak eta anai-arrebak

en: Parent’s age
eu: Gurasoaren adina

note: I18N: A configuration setting
en: Password
eu: Pasahitza

en: Passwords must be at least 8 characters long and are case-sensitive, so that “secret” is different from “SECRET”.
eu: Pasahitzak 8 karaktere baino gehiago izan behar ditu eta maiuskula eta minuskulak bereizten dira. Beraz, ez da gauza bera "Izena" edo "izena".

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Payson, Utah, United States
eu: Payson, Utah, Estatu Batuak

note: I18N: Name of a module/chart I18N: Name of a report
en: Pedigree
eu: Jatorri-haria

en: Pedigree chart
eu: Jatorri-hariaren grafikoa

note: I18N: Name of a module
en: Pedigree map
eu: Jatorri-hariaren mapa

note: I18N: %s is an individual’s name
en: Pedigree map of %s
eu: %s-ren jatorri-hariaren mapa

note: I18N: %s is an individual’s name
en: Pedigree tree of %s
eu: %s-ren jatorriaren zuhaitza

note: I18N: Name of a module
en: Pending changes
eu: Onartzeke dauden aldaketak

en: Pending changes are only shown when your account has permission to edit. When you sign out, you will no longer be able to see them. Also, pending changes are only shown on certain pages. For example, they are not shown in lists, reports, or search results.
eu: Onartzeke dauden aldaketak editatzeko baimena duzunean ikusiko dituzu bakarrik. Behin ekitaldia itxita ez dituzu gehiago ikusiko. Gainera, aldaketak zenbait oritan ikusten ahal dira bakarrik. Errate baterako, ez dira ikusten zerrendetan, erregistroetan edo bilaketen emaitzetan.

en: Permanent number
eu: Behin-betiko zenbakia

en: Permanently delete these records?
eu: Erregistro hauek betirako ezabatu?

en: Personal data
eu: Datu pertsonalak

note: I18N: Name of a country or state
en: Philippines
eu: Filipinak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Phoenix, Arizona, United States
eu: Phoenix, Arizona, Estatu Batuak

en: Phone
eu: Telefonoa

en: Phonetic algorithm
eu: Algoritmo fonetikoa

en: Phonetic name
eu: Izen fonetikoa

en: Phonetic place
eu: Leku fonetikoa

note: I18N: search using “sounds like”, rather than exact spelling
en: Phonetic search
eu: Bilaketa fonetikoa

en: Phonetic type
eu: Mota fonetikoa

note: I18N: Type of media object
en: Photo
eu: Argazkia

en: Photograph
eu: Argazkilaria

en: Phrase
eu: Esaldia

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Pink Plastic
eu: Arroxa

en: Place
eu: Lekua

note: I18N: Name of a module/list
en: Place hierarchy
eu: Lekuen izen-zerrenda

en: Place in Hebrew
eu: Lekua hebreeraz

en: Place list
eu: Lekuen zerrenda

note: I18N: Help text for the “Abbreviate place names” configuration setting
en: Place names are frequently too long to fit on charts, lists, etc. They can be abbreviated by showing just the first few parts of the name, such as <i>village, county</i>, or the last few part of it, such as <i>region, country</i>.
eu: Batzutan lekuen izenak luzeegiak dira gutunetan, zerrendetan, etabar... sartzeko. Moztu egiten ahal dira, izenaren lehenbiziko zatia erakutsiz bakarrik. Errate baterako, <i>herria, eskuladea</i>, edo bukaera <i>lurraldea, herrialdea</i>.

en: Place names can change over time. In genealogy, it is customary to use the current name for a town or country. The historic name can be shown in sources, notes, etc.
eu: Lekuen izenak aldatzen ahal dira denborarekin. Genelogia garaiko izena erabili ohi da. Izen historikoa oharretan, iturrietan... erakusten ahal da.

en: Place names should be entered as a comma-separated list, starting with the smallest place and ending with the country. For example, “Westminster, London, England”.
eu: Lekuen izenak komen artean bereizitako tarteetan sartu behar dira, entitate txikienetik hasi eta herrialdearekin bukatuz. Errate baterako, "Igantzi, Nafarroa, Euskal Herria".

en: Place of LDS baptism
eu: LDS bataioaren lekua

en: Place of LDS child sealing
eu: Seme-alaben LDS zigilatzearen lekua

en: Place of LDS confirmation
eu: LDS konfirmazioaren lekua

en: Place of LDS endowment
eu: LDS inbestiduraren lekua

en: Place of LDS spouse sealing
eu: LDS senar-emaztearen zigilatzearen lekua

en: Place of adoption
eu: Adopzio lekua

en: Place of baptism
eu: Bataioaren lekua

en: Place of bar mitzvah
eu: Bar mitzvah-aren lekua

en: Place of bat mitzvah
eu: Bat mitzvah-aren lekua

en: Place of birth
eu: Jaiotzaren lekua

en: Place of blessing
eu: Bedeinkazioaren lekua

en: Place of brit milah
eu: Brit milah-aren lekua

en: Place of burial
eu: Ehorzketaren lekua

en: Place of christening
eu: Bataioaren lekua

en: Place of confirmation
eu: Konfirmazioaren lekua

en: Place of cremation
eu: Errausketaren lekua

en: Place of death
eu: Heriotzaren lekua

en: Place of emigration
eu: Emigrazioaren lekua

en: Place of engagement
eu: Konpromezuaren lekua

en: Place of event
eu: Gertaeraren lekua

en: Place of first communion
eu: Lehenbiziko jaunartzearen lekua

en: Place of immigration
eu: Inmigrazioaren lekua

en: Place of marriage
eu: Ezkontzaren lekua

en: Place of marriage banns
eu: Amonestazioen lekua

en: Place of naturalization
eu: Bertakotzearen lekua

en: Place of ordination
eu: Ordenazioaren lekua

en: Place of residence
eu: Bizitza lekua

note: I18N: Name of a module
en: Places
eu: Lekuak

en: Play
eu: Martxan paratu

en: Please enter a valid email address.
eu: Baliozko email helbidea sartu faborez.

en: Please try again.
eu: Saiatu berriz faborez.

note: I18N: Name of a country or state
en: Poland
eu: Polonia

[ctx: Surname tradition]
en: Polish
eu: Poloniarra

note: I18N: A configuration setting
en: Port number
eu: Portuaren zenbakia

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Portland, Oregon, United States
eu: Portland, Oregon, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Porto Alegre, Brazil
eu: Porto Alegre, Brasil

note: I18N: page orientation
en: Portrait
eu: Zutikakoa

[ctx: Surname tradition]
en: Portuguese
eu: Portugaldarra

en: Postal code
eu: Posta kodea

note: I18N: Name of a module
en: Powered by webtrees™
eu: Webtrees™-ek garatua

en: Predefined text that states admin will decide on each request for a user account
eu: Aitzinetik definitutako testua, erabitzaleek egindako eskari bakoitza administratzaileak gainbegiratuko duela erraten duena

en: Predefined text that states all users can request a user account
eu: Aitzinetik definitutako testua, edozeinek eskatzen ahal duela erabitzaile kontua

en: Predefined text that states only family members can request a user account
eu: Aitzinetik definitutako testua, erabiltzaile-kontua familiakoek bakarrik eskatzen ahal izanen dutela errateko

en: Preferences
eu: Lehentasunak

en: Preferences exist for the module “%s”, but this module no longer exists.
eu: Badira lehentasunak "%s" moduluarentzat, baina dagoeneko modulu hori ezabatua dago.

note: I18N: A configuration setting
en: Preferred contact method
eu: Modu lehenetsia harremanetarako

note: I18N: Location of an historic LDS church temple - https://en.wikipedia.org/wiki/President_of_the_Church
en: President’s Office
eu: Presidentearen Bulegoa

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Preston, England
eu: Preston, Ingalaterra

en: Preview
eu: Aurrebista

en: Priest
eu: Apaiza

en: Print basic events when blank
eu: Inprimatu oinarrizko gertaerak hutsik daudenean ere

en: Priority
eu: Lehentasuna

en: Privacy
eu: Pribatutasuna

note: I18N: Name of a module
en: Privacy policy
eu: Pribatutasun politika

note: I18N: Privacy restrictions are set by RESN tags in GEDCOM.
en: Privacy restrictions
eu: Pribatutasun murrizketak

en: Privacy restrictions - these apply to records and facts that do not contain a GEDCOM RESN tag
eu: Pribatutasun murrizketak - GEDCOM RESN etiketa ez duten gertaera eta erregistroei aplikatzen zaikienak

en: Private
eu: Pribatua

en: Private key
eu: Giltza pribatua

en: Probate
eu: Testamentaria

en: Property
eu: Jabetza

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Provo City Center, Utah, United States
eu: Provo City Center, Utah, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Provo, Utah, United States
eu: Provo, Utah, Estatu Batuak

note: I18N: An individual that represents another
en: Proxy
eu: Apoderatua

en: Publication
eu: Publikazioa

en: Quality of data
eu: Datuen kalitatea

en: Question
eu: Galdera

en: Quick family facts
eu: Laster datozen familiako gertaerak

en: Quick individual facts
eu: Laster datozen gertaera pertsonalak

en: Rabbi
eu: Rabinoa

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Raleigh, North Carolina, United States
eu: Raleigh, North Carolina, Estatu Batuak

note: I18N: Description of the “Slide show” module
en: Random images from the current family tree.
eu: Ausaz erakutsitako zuhaitz genelogikoko irudiak.

en: Re-order children
eu: Seme-alabak berrantolatu

en: Re-order families
eu: Familiak berrantolatu

en: Re-order media
eu: Multimedia berrantolatu

en: Re-order media files
eu: Multimedia artxiboak berrantolatu

en: Re-order names
eu: Izenak berrantolatu

en: Real name
eu: Egitazko izena

note: I18N: Name of a module
en: Recent changes
eu: Aldaketa egin berriak

en: Recent years (&lt; 100 yrs)
eu: Azken urtean (&lt; 100 urte)

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Recife, Brazil
eu: Recife, Brasil

en: Record
eu: Erregistroa

en: Record ID number
eu: Erregistroaren ID zenbakia

en: Record file number
eu: Erregistroaren artxibo zenbakia

en: Records
eu: Erregistroak

note: I18N: Description of the “Legacy URLs” module
en: Redirect old URLs from webtrees version 1.
eu: Berbideratu webtrees 1-eko URL lotura zaharrak.

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Redlands, California, United States
eu: Redlands, California, Estatu Batuak

en: Reference number
eu: Erreferentzia zenbakia

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Regina, Saskatchewan, Canada
eu: Regina, Saskatchewan, Kanada

en: Registered partnership
eu: Izatezko bikote erregistratua

en: Registry officer
eu: Erregistroko funtzionaria

[ctx: FEMALE]
en: Registry officer
eu: Erregistroko funtzionaria

[ctx: MALE]
en: Registry officer
eu: Erregistroko funtzionaria

note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Regular_expression
en: Regular expression
eu: Adierazpen erregularra

en: Regular expressions are an advanced pattern matching technique.
eu: Adierazpen erregularrak bat-etortze patroi aurreratuak dituen teknika da.

en: Reject
eu: Ez onartu

en: Reject all changes
eu: Aldaketak ez onartu

note: I18N: Name of a module/report
en: Related families
eu: Erlazionatutako familiak

note: I18N: Name of a report
en: Related individuals
eu: Erlazionatutako pertsonak

en: Relationship
eu: Ahaidetasuna

en: Relationship to father
eu: Ahaidetasuna aitarekin

en: Relationship to me
eu: Ahaidetasuna nirekin

en: Relationship to mother
eu: Ahaidetasuna amarekin

en: Relationship to parents
eu: Ahaidetasuna gurasoekin

en: Relationship: %s
eu: Ahaidetasuna: %s

note: I18N: Name of a module/chart I18N: Configuration option
en: Relationships
eu: Bi gizabanakoen arteko harremana

note: I18N: %s are individual’s names
en: Relationships between %1$s and %2$s
eu: %1$s eta %2$sren arteko ahaidetasuna

en: Religion
eu: Erlijioa

en: Religious institution
eu: Erlijio-erakundea

en: Religious marriage
eu: Erlijio-ezkontza

en: Reload map
eu: Mapa berrireki

en: Reminder date
eu: Dataren gogorarazlea

en: Reminder email frequency (days)
eu: Mezu gogorarazleen maiztasuna (egunak)

en: Remote server
eu: Zerbitzari remotoa

en: Remove
eu: Ezabatu

note: I18N: Name of a module
en: Remove duplicate links
eu: Bikoiztutako binkuluak ezabatu

en: Remove individual
eu: Pertsona ezabatu

note: I18N: A media path (e.g. c:\aaa\bbb\ccc\ddd.jpeg) in a GEDCOM file
en: Remove the GEDCOM media path from filenames
eu: GEDCOM multimedia artxiboen ibilbidea ezabatu

en: Remove this location?
eu: Leku hau ezabatu?

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Reno, Nevada, United States
eu: Reno, Nevada, Estatu Batuak

note: I18N: Renumber the records in a family tree
en: Renumber XREFs
eu: XREFak birzenbakitu

en: Replace
eu: Ordeztu

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: Replace cemetery tags with burial places.
eu: Kanposantuaren etiketa ehorzketa lekuaz ordeztu.

en: Replace with
eu: Honetaz ordeztu

en: Replacement text
eu: Ordezkapenaren testua

en: Reply
eu: Erantzun

en: Report
eu: Txostena

note: I18N: ''GEDCOM tag _RPT_PHRS
en: Report phrase
eu: Txostenaren esaldia

note: I18N: Name of a module
en: Reports
eu: Txostenak

note: I18N: Name of a module/list
en: Repositories
eu: Gordailuak

en: Repository
eu: Gordailua

en: Repository name
eu: Gordailuaren izena

note: I18N: Name of a country or state
en: Republic of the Congo
eu: Kongo

en: Request a new password
eu: Pasahitza berri bat eskatu

en: Request a new user account
eu: Erabiltzaile-kontua eskatu nahi?

en: Research
eu: Ikerketa

en: Research task
eu: Ikerketa lana

note: I18N: Name of a module. Tasks that need further research.
en: Research tasks
eu: Ikerketa lanak

en: Research tasks are special events, added to individuals in your family tree, which identify the need for further research. You can use them as a reminder to check facts against more reliable sources, to obtain documents or photographs, to resolve conflicting information, etc.
eu: "Ikerketa lanak" eginkizun bereziak dira, zuhaitz genealogikoko pertsonei dagokienak, ikertzen jarraitzeko beharraz ohartarazten dutenak. Gogorarazle gisa erabiltzen ahal dituzu gertaerak errebisatzeko, dokumentuak edo argazkiak lortzeko, kontrajarriak diren informazioak moldatzeko, etabar.

en: Research tasks are stored using the custom GEDCOM tag “_TODO”. Other genealogy applications may not recognize this tag.
eu: "Ikerketa lanak" GEDCOM “_TODO” etiketa bereziekin gordetzen dira. Bertze genealogia aplikazio batzuk ez dute etiketa hau ezagutzen.

en: Residence
eu: Egoitza

en: Restore the default block layout
eu: Programan blokeentzako lehenetsita dagoen diseinura itzuli

en: Restrict to immediate family
eu: Hurbileko familiakoei sarrera mugatu

note: I18N: a restriction on viewing data
en: Restriction
eu: Murrizketa

en: Restrictions can be added to records and/or facts. They restrict who can view the data and who can edit it.
eu: Erregistro eta gertaerei murrizketak gehitzen ahal zaizkio, datuak zeinek ikusi edo aldatzen ahal dituen mugatzeko.

en: Results
eu: Emaitzak

en: Retirement
eu: Jubilazioa

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Rexburg, Idaho, United States
eu: Rexburg, Idaho, Estatu Batuak

en: Role
eu: Rola

note: I18N: Name of a country or state
en: Romania
eu: Errumania

en: Romanized
eu: Erromanizatua

en: Romanized name
eu: Izen erromanizatua

en: Romanized place
eu: Leku erromanizatua

en: Romanized type
eu: Modu erromanizatua

en: Roots
eu: Sustraiak

en: Rufname
eu: Deien izenak

note: I18N: Name of a country or state
en: Russia
eu: Errusia

note: I18N: Name of a country or state
en: Rwanda
eu: Ruanda

en: SMTP mail server
eu: SMTP korreo zerbitzaria

en: SQLite is only suitable for small sites, testing and evaluation.
eu: SQLite leku txikietarako, frogetarako eta ebaluazioetarako bakarrik erabili behar da.

en: SQLite version %s is installed. SQLite version %s or later is required.
eu: SQLite-ren %s bertsioa dago instalatua. SQLite-ren %s bertsioa edo berriagoa behar da.

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Sacramento, California, United States
eu: Sacramento, California, Estatu Batuak

note: I18N: Name of a country or state
en: Saint Kitts and Nevis
eu: Saint Kitts eta Nevis

note: I18N: Name of a country or state
en: Saint Lucia
eu: Santa Lucia

note: I18N: Name of a country or state
en: Saint Pierre and Miquelon
eu: Saint Pierre eta Miquelon

note: I18N: Name of a country or state
en: Saint Vincent and the Grenadines
eu: Saint Vincent eta Grenadines

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Salt Lake City, Utah, United States
eu: Salt Lake City, Utah, Estatu Batuak

en: Same as uploaded file
eu: Kargatutako artxiboa bezalakoa

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: San Antonio, Texas, United States
eu: San Antonio, Texas, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: San Diego, California, United States
eu: San Diego, California, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Santiago, Chile
eu: Santiago, Txile

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Santo Domingo, Dominican Republic
eu: Santo Domingo, Dominikar Errepublika

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: São Paulo, Brazil
eu: São Paulo, Brasil

note: I18N: Name of a country or state
en: Sao Tome and Principe
eu: San Tome eta Principe

note: I18N: abbreviation for Saturday
en: Sat
eu: Lr.

en: Saturday
eu: Larunbata

note: I18N: Name of a country or state
en: Saudi Arabia
eu: Saudiar Arabia

en: Schema
eu: Eskema

en: School or college
eu: Ikastetxe edo Unibertsitatea

note: I18N: Name of a country or state
en: Scotland
eu: Eskozia

en: Scrapbook
eu: Ohar koadernoa

[ctx: Female pedigree]
note: I18N: “sealing” is a Mormon ceremony.
en: Sealing
eu: Zigilatzea

[ctx: Male pedigree]
note: I18N: “sealing” is a Mormon ceremony.
en: Sealing
eu: Zigilatzea

[ctx: Pedigree]
note: I18N: “sealing” is a Mormon ceremony.
en: Sealing
eu: Zigilatzea

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Sealing canceled (divorce)
eu: Zigilatzea ezabatua (dibortzioa)

note: I18N: Name of a module I18N: A button label.
en: Search
eu: Bilatu

note: I18N: Name of a module
en: Search and replace
eu: Bilatu eta ordezkatu

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: Search and replace text, using simple searches or advanced pattern matching.
eu: Testua bilatu eta ordezkatu, bilketa xinpleak edo patroi aurreratuak erabiliz.

note: I18N: Help text for the “Description META tag” configuration setting
en: Search engines may use this description of your site in their search results.
eu: Nabigatzaileen bilaketa motoreek zure orriaren deskribapen hau erabili dezakete emaitzetarako.

en: Search filters
eu: Bilaketa filtroak

en: Search for
eu: Bilatu honetaz

en: Search for locations in an external database.
eu: Ubikazioak bilatu kanpoko datu-baseetan.

en: Search for place names in an external database.
eu: Lekuen izenak bilatu kanpoko datu-base batean.

en: Search for place names using %s.
eu: Lekuen izenak bilatu %s erabiliz.

en: Search method
eu: Bilaketa modua

en: Search text/pattern
eu: Testua/patroia bilatu

en: Searching for all possible relationships can take a lot of time in complex trees.
eu: Denbora anitz behar da harreman guztiak bilatzeko zuhaitz konplexuetan.

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Seattle, Washington, United States
eu: Seattle, Washington, Estatu Batuak

en: Second record
eu: Bigarren erregistroa

note: I18N: A configuration setting
en: Secure connection
eu: Konexio segurua

note: I18N: A configuration setting
en: Security code
eu: Seguritate kodea

en: See %s for more information.
eu: %s begiratu informazio gehiagorako.

en: Select
eu: Aukeratu

en: Select a GEDCOM file to import
eu: Aukeratu GEDCOM artxiboa kargatzeko

en: Select a date
eu: Data aukeratu

en: Select individuals by place or date
eu: Lekuz edo dataz aukeratu pertsonak

note: I18N: Description of the “Clippings cart” module
en: Select records from your family tree and save them as a GEDCOM file.
eu: Zuhaitz genealogiko erregistraok aukeratu eta GEDCOM artxibo baten bitartez deskargatu.

en: Select the desired age interval
eu: Aukeratu nahi duzun denbora tartea

en: Select the facts and events to keep from both records.
eu: Bi erregistroetan mantendu nahi dituzun gertaerak aukeratu.

en: Select two records to merge.
eu: Aukeratu konbinatu nahi dituzun bi erregistroak.

en: Selector
eu: Aukeratzaile

en: Seller
eu: Saltzailea

[ctx: FEMALE]
en: Seller
eu: Saltzailea

[ctx: MALE]
en: Seller
eu: Saltzailea

en: Send
eu: Bidali

en: Send a message
eu: Mezua bidali

en: Send a message to all users
eu: Mezua erabiltzaile guztiei bidali

en: Send a message to users who have never signed in
eu: Mezua bidali inoiz konektatu ez diren erabiltzaileei

en: Send a message to users who have not signed in for 6 months
eu: Mezua bidali azken sei hilabeteetan konektatu ez diren erabiltzaileei

en: Send a test email using these settings
eu: Mezu elektronikoa bidali aukera hauek erabiliz

en: Send an email to all administrators when an upgrade is available.
eu: Mezu elektronikoa bidali administratzaile guztiei eguneratutako bertsioa eskuragai dagoenean.

note: I18N: Label for a configuration option
en: Send out reminder emails
eu: Bidali mezu gogorarazleak

note: I18N: A configuration setting
en: Sender email
eu: Mezu elektronikoa bidaltzaileari

note: I18N: A configuration setting
en: Sender name
eu: Bidaltzailearen izena

en: Sending email
eu: Mezu bidalketa

note: I18N: A configuration setting
en: Sending server name
eu: Bidaltzen duen zerbitzariaren izena

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Seoul, Korea
eu: Seul, Korea

[ctx: Abbreviation for September]
en: Sep
eu: Ir.

en: Separated
eu: Banandua

en: Separation
eu: Banaketa

[ctx: GENITIVE]
en: September
eu: Irailaren

[ctx: INSTRUMENTAL]
en: September
eu: Iraila

[ctx: LOCATIVE]
en: September
eu: Iraileko

[ctx: NOMINATIVE]
en: September
eu: Iraila

en: Servant
eu: Morroia

[ctx: FEMALE]
en: Servant
eu: Neskamea

[ctx: MALE]
en: Servant
eu: Morroia

en: Server information
eu: Zerbitzariaren izena

note: I18N: A configuration setting
en: Server name
eu: Zerbitzariaren izena

en: Set a new password
eu: Bertze pasahitza sartu

en: Set as default
eu: Lehenetsi

note: I18N: You need to:
en: Set the access level for each tree.
eu: Erabiltze maila markatu zuhaitz bakoitzerako.

en: Set the default blocks for new family trees
eu: Lehenetsitako blokeak zuhaitz genealogiko berrientzat

en: Set the default blocks for new users
eu: Lehenetsitako blokeak erabiltzaile berrientzat

note: I18N: Help text for the “Show dead individuals” configuration setting
en: Set the privacy access level for all dead individuals.
eu: Pribatutasun maila ezarri hildako pertsona guztientzat.

note: I18N: You need to:
en: Set the status to “approved”.
eu: "Onartua" aldaera sartu.

note: I18N: Help text for the “Allow users to see raw GEDCOM records” configuration setting
en: Setting this to <b>Yes</b> will place links on individuals, sources, and families to let users bring up another window containing the raw data taken right out of the GEDCOM file.
eu: <b>Bai</b> aukera ezartzen baldin bada pertsonen, iturrien eta familien arteko harremanak agertuko dira. Ondorioz, erabiltzaileek bertze leiho bat ireki ahal izanen dute, GEDCOMetik zuzenean garraiatutako datuekin.

en: Setup wizard for webtrees
eu: Webtrees instalatzeko laguntzailea

note: I18N: Name of a country or state
en: Seychelles
eu: Seychelleak

en: Share
eu: Konpartitu

en: Share the URL
eu: URL lotura konpartitu

en: Share the anniversary of an event
eu: Konpartitu gertaeraren urteurrena

en: Shared note
eu: Oharra konpartitu

note: I18N: Name of a module/list
en: Shared notes
eu: Oharrak konpartitu

note: I18N: plural noun - things that can be shared
en: Shares
eu: Konpartituak

en: She
eu: Bera

en: She died
eu: Hila dago

en: She married
eu: Ezkondu zen

en: She resided at
eu: Bizitu zen

en: She was born
eu: Jaio zen

en: She was buried
eu: Ehortzi zuten

en: She was christened
eu: Bataiatu zuten

en: She was cremated
eu: Erraustu zuten

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Shiny Tomato
eu: Tomate kolorea

en: Shortcut
eu: Lasterbidea

en: Shortest marriage
eu: Gutien iraun duen ezkontza

en: Show
eu: Ikusi

note: I18N: A configuration setting
en: Show a download link in the media viewer
eu: Deskargatzeko lotura ikusi multimedia objektuen bisorean

note: I18N: Description of the “Cookie warning” module
en: Show a privacy policy.
eu: Pribatutasun politika ikusi.

note: I18N: A configuration setting
en: Show acceptable use agreement on “Request a new user account” page
eu: Erabileraren arauak ikusi "Erabiltzaile-kontu berria eskatu" orrian

en: Show all media
eu: Multimedia guztiak ikusi

en: Show all notes
eu: Ohar guztiak ikusi

en: Show all places in a list
eu: Leku guztiak ikusi zerrenda batean

en: Show all sources
eu: Datuen iturri guztiak ikusi

note: I18N: an age indicator, which can be dragged around the screen
en: Show an age cursor
eu: Adin-kurtsorea ikusi

en: Show children of ancestors
eu: Arbasoen seme-alabak ikusi

en: Show couples where either partner married more than once.
eu: Behin baino gehiagotan ezkondu diren pertsonak dituzten bikoteak ikusi.

en: Show couples where only the female partner is dead.
eu: Emaztea hilik eta senarra bizirik daukaten bikoteak ikusi.

en: Show couples where only the male partner is dead.
eu: Emaztea bizirik eta senarra hilik daukaten bikoteak ikusi.

en: Show couples who married more than 100 years ago.
eu: Orain dela 100 urte baino gehiago ezkondutako bikoteak ikusi.

en: Show couples who married within the last 100 years.
eu: Azken 100 urtetan ezkondutako bikoteak ikusi.

en: Show couples with an unknown marriage date.
eu: Ezkontza-datarik gabeko bikoteak ikusi.

note: I18N: label for yes/no option
en: Show date of last update
eu: Azken eguneratzearen data erakusti

note: I18N: A configuration setting
en: Show dead individuals
eu: Hildako pertsonak ikusi

en: Show divorced couples.
eu: Dibortziatutako bikoteak ikusi.

en: Show individuals born more than 100 years ago.
eu: Orain dela 100 urte baino gehiago jaiotako pertsonak ikusi.

en: Show individuals born within the last 100 years.
eu: Azken 100 urteetan jaiotako pertsonak ikusi.

en: Show individuals who are alive or couples where both partners are alive.
eu: Bizirik dauden pertsonak edo bi ezkontideak bizirik dauden bikoteak ikusi.

en: Show individuals who are dead or couples where both partners are dead.
eu: Hildako pertsonak edo bi ezkontideak hilik dauden bikoteak ikusi.

en: Show individuals who died more than 100 years ago.
eu: Orain dela 100 urte baino gehiago hildako pertsonak ikusi.

en: Show individuals who died within the last 100 years.
eu: Azken 100 urteetan hildako pertsonak ikusi.

note: I18N: A configuration setting
en: Show list of family trees
eu: Zuhaitz genealogikoen zerrenda ikusi

note: I18N: A configuration setting
en: Show living individuals
eu: Bizirik dauden pertsonak ikusi

note: I18N: A configuration setting
en: Show names of private individuals
eu: Pertsona pribatuen izenak ikusi

en: Show notes
eu: Oharrak ikusi

en: Show occupations
eu: Lanbideak ikusi

en: Show only events of living individuals
eu: Bizirik dauden pertsonen gertaerak ikusi bakarrik

en: Show only females.
eu: Emakumezkoak ikusi bakarrik.

en: Show only individuals for whom the gender is not known.
eu: Genero ezezaguna duten pertsonak ikusi bakarrik.

en: Show only individuals, events, or all
eu: Pertsonak, gertaerak edo dena ikusi

en: Show only males.
eu: Gizonezkoak ikusi bakarrik.

en: Show parents
eu: Gurasoak ikusi

en: Show password
eu: Pasahitza ikusi

en: Show pending changes
eu: Egiteke dauden aldaketak ikusi

en: Show photos
eu: Argazkiak ikusi

en: Show place hierarchy
eu: Lekuen ierarkia ikusi

note: I18N: A configuration setting
en: Show private relationships
eu: Harreman pribatuak ikusi

en: Show research tasks that are assigned to other users
eu: Bertze erabitzaileei esleitutako ikerketa lanak ikusi

en: Show research tasks that are not assigned to any user
eu: Inori esleitu ez zaizkion ikerketa lanak ikusi

en: Show research tasks that have a date in the future
eu: Etorkizuneko data daukaten ikerketa lanak ikusi

en: Show residences
eu: Egoitzak ikusi

en: Show slide show controls
eu: Aurkezpenaren kontrolak ikusi

en: Show sources
eu: Datuen iturriak ikusi

en: Show spouses
eu: Ezkontideak ikusi

note: I18N: The placeholders are edit controls. Show the [first/last] [1/2/3/4/5] parts of a place name
en: Show the %1$s %2$s parts of a place name.
eu: Ikusi %1$s %2$sen lekuaren zatiak.

note: I18N: Description of the “Pedigree map” module
en: Show the birthplace of ancestors on a map.
eu: Arbasoen jaiotzaren lekua mapa batean ikusi.

note: I18N: label for a yes/no option
en: Show the date and time
eu: Data eta ordua erakutsi

en: Show the date and time of update
eu: Eguneratzearen data eta ordua ikusi

en: Show the events of close relatives on the individual page
eu: Hurbileko ahaideen gertaerak ikusi pertsonen orrietan

note: I18N: A configuration setting
en: Show the family tree
eu: Zuhaitz genealogikoa ikusi

en: Show the list of individuals
eu: Perstonen zerrendak ikusi

en: Show the list of surnames
eu: Abizenen zerrenda ikusi

en: Show the location of an event on an external map.
eu: Kanpoko mapa batean ikusi gertaera baten lekua.

note: I18N: Description of the “Places” module
en: Show the location of events on a map.
eu: Gertaeren ubikazioa ikusi mapa batean.

note: I18N: label for a yes/no option
en: Show the user who made the change
eu: Aldaketa egin duen erabiltzailea ikusi

note: I18N: Label for a configuration option
en: Show this block for which languages
eu: Zein hizkuntzentzat ikusi bloke hau

en: Show thumbnail images in charts and family groups.
eu: Miniaturak ikusi grafikoetan eta famili-taldeetan.

en: Show to managers
eu: Gainbegiratzaileak ikusi

en: Show to members
eu: Partaideak ikusi

en: Show to visitors
eu: Bisitatzaileak ikusi

en: Show “leaves” couples or individuals. These are individuals who are alive but have no children recorded in the database.
eu: Bikote edo pertsona "leaves" ikusi. Bizirik izanik ez daukate seme-alabarik datu-basean.

en: Show “roots” couples or individuals. These individuals may also be called “patriarchs”. They are individuals who have no parents recorded in the database.
eu: "Oinarrizko" pertsonak edo bikoteak ikusi. "Patriarka" ere deitzen zaie. Datu-basean gurasorik ez duten pertsonak dira.

note: I18N: %s are placeholders for numbers
en: Showing %1$s to %2$s of %3$s
eu: %1$stik %2$sera erakusten (%3$stik)

en: Sibling
eu: Anai-arreba

en: Siblings
eu: Anai-arrebak

en: Sidebar
eu: Bazterreko barra

en: Sidebars
eu: Bazterreko barrak

note: I18N: Name of a country or state
en: Sierra Leone
eu: Sierra Leona

note: I18N: Name of a module
en: Sign in
eu: Saioa abiatu

en: Sign out
eu: Saioa itxi

en: Sign-in and registration
eu: Sarrera eta erregistroa

en: Signature
eu: Sinadura

en: Simple dates are assumed to be in the gregorian calendar. To specify a date in another calendar, add a keyword before the date. This keyword is optional if the month or year format make the date unambiguous.
eu: Data gregoriar egutegia erabilita dago normalean. Bertze egutegi bateko data sartzeko hitz-klabe bat paratu aitzinetik. Hitz-klabea ez da beharrezkoa dataren formatoa zehatza baldin bada.

note: I18N: Name of a country or state
en: Singapore
eu: Singapur

en: Sister
eu: Arreba/ahizpa

note: I18N: A configuration setting
en: Site identification code
eu: Orriaren identifikazio kodea

note: I18N: Help text for the “Preferred contact method” configuration setting
en: Site members can send each other messages. You can choose to how these messages are sent to you, or choose not receive them at all.
eu: Orriaren erabiltzaileek mezuak bidaltzen ahal dizkiete elkarri. Zuk aukeratzen ahal duzu nola bidaltzen dizkizuten mezuak, edo ez dituzun hartu nahi.

note: I18N: A configuration setting
en: Site verification code
eu: Orriaren berifikazio kodea

en: Site verification codes do not work when webtrees is installed in a subfolder.
eu: Orriaren berifikazio kodeak ez du funtzionatzen webtrees azpikarpeta batean instalatua baldin badago.

note: I18N: Name of a module - see https://en.wikipedia.org/wiki/Sitemaps
en: Sitemaps
eu: Orriaren mapak

note: I18N: The www.sitemaps.org site is translated into many languages (e.g. https://www.sitemaps.org/fr/) - choose an appropriate URL.
en: Sitemaps are a way for webmasters to tell search engines about the pages on a website that are available for crawling. All major search engines support sitemaps. For more information, see <a href="https://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.
eu: Orriaren mapen zereginetako bat hauxe litzateke: Orriko administratzaileei aukera ematea erabakitzeko lekuaren zein orri erabiltzen ahal dituzten nabigatzaileen bilaketa motoreak. Bilaketa motore gehienek orrien mapak erabiltzen dituzte. Informazio gehiago nahi baduzu, ikusi <a href="https://www.sitemaps.org/">www.sitemaps.org</a>.

note: I18N: Skip over the headers and menus, to the main content of the page
en: Skip to content
eu: Edukira sartu

en: Slave
eu: Esklaboa

[ctx: FEMALE]
en: Slave
eu: Esklaboa

[ctx: MALE]
en: Slave
eu: Esklaboa

note: I18N: Name of a module
en: Slide show
eu: Diapositibak

note: I18N: Name of a country or state
en: Slovakia
eu: Eslovakia

note: I18N: Name of a country or state
en: Slovenia
eu: Eslovenia

en: Small systems (500 individuals): 16–32 MB, 10–20 seconds
eu: Sistema txikiak (500 pertsona): 16-32 MB, 10-20 segundo

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Snowflake, Arizona, United States
eu: Snowflake, Arizona, Estatu Batuak

en: Social security number
eu: Gizarte Segurantzako zenbakia

note: I18N: Name of a country or state
en: Solomon Islands
eu: Solomon Uharteak

note: I18N: Help text for the “GEDCOM media path” configuration setting. A “path” is something like “C:\Documents\Genealogy\Photos\John_Smith.jpeg”
en: Some genealogy software creates GEDCOM files that contain media filenames with full paths. These paths will not exist on the web-server. To allow webtrees to find the file, the first part of the path must be removed.
eu: Zebait genealogia aplikaziok GEDCOM artxiboak sortzen dituzte eta barruan dauzkate multimedia artxiboak URL osoaren izenarekin. Zerbitzariek ez dituzte izen horiek hartuko. Webtrees-ek artxibo horiek aurkitzeko, URL-aren lehenbiziko zatia deuseztatu beharko da.

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: Some genealogy software stores all names in a single name record, using custom tags such as _MARNM and _AKA. An alternative is to create a new name record for each name.
eu: Zenbait aplikazio genealogikok izen guztiak izen-erregistro bakar batean sartzen ditu, _MARNM and _AKA etiketa pertsonalizatuak erabiliz. Bertze aukera da izen bakoitzarentzat erregistro berria sortzea.

en: Some of these GEDCOM tags are used infrequently or never used.
eu: GEDCOM etiketa zenbait gutxitan erabiltzen dira edo inoiz ez.

note: I18N: Help text for the “Hit counters” configuration setting
en: Some pages can display the number of times that they have been visited.
eu: Zenbait orrik zenbat aldiz izan diren bisitatuak erakutsiko dute.

note: I18N: Help text for the “Fact icons” configuration setting
en: Some themes can display icons on the “Facts and events” tab.
eu: Zenbait gai/itxurak ikonoak erakutsiko dituzte "Gertaerak" blokean.

en: Son
eu: Semea

note: I18N: e.g. “Son of [father name & mother name]”
en: Son of %s
eu: %srem semea

en: Sort date
eu: Datak sailkatu

note: I18N: Label for a configuration option
en: Sort order
eu: Honen arabera sailkatu

en: Sort time
eu: Denbora ordenatu

en: Sosa-Stradonitz number
eu: Sosa-Stradonitz zenbakia

en: Sounds like
eu: Honela entzuten da

note: I18N: Name of a module/report
en: Source
eu: Iturria

en: Source citation
eu: Jatorrizko iturria

en: Source citations
eu: Jatorrizko iturriak

en: Source type
eu: Iturri mota

note: I18N: Name of a module/list I18N: Name of a module
en: Sources
eu: Iturriak

en: Sources to the events
eu: Gertaeren iturriak

note: I18N: Name of a country or state
en: South Africa
eu: Hego Afrika

en: South America
eu: Hego Amerika

note: I18N: Name of a country or state
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
eu: Hego Georgia eta South Sandwich Uharteak

note: I18N: Name of a country or state
en: South Sudan
eu: Hego Sudan

note: I18N: Name of a country or state
en: Spain
eu: Espainia

[ctx: Surname tradition]
en: Spanish
eu: Espainiarra

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Spokane, Washington, United States
eu: Spokane, Washington, Estatu Batuak

en: Spouse
eu: Ezkontidea

en: Spouses
eu: Ezkontideak

en: Spouses and children
eu: Ezkontideak eta seme-alabak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: St. George, Utah, United States
eu: St. George, Utah, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: St. Louis, Missouri, United States
eu: St. Louis, Missouri, Estatu Batuak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: St. Paul, Minnesota, United States
eu: St. Paul, Minnesota, Estatu Batuak

en: Standard GEDCOM tags
eu: Ohiko GEDCOM etiketak

en: Start slide show on page load
eu: Orria kargatzerakoan aurkezpena hasi

en: Start year
eu: Urtea hasterakoan

en: Starting range of change dates
eu: Aldaketen denbora-tartearen hasiera

en: State
eu: Estatua/Elkarte autonomoa

note: I18N: Name of a module I18N: Name of a module/chart
en: Statistics
eu: Estadistikak

en: Status
eu: Egoera

en: Status change date
eu: Egoera-aldaketaren data

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Stillborn: exempt
eu: Hilda jaioa: salbuetsia

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Stockholm, Sweden
eu: Stockholm, Suedia

en: Stop
eu: Gelditu

note: I18N: Name of a module
en: Stories
eu: Istorioak

en: Story
eu: Istorioa

en: Story title
eu: Istorioaren titulua

en: Subject
eu: Gaia

en: Submission
eu: Aurkezpena

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Submitted but not yet cleared
eu: Aurkeztua baina ez onartua

en: Submitter
eu: Bidaltzailea

en: Submitter name
eu: Bidaltzailearen izena

note: I18N: Name of a module/list
en: Submitters
eu: Bidaltzaileak

note: I18N: abbreviation for Sunday
en: Sun
eu: Ig.

en: Sunday
eu: Igandea

note: I18N: %s is a URL/link to the project website
en: Support and documentation can be found at %s.
eu: %s-en aurkitzen ahal da laguntza eta dokumentazioa.

en: Support for PostgreSQL is experimental.
eu: PostgreSQL-erako laguntza behin-behinekoa da.

en: Support for SQL Server is experimental.
eu: SQL zerbitzarirako laguntza behin-behinekoa da.

note: I18N: Name of a country or state
en: Suriname
eu: Surinam

en: Surname
eu: Abizena

en: Surname distribution chart
eu: Abizenen banaketaren grafikoa

en: Surname list style
eu: Abizenen zerrenden estiloa

en: Surname option
eu: Abizenen aukerak

en: Surname prefix
eu: Abizenaren aurrizkia

en: Surname tradition
eu: Abizenen tradizioa

en: Surnames
eu: Abizenak

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender and marital status.
eu: Abizenak deklinatu egiten dira generoa eta egoera zibila zehazteko.

en: Surnames are inflected to indicate an individual’s gender.
eu: Abizenak deklinatu egiten dira pertsonaren generoa zehazteko.

note: I18N: Name of a country or state
en: Svalbard and Jan Mayen
eu: Svalbard eta Jan Mayen

note: I18N: Reverse the order of two individuals
en: Swap individuals
eu: Bi gizabanakoen lekua trukatu

note: I18N: Name of a country or state
en: Swaziland
eu: Suitza

note: I18N: Name of a country or state
en: Sweden
eu: Suedia

note: I18N: Name of a country or state
en: Switzerland
eu: Suitza

en: Synchronize family trees with GEDCOM files
eu: Familiko zuhaitzak GEDCOM artxiboekin sinkronizatu

note: I18N: Name of a country or state
en: Syria
eu: Siria

en: Tab
eu: Fitxa

en: Table prefix
eu: Taularen aurrizkia

[ctx: paper size]
en: Tabloid
eu: Tabloidea

en: Tabs
eu: Fitxak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Tampico, Mexico
eu: Tampico, Mexiko

note: I18N: The name of a colour-scheme
en: Teal Top
eu: Urdin berdexka

note: I18N: A configuration setting
en: Technical help contact
eu: Kontaktatu laguntza teknikorako

en: Template
eu: Plantilla

en: Templates
eu: Plantillak

note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Temple_(LDS_Church)
en: Temple
eu: Eliza

en: Text
eu: Testua

en: Text direction
eu: Testuaren helbidea

note: I18N: Name of a country or state
en: Thailand
eu: Thailandia

en: The <b>name</b> field contains the individual’s full name, as they would have spelled it or as it was recorded. This is how it will be displayed on screen. It uses standard genealogy annotations to identify different parts of the name.
eu: <b>izena</b> eremuak pertsonaren izen osoa dauka, idatzi edo erregistratu zuten bezala. Hori ikusiko da pantailan. Izenen zati ezberdinak erakusteko ohiko ohar genealogikoak erabiltzen dira.

en: The <b>surname</b> field contains a name that is used for sorting and grouping. It can be different to the individual’s actual surname which is always taken from the <b>name</b> field. This field can be used to sort surnames with or without a prefix (Gogh / van Gogh) and to group spelling variations or inflections (Kowalski / Kowalska). If an individual needs to be listed under more than one surname, each name should be separated by a comma.
eu: <b>abizena</b> eremuak sailkatzeko erabiltzen den izen bat dauka barrenean. Benetako abizenetik ezberdina izan daiteke, Benetakoa beti <b>izena</b> eremuan izaten baita. "Abizena" eremua abizenak sailkatzeko erabil daiteke, aurrizkiarekin edo gabe (Gogh / van Gogh), edo aldaera ortografikoak moldatzeko (Kowalski / Kowalska). Pertsona bat abizen bat baino gehiagotan agertzekotan, abizenak koma artean paratu beharko dira.

en: The GEDCOM file “%s” has been imported.
eu: %s GEDCOM artxiboa inportatua izan da.

en: The GEDCOM standard provides a large number of data-entry fields, called tags.
eu: GEDCOM estandarrak datuak sartzeko eremu anitz eskaintzen ditu, etikekak deiturikoak.

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: The Hague, Netherlands
eu: The Hague, Herbereak

en: The PHP extension “%s” is not installed.
eu: "%s" PHP estensioa ez dago instalatua.

en: The PHP function “%1$s” is disabled.
eu: “%1$s” PHP funtzioa ez dago martxan.

note: I18N: PHP internal error message - php.net/manual/en/features.file-upload.errors.php
en: The PHP temporary folder is missing.
eu: PHP-ren behin behineko artxiborik ez dago.

en: The PHP.INI setting “%1$s” is disabled.
eu: PHP.INI-ren "%1$s" parametroa ez dago martxan.

en: The PHP.INI setting “%1$s” is enabled.
eu: PHP.INI-ren "%1$s" parametroa ez martxan dago.

en: The URL was copied to the clipboard
eu: URL lotura arbelean kopiatu da

en: The administrator at the webtrees site %s has approved your application for an account. You may now sign in by accessing the following link: %s
eu: Webtrees-eko %s adiministratzaileak zure kontu eskaera onartu du. Dagoeneko sartzen ahal zara %s lotura erabilita

en: The administrator has been informed. As soon as they give you permission to sign in, you can sign in with your username and password.
eu: Administratzaileari informatu zaio. Onartu bezain abudo sartzeko modua izanen duzu, zure identifikatzaile eta pasahitzarekin.

note: I18N: Description of the “Calendar” module
en: The calendar menu.
eu: Egutegiaren menua.

note: I18N: %s is the name of a genealogy record
en: The changes to “%s” have been accepted.
eu: "%s"ren aldaketak onartu dira.

note: I18N: %s is the name of a genealogy record
en: The changes to “%s” have been rejected.
eu: "%s"ren aldaketak ez dira onartu.

note: I18N: Description of the “Charts” module
en: The charts menu.
eu: Grafikoen menua.

en: The clippings cart allows you to take extracts from this family tree and download them as a GEDCOM file.
eu: Errekorteen saskiak zuhaitzaren zatiak ateratzeko balio du, GEDCOM artxibo batean deskargatzeko.

en: The date and time of the last update
eu: Azken eguneratzearen data eta ordua

en: The details for “%s” have been updated.
eu: “%s”rentzako xehetasunak eguneratu dira.

note: I18N: %s is a filename
en: The family tree has been exported to %s.
eu: %sra esportatutako zuhaitz genealogikoa.

en: The family tree “%s” already exists.
eu: "%s" zuhaitza bada dagoeneko.

en: The family tree “%s” has been created.
eu: “%s” zuhaitza sortu da.

note: I18N: %s is the name of a family tree
en: The family tree “%s” has been deleted.
eu: “%s” zuhaitza deuseztatua izan da.

note: I18N: %s is the name of a family tree
en: The family tree “%s” will be shown to visitors when they first arrive at this website.
eu: “%s” zuhaitza bisitatzaileei erakustiko zaie lehenbiziko aldiz sartzen direnean orri honetan.

en: The family trees have been merged successfully.
eu: Zuhaitz genealogikoak ongi konbinatu dira.

note: I18N: Description of the “Family trees” module
en: The family trees menu.
eu: Zuhaitz genealogikoen menua.

note: I18N: %s is the name of a family group, e.g. “Husband name + Wife name”
en: The family “%s” has been deleted because it only has one member.
eu: “%s” familia ezabatua izan da, pertsona bakarra duelako orain.

en: The file %s already exists. Use another filename.
eu: %s atxiboa badago dagoeneko. Bertze izen bat erabili beharko duzu.

en: The file %s could not be created.
eu: %s artxiboa ezin izan da sortu.

en: The file %s could not be deleted.
eu: %s artxiboa ezin da ezabatu.

en: The file %s has been deleted.
eu: %s artxiboa ezabatu da.

en: The file %s has been uploaded.
eu: %s artxiboa igo da.

note: I18N: PHP internal error message - php.net/manual/en/features.file-upload.errors.php
en: The file was only partially uploaded. Please try again.
eu: Artxiboaren zati bat igo da bakarrik, saiatu berriz faborez.

note: I18N: %s is a filename
en: The file “%s” does not exist.
eu: “%s” artxiborik ez dago.

en: The first family in the list will be used in charts, lists, reports, etc.
eu: Zerrendaren lehenbiziko familia erabiliko da grafikoetarako, zerrendetarako, etabar.

en: The folder %s could not be deleted.
eu: %s karpeta ezin izan da ezabatu.

en: The folder %s has been created.
eu: %s karpeta sortu da.

en: The folder %s has been deleted.
eu: %s karpeta ezabatu da.

en: The folder can be specified in full (e.g. /home/user_name/webtrees_data/) or relative to the installation folder (e.g. ../../webtrees_data/).
eu: Karpetaren bidea osorik agertzen ahal da (errate baterako: /home/user_name/webtrees_data/) edo instalazioaren datuekin bakarrik (errate baterako: ../../webtrees_data/).

en: The folder “%s” does not exist.
eu: “%s” karpetarik ez dago.

en: The following facts and events were found in both records.
eu: Gertaera hauek bi erregistroetan aurkitu dira.

note: I18N: the name of an individual, source, etc.
en: The following facts and events were only found in the record of %s.
eu: Gertaera hauek %s erregistroan bakarrik aurkitu dira.

en: The following list shows typical requirements.
eu: Ondotik agertzen den zerrendak ohiko baldintzak erakusten ditu.

en: The form data is incomplete. Perhaps you need to increase max_input_vars on your server?
eu: Formularioaren datuak osatuak gabeak daude. Akaso zerbitzarian "max_input_vars"-a handitzeko beharra duzu?

en: The help text has not been written for this item.
eu: Elementu honentzako laguntza-testoa ez da idatzi.

note: I18N: Help text for the “Technical help contact” configuration setting
en: The individual to be contacted about technical questions or errors encountered on your website.
eu: Gai tekniko eta orrian aurkitutako akatsei buruz kontaktatu beharreko pertsona.

note: I18N: Help text for the “Genealogy contact” configuration setting
en: The individual to contact about the genealogy data on this website.
eu: Zuhaitz genealogikoei buruz kontaktatu beharreko pertsona.

note: I18N: %s are names of records, such as sources, repositories or individuals
en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been deleted.
eu: %1$stik %2$sera bitarteko lotura ezabatua izan da.

en: The link from “%1$s” to “%2$s” has been updated.
eu: %1$stik %2$sera bitarteko lotura eguneratua izan da.

note: I18N: Description of the “Lists” module
en: The lists menu.
eu: Zerrenden menua.

en: The location has been created
eu: Ubikazioa sortu da

en: The location of this place is not known.
eu: Leku honen ubikazioa ez da ezagutzen.

en: The media file %1$s could not be renamed to %2$s.
eu: %1$stik %2$sra bitarteko multimedia artxiboaren izena ezin izan da aldatu.

en: The media file %1$s has been renamed to %2$s.
eu: %1$s multimedia artxiboaren izena %2$sra aldatu da.

en: The media object has been created
eu: Multimedia objektua sortu da

en: The memory and CPU time requirements depend on the number of individuals in your family tree.
eu: Memoriak eta CPUak bete beharreko baldintzak zuhaitzean dauden pertsonen araberakoak izan beharko dute.

en: The message was not sent to %s.
eu: Mezua ez zaio bidali %sri.

en: The message was not sent.
eu: Mezua ez da bidali.

en: The message was successfully sent to %s.
eu: %sri bidali beharreko mezua ongi atera da.

en: The module “%s” has been disabled.
eu: “%s” modulua desgaitu da.

en: The module “%s” has been enabled.
eu: “%s” modulua berriz ere martxan dago.

note: I18N: Help text for the “Quick family facts” configuration setting
en: The most common family facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
eu: Familien gertaera ohikoenak alde batetik zerrendatzen dira, modu errazagoan sartu ahal izateko.

note: I18N: Help text for the “Quick individual facts” configuration setting
en: The most common individual facts and events are listed separately, so that they can be added more easily.
eu: Pertsonen gertaera ohikoenak alde batetik zerrendatzen dira, modu errazagoan sartu ahal izateko.

en: The new user will be asked to confirm their email address before the account is created.
eu: Erabiltzaile berriari bere helbide elektronikoa konfirmatzeko eskatuko zaio kontua sortu baino lehen.

en: The next version of the GEDCOM standard will add new tags and remove old ones. You can use some of the new tags now.
eu: GEDCOMeko bertsio berriak etiketa berriak gehituko ditu eta zaharrak ezabatu. Zenbait etiketa berri erabiltzen ahal dituzu dagoeneko.

en: The note has been created
eu: Oharra sortu da

en: The parameter “%s” is missing.
eu: “%s” parametroa ez da aurkitzen.

en: The password needs to be at least six characters long.
eu: Pasahitzak sei karaktere izan beharko ditu gutienez.

note: I18N: Help text for the "Password" site configuration setting
en: The password required for authentication with the SMTP server.
eu: SMTP zerbitzarirako identifikatzeko pasahitza.

en: The password reset link has expired.
eu: Pasahitza berreskuratzeko lotura kadukatu da.

note: I18N: Description of the “Place hierarchy” module
en: The place hierarchy.
eu: Lekuen izen-zerrenda.

en: The preferences for all family trees have been updated.
eu: Zuhaitz guztiendako lehentasunak eguneratu dira.

en: The preferences for new family trees have been updated.
eu: Zuhaitz berriendako lehentasunak eguneratu dira.

en: The preferences for the family tree “%s” have been updated.
eu: “%s” familiaren zuhaitzarendako lehentasunak eguneratu dira.

en: The preferences for the module “%s” have been deleted.
eu: “%s” moduluarendako lehetasunak ezabatu dira.

en: The preferences for the module “%s” have been updated.
eu: “%s” moduluarendako lehetasunak eguneratu dira.

en: The prefix is optional, but recommended. By giving the table names a unique prefix you can let several different applications share the same database.
eu: Aurrizkia aukerakoa da, baina gomendagarria. Tablei aurrizki bakarra paratzeak suposatsen du aplikazio ezberdinek datu-baseak erabili ahal izatea.

en: The records “%1$s” and “%2$s” have been merged.
eu: %1$s eta %2$s erregistroak konbinatu dira.

note: I18N: Description of the “Reports” module
en: The reports menu.
eu: Txostenen menua.

en: The repository has been created
eu: Gordailua sortu da

note: I18N: Description of the “Search” module
en: The search menu.
eu: Bilaketa menua.

en: The search returned too many results.
eu: Bilaketak emaitza gehiegi eman ditu.

en: The server configuration is OK.
eu: Zerbitzarieran konfigurazioa zuena da.

en: The server could not understand this request.
eu: Zerbitzariak ez du eskaria ulertu.

en: The server’s temporary folder cannot be accessed.
eu: Ezin izan sartu zerbitzariaren behin behineko karpetara.

en: The server’s time limit has been reached.
eu: Zerbitzariaren denbora mugara iritsi da.

note: I18N: Description of “Statistics” module
en: The size of the family tree, earliest and latest events, common names, etc.
eu: Zuhaitz genealogikoaren tamaina, lehenengo eta azkeneko gertaerak, gehien erabilitako izenak, etabar.

en: The solution
eu: Irtenbidea

en: The source has been created
eu: Iturria sortu da

en: The submission has been created
eu: Datuen bidalketa sortu da

en: The submitter has been created
eu: Bidaltzailea sortu da

en: The surname is enclosed by slashes: <%s>John Paul /Smith/<%s>
eu: Abizenak barren bitartez sortzen dira: <%s>Maialen/Txoperena/<%s>

en: The time zone is required for date calculations, such as knowing today’s date.
eu: Ordu-eremua nahitaezkoa da datak kalkulatzeko, gaurko data jakiteko errate baterako.

note: I18N: An XREF is the identification number used in GEDCOM files.
en: The two family trees have %1$s record which uses the same “XREF”. | The two family trees have %1$s records which use the same “XREF”.
eu[0]: Bi familien zuhaitzek erregistro %1$s dute "XREF" erreferentzia bera erabiltzen dutena.
eu[1]: Bi familien zuhaitzek %1$s erregistro dituzte "XREF" erreferentzia bera erabiltzen dutenak.

en: The upgrade is complete.
eu: Eguneratzea osorik egin da.

note: I18N: PHP internal error message - php.net/manual/en/features.file-upload.errors.php
en: The uploaded file exceeds the allowed size.
eu: Igo beharreko artxiboak gehienezko tamaina gainditzen du.

en: The user %s has been deleted.
eu: %s erabiltzailea ezabatu da.

en: The user has been sent an email with the information necessary to confirm the access request.
eu: Erabitzalieak mezu elektronikoa bidali du, sarrera eskaera konfirmatzeko beharrezko den informazioarekin.

en: The username or password is incorrect.
eu: Erabiltzailearen izena edo pasahitza ez da zuzena.

note: I18N: Help text for the "Username" site configuration setting
en: The username required for authentication with the SMTP server.
eu: SMTP zerbitzarian identifikatzeko beharrezkoa den erabiltzaile-izena.

en: The website preferences have been updated.
eu: Web-orriko lehentasunak eguneratu dira.

en: The webtrees developers would be very interested to learn about this error. If you contact them, they will help you resolve the problem.
eu: Webtrees-en garatzaileek akats honi buruzko informazioa ezagutu nahiko lukete. Eurekin harremanetan jarriz gero, arazoa moldatzen lagunduko lizukete.

en: Theme
eu: Itxura/Gaia

note: I18N: Name of a module
en: Theme change
eu: Itxura aldaketa

en: Themes
eu: Itxurak/Gaiak

en: There are no facts for this individual.
eu: Ez dago gertaerarik pertsona honentzat.

en: There are no links to this media object.
eu: Ez dago loturarik multimedia objektu honentzat.

en: There are no media objects for this individual.
eu: Ez dago multimedia objekturik pertsona honentzat.

en: There are no notes for this individual.
eu: Ez dago oharrik pertsona honentzat.

en: There are no pending changes.
eu: Ez dago gorde gabeko aldaketarik.

en: There are no research tasks in this family tree.
eu: Ez dago ikerketa lanik zuhaitz honentzat.

en: There are no source citations for this individual.
eu: Ez dago iturri-oharrik pertsona honentzat.

en: There are pending changes for you to moderate.
eu: Ez dago moderatu gabeko behin behineko aldaketarik.

en: There have been no changes within the last %s day. | There have been no changes within the last %s days.
eu[0]: Azken %s egunean ez da aldaketarik egin.
eu[1]: Azken %s egunetan ez da aldaketarik egin.

en: There was an error checking for a new version.
eu: Akatsa izan da azkeneko bertsioa bilatzerakoan.

en: There was an error uploading your file.
eu: Akatsa izan da artxiboa igotzerakoan.

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Thermidor
eu: Termidor

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Thermidor
eu: Termidor

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Thermidor
eu: Termidor

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: Thermidor
eu: Termidor

en: These cookies are “essential”, and do not require consent.
eu: Cookie hauek nahitaezkoak dira eta ez dute baimenik behar.

en: These groups of individuals are not related to %s.
eu: Pertsona talde hau ez dago %srekin erlazionatua.

en: These services may use cookies or other tracking technology.
eu: Zerbitzau haurk cookie-ak erabil ditzakete edo segimendurako bertze teknologia batzuk.

en: This account has not been approved. Please wait for an administrator to approve it.
eu: Kontu hau ez da oraindik onartu. Itxoin faborez administratzaile batek onartu bitartean.

en: This account has not been verified. Please check your email for a verification message.
eu: Kontu hau ez da egiaztatu. Begiratu faborez zure mezu elektronikoak, berifikazio mezurik ote duzun jakiteko.

en: This block will show editors a list of records with pending changes that need to be reviewed by a moderator. It also generates daily emails to moderators whenever pending changes exist.
eu: Bloke honek erakusten dio editatzaileei onartu gabe dauden aldaketak dituzten erregistroen zerrenda, moderatzaileren batek onartu beharrak dituenak. Aldi berean, mezu bat bidaltzen die egunero moderatzaileei, behin behineko aldaketak oraindik onartzeke daudenean.

en: This email address will be used to send password reminders, website notifications, and messages from other family members who are registered on the website.
eu: Email helbide hau erabiliko da pasahitzen, notifikazioen eta erregistratutako bertze erabiltzaileen oroigarrriak bidaltzeko.

en: This event occurred, but the details are unknown.
eu: Gertaera hau benetazkoa da, baina ez dira xetehasunak ezagutzen.

en: This family does not exist or you do not have permission to view it.
eu: Familia hau ez dago zuhaitzean edo ez duzu ikusteko baimenik.

en: This family has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
eu: Familia hau ezabatu da. Deuseztapena moderatzaile batek onartu beharko du.

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This family has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
eu: Familia hau ezabatu da. Deuseztapena errebisatu beharko duzu eta gero %1$s edo %2$s.

en: This family has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
eu: Familia hau editatu da. Aldaketak moderatzaileren batek onartu beharko ditu.

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This family has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
eu: Familia hau editatu da. Aldaketak errebisatu beharko dituzu eta gero %1$s edo %2$s.

en: This family tree has %s record which uses the same “XREF” as another family tree. | This family tree has %s records which use the same “XREF” as another family tree.
eu[0]: Familia honek erregistro %s dauka bertze zuhaitz batek erabiltzen duen "XREF" berarekin.
eu[1]: Familia honek %s erregistro dauzka bertze zuhaitz batek erabiltzen duen "XREF" berarekin.

en: This family tree has no images to display.
eu: Zuhaitz honek ez dauka irudirik erakutesko.

note: I18N: do not translate the #keywords#
en: This family tree was last updated on #gedcomUpdated#. There are #totalSurnames# surnames in this family tree. The earliest recorded event is the #firstEventType# of #firstEventName# in #firstEventYear#. The most recent event is the #lastEventType# of #lastEventName# in #lastEventYear#.<br><br>If you have any comments or feedback please contact #contactWebmaster#.
eu: Familia hau #gedcomUpdated#-ean eguneratu da azkenezkoz. Denetara #totalSurnames# abizen dauzka zuhaitzak. Lehenbiziko gertaera #firstEventName#-en #firstEventType# da, #firstEventYear#-(e)an. Gertaerarik berantiarrena, berriz, #firstEventName#-en #firstEventType# da, #firstEventYear#-(e)an. <br><br>Komentario edo iradokizunik baldin baduzu, jar zaitez faborez harremanetan #contactWebmaster#-(r)ekin.

en: This family tree was last updated on %s.
eu: Zuhaitz genealogiko hau %s-ean eguneratu zen azkenekoz.

en: This filename is not compatible with the GEDZIP file format.
eu: Artxibo honen izena ez da GEDZIP formatoarekin bateragarria.

note: I18N: Help text for the "Data folder" site configuration setting
en: This folder will be used by webtrees to store media files, GEDCOM files, temporary files, etc. These files may contain private data, and should not be made available over the internet.
eu: Artxibo hau erabiliko du webtrees-ek multimedia artxiboak, GEDCOM artxiboak eta behin behineko artxiboak gordetzeko. Artxibo hauetan datu pribatuak izaten ahal dira eta ezin dira interneten eskuratzeko moduan paratu.

note: I18N: Help text for the “Media folder” configuration setting
en: This folder will be used to store the media files for this family tree.
eu: Karpeta hau zuhaitz honetako multimedia artxiboak gordetzeko erabitzen da.

en: This form has expired. Try again.
eu: Formulario hau iraungirik dago. Saiatu berriz.

en: This individual does not exist or you do not have permission to view it.
eu: Pertsona hau ez dago zuhaitzean, edo ezin zaizu erakutsi pribatutasun arauak direla medio.

en: This individual has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
eu: Pertsona hau ezabatu da. Deusestatzea moderatzaile batek errebisatu beharko du.

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This individual has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
eu: Pertsona hau ezabatu da. Deuseztatzea errebisatu behar da eta %1$s edo %2$s.

en: This individual has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
eu: Pertsona honen informazioa editatu da. Aldaketak moderatzaile batek errebisatu beharrak dira.

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This individual has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
eu: Pertsona honen informazioa editatu da. Aldaketak errebisatu beharrak dira eta %1$s edo %2$s.

note: I18N: Help text for the “Default individual” configuration setting
en: This individual will be selected by default when viewing charts and reports.
eu: Bertzerik ez bada aukeratzen, pertsona hau agertuko da grafikoak eta txostenak erakusterakoan.

en: This information is not available.
eu: Informazio hori ez dago eskuragarri.

en: This information is private and cannot be shown.
eu: Informazio hau pribatua da eta ezin da ikusi.

en: This is a link to your own record in the family tree. If this is the wrong individual, contact an administrator.
eu: Datu-basean dauden zure datuei lotzen zaituen identifikazio zenbakia da. Zenbakia ez bada zuzena, administratzailearekin jar zaitez harremanetan.

en: This is case sensitive.
eu: Maiuskulak eta miniskulak bereizi behar dira.

en: This is the latest version of webtrees. No upgrade is available.
eu: Webtrees-en azken bertsioa erabiltzen ari zara. Ez dago eguneratzerik eskura.

note: I18N: Help text for the “Server name” site configuration setting
en: This is the name of the SMTP server. “localhost” means that the mail service is running on the same computer as your web server.
eu: Hau da SMTP zerbitzariaren izena. “localhost” hitzak erran nahi du mezu elektronikoen zerbitzaria eta web zerbitzaria ordenagailuan bertan ari direla lanean.

en: This is your real name, as you would like it displayed on screen.
eu: Hau zure egiazko izena da, pantailan erakustea nahi duzuna.

en: This link is valid for one hour.
eu: Lotura honek ordu baterako balio du.

en: This list is created using a simple (but fast) search, and therefore includes records that will not be updated.
eu: Zerrenda hau bilaketa xinple eta azkar baten bitartez sortzen da. Beraz, eguneratuko ez diren erregistroak daramatza.

en: This media object does not exist or you do not have permission to view it.
eu: Multimedia objektu hau ez dago zuhaitzean edo ez ikusteko baimenik.

en: This media object has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
eu: Multimedia objektu hau ezabatu da. Deuseztapena moderatzaile batek errebisatu beharko du.

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This media object has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
eu: Multimedia objektu hau ezabatu da. Deuseztapena errebisatu beharko duzu eta %1$s edo %2$s.

en: This media object has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
eu: Multimedia objektu hau editatu da. Aldaketak moderatzaile batek errebisatu beharko ditu.

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This media object has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
eu: Multimedia objektu hau aldatu da. Aldaketak errebisatu beharko dituzu eta %1$s edo %2$s.

en: This message was sent while viewing the following URL:
eu: Mezu hau URL hau ikusterakoan bidali zen:

en: This must be at least six characters long. It is case-sensitive.
eu: Sei karaktere izan beharko ditu gutienez. Maiuskulak eta minuskulak bereizten dituela kontuan hartu.

note: I18N: Help text for the “Sender name” site configuration setting
en: This name is used in the “From” field, when sending automatic emails from this server.
eu: Izen hau erabiltzen da "Nork" eremuan, zerbitzari honen mezu elektroniko automatikoak bidaltzerakoan.

en: This note does not exist or you do not have permission to view it.
eu: Ohar hau ez dago zuhaitzean edo ez duzu baimenik ikusteko.

en: This note has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
eu: Ohar hau ezabatu da. Bere deuseztatzea moderatzaileak errebisatu beharko du.

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This note has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
eu: Ohar hau ezabatu da. Bere deuseztatzea errebisatu beharko duzu eta %1$s edo %2$s.

en: This note has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
eu: Ohar hau editatu da. Aldaketak moderatzaileak errebisatu beharko ditu.

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This note has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
eu: Ohar hau editatu da. Aldaketak errebisatu beharko dituzu eta zer egin aukeratu: %1$s edo %2$s.

note: I18N: Help text for the “Automatically expand notes” configuration setting
en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Note</i> record on the Individual page.
eu: Pertsona baten orriko <i>ohar</i> baten edukia automatikoki erakusten den edo ez aukeratzen duzu hemen.

note: I18N: Help text for the “Automatically expand sources” configuration setting
en: This option controls whether or not to automatically display content of a <i>Source</i> record on the Individual page.
eu: Pertsona baten orriko <i>iturri</i> baten edukia automatikoki erakusten den edo ez aukeratzen duzu hemen.

note: I18N: Help text for the “Age of parents next to child’s birthdate” configuration setting
en: This option controls whether or not to show age of father and mother next to child’s birthdate on charts.
eu: Hemen aukeratzen ahal duzu grafikoen pertsonaren jaiotze-dataren ondoan gurasoen adina erakusten den edo ez.

note: I18N: Help text for the “Estimated dates for birth and death” configuration setting
en: This option controls whether or not to show estimated dates for birth and death instead of leaving blanks on individual lists and charts for individuals whose dates are not known.
eu: Hemen aukeratzen ahal duzu pertsonen zerrendetan eta grafikoetan guti gora beherako jaiotza eta heriotzaren datak ikusi nahi dituzun, ez badituzu ezagutzen eta hutsik ez uzteko.

note: I18N: Help text for the “Show a download link in the media viewer” configuration setting
en: This option will make it easier for users to download images.
eu: Aukera honek irudien deskarga erraztuko die erabiltzaileei.

note: I18N: Help text for the “Show private relationships” configuration setting
en: This option will retain family links in private records. This means that you will see empty “private” boxes on the pedigree chart and on other charts with private individuals.
eu: Aukera honek familiako loturak/harremanak erregistro pribatuetan gordetzen ditu.Horrek erran nahi du "kutxa pribatuak" ikusiko dituzula arbasoen grafikoetan eta bertze batzuk pertsona pribatuak direnean.

note: I18N: Help text for the “Show names of private individuals” configuration setting
en: This option will show the names (but no other details) of private individuals. Individuals are private if they are still alive or if a privacy restriction has been added to their individual record. To hide a specific name, add a privacy restriction to that name record.
eu: Aukera honek pertsona pribatuen izenak soilik erakutsiko ditu (xetetasunik gabe). Biririk daudenak dira pertsona pribatuak eta pribatutasun murrizketaren bat daukaten pertsona hilak ere bai. Izena gordetzeko pribatutasun murrizketa gehitzen ahal diozu erregistroaren izenari.

en: This page allows you to bypass the usual forms, and edit the underlying data directly. It is an advanced option, and you should not use it unless you understand the GEDCOM format. If you make a mistake here, it can be difficult to fix.
eu: Orri honek, betiko prozedurak saiestu eta datuak zuzenean editatzea ahalbidetuko dizu. GEDCOM formatoa ez baduzu ezagutzen ez zenuke erabili beharko aukera hau, jakin behar baita nola egin. Akatsen bat egiten baduzu, baliteke zaila izatea zuzenketa.

en: This page has been viewed %s time. | This page has been viewed %s times.
eu[0]: Orri hau %s aldiz ikusia izan da.
eu[1]: Orri hau %s aldiz ikusia izan da.

en: This process allows the site’s owner to ensure that the new information follows the site’s standards and conventions, has proper source attributions, etc.
eu: Prozedura honek hauxe bermatzen dio jabeari: Informazio berriak orriaren kalitatea eta arauak jarraitzen dituela, iturrien jarraipen zihurrak dituela, etabar.

en: This record does not exist or you do not have permission to view it.
eu: Erregistro hau ez dago zuhaitzean edo ez duzu baimenik ikusteko.

en: This record does not exist.
eu: Erregistro hau ez dago orrian.

en: This record has been deleted. The deletion will need to be reviewed by a moderator.
eu: Erregistro hori ezabatu da. Deuseztatzea moderatzaile batek errebisatu beharko du.

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This record has been deleted. You should review the deletion and then %1$s or %2$s it.
eu: Erregistro hori ezabatu da. Deuseztatzea errebisatu beharko duzu eta gero %1$s edo %2$s.

en: This record has been edited. The changes need to be reviewed by a moderator.
eu: Erregistro hori editatu da. Aldaketak moderatzaile batek errebisatu beharko ditu.

note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: This record has been edited. You should review the changes and then %1$s or %2$s them.
eu: Erregistro hori editatu da. Aldaketak moderatzaile batek errebisatu beharko ditu eta gero %1$s edo %2$s.

en: This repository does not exist or you do not have permission to view it.
eu: Gordailua ez dago zuhaitzean edo ez duzu ikusteko baimenik.

en: This research is a “legitimate interest” under article 6(f) of the EU General Data Protection Regulations.
eu: Ikerketa hau "bidezko interesa" da, Europar Batasuneko Datuen Babeserako Erreglamentu Orokorraren 6(f) artikuluak dioenaren arabera.

en: This role has all the permissions of the editor role, plus permission to accept/reject changes made by other users.
eu: Rol honek editatzeko baimen guztiak ditu, eta bertze erabiltzaileek egindako aldaketak onartzeko edo ez onartzeko ere bai.

en: This role has all the permissions of the manager role in all family trees, plus permission to change the settings/configuration of the website, users, and modules.
eu: Rol honek gainbegiralearen baimen guztiak izanen ditu zuhaitz guztietan, eta orriaren konfigurazioak, erabiltzaileak eta moduluak aldatzeko ere bai.

en: This role has all the permissions of the member role, plus permission to add/change/delete data. Any changes will need to be reviewed by a moderator, unless the user has the “automatically accept changes” option enabled.
eu: Rol honek partaidearen baimen guztiak ditu, eta datuak gehitu, aldatu edo ezabatzeko ere bai. Aldaketa bakoitza moderatzaile batek onartu beharko du, "aldaketak automatikoki onartu" aukera gaitua ez badu behinipein.

en: This role has all the permissions of the moderator role, plus any additional access granted by the family tree configuration, plus permission to change the settings/configuration of a family tree.
eu: Administratzailearen rolak moderatzeko baimen guztiak ditu, eta bertze edozein baimen zuhaitzaren konfigurazioa eta parametroak aldatzeko.

en: This role has all the permissions of the visitor role, plus any additional access granted by the family tree configuration.
eu: Erabiltzaile batek bisitariaren baimen guztiak ditu, eta horretaz gain zuhaitzaren konfigurazioak ematen dizkion baimen gehigarriak ere.

en: This server’s memory limit is %s MB and its CPU time limit is %s seconds.
eu: Zerbitzariaren memoriaren muga %s MBetan dago eta CPUren denbora-muga %s segundutan.

en: This service requires an API key.
eu: Zerbitzu honek API klabearen beharra dauka.

en: This source does not exist or you do not have permission to view it.
eu: Iturri hori ez dago zuhaitzean edo ez duzu ikusteko baimenik.

note: I18N: Help text for the “Add to TITLE header tag” configuration setting
en: This text will be appended to each page title. It will be shown in the browser’s title bar, bookmarks, etc.
eu: Testu hau orriaren titulu bakoitzari gehituko zaio. Nabigatzailearen tituluaren barran ikusiko da, "gogoko lekuetan", etabar.

en: This user account does not have access to any tree.
eu: Erabiltzaile kontu honek ez du sarrerarik zuhaitz bakar batean.

en: This usually means that you need to change the folder permissions to 777.
eu: Normalean erran nahi du karpetaren baimenak 777-ra aldatu behar direla.

en: This website is being upgraded. Try again in a few minutes.
eu: Orria eguneratzen ari da. Saia zaitez geroxeago faborez.

en: This website is down for maintenance. You should <a href="index.php">try again</a> in a few minutes.
eu: Orria mantenimendu lanetan ari da. <a href="index.php"> saia zaitez berriz </a> minutu gutxitara.

en: This website is operated by the following individuals.
eu: Pertsona hauek lantzen dute orri hau.

en: This website is temporarily unavailable
eu: Orri hau ez dago erabilgarria momentu honetan

en: This website processes personal data for the purpose of historical and genealogical research.
eu: Orri honek datu pertsonalak lantzen ditu ikerketa historiko eta genealogikoak gauzatzeko.

en: This website uses cookies to enable login sessions, and to remember preferences such as your chosen language.
eu: Orri honek cookie-ak erabiltzen ditu saioa-hasierak errazteko eta erabiltzaile bakoitzaren aukeraketak gogoratzeko, hizkuntzaren aukeraketa, errate baterako.

en: This website uses cookies to learn about visitor behavior.
eu: Orri honek cookie-ak erabiltzen ditu bisitarien ohituretatik ikasita programazioa hobetzeko.

en: This website uses third-party services to learn about visitor behavior.
eu: Orri honek hirugarrenen zerbitzuak erabiltzen ditu bisitarien ohituretatik ikasteko.

note: I18N: %s is the name of a family tree
en: This will delete all the genealogy data from “%s” and replace it with data from a GEDCOM file.
eu: “%s”-ren datu genealogiko guztiak ezabatuko dira eta bertze GEDCOM artxibo baten datuekin ordeztu.

note: I18N: abbreviation for Thursday
en: Thu
eu: Or.

en: Thumbnail image
eu: Irudi txikia

en: Thumbnail images
eu: Irudien miniaturak

en: Thursday
eu: Ortzeguna

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Tijuana, Mexico
eu: Tijuana, Mexiko

en: Time
eu: Ordua

en: Time of birth
eu: Jaiotzaren ordua

en: Time of birth and time of death
eu: Jaiotzaren eta heriotzaren ordua

en: Time of death
eu: Heriotzaren ordua

en: Time of last change
eu: Azken aldaketaren ordua

en: Time of status change
eu: Egoeraren aldaketaren ordua

note: I18N: A configuration setting
en: Time zone
eu: Ordu-eremua

note: I18N: Name of a module/chart
en: Timeline
eu: Denboraren haria

en: Timestamp
eu: Data eta ordua

note: I18N: Name of a country or state
en: Timor-Leste
eu: Ekialdeko Timor

en: Title
eu: Izenburua

[ctx: Email recipient]
en: To
eu: Nori

[ctx: End of date range]
en: To
eu: bitarte

en: To assist you in getting started with this block, we have created several standard templates. When you select one of these templates, the text area will contain a copy that you can then alter to suit your site’s requirements.
eu: Bloke honetan hasten laguntzeko, zenbait platilla sortu ditugu. Horietako bat aukeratzen baduzu, testuaren zatiaren kopia bat izanen gordeko dugu, zure orrriaren beharretara egokitzeko aldatzen ahal izanen duzuna.

en: To create new data using custom tags, you need to enable them.
eu: Datu berriak sortzeko etiketa pertsonalizatuak erabiliz, gaitu egin beharko dituzu aitzinetik.

en: To create new research tasks, you must first add “research task” to the list of facts and events in the family tree’s preferences.
eu: Ikerketa lan berriak sortzeko, lehenbiziko "ikerketa lana" gehitu beharko diozu gertaera zerrendari, zuhaitz genealogikoen lehentasunetan.

en: To display a map, you need to enable a map-provider in the control panel.
eu: Mapa bat ikusi ahal izateko, mapa hornitzaile bat gaitu beharko duzu aitzinetik kontrol-panelean.

note: I18N: Help text for the “Format text and notes” configuration setting
en: To ensure compatibility with other genealogy applications, notes, text, and transcripts should be recorded in simple, unformatted text. However, formatting is often desirable to aid presentation, comprehension, etc.
eu: Bertze genealogia-aplikazio batzuekin bateragarriak izateko, oharrak, testuak eta transkripzioak formaturik gabeko testuarekin sartu beharko dituzu. Halere, maiz aski formatua ona izaten da aurkezpen egoki baterako, ulermenerako, etabar.

note: I18N: “Apache” is a software program.
en: To protect this private data, webtrees uses an Apache configuration file (.htaccess) which blocks all access to this folder. If your web-server does not support .htaccess files, and you cannot restrict access to this folder, then you can select another folder, away from your web documents.
eu: Datu pribatuak babesteko, Webtrees-ek Apache-ren (.htaccess) konfigurazio artxiboa erabiltzen du, karpeta horretarako sarrera guztiak blokeatzen dituena. Zure zerbitzaria ez bada bateragarria karpeta horrekin eta ezin baduzu sarrera baldintzatu, bertze karpeta bat aukeratzen ahal duzu, orriko zure karpetetatik kanpo.

en: To set a new password, follow this link.
eu: Pasahitza berria sortzeko, jarrai ezazu ondoko lotura.

note: I18N: Help text for the "Custom welcome text" site configuration setting
en: To set this text for other languages, you must switch to that language, and visit this page again.
eu: Testu hau bertze hizkuntzetara egokitu nahi baduzu, lehenbiziko aldatu hizkuntz horretara eta ondotik orri hau bera bisitatu.

en: To tell search engines that sitemaps are available, you can use the following links.
eu: Nabigatzaileen bilaketa motoreei orriaren mapa eskuragarri dagoela komunikatzeko, ondoko lotura hauek erabiltzen ahal dituzu.

en: To use this service, you need an API key.
eu: Zerbitzu hau erabiltzeko, API klabea behar duzu.

en: To use this service, you need an account.
eu: Zerbitzu hau erabiltzeko, kontua ireki behar duzu aitzinetik.

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Tokyo, Japan
eu: Tokyo, Japonia

note: I18N: Type of media object
en: Tombstone
eu: Hilarria

en: Too many requests. Try again later.
eu: Eskaera gehiegi. Saia zaitez beranduago.

note: I18N: Title for a list of the most common given names, %s is a number. Note that a separate translation exists when %s is 1
en: Top %s given name | Top %s given names
eu[0]: %s izenik erabiliena
eu[1]: %s izenik erabilienak

note: I18N: Title for a list of the most common surnames, %s is a number. Note that a separate translation exists when %s is 1
en: Top %s surname | Top %s surnames
eu[0]: %s abizen erabiliena
eu[1]: %s abizen erabilienak

note: I18N: i.e. most popular given name.
en: Top given name
eu: Izenik erabiliena

note: I18N: Name of a module. Top=Most common
en: Top given names
eu: Izenik erabilienak

note: I18N: i.e. most popular surname.
en: Top surname
eu: Abizenik erabiliena

note: I18N: Name of a module. Top=Most common
en: Top surnames
eu: Abizenik erabilienak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Toronto, Ontario, Canada
eu: Toronto, Ontario, Kanada

en: Total
eu: Guztira

en: Total accepted changes:
eu: Onartutako aldaketan kopurua:

en: Total births
eu: Jaiotzak guztira

en: Total dead
eu: Heriotzak guztira

en: Total deaths
eu: Heriotzak guztira

en: Total divorces
eu: Dibortzioak guztira

en: Total events
eu: Gertaerak guztira

en: Total families
eu: Familiak guztira

en: Total females
eu: Emakumezkoak guztira

en: Total given names
eu: Izenak guztira

en: Total individuals
eu: Pertsonak guztira

en: Total living
eu: Bizirik guztira

en: Total males
eu: Gizonezkoak guztira

en: Total marriages
eu: Ezkontzak guztira

en: Total pending changes:
eu: Onartzeke dauden aldaketak guztira:

en: Total surnames
eu: Abizenak guztira

en: Total users
eu: Erabiltzaileak guztira

en: Tracking and analytics
eu: Jarraipena eta azterketa

en: Trailer
eu: Esperuan

en: Tree
eu: Zuhaitza

note: I18N: Name of a country or state
en: Trinidad and Tobago
eu: Trinidad eta Tobago

note: I18N: abbreviation for Tuesday
en: Tue
eu: As.

en: Tuesday
eu: Asteartea

note: I18N: Name of a country or state
en: Turkey
eu: Turkia

note: I18N: Name of a country or state
en: Turks and Caicos Islands
eu: Turks eta Caicos Uharteak

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Tuxtla Gutiérrez, Mexico
eu: Tuxtla Gutiérrez, Mexiko

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Twin Falls, Idaho, United States
eu: Twin Falls, Idaho, Estatu Batuak

en: Type
eu: Mota

en: Type of abbreviation
eu: Laburdura mota

en: Type of administrative ID
eu: Identifikazioa administratiboaren mota

en: Type of demographic data
eu: Datu demografikoen mota

en: Type of event
eu: Gertaera mota

en: Type of fact
eu: Gertaera mota

en: Type of identification number
eu: Identifikazio zenbakiaren mota

en: Type of location
eu: Ubikazio mota

en: Type of marriage
eu: Ezkontza mota

en: Type of name
eu: Izen mota

en: Type of reference number
eu: Erreferentzia zenbakiaren mota

en: Type of research task
eu: Ikerketa lanaren mota

note: I18N: A configuration setting
en: URL
eu: URL lotura

note: I18N: Name of a country or state
en: US Minor Outlying Islands
eu: US Minor Outlying Uharteak

note: I18N: Name of a country or state
en: US Virgin Islands
eu: US Virgin Uharteak

note: I18N: Name of a country or state
en: Ukraine
eu: Ukraina

note: I18N: LDS sealing status; see https://en.wikipedia.org/wiki/Sealing_(Mormonism)
en: Uncleared: insufficient data
eu: Ez da onartu: ez dago nahiko daturik

en: Unique identifier
eu: Identifikatzaile bakarra

note: I18N: Help text for the “Add unique identifiers” configuration setting
en: Unique identifiers allow the same record to be found in different family trees and in different systems. They will be added whenever records are created or updated. If you do not want unique identifiers to be displayed, you can hide them using the privacy rules.
eu: Identifikatzaile bakarrek ahalbidetzen dute erregistro bat zuhaitz ezberdinetan erabiltzea. Erregistro bat sortu edo eguneratzen denean gehitzen dira. Ez baduzu nahi identifikatzailea ikustea, pribatutasun arauekin gordetzen ahal duzu.

note: I18N: Name of a country or state
en: United Arab Emirates
eu: Arabiar Emirerri Batuak

note: I18N: Name of a country or state
en: United Kingdom
eu: Erresuma Batua

note: I18N: Name of a country or state
en: United States
eu: Estatu Batuak

note: I18N: Name of a country or state
en: Unknown
eu: Ezezaguna

[ctx: unknown century]
en: Unknown
eu: Ezezaguna

[ctx: unknown gender]
en: Unknown
eu: Ezezaguna

[ctx: unknown people]
en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: Unlink
eu: Lotura ezabatu

en: Unrecognized GEDCOM code
eu: GEDCOM kodigo ezezaguna

en: Unused files
eu: Erabili gabeko artxiboak

en: Unzip %s to a temporary folder…
eu: %s behin behineko karpeta batera deskonprimitzen…

note: I18N: Name of a module
en: Upcoming events
eu: Datozen gertaerak

en: Update
eu: Eguneratu

en: Update all
eu: Dena eguneratu

note: I18N: Name of a module
en: Update place names
eu: Lekuen izenak eguneratu

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: Update the higher-level parts of place names, while keeping the lower-level parts.
eu: Lekuen izenen goi mailako zatiak eguneratu, behe mailakoak aldatu gabe.

note: I18N: GEDCOM tag _UPD
en: Updated at
eu: Eguneratua

note: I18N: %s is a version number, such as 1.2.3 I18N: %s is a version number
en: Upgrade to webtrees %s.
eu: Webtrees %s-era eguneratu.

en: Upgrade wizard
eu: Eguneratzeko laguntzailea

en: Upload media files
eu: Multimedia artxiboak igo

en: Upload one or more media files from your local computer. Media files can be pictures, video, audio, or other formats.
eu: Zure ordenagailutik multimedia artxiboak kargatzea ahalbidetzen dizu. Irudiak, bideoak, audioak eta bertze formatu batzuk izaten ahal dira multimedia artxiboak.

note: I18N: Name of a country or state
en: Uruguay
eu: Uruguai

en: Use SMTP to send messages
eu: SMTP zerbitzaria erabili mezuak bidalzteko

en: Use a “?” to match a single character, use “*” to match zero or more characters.
eu: “?” erabili karaktere bakar batean bat etortzeko, “*” erabili bat etortzeko zero edo karaktere gehiagotan.

en: Use an external service to find locations.
eu: Kanpoko zerbitzu bat erabili ubikazioak bilatzeko.

note: I18N: placeholder text for new-password field
en: Use at least %s character. | Use at least %s characters.
eu[0]: Erabili gutienez %s karaktere.
eu[1]: Erabili gutienez %s karaktere.

en: Use colors
eu: Koloreak erabili

en: Use compact layout
eu: Diseinu trinkoa erabili

en: Use letters A-Z, a-z, digits 0-9, or underscores
eu: A-Z letrak erabili, a-z, 0-9 digitoak, edo gidoi baxuak

en: Use maps in webtrees.
eu: Erabili mapak Webtrees-en.

note: I18N: A configuration setting
en: Use password
eu: Pasahitza erabili

note: I18N: "sendmail" is the name of some mail software
en: Use sendmail to send messages
eu: Sendmail erabili mezuak bidaltzeko

note: I18N: Help text for the “Use silhouettes” configuration setting
en: Use silhouette images when no highlighted image for that individual has been specified. The images used are specific to the gender of the individual in question.
eu: Silueta bat erabiliko da erlazionatutako irudirik ez duen pertsonentzat. Erabilitako siluetak pertsonen generoari egokituak daude.

note: I18N: A configuration setting
en: Use silhouettes
eu: Siluetak erabili

en: Use the “edit“ menu to paste this into another record.
eu: “edit“ menua erabili hau bertze erregistro bati eransteko.

en: Use this field to tell the site administrator why you are requesting an account and how you are related to the genealogy displayed on this site. You can also use this to enter any other comments you may have for the site administrator.
eu: Eremu hau erabil ezazu kontua zertarako nahi duzun errateko administratzaileari eta zein den hemen agertzen diren datu genealogikoekin daukazun harremana. Zuhaitzari buruzko bertze edozein komentario ere aipatzen ahal duzu hemen.

en: User
eu: Erabiltzailea

en: User administration
eu: Erabiltzaileen administrazioa

en: User didn’t verify within 7 days.
eu: Erabiltzaileak ez du bere helbidea 7 egunetan egiaztatu.

en: User not verified by administrator.
eu: Administrariak egiaztatu gabeko erabiltzailea.

en: User verification
eu: Erabiltzailearen egiaztapena

note: I18N: A configuration setting
en: Username
eu: Erabiltzailearen izena

en: Username or email address
eu: Erabiltzailea edo helbide elektronikoa

en: Usernames are case-insensitive and ignore accented letters, so that “chloe”, “chloë”, and “Chloe” are considered to be the same.
eu: Erabiltzaileen izenak ez ditu maiuskula eta minuskulak bereizten, ezta diatrikoak irakurri ere. Errate baterako, «matxinena», «matxiñena» eta «Matxiñena» berdinak dira izena osatzerakoan.

en: Users
eu: Erabiltzaileak

en: User’s account has been inactive too long:
eu: Erabiltzailearen kontuak denbora gehiegi pasatu du erabili gabe:

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Vancouver, British Columbia, Canada
eu: Vancouver, British Columbia, Kanada

note: I18N: Description of the “StatisticsChart” module
en: Various statistics charts.
eu: Grafiko estadistiko zenbait.

note: I18N: Name of a country or state
en: Vatican City
eu: Vatikanoa

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Veracruz, Mexico
eu: Veracruz, Mexiko

en: Verified
eu: Egiaztatua

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Vernal, Utah, United States
eu: Vernal, Utah, Estatu Batuak

en: Version
eu: Bertsioa

note: I18N: Type of media object
en: Video
eu: Bideoa

en: View table of events occurring in %s
eu: %s(e)an dauden gertakizunen taula ikusi

en: View this day
eu: Egun hau ikusi

en: View this family
eu: bere familia ikusi nahi?

en: View this location using %s
eu: Ikusi leku hau %s erabiliz

en: View this month
eu: Hilabete hau ikusi

en: View this year
eu: Urte hau ikusi

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Villa Hermosa, Mexico
eu: Villa Hermosa, Mexiko

note: I18N: A configuration setting
en: Visible online
eu: Ikusgai online

note: I18N: A configuration setting
en: Visible to other users when online
eu: Ikusgai konektatuak dauden bertze erabiltzaileentzat

note: I18N: Listbox entry; name of a role
en: Visitor
eu: Bisitaria

note: I18N: Name of a module/report. “Vital records” are life events - birth/marriage/death
en: Vital records
eu: Bizitzaren erregistroak

note: I18N: Name of a country or state
en: Wales
eu: Gales

note: I18N: Name of a country or state
en: Wallis and Futuna
eu: Wallis eta Futuna

en: Ward
eu: Ikaslea

[ctx: FEMALE]
en: Ward
eu: Ikaslea

[ctx: MALE]
en: Ward
eu: Ikaslea

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Washington, District of Columbia, United States
eu: Washington, District of Columbia, Estatu Batuak

en: Watermarks
eu: Ur-marka

note: I18N: Help text for the “Images without watermarks” configuration setting
en: Watermarks are optional and normally shown just to visitors.
eu: Ur-markak aukerakoak dira eta bisitariei bakarrik erakusten zaizkie normalean.

en: We will now send a confirmation email to the address <b>%s</b>. You must verify your account request by following instructions in the confirmation email. If you do not confirm your account request within seven days, your application will be rejected automatically. You will have to apply again.<br><br>After you have followed the instructions in the confirmation email, the administrator still has to approve your request before your account can be used.<br><br>To sign in to this website, you will need to know your username and password.
eu: Orain konfirmazio mezu bat bidaliko dugu helbide honetara <b>%s</b>. Kontuaren eskaera egiaztatu beharko duzu mezu honetan dauden argibideak jarraituz. Zure eskaera ez baduzu 7 egunez bideratzen, automatikoki errefusatuko da. Eskaera berria egin beharko duzu. <br><br>Egiaztapen mezuan bidalitako argibideak jarraitu ondotik, zure eskaria erabiltzen hasi baino lehen, administratzaileak onartu egin beharko du. <br><br>Orrian sartu ahal izateko, erabiltzaile-izena eta pasahitza beharko dituzu.

en: Website
eu: Webgunea

en: Website logs
eu: Webguneko erregistroak

en: Website preferences
eu: Webguneko lehenespenak

note: I18N: abbreviation for Wednesday
en: Wed
eu: Az.

en: Wednesday
eu: Asteazkena

en: Weight
eu: Pisua

note: I18N: A %s is the user’s name
en: Welcome %s
eu: Ongi etorria %s

note: I18N: A configuration setting
en: Welcome text on sign-in page
eu: Ongietorri mezua sarrerako orrian

en: Welcome to this genealogy website
eu: Ongietorria genealogia webgune honetara

note: I18N: Name of a country or state
en: Western Sahara
eu: Mendebaldeko Sahara

note: I18N: Help text for the “Keep the existing ‘last change’ information” configuration setting
en: When a record is edited, the user and timestamp are recorded. Sometimes it is desirable to keep the existing “last change” information, for example when making minor corrections to someone else’s data. This option controls whether this feature is selected by default.
eu: Erregistro bat editatzen denean, erabiltzailea, data eta ordua gordetzen dira. Batzutan "azken aldaketa"ren informazioa gordetzea garrantzitsua da, pertsona baten datuei aldaketa txiki batzuk egiten dizkiogunean, errate baterako. Aukera honek funtzio lehenetsita ote dagoen kontrolatzen du.

en: When a user registers for an account, an email is sent to their email address with a verification link. When they follow this link, we know the email address is correct, and the “email verified” option is selected automatically.
eu: Erabiltzaile batek kontu berria erregistratzen badu, mezu elektronikoa bidaliko zaio egiaztapenaren loturarekin. Lotura hori erabili bezain abudo, helbide elektronikoa zuzena dela baieztatuko du sistemak eta automatikoki egiaztatutzat emanen du.

en: When an individual has more than one spouse, you should sort the families in date order.
eu: Pertsona batek ezkontide bat baino gehiago izan duenean, dataz sailkatu beharko ditu familiak.

note: I18N: Help text for the “Surname tradition” configuration setting
en: When you add a new family member, a default surname can be provided. This surname will depend on the local tradition.
eu: Kide berri bat sartzen duzunean famili batean, automatikoki abizen bat ematea lehenesten ahal duzu. Abizena leku bakoitzeko ohituren arabera emanen zaio.

en: When you add, edit, or delete information, the changes are not saved immediately. Instead, they are kept in a “pending” area. These pending changes need to be reviewed by a moderator before they are accepted.
eu: Informazioa gehitzen, editatzen edo ezabatzen duzunean, aldaketak ez dira automatikoki gordetzen. "Behin behineko" aldaketen lekuan gelditzen dira. Behin betiko onartuak izateko moderatzaile batek berraztertu eta onartu beharko ditu.

en: Where a user is associated to an individual record in a family tree and has a role of member, editor, or moderator, you can prevent them from accessing the details of distant, living relations. You specify the number of relationship steps that the user is allowed to see.
eu: Erabiltzaile batek bere erregistro pertsonala baldin badu zuhaitzean eta partaidea, editatzailea edo moderatzailea baldin bada, bizirik dauden arbasoen xehetasunak gorde ahal izanen ditu. Bisitariek ikusten dituzten famili-mailak zehaztu ahal izanen ditu.

note: I18N: Label for a configuration option
en: Which family trees should be included in the sitemaps
eu: Zein zuhaitz genealogiko sartu beharrak diren webgunearen mapan

note: I18N: A configuration setting
en: Who can upload new media files
eu: Nork igotzen ahal dituen artxibo berriak

note: I18N: Name of a module. (A list of users who are online now)
en: Who is online
eu: Nor dagoen konektatua

en: Why does this list include records that do not need to be updated?
eu: Zergatik erakusten ditu zerrenda honek eguneratu behar ez diren erregistroak?

en: Widow
eu: Alarguna

en: Widower
eu: Alarguna

en: Wife
eu: Emaztea

en: Wife’s age
eu: Emaztearen adina

en: Will
eu: Testamentua

note: I18N: Location of an LDS church temple
en: Winter Quarters, Nebraska, United States
eu: Winter Quarters, Nebraska, Estatu Batuak

en: With sources
eu: Iturriekin

en: Without sources
eu: Iturririk gabe

en: Witness
eu: Lekukoa

en: Witnesses
eu: Lekukoak

en: Wives take their husband’s surname.
eu: Emazteek senarren abizena hartzen dute.

en: World
eu: Mundua

en: Year
eu: Urtea

en: Year:
eu: Urtea:

note: I18N: %1$s is the site URL and %2$s is an email address
en: You (or someone claiming to be you) has requested an account at %1$s using the email address %2$s.
eu: Zeuk (edo zure lekua hartu nahi duen norbaitek) kontu berria eskatu du %1$s-an, %2$s helbide elektronikoa erabiliz.

en: You are not allowed to send messages that contain external links.
eu: Ez da onartzen kanpoko URL-loturaren bat daraman mezurik bidaltzea.

en: You are signed in as %s.
eu: %s izenarekin ireki da saioa.

en: You can apply for an account using the link below.
eu: Behean ageri den lotura erabiliz erabiltzaile-kontua eskatzen ahal duzu.

note: I18N: Help text for the "Default theme" site configuration setting
en: You can change the appearance of webtrees using “themes”. Each theme has a different style, layout, color scheme, etc.
eu: Webtrees-en itxura aldatzen ahal duzu "Itxura/Gaia"-n dauden plantillak erabiliz. Gai bakoitzak bere estiloa, formatoa, koloreak, etabar... dauzka. Hemen "Rural" izeneko gaia lehenesten dugu.

en: You can choose whether to appear in the list of users who are currently signed-in.
eu: Momentuan konektatuak dauden erabiltzaileen zerrendan agertu nahi duzun edo ez aukeratzen ahal duzu.

note: I18N: %s is a URL
en: You can download a copy of the GEDCOM specification from %s.
eu: %s-en GEDCOM zehaztapena deskargatzen ahal da.

en: You can opt out of tracking by setting the “Do Not Track” header in your browser preferences.
eu: Jarraitua ez izateko aukera daukazu, nabigatzailean lehenesten baduzu.

en: You can renumber the records in a family tree, so that these internal reference numbers are not duplicated in any other family tree.
eu: Zuhaitzeko erregistroak berriz zenbakitzen ahhal dituzu, sortutako erreferentzia zenbaki horiek bertze edozein zuhaitzetan ez errepikatzeko moduan.

en: You can renumber this family tree.
eu: Berriz zenbakitzen ahal duzu zuhaitz genealogiko hau.

note: I18N: Privacy restrictions are RESN tags in GEDCOM.
en: You can set the access for a specific record, fact, or event by adding a restriction to it. If a record, fact, or event does not have a restriction, the following default restrictions will be used.
eu: Edozein erregistro, gertaera edo gertakizun konfiguratzen ahal duzu murrizketa baten bitartez. Erregistro, gertaera edo gertakizun batek ez badu murrizketarik, hurrengo murrizketak lehenetsiko dira.

en: You can simplify the edit forms by hiding GEDCOM tags that you do not use.
eu: Edizio formularioak errazten ahal dituzu erabiltzen ez dituzun GEDCOM etiketak ezkutatuz.

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: You can speed up the privacy calculations by adding a death record to individuals whose death can be inferred from other dates, but who do not have a record of death, burial, cremation, etc.
eu: Pribatutasun kalkuluak azkartzen ahal dira defuntzio partida bat gehituta heriotz, ehorzketa edo errausketa erregistrorik ez duten pertsonei. Bertze gertaera batzuren datatik ondorioztatuko litzateke pertsona horren defuntzioaren partidan paratu beharreko guti gora beherako data.

en: You cannot sign in because your browser does not accept cookies.
eu: Ezin da saiorik hasi zure nabigatzaileak ez duelako cookie-rik onartzen.

en: You do not have permission to view this page.
eu: Ez duzu orri hau ikusteko baimenik.

en: You have confirmed your request to become a registered user.
eu: Erabiltzaile erregistratua izateko eskaera konfirmatu duzu.

en: You have selected a GEDCOM file with a different name. Is this correct?
eu: Izen ezberdina duen GEDCOM artxiboa aukeratu duzu. Ongi dago?

en: You have signed out.
eu: Saioa itxi duzu.

en: You may use HTML to format the answer and to add links to other websites.
eu: HTML erabiltzen ahal duzu erantzunerako eta bertze webgunetarako loturak gehitzeko.

en: You must enter all the administrator account fields.
eu: Administratzaile konturako eremu guztiak bete beharko dituzu.

en: You must renumber the records in one of the trees before you can merge them.
eu: Bi zuhaitz bateratu nahi baditugu, bietako baten erregistro guztiei zenbaki berria sartu beharko diegu.

en: You must select an individual and a chart type in the block preferences
eu: Gizabanako bat eta grafiko mota bat aukeratu behar da blokearen konfigurazioan

en: You must specify an individual record before you can restrict the user to their immediate family.
eu: Gizabanako baten erregistroa aukeratu behar da erabiltzaileek bere ahaide hurbilei murrizketak paratu aitzinetik.

en: You need to be a family member to access this website.
eu: Familiko kidea izan behar duzu webgune honetara sartzeko.

en: You need to be an authorized user to access this website.
eu: Baimendutako erabiltzailea izan behar duzu webgune honetara sartu ahal izateko.

en: You need to create a family tree.
eu: Zuhaitz genealogikoa sortu beharko duzu.

en: You need to review the account details.
eu: Kontuaren xehetasunak egiaztatu beharko dituzu.

en: You need to set up an administrator account. This account can control all aspects of this webtrees installation. Please choose a strong password.
eu: Adminstratzaile kontua konfiguratu beharko duzu. Kontu horren bitartez webtrees-en instalazioaren xehetasun guztiak izanen dituzu eskura. Pasahitza sendoa aukeratu.

en: You sent the following message to a webtrees user:
eu: Mezu hauxe bidali zenion erabiltzaileari:

en: You should accept or reject all pending changes before upgrading.
eu: Eguneratu gabeak dauden behin behineko aldaketa guztiak onartu edo errefusatu beharko dituzu.

note: I18N: e.g. ‘You should delete the “https://” from “https://www.example.com” and try again.’
en: You should delete the “%1$s” from “%2$s” and try again.
eu: “%2$s”etik “%1$s”a ezabatu beharko duzu eta berriz saiatu.

en: You should not approve an account unless you know that the email address is correct.
eu: Ezin duzu erabiltzaile bat onartu bere helbide elektronikoa zuzena dela egiaztatu gabe.

en: You will be informed by email when this prospective user has confirmed the request. You can then complete the process by activating the username. The new user will not be able to sign in until you activate the account.
eu: Erabiltzailea izan litekeenak, eskaera konfirmatu eta onartzen denean, korreo elektronikoz informatuko zaio. Ondotik erabiltzaile-izenaren aktibazioa burutzen ahal du. Erabiltzaile berriak ezin izanen du saiorik ireki administratzaileak kontua gaitu arte.

en: You will use this to sign in to webtrees.
eu: Wentrees-en saioa irekitzeko erabiliko duen identifikatzailea.

en: Youngest father
eu: Aitarik gazteena

en: Youngest female
eu: Emazkumezkorik gazteena

en: Youngest male
eu: Gizonezkorik gazteena

en: Youngest mother
eu: Amarik gazteena

en: Your clippings cart is empty.
eu: Zure saskia hutsa dago.

en: Your name
eu: Zure izena

en: Your password has been updated.
eu: Zure pasahitza eguneratu da.

en: Your registration at %s
eu: Zure erregistroa %sen

en: Your web server is using PHP version %s, which is no longer receiving security updates. You should upgrade to a later version as soon as possible.
eu: Zure orriaren zerbitzaria %s PHP bertsioa erabiltzen ari da, eta dagoeneko ez du segurtasun eguneratzerik hartzen. PHP bertsioa eguneratu beharko zenuke berehala.

en: Zoom in
eu: Handitu

en: Zoom out
eu: Urrundu

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: _WT_OBJE_SORT tags were used by old versions of webtrees to indicate the preferred image for an individual. An alternative is to re-order the images so that the preferred one is listed first.
eu: Webtrees-en bertsio zaharrak _WT_OBJE_SORT etiketak erabiltzen zituzten gizabanako bakoitzaren irudi lehenetsia erakusteko. Bertze aukera da irudiak antolatzea, lehenetsia lehenbiziko lekuan gelditu dadin.

note: I18N: Gedcom ABT dates
en: about %s
eu: %sa inguruan

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: accept
eu: Onartu

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
note: I18N: %1$s is “accept”, %2$s is “reject”. These are links.
en: accept
eu: Onartu

note: I18N: the status of an edit accepted/rejected/pending
en: accepted
eu: Onartua

note: I18N: A button label.
en: add
eu: Gehitu

note: I18N: A button label.
en: add place
eu: Leku bat gehitu

note: I18N: The name given to a child by its adoptive parents
en: adopted name
eu: Adopzio izena

note: I18N: Gedcom AFT dates
en: after %s
eu: %sren ondotik

en: age
eu: Adina

note: I18N: The name by which an individual is also known. e.g. a professional name or a stage name
en: also known as
eu: modu honetan ere ezaguna

en: and
eu: eta

[ctx: father’s brother’s wife]
en: aunt
eu: izeba

[ctx: father’s sister]
en: aunt
eu: izeba

[ctx: mother’s brother’s wife]
en: aunt
eu: izeba

[ctx: mother’s sister]
en: aunt
eu: izeba

[ctx: parent’s brother’s wife]
en: aunt
eu: izeba

[ctx: parent’s sister]
en: aunt
eu: izeba

[ctx: father’s sibling]
en: aunt/uncle
eu: izeba/osaba

[ctx: mother’s sibling]
en: aunt/uncle
eu: izeba/osaba

[ctx: parent’s sibling]
en: aunt/uncle
eu: izeba/osaba

en: automatic
eu: automatikoa

en: back to top
eu: hasierara itzuli

note: I18N: Gedcom BEF dates
en: before %s
eu: %saren aitzinetik

note: I18N: Gedcom BET-AND dates
en: between %s and %s
eu: %s eta %sren artean

note: I18N: The name given to an individual at their birth
en: birth name
eu: jaiotza izena

note: I18N: Extend privacy to dead individuals who were…
en: born in the last %1$s years or died in the last %2$s years
eu: Azken %1$s urteetan jaio ziren edo azkeneko %2$s urteetan hil ziren

en: brother
eu: anaia

[ctx: brother’s wife’s brother]
en: brother-in-law
eu: anaiaren koinatua

[ctx: husband’s brother]
en: brother-in-law
eu: koinatua

[ctx: husband’s sister’s husband]
en: brother-in-law
eu: koinatua

[ctx: sister’s husband]
en: brother-in-law
eu: koinatua

[ctx: sister’s husband’s brother]
en: brother-in-law
eu: arreba/ahizparen koinatua

[ctx: spouse’s brother]
en: brother-in-law
eu: koinatua

[ctx: wife’s brother]
en: brother-in-law
eu: koinatua

[ctx: wife’s sister’s husband]
en: brother-in-law
eu: koinatua

[ctx: brother’s wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
eu: anaiaren koinatu/koinata

[ctx: husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
eu: koinatu/koinata

[ctx: sibling’s spouse]
en: brother/sister-in-law
eu: koinatu/koinata

[ctx: sister’s husband’s sibling]
en: brother/sister-in-law
eu: Arreba/ahizparen koinatu/koinata

[ctx: spouse’s sibling]
en: brother/sister-in-law
eu: koinatu/koinata

[ctx: wife’s sibling]
en: brother/sister-in-law
eu: koinatu/koinata

note: I18N: An option in a list-box
en: bullet list
eu: bineta zerrenda

note: I18N: Gedcom CAL dates
en: calculated %s
eu: %s kalkulatuak

note: I18N: A button label.
en: cancel
eu: ezeztatu

note: I18N: Status of child-parent link
en: challenged
eu: inpugnatua

note: I18N: A name chosen by an individual, to replace their existing name (whether legal or otherwise)
en: change of name
eu: izen aldaketa

note: I18N: button label
en: check now
eu: orain gainbegiratu

en: child
eu: seme-alaba

note: I18N: Type of demographic data
en: citizen
eu: herritarra

en: close
eu: Itxi

note: I18N: Name of a theme.
en: clouds
eu: hodeiak

note: I18N: Name of a theme.
en: colors
eu: koloreak

note: I18N: An option in a list-box
en: compact list
eu: zerrenda trinkoa

note: I18N: A button label.
en: continue
eu: jarraitu

note: I18N: A button label.
en: create
eu: sortu

note: I18N: Type of location hierarchy
en: cultural
eu: kulturala

en: date periods
eu: daten denbora-tarteak

en: daughter
eu: alaba

en: daughter of
eu: honen alaba

[ctx: child’s wife]
en: daughter-in-law
eu: erraina

[ctx: son’s wife]
en: daughter-in-law
eu: erraina

[ctx: son’s wife’s father]
en: daughter-in-law’s father
eu: guraskidea

[ctx: son’s wife’s mother]
en: daughter-in-law’s mother
eu: guraskidea

[ctx: son’s wife’s parent]
en: daughter-in-law’s parent
eu: guraskidea

en: degrees
eu: graduak

note: I18N: A button label.
en: delete
eu: ezabatu

[ctx: FEMALE]
en: died
eu: hila

[ctx: MALE]
en: died
eu: hila

note: I18N: Status of child-parent link
en: disproven
eu: ezeztatua

en: down
eu: beheiti

note: I18N: A button label.
en: download
eu: deskarga

en: d’Aboville number
eu: d’Aboville zenbakia

en: edit
eu: editatu

en: eighth cousin
eu: zortzigarren lehengusua/lehengusina

[ctx: FEMALE]
en: eighth cousin
eu: zortzigarren lehengusina

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: eighth cousin
eu: zortzigarren lehengusua

en: elder brother
eu: anaia/neba zaharragoa

en: elder sibling
eu: anai-arreba zaharragoak

en: elder sister
eu: arreba/ahizpa zaharragoa

en: eleventh cousin
eu: hamaikagarren lehengusu/lehengusina

[ctx: FEMALE]
en: eleventh cousin
eu: hamaikagarren lehengusina

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: eleventh cousin
eu: hamaikagarren lehengusua

note: I18N: A name given to an individual, from the farm or estate on which they lived or worked
en: estate name
eu: etxalde izena

note: I18N: Gedcom EST dates
en: estimated %s
eu: %s guti gora behera

en: ex-husband
eu: senar ohia

en: ex-spouse
eu: senar-emazte ohia

en: ex-wife
eu: emazte ohia

note: I18N: A button label.
en: export file
eu: artxiboa esportatu

en: facts
eu: gertaerak

en: father
eu: aita

[ctx: husband’s father]
en: father-in-law
eu: aitaginarreba

[ctx: spouse’s father]
en: father-in-law
eu: aitaginarreba

[ctx: wife’s father]
en: father-in-law
eu: aitaginarreba

en: fiancé
eu: senargaia

en: fiancé(e)
eu: senargai/emaztegaia

en: fiancée
eu: emaztegaia

en: fifteenth cousin
eu: hamabostgarren lehengusu/lehengusina

[ctx: FEMALE]
en: fifteenth cousin
eu: hamabostgarren lehengusina

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: fifteenth cousin
eu: hamabostgarren lehengusua

note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: fifth %s
eu: bosgarren %s

[ctx: FEMALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: fifth %s
eu: bosgarren %s

[ctx: MALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: fifth %s
eu: bosgarren %s

en: fifth cousin
eu: bosgarren lehengusina/lehengusua

[ctx: FEMALE]
en: fifth cousin
eu: Bosgarren lehengusina

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: fifth cousin
eu: bosgarren lehengusua

note: I18N: A button label, first page
en: first
eu: lehenbizikora

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: first
eu: lehenbizikoa

note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: first %s
eu: lehenbiziko %s

[ctx: FEMALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: first %s
eu: lehenbiziko %s

[ctx: MALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: first %s
eu: lehenbiziko %s

en: first cousin
eu: lehengusua/lehengusina propioa

[ctx: FEMALE]
en: first cousin
eu: lehengusina propioa

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: first cousin
eu: lehengusu propioa

[ctx: father’s brother’s child]
en: first cousin
eu: Lehengusina/lehengusu propioa

[ctx: father’s brother’s daughter]
en: first cousin
eu: Lehengusina propioa

[ctx: father’s brother’s son]
en: first cousin
eu: Lehengusu propioa

[ctx: father’s sister’s child]
en: first cousin
eu: lehengusina/lehengusu propioa

[ctx: father’s sister’s daughter]
en: first cousin
eu: lehengusina propioa

[ctx: father’s sister’s son]
en: first cousin
eu: lehengusu propioa

[ctx: mother’s brother’s child]
en: first cousin
eu: lehengusina/lehengusu propioa

[ctx: mother’s brother’s daughter]
en: first cousin
eu: lehengusina propioa

[ctx: mother’s brother’s son]
en: first cousin
eu: lehengusu propioa

[ctx: mother’s sister’s child]
en: first cousin
eu: lehengusina/lehengusu propioa

[ctx: mother’s sister’s daughter]
en: first cousin
eu: lehengusina propioa

[ctx: mother’s sister’s son]
en: first cousin
eu: lehengusu propioa

[ctx: father’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
eu: izeba/osaba txikia

[ctx: father’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
eu: izeba txikia

[ctx: father’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
eu: osaba txikia

[ctx: father’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
eu: izeba/osaba txikia

[ctx: father’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
eu: izeba txikia

[ctx: father’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
eu: osaba txikia

[ctx: father’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
eu: izeba/osaba txikia

[ctx: father’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
eu: izeba txikia

[ctx: father’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
eu: osaba txikia

[ctx: father’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
eu: izeba/osaba txikia

[ctx: father’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
eu: izeba txikia

[ctx: father’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
eu: osaba txikia

[ctx: mother’s father’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
eu: izeba/osaba txikia

[ctx: mother’s father’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
eu: izeba txikia

[ctx: mother’s father’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
eu: osaba txikia

[ctx: mother’s father’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
eu: izeba/osaba txikia

[ctx: mother’s father’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
eu: izeba txikia

[ctx: mother’s father’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
eu: osaba txikia

[ctx: mother’s mother’s brother’s child]
en: first cousin once removed ascending
eu: izeba/osaba txikia

[ctx: mother’s mother’s brother’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
eu: izeba txikia

[ctx: mother’s mother’s brother’s son]
en: first cousin once removed ascending
eu: osaba txikia

[ctx: mother’s mother’s sister’s child]
en: first cousin once removed ascending
eu: izeba/osaba txikia

[ctx: mother’s mother’s sister’s daughter]
en: first cousin once removed ascending
eu: izeba txikia

[ctx: mother’s mother’s sister’s son]
en: first cousin once removed ascending
eu: osaba txikia

en: fourteenth cousin
eu: 14. lehengusina/lehengusua

[ctx: FEMALE]
en: fourteenth cousin
eu: 14. lehengusina

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: fourteenth cousin
eu: 14. lehengusua

note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: fourth %s
eu: %s iloba txikia

[ctx: FEMALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: fourth %s
eu: %s iloba txikia

[ctx: MALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: fourth %s
eu: %s iloba txikia

en: fourth cousin
eu: laugarren lehengusina/lehengusua

[ctx: FEMALE]
en: fourth cousin
eu: laugarren lehengusina

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: fourth cousin
eu: laugarren lehengusua

note: I18N: from 1700 interval 50 years
en: from %1$s interval %2$s year | from %1$s interval %2$s years
eu[0]: %1$stik hasita %2$s urteko denbora-tartea
eu[1]: %1$stik hasita %2$s urtetako denbora-tartea

note: I18N: Gedcom FROM dates
en: from %s
eu: %stik hasita

note: I18N: Gedcom FROM-TO dates
en: from %s to %s
eu: %stik hasita %s(e)ra

note: I18N: layout option for the fan chart
en: full circle
eu: Borobil osoa

en: gender
eu: generoa

note: I18N: Type of location hierarchy
en: geographic
eu: geografikoa

note: I18N: A button label.
en: go to new individual
eu: pertsona berrira joan

[ctx: child’s child]
en: grandchild
eu: biloba

[ctx: daughter’s child]
en: grandchild
eu: biloba

[ctx: son’s child]
en: grandchild
eu: biloba

[ctx: child’s daughter]
en: granddaughter
eu: biloba

[ctx: daughter’s daughter]
en: granddaughter
eu: biloba

[ctx: son’s daughter]
en: granddaughter
eu: biloba

[ctx: child’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
eu: bilobaren bikotea

[ctx: daughter’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
eu: bilobaren bikotea

[ctx: son’s daughter’s husband]
en: granddaughter’s husband
eu: bilobaren bikotea

[ctx: parent’s father]
en: grandfather
eu: Atautxia

[ctx: parent’s mother]
en: grandmother
eu: amona

[ctx: parent’s parent]
en: grandparent
eu: aiton-amona

[ctx: child’s son]
en: grandson
eu: biloba

[ctx: daughter’s son]
en: grandson
eu: biloba

[ctx: son’s son]
en: grandson
eu: biloba

[ctx: child’s son’s wife]
en: grandson’s wife
eu: bilobaren bikotea

[ctx: daughter’s son’s wife]
en: grandson’s wife
eu: bilobaren bikotea

[ctx: son’s son’s wife]
en: grandson’s wife
eu: bilobaren bikotea

en: great ×%s aunt
eu: %s. izeba zaharra

en: great ×%s aunt/uncle
eu: %s. izeba/osaba zaharra

note: I18N: if you need a different number for %s, contact the developers, as a code-change is required
en: great ×%s grandchild
eu: %s. birbiloba

note: I18N: if you need a different number for %s, contact the developers, as a code-change is required
en: great ×%s granddaughter
eu: %s. birbiloba

note: I18N: if you need a different number for %s, contact the developers, as a code-change is required
en: great ×%s grandfather
eu: %s. birratautxia

note: I18N: if you need a different number for %s, contact the developers, as a code-change is required
en: great ×%s grandmother
eu: %s. birramona

note: I18N: if you need a different number for %s, contact the developers, as a code-change is required
en: great ×%s grandparent
eu: %s. birratautxia/birramautxia

note: I18N: if you need a different number for %s, contact the developers, as a code-change is required
en: great ×%s grandson
eu: %s. birbiloba

note: I18N: if you need a different number for %s, contact the developers, as a code-change is required
en: great ×%s nephew
eu: %s. iloba txikia

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
eu: %s. iloba txikia

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandson]
en: great ×%s nephew
eu: %s. iloba txikia

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew]
en: great ×%s nephew
eu: %s. iloba txikia

en: great ×%s nephew/niece
eu: %s. iloba txikia

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
eu: %s. iloba txikia

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) grandchild]
en: great ×%s nephew/niece
eu: %s. iloba txikia

[ctx: (a woman’s) great ×%s nephew/niece]
en: great ×%s nephew/niece
eu: %s. iloba txikia

en: great ×%s niece
eu: %s. iloba txikia

[ctx: (a man’s) brother’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
eu: %s. iloba txikia

[ctx: (a man’s) sister’s great ×(%s-1) granddaughter]
en: great ×%s niece
eu: %s. iloba txikia

[ctx: (a woman’s) great ×%s niece]
en: great ×%s niece
eu: %s. iloba txikia

note: I18N: if you need a different number for %s, contact the developers, as a code-change is required
en: great ×%s uncle
eu: %s. osaba zaharra

[ctx: great ×(%s-1) grandfather’s brother]
en: great ×%s uncle
eu: %s. osaba zaharra

[ctx: great ×(%s-1) grandmother’s brother]
en: great ×%s uncle
eu: %s. osaba zaharra

[ctx: great ×(%s-1) grandparent’s brother]
en: great ×%s uncle
eu: %s. osaba zaharra

en: great ×4 aunt
eu: laugarren izeba zaharra

en: great ×4 aunt/uncle
eu: laugarren osaba-izeba zaharrak

en: great ×4 grandchild
eu: Laugarren biloba

en: great ×4 granddaughter
eu: laugarren biloba

en: great ×4 grandfather
eu: laugarren atautxia

en: great ×4 grandmother
eu: laugarren amona

en: great ×4 grandparent
eu: laugarren aiton-amona

en: great ×4 grandson
eu: laugarren biloba

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
eu: laugarren iloba txikia

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandson]
en: great ×4 nephew
eu: laugarren iloba txikia

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew]
en: great ×4 nephew
eu: laugarren iloba txikia

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
eu: laugarren iloba txikia

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-grandchild]
en: great ×4 nephew/niece
eu: laugarren iloba txikia

[ctx: (a woman’s) great ×4 nephew/niece]
en: great ×4 nephew/niece
eu: laugarren iloba txikia

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
eu: laugarren iloba txikia

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-great-granddaughter]
en: great ×4 niece
eu: laugarren iloba txikia

[ctx: (a woman’s) great ×4 niece]
en: great ×4 niece
eu: laugarren iloba txikia

[ctx: great-great-great-grandfather’s brother]
en: great ×4 uncle
eu: laugarren osaba zaharra

[ctx: great-great-great-grandmother’s brother]
en: great ×4 uncle
eu: laugarren osaba zaharra

[ctx: great-great-great-grandparent’s brother]
en: great ×4 uncle
eu: laugarren osaba zaharra

en: great ×5 aunt
eu: bosgarren osaba zaharra

en: great ×5 aunt/uncle
eu: bosgarren osaba-izeba zaharrak

en: great ×5 grandchild
eu: bosgarren biloba

en: great ×5 granddaughter
eu: bosgarren biloba

en: great ×5 grandfather
eu: bosgarren atautxia

en: great ×5 grandmother
eu: bosgarren amona

en: great ×5 grandparent
eu: bosgarren aiton-amonak

en: great ×5 grandson
eu: bosgarren biloba

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
eu: bosgarren iloba txikia

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandson]
en: great ×5 nephew
eu: bosgarren iloba txikia

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew]
en: great ×5 nephew
eu: bosgarren iloba txikia

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
eu: bosgarren iloba txikiak

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 grandchild]
en: great ×5 nephew/niece
eu: bosgarren iloba txikiak

[ctx: (a woman’s) great ×5 nephew/niece]
en: great ×5 nephew/niece
eu: bosgarren iloba txikiak

[ctx: (a man’s) brother’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
eu: bosgarren iloba txikia

[ctx: (a man’s) sister’s great ×4 granddaughter]
en: great ×5 niece
eu: bosgarren iloba txikia

[ctx: (a woman’s) great ×5 niece]
en: great ×5 niece
eu: bosgarren iloba txikia

[ctx: great ×4 grandfather’s brother]
en: great ×5 uncle
eu: bosgarren osaba zaharra

[ctx: great ×4 grandmother’s brother]
en: great ×5 uncle
eu: bosgarren osaba zaharra

[ctx: great ×4 grandparent’s brother]
en: great ×5 uncle
eu: bosgarren osaba zaharra

en: great ×6 aunt
eu: seigarren osaba-izeba zaharra

en: great ×6 aunt/uncle
eu: seigarren osaba-izeba zaharra

en: great ×6 grandchild
eu: seigarren biloba

en: great ×6 granddaughter
eu: seigarren biloba

en: great ×6 grandfather
eu: seigarren atautxia

en: great ×6 grandmother
eu: seigarren amona

en: great ×6 grandparent
eu: seigarren aiton-amonak

en: great ×6 grandson
eu: seigarren biloba

[ctx: great ×5 grandfather’s brother]
en: great ×6 uncle
eu: 6. osaba zaharra

[ctx: great ×5 grandmother’s brother]
en: great ×6 uncle
eu: 6. osaba zaharra

[ctx: great ×5 grandparent’s brother]
en: great ×6 uncle
eu: 6. osaba zaharra

en: great ×7 aunt
eu: 6. izeba zaharra

en: great ×7 aunt/uncle
eu: 7. osaba-izeba zaharra

en: great ×7 grandchild
eu: 7. biloba

en: great ×7 granddaughter
eu: 7. biloba

en: great ×7 grandfather
eu: 7. atautxia

en: great ×7 grandmother
eu: 7. amona

en: great ×7 grandparent
eu: 7. atautxia

en: great ×7 grandson
eu: 7. biloba

[ctx: great ×6 grandfather’s brother]
en: great ×7 uncle
eu: 7. osaba zaharra

[ctx: great ×6 grandmother’s brother]
en: great ×7 uncle
eu: 7. osaba zaharra

[ctx: great ×6 grandparent’s brother]
en: great ×7 uncle
eu: 7. osaba zaharra

[ctx: father’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
eu: izeba zaharra

[ctx: father’s father’s sister]
en: great-aunt
eu: izeba zaharra

[ctx: father’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
eu: izeba zaharra

[ctx: father’s mother’s sister]
en: great-aunt
eu: izeba zaharra

[ctx: father’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
eu: izeba zaharra

[ctx: father’s parent’s sister]
en: great-aunt
eu: izeba zaharra

[ctx: mother’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
eu: izeba zaharra

[ctx: mother’s father’s sister]
en: great-aunt
eu: izeba zaharra

[ctx: mother’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
eu: izeba zaharra

[ctx: mother’s mother’s sister]
en: great-aunt
eu: izeba zaharra

[ctx: mother’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
eu: izeba zaharra

[ctx: mother’s parent’s sister]
en: great-aunt
eu: izeba zaharra

[ctx: parent’s father’s brother’s wife]
en: great-aunt
eu: izeba zaharra

[ctx: parent’s father’s sister]
en: great-aunt
eu: izeba zaharra

[ctx: parent’s mother’s brother’s wife]
en: great-aunt
eu: izeba zaharra

[ctx: parent’s mother’s sister]
en: great-aunt
eu: izeba zaharra

[ctx: parent’s parent’s brother’s wife]
en: great-aunt
eu: izeba zaharra

[ctx: parent’s parent’s sister]
en: great-aunt
eu: izeba zaharra

[ctx: father’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
eu: osaba-izeba zaharra

[ctx: father’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
eu: osaba-izeba zaharra

[ctx: father’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
eu: osaba-izeba zaharra

[ctx: father’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
eu: osaba-izeba zaharra

[ctx: father’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
eu: osaba-izeba zaharra

[ctx: father’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
eu: osaba-izeba zaharra

[ctx: mother’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
eu: osaba-izeba zaharra

[ctx: mother’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
eu: osaba-izeba zaharra

[ctx: mother’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
eu: osaba-izeba zaharra

[ctx: mother’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
eu: osaba-izeba zaharra

[ctx: mother’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
eu: osaba-izeba zaharra

[ctx: mother’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
eu: osaba-izeba zaharra

[ctx: parent’s father’s sibling]
en: great-aunt/uncle
eu: osaba-izeba zaharra

[ctx: parent’s father’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
eu: osaba-izeba zaharra

[ctx: parent’s mother’s sibling]
en: great-aunt/uncle
eu: osaba-izeba zaharra

[ctx: parent’s mother’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
eu: osaba-izeba zaharra

[ctx: parent’s parent’s sibling]
en: great-aunt/uncle
eu: osaba-izeba zaharra

[ctx: parent’s parent’s sibling’s spouse]
en: great-aunt/uncle
eu: osaba-izeba zaharra

[ctx: child’s child’s child]
en: great-grandchild
eu: birbiloba

[ctx: child’s daughter’s child]
en: great-grandchild
eu: birbiloba

[ctx: child’s son’s child]
en: great-grandchild
eu: birbiloba

[ctx: daughter’s child’s child]
en: great-grandchild
eu: birbiloba

[ctx: daughter’s daughter’s child]
en: great-grandchild
eu: birbiloba

[ctx: daughter’s son’s child]
en: great-grandchild
eu: birbiloba

[ctx: son’s child’s child]
en: great-grandchild
eu: birbiloba

[ctx: son’s daughter’s child]
en: great-grandchild
eu: birbiloba

[ctx: son’s son’s child]
en: great-grandchild
eu: birbiloba

[ctx: child’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
eu: birbiloba

[ctx: child’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
eu: birbiloba

[ctx: child’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
eu: birbiloba

[ctx: daughter’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
eu: birbiloba

[ctx: daughter’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
eu: birbiloba

[ctx: daughter’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
eu: birbiloba

[ctx: son’s child’s daughter]
en: great-granddaughter
eu: birbiloba

[ctx: son’s daughter’s daughter]
en: great-granddaughter
eu: birbiloba

[ctx: son’s son’s daughter]
en: great-granddaughter
eu: birbiloba

[ctx: father’s father’s father]
en: great-grandfather
eu: birratautxia

[ctx: father’s mother’s father]
en: great-grandfather
eu: birratautxia

[ctx: father’s parent’s father]
en: great-grandfather
eu: birratautxia

[ctx: mother’s father’s father]
en: great-grandfather
eu: birratautxia

[ctx: mother’s mother’s father]
en: great-grandfather
eu: birratautxia

[ctx: mother’s parent’s father]
en: great-grandfather
eu: birratautxia

[ctx: parent’s father’s father]
en: great-grandfather
eu: birratautxia

[ctx: parent’s mother’s father]
en: great-grandfather
eu: birratautxia

[ctx: parent’s parent’s father]
en: great-grandfather
eu: birraitona

[ctx: father’s father’s mother]
en: great-grandmother
eu: birramona

[ctx: father’s mother’s mother]
en: great-grandmother
eu: birramona

[ctx: father’s parent’s mother]
en: great-grandmother
eu: birramona

[ctx: mother’s father’s mother]
en: great-grandmother
eu: birramona

[ctx: mother’s mother’s mother]
en: great-grandmother
eu: birramona

[ctx: mother’s parent’s mother]
en: great-grandmother
eu: birramona

[ctx: parent’s father’s mother]
en: great-grandmother
eu: birramona

[ctx: parent’s mother’s mother]
en: great-grandmother
eu: birramona

[ctx: parent’s parent’s mother]
en: great-grandmother
eu: birramona

[ctx: father’s father’s parent]
en: great-grandparent
eu: birraitona-birramona

[ctx: father’s mother’s parent]
en: great-grandparent
eu: birraitona-birramona

[ctx: father’s parent’s parent]
en: great-grandparent
eu: birraitona-birramona

[ctx: mother’s father’s parent]
en: great-grandparent
eu: birraitona-birramona

[ctx: mother’s mother’s parent]
en: great-grandparent
eu: birraitona-birramona

[ctx: mother’s parent’s parent]
en: great-grandparent
eu: birraitona-birramona

[ctx: parent’s father’s parent]
en: great-grandparent
eu: birraitona-birramona

[ctx: parent’s mother’s parent]
en: great-grandparent
eu: birraitona-birramona

[ctx: parent’s parent’s parent]
en: great-grandparent
eu: birraitona-birramona

[ctx: child’s child’s son]
en: great-grandson
eu: birbiloba

[ctx: child’s daughter’s son]
en: great-grandson
eu: birbiloba

[ctx: child’s son’s son]
en: great-grandson
eu: birbiloba

[ctx: daughter’s child’s son]
en: great-grandson
eu: birbiloba

[ctx: daughter’s daughter’s son]
en: great-grandson
eu: birbiloba

[ctx: daughter’s son’s son]
en: great-grandson
eu: birbiloba

[ctx: son’s child’s son]
en: great-grandson
eu: birbiloba

[ctx: son’s daughter’s son]
en: great-grandson
eu: birbiloba

[ctx: son’s son’s son]
en: great-grandson
eu: birbiloba

en: great-great-aunt
eu: bigarren izeba zaharra

en: great-great-aunt/uncle
eu: bigarren osaba-izeba zaharra

en: great-great-grandchild
eu: bigarren birbiloba

en: great-great-granddaughter
eu: bigarren birbiloba

en: great-great-grandfather
eu: bigarren birraitona

en: great-great-grandmother
eu: bigarren birramona

en: great-great-grandparent
eu: 2. birrramona-birraitona

en: great-great-grandson
eu: hirugarren biloba

en: great-great-great-aunt
eu: 3. izeba zaharra

en: great-great-great-aunt/uncle
eu: 3. izeba-osaba zaharra

en: great-great-great-grandchild
eu: 3. birbiloba

en: great-great-great-granddaughter
eu: 3. birbiloba

en: great-great-great-grandfather
eu: 3. birramona

en: great-great-great-grandmother
eu: 3. birramona

en: great-great-great-grandparent
eu: 3. birramona-birraitona

en: great-great-great-grandson
eu: 4. birbiloba

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
eu: anaiaren hirugarren biloba

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandson]
en: great-great-great-nephew
eu: arrebaren hirugarren biloba

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew]
en: great-great-great-nephew
eu: hirugarren iloba ttikia

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
eu: hirugarren biloba ttikia

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-grandchild]
en: great-great-great-nephew/niece
eu: hirugarren iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) great-great-great-nephew/niece]
en: great-great-great-nephew/niece
eu: hirugarren iloba ttikia

[ctx: (a man’s) brother’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
eu: hirugarren iloba ttikia

[ctx: (a man’s) sister’s great-great-granddaughter]
en: great-great-great-niece
eu: hirugarren iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) great-great-great-niece]
en: great-great-great-niece
eu: hirugarren iloba ttikia

[ctx: great-great-grandfather’s brother]
en: great-great-great-uncle
eu: hirugarren osaba zaharra

[ctx: great-great-grandmother’s brother]
en: great-great-great-uncle
eu: hirugarren osaba zaharra

[ctx: great-great-grandparent’s brother]
en: great-great-great-uncle
eu: hirugarren osaba zaharra

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandson]
en: great-great-nephew
eu: bigarren iloba ttikia

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandson]
en: great-great-nephew
eu: bigarren iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew]
en: great-great-nephew
eu: bigarren iloba ttikia

[ctx: (a man’s) brother’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
eu: bigarren iloba ttikia

[ctx: (a man’s) sister’s great-grandchild]
en: great-great-nephew/niece
eu: bigarren iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) great-great-nephew/niece]
en: great-great-nephew/niece
eu: bigarren iloba ttikia

[ctx: (a man’s) brother’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
eu: bigarren iloba ttikia

[ctx: (a man’s) sister’s great-granddaughter]
en: great-great-niece
eu: bigarren iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) great-great-niece]
en: great-great-niece
eu: bigarren iloba ttikia

[ctx: great-grandfather’s brother]
en: great-great-uncle
eu: bigarren osaba zaharra

[ctx: great-grandmother’s brother]
en: great-great-uncle
eu: bigarren osaba zaharra

[ctx: great-grandparent’s brother]
en: great-great-uncle
eu: bigarren osaba zaharra

[ctx: (a man’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
eu: iloba ttikia

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
eu: iloba ttikia

[ctx: (a man’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
eu: iloba ttikia

[ctx: (a man’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
eu: iloba ttikia

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
eu: iloba ttikia

[ctx: (a man’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
eu: iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s son]
en: great-nephew
eu: iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s son]
en: great-nephew
eu: iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s son]
en: great-nephew
eu: iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s son]
en: great-nephew
eu: iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s son]
en: great-nephew
eu: iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s son]
en: great-nephew
eu: iloba ttikia

[ctx: sibling’s child’s son]
en: great-nephew
eu: iloba ttikia

[ctx: sibling’s daughter’s son]
en: great-nephew
eu: iloba ttikia

[ctx: sibling’s son’s son]
en: great-nephew
eu: iloba ttikia

[ctx: (a man’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a man’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a man’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a man’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s child]
en: great-nephew/niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s child]
en: great-nephew/niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s child]
en: great-nephew/niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s child]
en: great-nephew/niece
eu: iloba ttikia

[ctx: sibling’s child’s child]
en: great-nephew/niece
eu: iloba ttikia

[ctx: sibling’s daughter’s child]
en: great-nephew/niece
eu: iloba ttikia

[ctx: sibling’s son’s child]
en: great-nephew/niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a man’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a man’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a man’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a man’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a man’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a man’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) brother’s child’s daughter]
en: great-niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) brother’s daughter’s daughter]
en: great-niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) brother’s son’s daughter]
en: great-niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) sister’s child’s daughter]
en: great-niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) sister’s daughter’s daughter]
en: great-niece
eu: iloba ttikia

[ctx: (a woman’s) sister’s son’s daughter]
en: great-niece
eu: iloba ttikia

[ctx: sibling’s child’s daughter]
en: great-niece
eu: iloba ttikia

[ctx: sibling’s daughter’s daughter]
en: great-niece
eu: iloba ttikia

[ctx: sibling’s son’s daughter]
en: great-niece
eu: iloba ttikia

[ctx: father’s father’s brother]
en: great-uncle
eu: osaba zaharra

[ctx: father’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
eu: osaba zaharra

[ctx: father’s mother’s brother]
en: great-uncle
eu: osaba zaharra

[ctx: father’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
eu: osaba zaharra

[ctx: father’s parent’s brother]
en: great-uncle
eu: osaba zaharra

[ctx: father’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
eu: osaba zaharra

[ctx: mother’s father’s brother]
en: great-uncle
eu: osaba zaharra

[ctx: mother’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
eu: osaba zaharra

[ctx: mother’s mother’s brother]
en: great-uncle
eu: osaba zaharra

[ctx: mother’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
eu: osaba zaharra

[ctx: mother’s parent’s brother]
en: great-uncle
eu: osaba zaharra

[ctx: mother’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
eu: osaba zaharra

[ctx: parent’s father’s brother]
en: great-uncle
eu: osaba zaharra

[ctx: parent’s father’s sister’s husband]
en: great-uncle
eu: osaba zaharra

[ctx: parent’s mother’s brother]
en: great-uncle
eu: osaba zaharra

[ctx: parent’s mother’s sister’s husband]
en: great-uncle
eu: osaba zaharra

[ctx: parent’s parent’s brother]
en: great-uncle
eu: osaba zaharra

[ctx: parent’s parent’s sister’s husband]
en: great-uncle
eu: osaba zaharra

note: I18N: layout option for the fan chart
en: half circle
eu: borobil erdia

[ctx: father’s son]
en: half-brother
eu: anaia/nebaordea

[ctx: mother’s son]
en: half-brother
eu: anaia/nebaordea

[ctx: parent’s son]
en: half-brother
eu: anaia/nebaordea

[ctx: father’s child]
en: half-sibling
eu: anaia/neba/arreba/ahizpaordea

[ctx: mother’s child]
en: half-sibling
eu: anaia/neba/arreba/ahizpaordea

[ctx: parent’s child]
en: half-sibling
eu: anaia/neba/arreba/ahizpaordea

[ctx: father’s daughter]
en: half-sister
eu: arreba/ahizpaordea

[ctx: mother’s daughter]
en: half-sister
eu: ahizpaorde/arrebaordea

[ctx: parent’s daughter]
en: half-sister
eu: ahizpaorde/arrebaordea

note: I18N: reflexive pronoun
en: herself
eu: bera

en: hide
eu: gorde

note: I18N: reflexive pronoun
en: himself
eu: bera

note: I18N: Type of demographic data
en: household
eu: etxea

en: husband
eu: senarra

note: I18N: A name taken on immigration - e.g. migrants to the USA frequently anglicized their names
en: immigration name
eu: inmigrazio izena

note: I18N: A button label.
en: import file
eu: artxiboa garraiatu

en: infant
eu: haurra

en: inline note
eu: oharra linean

note: I18N: Gedcom INT dates
en: interpreted %s (%s)
eu: %s interpretatuak (%s)

note: I18N: reverse the selection (of a list of options)
en: invert selection
eu: aukeraketa inbertitu

[ctx: GENITIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: jours complementaires
eu: egun osagarriak

[ctx: INSTRUMENTAL]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: jours complementaires
eu: egun osagarriak

[ctx: LOCATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: jours complementaires
eu: egun osagarriak

[ctx: NOMINATIVE]
note: I18N: a month in the French republican calendar
en: jours complementaires
eu: egun osagarriak

note: I18N: A button label, last page
en: last
eu: azkenera

[ctx: Show the [first/last] [N] parts of a place name.]
en: last
eu: azkenera

en: left
eu: ezkerra

note: I18N: Layout option for lists of names I18N: An option in a list-box
en: list
eu: zerrenda

en: locations updated: %s, locations added: %s
eu: eguneratutako ubikazioak: %s, gehitutako ubikazioak: %s

note: I18N: A woman’s name, before she marries (in cultures where women take their new husband’s name on marriage)
en: maiden name
eu: ezkongabetako izena

en: managers
eu: begiraleak

[ctx: FEMALE]
en: married
eu: ezkondua

[ctx: MALE]
en: married
eu: ezkondua

note: I18N: A name taken on marriage - usually the wife takes the husband’s surname
en: married name
eu: ezkongabetako izena

[ctx: mother’s father]
en: maternal grandfather
eu: atautxi amaren aldetik

[ctx: mother’s mother]
en: maternal grandmother
eu: amautxi amaren aldetik

[ctx: mother’s parent]
en: maternal grandparent
eu: atautxi-amautxia amaren aldetik

note: I18N: A system where children take their mother’s surname
en: matrilineal
eu: ama-lerrokoa

en: maximum %s day | maximum %s days
eu[0]: egun bat gehienez
eu[1]: %s egun gehienez

en: members
eu: Erabiltzaileak

note: I18N: Name of a theme.
en: minimal
eu: soila

en: mother
eu: ama

[ctx: husband’s mother]
en: mother-in-law
eu: amaginarreba

[ctx: spouse’s mother]
en: mother-in-law
eu: amaginarreba

[ctx: wife’s mother]
en: mother-in-law
eu: amaginarreba

[ctx: spouse’s parent]
en: mother/father-in-law
eu: amaginarreba/aitaginarreba

[ctx: brother’s son]
en: nephew
eu: iloba

[ctx: husband’s brother’s son]
en: nephew
eu: iloba

[ctx: husband’s sibling’s son]
en: nephew
eu: iloba

[ctx: husband’s sister’s son]
en: nephew
eu: iloba

[ctx: sibling’s son]
en: nephew
eu: iloba

[ctx: sister’s son]
en: nephew
eu: iloba

[ctx: wife’s brother’s son]
en: nephew
eu: iloba

[ctx: wife’s sibling’s son]
en: nephew
eu: iloba

[ctx: wife’s sister’s son]
en: nephew
eu: iloba

[ctx: brother’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
eu: iloba

[ctx: sibling’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
eu: iloba

[ctx: sisters’s daughter’s husband]
en: nephew-in-law
eu: iloba

[ctx: brother’s child]
en: nephew/niece
eu: iloba

[ctx: husband’s brother’s child]
en: nephew/niece
eu: iloba

[ctx: husband’s sibling’s child]
en: nephew/niece
eu: iloba

[ctx: husband’s sister’s child]
en: nephew/niece
eu: iloba

[ctx: sibling’s child]
en: nephew/niece
eu: iloba

[ctx: sister’s child]
en: nephew/niece
eu: iloba

[ctx: wife’s brother’s child]
en: nephew/niece
eu: iloba

[ctx: wife’s sibling’s child]
en: nephew/niece
eu: iloba

[ctx: wife’s sister’s child]
en: nephew/niece
eu: iloba

note: I18N: A button label, next page
en: next
eu: hurrengoa

[ctx: brother’s daughter]
en: niece
eu: iloba

[ctx: husband’s brother’s daughter]
en: niece
eu: iloba

[ctx: husband’s sibling’s daughter]
en: niece
eu: iloba

[ctx: husband’s sister’s daughter]
en: niece
eu: iloba

[ctx: sibling’s daughter]
en: niece
eu: iloba

[ctx: sister’s daughter]
en: niece
eu: iloba

[ctx: wife’s brother’s daughter]
en: niece
eu: iloba

[ctx: wife’s sibling’s daughter]
en: niece
eu: iloba

[ctx: wife’s sister’s daughter]
en: niece
eu: iloba

[ctx: brother’s son’s wife]
en: niece-in-law
eu: iloba

[ctx: sibling’s son’s wife]
en: niece-in-law
eu: iloba

[ctx: sisters’s son’s wife]
en: niece-in-law
eu: iloba

en: ninth cousin
eu: 9. lehengusu/lehengusina

[ctx: FEMALE]
en: ninth cousin
eu: 9. lehengusina

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: ninth cousin
eu: 9. lehengusua

en: no
eu: ez

en: none
eu: bakarrik ere

[ctx: Surname tradition]
en: none
eu: deus

en: numbers
eu: zenbakiak

en: of
eu: ren

en: parent
eu: gurasoak

en: partner
eu: bikotea

[ctx: FEMALE]
en: partner
eu: bikotekidea

[ctx: MALE]
en: partner
eu: bikotekidea

[ctx: Surname tradition]
en: paternal
eu: patronimikoa

[ctx: father’s father]
en: paternal grandfather
eu: atautxi (aitaren aldetik)

[ctx: father’s mother]
en: paternal grandmother
eu: amautxi (aitaren aldetik)

[ctx: father’s parent]
en: paternal grandparent
eu: atautxi-amautxiak (aitaren aldetik)

note: I18N: A system where children take their father’s surname
en: patrilineal
eu: aita-lerrokoa

note: I18N: the status of an edit accepted/rejected/pending
en: pending
eu: egiteke

en: percentage
eu: portzentaia

note: I18N: https://en.wikipedia.org/wiki/Plain_text
en: plain text
eu: formatorik gabeko testoa

note: I18N: Type of location hierarchy
en: political
eu: politikoa

note: I18N: A button label, previous page
en: previous
eu: aitzinekoa

note: I18N: Quality of source information - GEDCOM tag “QUAY 3”
en: primary evidence
eu: jatorrizko iturria

note: I18N: Status of child-parent link
en: proven
eu: frogatua

note: I18N: Quality of source information - GEDCOM tag “QUAY 1”
en: questionable evidence
eu: zalantzazko iturria

en: records
eu: erregistroak

[ctx: You should review the changes and then accept or reject them.]
en: reject
eu: errefusatu

[ctx: You should review the deletion and then accept or reject it.]
en: reject
eu: errefusatu

note: I18N: the status of an edit accepted/rejected/pending
en: rejected
eu: errefusatua

note: I18N: Type of location hierarchy
en: religious
eu: erlijiozkoa

note: I18N: A name taken when entering a religion or a religious order
en: religious name
eu: erlijiozko izena

note: I18N: A button label.
en: replace
eu: ordeztu ezazu

note: I18N: A button label.
en: reset
eu: berrabiarazi

en: right
eu: eskuina

note: I18N: A button label.
en: save
eu: gorde

note: I18N: A button label.
en: search
eu: bilatu

note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: second %s
eu: bigarren %s

[ctx: FEMALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: second %s
eu: bigarren %s

[ctx: MALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: second %s
eu: bigarren %s

en: second cousin
eu: lehengusu/lehengusina ttikia

[ctx: FEMALE]
en: second cousin
eu: lehengusina ttikia

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: second cousin
eu: lehengusu ttikia

[ctx: grandfather’s brother’s grandchild]
en: second cousin
eu: lehengusina/lehengusu ttikia

[ctx: grandfather’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
eu: lehengusina ttikia

[ctx: grandfather’s brother’s grandson]
en: second cousin
eu: lehengusu ttikia

[ctx: grandfather’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
eu: lehengusina/lehengusu ttikia

[ctx: grandfather’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
eu: lehengusina ttikia

[ctx: grandfather’s sibling’s grandson]
en: second cousin
eu: lehengusu ttikia

[ctx: grandfather’s sister’s grandchild]
en: second cousin
eu: lehengusina/lehengusu ttikia

[ctx: grandfather’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
eu: lehengusina ttikia

[ctx: grandfather’s sister’s grandson]
en: second cousin
eu: lehengusu ttikia

[ctx: grandmother’s brother’s grandchild]
en: second cousin
eu: lehengusina/lehengusu ttikia

[ctx: grandmother’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
eu: lehengusina ttikia

[ctx: grandmother’s brother’s grandson]
en: second cousin
eu: lehengusu ttikia

[ctx: grandmother’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
eu: lehengusina/lehengusu ttikia

[ctx: grandmother’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
eu: lehengusina ttikia

[ctx: grandmother’s sibling’s grandson]
en: second cousin
eu: lehengusu ttikia

[ctx: grandmother’s sister’s grandchild]
en: second cousin
eu: lehengusina/lehengusu ttikia

[ctx: grandmother’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
eu: lehengusina ttikia

[ctx: grandmother’s sister’s grandson]
en: second cousin
eu: lehengusu ttikia

[ctx: grandparent’s brother’s grandchild]
en: second cousin
eu: lehengusina/lehengusu ttikia

[ctx: grandparent’s brother’s granddaughter]
en: second cousin
eu: lehengusina ttikia

[ctx: grandparent’s brother’s grandson]
en: second cousin
eu: lehengusu ttikia

[ctx: grandparent’s sibling’s grandchild]
en: second cousin
eu: lehengusina/lehengusu ttikia

[ctx: grandparent’s sibling’s granddaughter]
en: second cousin
eu: lehengusina ttikia

[ctx: grandparent’s sibling’s grandson]
en: second cousin
eu: lehengusu ttikia

[ctx: grandparent’s sister’s grandchild]
en: second cousin
eu: lehengusina/lehengusu ttikia

[ctx: grandparent’s sister’s granddaughter]
en: second cousin
eu: lehengusina ttikia

[ctx: grandparent’s sister’s grandson]
en: second cousin
eu: lehengusu ttikia

note: I18N: Quality of source information - GEDCOM tag “QUAY 2”
en: secondary evidence
eu: iturri sekundarioa

note: I18N: select all (of a list of options)
en: select all
eu: denak aukeratu

note: I18N: select none (of a list of options)
en: select none
eu: deus ez aukeratu

en: self
eu: Bilatutakoa bera

en: seventh cousin
eu: 7. lehengusina/lehengusua

[ctx: FEMALE]
en: seventh cousin
eu: 7. lehengusina

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: seventh cousin
eu: 7. legengusua

en: shared note
eu: partekatutako oharra

en: show
eu: ikusi

note: I18N: An option in a list-box
en: show changes made in webtrees
eu: webtrees-en egindako aldaketak ikusi

note: I18N: An option in a list-box
en: show changes recorded in the genealogy data
eu: erakutsi datu genealogikoetan egindako aldaketak

note: I18N: button label
en: show more
eu: gehiago erakutsi

en: show the chart
eu: grafikoa ikusi

en: sibling
eu: anai-arreba

note: I18N: A button label.
en: sign in
eu: saioa ireki

note: I18N: A button label.
en: sign out
eu: saioa itxi

en: sister
eu: ahizpa/arreba

[ctx: brother’s wife]
en: sister-in-law
eu: koinata

[ctx: brother’s wife’s sister]
en: sister-in-law
eu: anaia/nebaren koinata

[ctx: husband’s brother’s wife]
en: sister-in-law
eu: koinata

[ctx: husband’s sister]
en: sister-in-law
eu: koinata

[ctx: sister’s husband’s sister]
en: sister-in-law
eu: ahizpa/arrebaren koinata

[ctx: spouse’s sister]
en: sister-in-law
eu: koinata

[ctx: wife’s brother’s wife]
en: sister-in-law
eu: koinata

[ctx: wife’s sister]
en: sister-in-law
eu: koinata

en: sixth cousin
eu: 6. lehengusina/lehengusua

[ctx: FEMALE]
en: sixth cousin
eu: 6. lehengusina

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: sixth cousin
eu: 6. lehengusua

en: son
eu: semea

en: son of
eu: -ren semea

[ctx: child’s husband]
en: son-in-law
eu: suhia

[ctx: daughter’s husband]
en: son-in-law
eu: suhia

[ctx: daughter’s husband’s father]
en: son-in-law’s father
eu: guraskidea

[ctx: daughter’s husband’s mother]
en: son-in-law’s mother
eu: guraskidea

[ctx: daughter’s husband’s parent]
en: son-in-law’s parent
eu: guraskidea

[ctx: child’s spouse]
en: son/daughter-in-law
eu: erraina

note: I18N: An option in a list-box
en: sort by date
eu: dataz sailkatu

note: I18N: A button label.
en: sort by date of birth
eu: jaiotzaren dataz sailkatu

en: sort by date of death
eu: heriotzaren dataz sailkatu

note: I18N: A button label.
en: sort by date of marriage
eu: ezkontzaren dataz sailkatu

note: I18N: An option in a list-box
en: sort by date, newest first
eu: dataz sailkatu, hurbilkoenetik hasita

note: I18N: An option in a list-box
en: sort by date, oldest first
eu: dataz sailkatu, urrunekoenetik hasita

note: I18N: An option in a list-box
en: sort by name
eu: Izenez sailkatu

en: spouse
eu: ezkontidea

[ctx: father’s wife’s son]
en: step-brother
eu: anaiordea

[ctx: mother’s husband’s son]
en: step-brother
eu: anaiordea

[ctx: parent’s spouse’s son]
en: step-brother
eu: anaiordea

[ctx: husband’s child]
en: step-child
eu: seme-alabaordea

[ctx: spouse’s child]
en: step-child
eu: seme-alabaordea

[ctx: wife’s child]
en: step-child
eu: seme-alabaordea

[ctx: husband’s daughter]
en: step-daughter
eu: alabaordea

[ctx: spouse’s daughter]
en: step-daughter
eu: alabaordea

[ctx: wife’s daughter]
en: step-daughter
eu: alabaordea

[ctx: mother’s husband]
en: step-father
eu: aitaordea

[ctx: father’s wife]
en: step-mother
eu: amaordea

[ctx: parent’s spouse]
en: step-parent
eu: aita-amaordea

[ctx: father’s wife’s child]
en: step-sibling
eu: anaia/nebaordea / arreba/ahizpaordea

[ctx: mother’s husband’s child]
en: step-sibling
eu: anaia/nebaordea / arreba/ahizpaordea

[ctx: parent’s spouse’s child]
en: step-sibling
eu: anaia/nebaordea / arreba/ahizpaordea

[ctx: father’s wife’s daughter]
en: step-sister
eu: arreba/ahizpaordea

[ctx: mother’s husband’s daughter]
en: step-sister
eu: arreba/ahizpaordea

[ctx: parent’s spouse’s daughter]
en: step-sister
eu: arreba/ahizpaordea

[ctx: husband’s son]
en: step-son
eu: semeordea

[ctx: spouse’s son]
en: step-son
eu: semeordea

[ctx: wife’s son]
en: step-son
eu: semeordea

en: stillborn
eu: hilik jaioa

note: I18N: Layout option for lists of names I18N: An option in a list-box
en: table
eu: taula

note: I18N: Layout option for lists of names I18N: An option in a list-box
en: tag cloud
eu: etiketa-lainoa

en: tenth cousin
eu: 10. lehengusina/lehengusua

[ctx: FEMALE]
en: tenth cousin
eu: 10. lehengusina

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: tenth cousin
eu: 10. lehengusua

note: I18N: [you should check that:] ...
en: the database connection settings in the file “/data/config.ini.php” are still correct
eu: “/data/config.ini.php” artxiboan dagoen datu-basearen konexioaren parametroak zuzenak dira

note: I18N: [you should check that:] ...
en: the folder “/data” and the file “/data/config.ini.php” have access permissions that allow the webserver to read them
eu: “/data” direktorioan eta “/data/config.ini.php” artxiboaren sarrera-baimenek datuen irakurketa uzten diote web zerbitzariari

note: I18N: reflexive pronoun - gender neutral version of himself/herself
en: themself
eu: eurek

note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: third %s
eu: hirugarren %s

[ctx: FEMALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: third %s
eu: hirugarren %s

[ctx: MALE]
note: I18N: A Spanish relationship name, such as third great-nephew
en: third %s
eu: hirugarren %s

en: third cousin
eu: hirugarren lehengusina/lehengusua

[ctx: FEMALE]
en: third cousin
eu: hirugarren lehengusina

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: third cousin
eu: hirugarren lehengusua

en: thirteenth cousin
eu: 13. lehengusina/lehengusua

[ctx: FEMALE]
en: thirteenth cousin
eu: 13. lehengusina

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: thirteenth cousin
eu: 13. lehengusua

note: I18N: layout option for the fan chart
en: three-quarter circle
eu: borobilaren hiru laurdenak

note: I18N: Gedcom TO dates
en: to %s
eu: %s arte

en: twelfth cousin
eu: 12. lehengusina/lehengusua

[ctx: FEMALE]
en: twelfth cousin
eu: 12. lehengusina

[ctx: MALE]
note: I18N: Note that for Italian and Polish, “N’th cousins” are different from English “N’th cousins”, and the software has already generated the correct “N” for your language. You only need to translate - you do not need to convert. For other languages, if your cousin rules are different from English, p
en: twelfth cousin
eu: 12. lehengusua

en: twin brother
eu: anaia bikia

en: twin sibling
eu: arreba/ahizpa - anaia/neba bikia

en: twin sister
eu: arreba/ahizpa bikia

[ctx: father’s brother]
en: uncle
eu: osaba

[ctx: father’s sister’s husband]
en: uncle
eu: osaba

[ctx: mother’s brother]
en: uncle
eu: osaba

[ctx: mother’s sister’s husband]
en: uncle
eu: osaba

[ctx: parent’s brother]
en: uncle
eu: osaba

[ctx: parent’s sister’s husband]
en: uncle
eu: osaba

en: unknown
eu: ezezaguna

[ctx: unknown family]
en: unknown
eu: ezezaguna

en: unlimited
eu: mugagabea

note: I18N: Quality of source information - GEDCOM tag “QUAY 0”
en: unreliable evidence
eu: iturri ez fidagarria

en: up
eu: goiti

en: update
eu: eguneratu

note: I18N: A button label.
en: upload
eu: igo

note: I18N: A button label.
en: view
eu: ikusi

en: visitors
eu: bisitariak

[ctx: FEMALE]
en: was born
eu: jaio zen

[ctx: MALE]
en: was born
eu: jaio zen

en: webtrees cannot create thumbnails for this file format.
eu: webtrees-ek ezin du miniaturarik sortu artxiboaren formatu honentzat.

en: webtrees does not recognise this file format.
eu: webtrees-ek ez du artxiboaren formatua ezagutzen.

en: webtrees message
eu: webtrees-en mezua

en: webtrees needs a database to store your genealogy data.
eu: webtrees-ek datu-base baten beharra du bere datu genealogikoak gordetzeko.

note: I18N: Help text for the “Messages” site configuration setting
en: webtrees needs to send emails, such as password reminders and website notifications.
eu: Webtrees-ek korreo elektronikoak bidaltzen ditu, pasahitzen oroigarriak edo webgunearen jakinarazpenak erabiltzaileei helarazteko, errate baterako.

en: webtrees sends emails with no storage
eu: webtrees-ek gordetzen ez diren korreoak bidaltzen ditu

en: wife
eu: emaztea

en: years
eu: urteak

en: yes
eu: bai

note: I18N: [you should check that:] ...
en: you can connect to the database using other applications, such as phpmyadmin
eu: bertze aplikazio batzuk erabiliz konektatzen ahal zara datu-baseekin, "phpmyadmin"-ekin errate baterako

en: younger brother
eu: anaia/neba gazteagoa

en: younger sibling
eu: anai-arreba gazteena

en: younger sister
eu: arreba/ahizpa gazteagoa

en: ±%s year | ±%s years
eu[0]: ±%s urte
eu[1]: ±%s urte

note: I18N: Name of a country or state
en: Åland Islands
eu: Åland Uharteak

en: “%1$s” should be “%2$s”.
eu: “%1$s”-k “%2$s” beharko luke izan.

en: “%s“ has been copied to the clipboard.
eu: “%s“ arbelean kopiatu da.

note: I18N: %s is the name of a genealogy record
en: “%s” has been deleted.
eu: “%s” ezabatu da.

note: I18N: Description of a “Data fix” module
en: “Highlighted image” (_PRIM) tags are used by some genealogy applications to indicate the preferred image for an individual. An alternative is to re-order the images so that the preferred one is listed first.
eu: “Irudi aukeratua” (_PRIM) etiketak aplikazio genealogiko batzuek erabiltzen dituzte, gizabanako batentzako irudi gogokoena adierazteko. Aukeretako bat irudiak berriro ordenatzea da, gustukoena lehenengoa izan dadin zerrendan.
